Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Moscova
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
sorin69
Salut, am o rugaminte la cei care au fost de curand in Rusia, respectiv Moscova, cateva sfaturi legate de transportul de la aeroport in oras si deasemenea preturile biletelor de metrou, va multuesc.
corbex
Dragoselu znaiet skolko budiet bilet za mietro.
Eclipse
Salut! Pe ce aeroport ajungi? Sheremetievo, Domodedovo?
kxz
alea's linkuri? bleah.

daca mergi pe seremetievo nu uita laptopul si linkul asta: http://www.thecleverest.com/countdown.swf
si ai transport gratuit de la aeroport in oras, cu masina, nu cu metroul.
tribunul
Da si tu un telefon la sediul psd.

28 Mar 2011, 15:05:
Da si tu un telefon la sediul psd.
Eclipse
QUOTE(kxz @ 28 Mar 2011, 14:59)
alea's linkuri? bleah.

daca mergi pe seremetievo nu uita laptopul si linkul asta: http://www.thecleverest.com/countdown.swf
si ai transport gratuit de la aeroport in oras, cu masina, nu cu metroul.
*



Las' ca nu-i nevoie de ceasul ala sa te ia la intrebari baietii cu ochi albastri!
Fusei prin Moscova acum cateva luni si am facut prostia sa ies singur sa ma plimb.
In 100m m-au oprit trei capete de creta, actele la control, pana mi-au venit dracii si m-am luat de unul. Il intreb (in rusa de balta) ce au cu mine??? La care raspunde flacaul foarte senin ca seman cu bastinasii din nus'ce republica de-a lor din Caucaz...
Am renuntat la plimbare smile.gif

P.S. In stilul discutiei o recomandare: cand ajungi pe aeroport sa strigi tare Alah Akhbar smile.gif Transportul devine gratuit. Bataia la militie la fel smile.gif
corbex
A fost un glumet care a facut bulau la rusi pentru ceva de genul. A povestit pe aici ca i-a placut si ar mai vrea. Colegii de celula i-au lasat amintiri adinci.
yhattori
completez: walter ghidibaca este termenul de asmutit google pe.
kum
QUOTE(corbex @ 28 Mar 2011, 20:04)
...Colegii de celula i-au lasat amintiri adinci.
*


Il cautau de bombe ma baci Corbex sleep.gif
Stii vorba aia: ta cauta si-n c..r! Cu ce te cauta, aia-i alta discutie!
Eclipse
De fapt cea mai potrivita formula de salut pe care o poti adresa unui militian de acolo cand iti cere actele (sau la vama) este Pasol't na hui. Eventual si cu un mudak sau ciort in coada. Efect garantat, prietenii stiu de ce biggrin.gif


Acum serios, daca inca mai este valabil, am un coleg care chiar este din Moscova. L-am intrebat ieri seara si este dispus sa ajute cu un "insider view" relativ la metroul care trebuie luat, statia la care se coboara etc. Nu uitati ca Moscova e MARE.
corbex
Si Deva-i mare si nu s-a ratacit nimeni.
george_scala_2004
QUOTE(Eclipse @ 29 Mar 2011, 07:42)
De fapt cea mai potrivita formula de salut pe care o poti adresa unui militian de acolo cand iti cere actele (sau la vama) este Pasol't na hui. Eventual si cu un mudak sau ciort in coada. Efect garantat, prietenii stiu de ce biggrin.gif
Acum serios, daca inca mai este valabil, am un coleg care chiar este din Moscova. L-am intrebat ieri seara si este dispus sa ajute cu un "insider view" relativ la metroul care trebuie luat, statia la care se coboara etc. Nu uitati ca Moscova e MARE.
*



atit de mare incit are guvern propriu wink.gif wacko.gif blink.gif
Eclipse
Aia-i primaria. Dar ar merge si guvern propriu, ca are mai multi locuitori decat anumite state vecine Romaniei tongue.gif

29 Mar 2011, 08:28:
QUOTE(corbex @ 29 Mar 2011, 08:00)
Si Deva-i mare
*



Right smile.gif
george_scala_2004
daca pravitelstvo inseamna primarie in rusa...inseamna ca asa e: primarie ! wink.gif
si da, are aproape 11 milioane de locuitori intre granitele administrative !
Eclipse
Pravitelstvo este mot-a-mot guvern. Dar in context inseamna primarie, conducerea orasului. Federalni pravitelstvo este tot in Moscova dar este guvernul federal.

Faza: de multe ori ii intrebam pe rusii de pe aici sau pe moldoveni ce mai fac.
Raspuns: Nimic.
Lasand partea malitioasa, la ei asa se raspunde, nimic sau normal.

Apropo: 11 milioane de rezidenti. Pune-i la socoteala si pe cei care fac naveta zilnic din suburbii spre Moscova...ne apropiem de 20 milioane...
sorin69
QUOTE(Eclipse @ 28 Mar 2011, 15:42)
Salut! Pe ce aeroport ajungi? Sheremetievo, Domodedovo?
*



Cred ca, pe Domodedovo avand in vedere ca, acolo aterizeaza avioanele companiei Lufthansa cel mai ieftin operator pentru Moscova. Legat de Sheremetievo m-am lamutit cum se poate ajunge in oras, am intrat pe site-ul Aeroflot si am aflat toate mijloacele de transport care te pot duce de [e acest aeroport in oras.
Eclipse
De pe Domodedovo e simplu:
Chiar in aeroport este o gara care te duce direct in oras. Nu ai cum sa gresesti, este o singura linie de tren.
Cobori la prima statie (Pavelskaia), este la 10 min. de centru.
Pret bilet cam 300 ruble, echivalent cu 30 RON.

Acum...din centru unde vrei sa ajungi?

Dorin

P.S. Un sfat. Daca ai nevoie de net (mobil) ia-ti o cartela BeeLine. Au preturi acceptabile. La fel si la voce spre telefoanele fixe din Romania.
sorin69
QUOTE(Eclipse @ 29 Mar 2011, 10:20)
De pe Domodedovo e simplu:
Chiar in aeroport este o gara care te duce direct in oras. Nu ai cum sa gresesti, este o singura linie de tren.
Cobori la prima statie (Pavelskaia), este la 10 min. de centru.
Pret bilet cam 300 ruble, echivalent cu 30 RON.

Acum...din centru unde vrei sa ajungi?

Dorin

P.S. Un sfat. Daca ai nevoie de net (mobil) ia-ti o cartela BeeLine. Au preturi acceptabile. La fel si la voce spre telefoanele fixe din Romania.
*



Multumesc pentru informatii, super utile smile.gif , cand voi alege hotelul iti dau de stire.
Eclipse
No problem. O singura mentiune, Paveletskaia, nu Pavelskaia, am mancat cateva litere.
Faci cam 40 min din aeroport pana la statie.

Distractie placuta!

Stai ca mai e ceva: fii pregatit pentru oarecare ciudatenii.
La cumpararea cartelei de internet iti vor cere pasaportul, altfel nu se pot vinde.
Daca vezi ca noteaza de zor de pe pasaport, sa nu te impacientezi.

Second: nu te hazarda cu glume gen Alah sau cu bombe...nu e cazul.
sorin69
Stai linistit sunt cu capul pe umeri inca smile.gif , cartela pentru internet nu cred ca, va fi cazul cat despre asprimea si rigurozitatea autoritatilor atat la frontiera cat si in interior sunt obisnuit, am mai circulat in tarile arabe si Ucraina unde la fel esti destul de puricat. La trecerea in Ucraina am stat practic degeaba trei, patru ore pana am putut intra, eram cu masina.
Zippy
Te-a angajat si pe tine Dacia curier de piese ? smile.gif
sorin69
QUOTE(Zippy @ 29 Mar 2011, 19:05)
Te-a angajat si pe tine Dacia curier de piese ? smile.gif
*


???!!! blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.