Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: volanta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BMA
2 intrebari

1.stie cineva unde pot sa-mi usurez volanta in TM ? Am Dacia Nova
2.daca bujiile sunt afumate creste consumul de benzina ? daca da, cu ce procent ? (aprox)
diaconuliviu
2. daca sint afumate ai amestec bogat sau bujiile nu lucreaza cum trebuie (reci?)
Cresterea de consum? depinde cit de bogat e amestecul sau cit de reci is bujiile sau cite scintei "rateaza"
BMA
pai eu cu motorul rece le-am scos si erau afumate.
trebuie sa adaug ca pe esapament nu scoate nimic anormal. poti sa tii mana acolo. nu scoate pic de fum sau benzina nici la 4000 de ture
diaconuliviu
QUOTE(BMA @ 14 Jun 2005, 12:15)
pai eu cu motorul rece le-am scos si erau afumate.
trebuie sa adaug ca pe esapament nu scoate nimic anormal. poti sa tii mana acolo. nu scoate pic de fum sau benzina nici la 4000 de ture
*


Bujiile se verifica dupa un drum mai lung; pe drum scurt, mers mult la relanti, oras, sint mai negre.
rtulea
Ca sa vezi daca iti lucreaza bujiile fa un drum inafara localitatii si forjeaza masina ca sa intervina procersul de autocuratire al bujiilor. Porma desfa-le si verifica culoarea acestora. Daca si atunci sunt afumate atunci corecteaza amestecul.
argon
spune-mi si mie du unde D-zeu iti vin ideile astea? ca nu ai Mitsubishi Eclipse..geaba o usurezi ca nu castini nimik
rtulea
Castiga ceva. Motorul creste in turatii mult mai usor. Dar ca sa plece de pe loc trebuie sa tureze motorul pe la 3Krot/min. Asta este "placerea" usurarii volantei.
argon
'Castiga ceva. Motorul creste in turatii mult mai usor. Dar ca sa plece de pe loc trebuie sa tureze motorul pe la 3Krot/min. Asta este "placerea" usurarii volantei."

Pai nu e treaba, mai bine isi lua oltcit daca tot pleaca de pe loc cu 3000 ture..Eu plec cu 1000 de turatii de pe loc fara probleme, nu as usura volanta pt nimic in lume
BMA
eu am inteles ca merge mai bine masina daca usurezi volanta. daca ziceti ca pleaca mai grau nici nu ma gandesc sa o usurez.
argon
pe viitor nu mai "pune botul" la tot ce zice cutare sau cutare..saftul meu
driverx
BMA

Uit.."pune botul" aici sa vezi ce "bine" ii sa usurezi volanta
- Nu o faci ca lumea, adio echilibrare
- urca mai repede in turatii, dar tre sa iei mult din ea, DAR, DAR motorul va avea relantiul stabil la turatii mult mai mari.

Sfat...fa masina aia sa mearga in parametri de fabrica, ca pari departat si de acest scop.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.