Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: LAN VS INTERNET
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Ake
Dau o bere cui ma scoate din problema asta:

Am in reteaua de la birou Internet de la Romtelecom printr-un router
Momentan RTL e cazut naiba stie de ce. Cum am nevoie urgent de net, am luat un stick de la Vodafone. Instalat, se conecteaza totul Ok pana la un punct.
La instalare, asta si-a facut de capul lui in Network Connections o conexiune Local Area Connection 3. Eu avand deja Local Area Connection (1) pe care sunt conectat la reteaua locala dar si la net si L.... 2 care e Disabled- n-am folosit-o niciodata, e o alta retea pe placa de baza. Mai nou am si sters-o

Firefox-ul si nu numai el, si IE, dar si celelalte jdemii de programe care se conecteaza la net incearca in continuare sa iasa la net pe LAN 1. Ceea ce e naspa, penca Routerul de pe LAN 1 e la gara.

Daca dau Disable la LAN 1, Toate isi iau net de la LAN 3 si merge foarte fain. In schimb nu pot sa folosesc reteaua interna- practic nu pot sa lucrez nimic toate fisierele fiind pe un file server.


e.. intrebarea de 1000 de puncte e cum fac eu sa am in functiune si LAN 1 dar sa mearga si netul de pe LAN 3

Nu exista nici o setare de genul "Make this connection my default internet connection?"
Markos
Poate ar fi interesant si util sa ne zici si ce sistem de operare folosesti pe pc.
Ake
xp
sorry

Nu e de la Firewall. Nu e de la Antivirus, si in principiu nu pare a fi nimic defect.
Doar ca nu stiu de unde sa setez conexiunea implicita la net.
Markos
Pe XP e destul de complicat. Are prostul obicei sa caute LAN-ul cel mai "bun" si sa-l aleaga ca implicit. Eu obisnuiam sa dau disable la una, ca sa fiu sigur ca intra pe cealalta. In cazul tau, cel mai simplu ar fi sa copiezi local fisierele de lucru, sa activezi netul pe LAN3 ala, iar la sfarsit sa copiezi înapoi pe file server ce-ai lucrat.

QUOTE
Providing multiple default gateways to a Windows 2000 or XP machine can seriously confuse network issues, because the machine won’t know which one is the real default gateway. To lessen this problem (see sidebar for more information), install the Microsoft RIP Listener Service, which will allow your XP workstations to receive dynamic routing table updates from your routers and build a routing table automatically.
C a t a l i n
Conexiunea default spre internet o definesti din Internet Explorer, la Connections Settings.

Problema ta nu e insa de acolo, e din aplicatia Vodafone Mobile Connect. Ultima versiune, sau ma rog, ultima pe care o am eu, de prin decembrie, are niste functii de management conexiuni. Iti taie conexiunea spre Vodafone daca detecteaza LAN-ul. Asa ca dezactiveaza functia asta. La mine ii zice Best Connected, si e in stanga ferestrei. Pune-o pe OFF.
Markos
Confuzionezi omul aiurea, sunt de toata jena optiunile alea de setari din IE, pe partea de LAN.

23 Mar 2011, 19:47:
QUOTE(C a t a l i n @ 23 Mar 2011, 19:42)
Vodafone Mobile Connect. Ultima versiune, sau ma rog, ultima pe care o am eu, de prin decembrie, are niste functii de management conexiuni. Iti taie conexiunea spre Vodafone daca detecteaza LAN-ul. Asa ca dezactiveaza functia asta. La mine ii zice Best Connected, si e in stanga ferestrei. Pune-o pe OFF.
*


Asta merita încercat.
C a t a l i n
Merci de aprobare...
Markos
Dar e posibil sa nu merga pe XP, ci doar pe Win7.
Ake
QUOTE(C a t a l i n @ 23 Mar 2011, 19:42)
Conexiunea default spre internet o definesti din Internet Explorer, la Connections Settings.

De unde ?
Ca are "Automatically detect settings" sau nu. Adica fix pwla

QUOTE(C a t a l i n @ 23 Mar 2011, 19:42)
Problema ta nu e insa de acolo, e din aplicatia Vodafone Mobile Connect. Ultima versiune, sau ma rog, ultima pe care o am eu, de prin decembrie, are niste functii de management conexiuni. Iti taie conexiunea spre Vodafone daca detecteaza LAN-ul. Asa ca dezactiveaza functia asta. La mine ii zice Best Connected, si e in stanga ferestrei. Pune-o pe OFF.
*


Nu e asta ca m-am prins imediat de ea. Oricum Default era setat sa intrebe civilizat "doriti sa va omoram conexiunea?" asa ca l-am linistit. Oricum de chestia asta scrie si pe forumurile "de specialitate" de ailalta nu.

Ce zice Markos e ingrijorator. O sa caut pe net programul ala. Desi mi-e tarsa sa instalez inca un soft. Deja la mine pe calc e ingramadeala de programe. Iar din diverse motive cum ar lipsa de resurse timp+bani operatiuni de genu /Install/Dezinstall/Reinstall/ Buy a new PC/ sunt complet nerecomandate.

Alte idei?
Markos
Repet: de ce nu lucrezi local? Pe niste copii de fisiere.
C a t a l i n
QUOTE(Ake @ 23 Mar 2011, 20:01)
Alte idei?
*



Baga smartphone-ul la inaintare, da prin cablu USB net catre acel PC. USB tethering parca se numeste functia.
Ake
Are you kiddin? Pe un fisier lucreaza 5 oameni.
Oricum se par e ca nici cu Rip ala nu merge.
Solutia e sa vine nemernicii aia de la RTL mai repede.
Shush
Baga stick-ul de net in server smile.gif
Alydor
cand conectezi si VMC face bridge intre retele


Suma respectelor, Alydor
Markos
QUOTE(Ake @ 23 Mar 2011, 20:16)
Solutia e sa vine nemernicii aia de la RTL mai repede.
*


Ce net e? VDSL?
Ake
prima optiune a fost cu tethering, dar nu se conecteaza ca nu am pe abonament optiunea de internet pe PC. care optiune ma aduce fix unde sunt acum.

mai zice cucoana de la VDF ca e o aplicatie android care face din telefon Hotspot
Dar ...calcu meu n-are wi-fi chiar daca in birou am un acces point in reteua LAN 1
Oricum, de conectat reusesc sa ma conectez la net oricum sa zicem cu mai multe device-uri. Dar daca nu reusesc sa fac mailu si firefox sa ia alta conexiune tot degeaba.

Acu ma duc sa omor routerul de tot 053.gif sa vad daca se mai conflicteaza ceva

23 Mar 2011, 20:29:
da, VDSL
@ Alydor . Am incercat cu Bridge si nu mai merge nimic. Una din ele apare ca Network Cable Unplugged. Aici e clar vina modemului da n'am ce sa-i cer.
@shush Mai bine mi-l bag in alta parte. Din motive de zgarcenie n-am pus un server ca lumea pe retea, am vazut ca mergea bine merci si fara si am lasat-o asa. Am doar un File Server care e de fapt o cutie cu harddiskuri cu placa de retea.
Shush
O masina virtuala pe statia ta de lucru pe care sa ai net + mail ?
Markos
Asta e ca faza cu fregata-minune. Pana sa reuseasca Ake, repara aia netul wink.gif

23 Mar 2011, 20:50:
QUOTE(Ake @ 23 Mar 2011, 20:16)
Are you kiddin? Pe un fisier lucreaza 5 oameni.

Da' ce-i, nene? Catedrala Neamului? huh.gif
Ake
E pe naiba, ma dadeam mare. De fapt sunt mai putini, da din mai multe locuri smile.gif. Oricum si 2 daca sunt, i-am bagat in ceata daca mut fisierele. Problema mea e ca termenele sunt ca porcu. Si daca intarzii o treaba chiar si cu o ora te belesc altii de nu te vezi. Acum zece ani, aveai termen 6 luni sa te gandesti la un proiect si cand te duceai cu el, beneficiarul te intreba: Sigur a iesit bine? Nu va mai trebuie timp de gandire? Acu toti vor maine daca nu ieri, sau mai bine n-ai un proiect gata facut sa mi-l dai peste o ora? Si in conditiile in care depinzi de chestii lucrate prin toata lumea si informatii numai de pe google, lipsa internetului catva ore poate avea pagube extrem de nasoale.
Shush
Parca am fi colegi smile.gif
cosmin_2300
QUOTE(Ake @ 23 Mar 2011, 19:30)
Nu exista nici o setare de genul "Make this connection my default internet connection?"
*


Parcă te întreba chestia asta când îți găsea încă o conexiune de rețea .... unsure.gif
AlexV
Trebuie sa schimbi metricul de la retele: (luata rapid de pe google)

To disable XP's automatic metric feature, perform the following steps:

Open the Network Connections dialog box (go to Start, Settings, Control Panel, and select the Network Connections applet).
Right-click the desired link, then select Properties.
Select "Internet Protocol (TCP/IP)," then click Properties.
Click the Advanced button.
Clear "Automatic metric," then enter a metric value between 1 and 9999.
Click here to view image
Click OK to all dialog boxes.
Ensure that the change has taken effect by typing
route print
at the command prompt.
Markos
QUOTE(Markos @ 23 Mar 2011, 19:41)
Pe XP e destul de complicat. Are prostul obicei sa caute LAN-ul cel mai "bun" si sa-l aleaga ca implicit.

Omul e arhitect, ce naiba.. icon_mrgreen.gif
Ake
Alex, citisem si eu chestia aia cu metric-ul. Dar ori nu mi-a rezolvat problema, ori nu m-am prins exact ce valori trebuie bagate
Markos
Am testat-o eu acum cativa ani, merge prost pe XP. In cazul tau, te trezesti ca merge netul pe sticul ala, ca merge si reteaua, dar dupa ce accesezi reteaua, nu prea mai merge netul. Asta e..
Andy_ACS
Din cate am inteles problema ta se rezula pe scurta asa: ai doua conexiuni la PC si vrei sa il convingi sa iasa pe net prin una anume, pe cand el se incapataneaza sa o foloseasca tocmai pe cealalta.
Nu m-am mai jucat pe xp de mult, dar oare daca setezi gateway-ul corect la conexiunile alea, eventual stergi gateway-ul de la cea de LAN, nu o merge?

Bafta!
Ake
Fuck! merge!
Fata de data trecuta cand am lasat una blanc, acum am pus
metric 2 la stick si metric 3 la LAN
Si merge
Berea a castigat-o Alex. Cand ai chef da-mi un semn!

Topic Closed!

(il redeschid eu daca mai apar probleme)
Shush
Si solutiile mele erau bune, dar neavantajoase din punct de vedere financiar si al timpului radmasa.gif
max.mustermann
http://www.nat32.com/ ?
Ake
good to know.
dupa ce trece criza poate pun de-un router cu NAT32 pe vre-un calculator mai janghinos. Acu multi ani facusem ceva similar pe Linux dar intre timp mi-am pierdut interesul (cheful)in a citi jdemii de documentatii si tutoriale.
Ov
metoda manuala e asa (lansezi ca administrator un command prompt):

ipconfig /all si-ti notezi gateway-urile de pe cele 2 interfete care te intereseaza (lan si internet)

route print -> in partea de sus iti notezi id-ul celor 2 interfete care te intereseaza (il iei din interface list)

route delete 0.0.0.0
route delete 192.168.0.0 (sau ce clasa de adrese ai tu pe LAN)

route add 0.0.0.0 mask 0.0.0.0 [aici pui direct gateway-ul de la interfata vodafone] METRIC 1 IF [numarul interfetei vodafone notat mai sus]
exemplu: route add 0.0.0.0 mask 0.0.0.0 80.85.14.1 metric 1 if 22

route add 192.168.0.0 (sau ce clasa de ip-uri ai tu local) mask 255.255.0.0 (masca in functie de clasa) [aici pui direct gateway-ul de la interfata de LAN] METRIC 2 IF [numarul interfetei de lan]
exemplu: route add 192.168.1.0 mask 255.255.255.0 192.168.1.1 metric 2 if 5


ar trebui sa mearga smile.gif
DragosP
L-ai omorât! smile.gif
Markos
L-a lasat masca icon_mrgreen.gif
Ake
N-auzi ca mergea oricum si cum a zis AlexV?
Ce sa ma mai complic si cu ip config. Oricum la mine command prompt-ul are o duda ca la un moment dat am mutat din greseala niste foldere si ca sa pot sa dau un ping imi ia 10 minute. D'apai sa ma apuc de fineturi. Oricum intre timp a venit si Romtelecomu si a reparat problema - vandalism firida blocului rupta cu totul . Acum merge ok. Am observat chiar ca stie sa-si ia orice conexiune care merge din cele doua.

Nasol acu e ca tre sa ma gandesc cum sa fac cu firida aia. RTL a zis ca-si baga picioarele, ei au lipit firele si-au plecat. Au zis ca firida nu e a lor. Administratora a zis ca n-are bani si ca deoarece doar fo 5 mai au RTL in tot blocul nu vor sa dea bani sa repare. Din aia 5, patru sunt pensionari asa ca tre sa ma ocup io sa gasesc ceva cutie blindata sa pun peste firida aia. Cred ca trebuie sa gasesc o firma sa-mi mestereasca o cutie dintr-o tabla mai groasa.
bucatzel
Pune doua fire dezizolate la "sto" pe acolo, si un bilet mare cu

Atentie, 220V!!!
Markos
nu e bine, vin aia sa fure curent.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.