Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un sfat va rog privind...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
dacia_amg
Salutare!

Doresc sa pun pe un break un sistem audio de vreo 600-1000w. Masina deja
are un mp3 player (fara usb) la care as renunta si 6 difuzoare.

Vreau woofer neaparat (probabil 3-500W). Cati sateliti ar trebui? Ma gandesc ca
daca masina are 6, sa ramana 6, eventual schimbate difuzoarele...

In acest sens, o sa apelez la un atelier specializat. La ce ar trebui sa acord o
atentie marita (marca si caracteristici difuzoare, woofer, cabluri, player) cand voi
face lucrarea?

Trebuie izolatie fonica neaparat? Si condensator obligatoriu?

Va multumesc.
kum
Despre sistem nu ma pronunt, ca aici e fiecare cu pasaricile lui si cu ce vrea sa faca!
In schimb izolarea o recomand cu caldura! Tocmai ce mi-am executat o asemenea operatiune si diferenta este uriasa!

[attachmentid=1627708444] [attachmentid=1627708445]

[attachmentid=1627708440]
[attachmentid=1627708441]
[attachmentid=1627708442]
[attachmentid=1627708443]
dacia_amg
Pai... faceti-mi mai baieti o recomandare, orice ca sunt habarnist in
domeniu...

kum, cat costa izolatia, ai idee? La un break...
kum
Man, io am facut doar la portierele fata si la polita unde sunt difuzoarele spate. M-a ajuns cam 650 de RON. Da' nu le-am facut io personal, ci un baiat care se pricepe la asa ceva! Deci in banii aia intra si manopera!
dacia_amg
Si... difuzoarele, wooferul, amplificatoarele, ce marca/model is mai bune? ...si ieftine? ...dar nu intr-atat incat sa fie vreun fel de pocnitori...

La 600-1000w total, imi tre' si condensator neaparat? de care?
kum
Ma, io la astea nu ma prea pricep! MP3-ul l-am luat io ca mi-a convenit ce stie si ce poate si l-am gasit mai ieftin prin alte parti!
Da' la partea cu difuzoarele nu ma prea pricep! Aveam niste Pioneer-uri si baiatu' de mi-a facut lucrarea mi-a zis sa-mi iau (macar pe fata) altele! Si mi-a recomandat astea. Am mers pe mana lui si nu-mi pare rau!

Din ce oras esti? Te pot pune in legatura cu el, da' e din Galati!
dacia_amg
QUOTE(kum @ 27 Mar 2011, 15:24)
[...]

Din ce oras esti? Te pot pune in legatura cu el, da' e din Galati!
*



Din judetul Mures, mai aproape imi este Tg Mures... Dar in Tg Mures, gasesc vreo
20 de ateliere de genul... numai ca nu-i cunosc pe baieti, nustiu cata incredere
sa am in ei... sa nu-mi dea ceva prost de care vor sa scape si eu sa nu stiu...
cynegeticos
Salut!
Tu trebuie sa specifici un buget in care sa vrei sa te incadrezi.
Da un ochi pe aici : http://www.be-loud.ro/forum/ si poti sa te informezi mult mai bine.
La insonorizare ar trebui sa te gandesti mult mai mult pentru ca este esential sa o faci cat mai bine.
Cat despre insonorizarea lui kum, banuiesc ca la shokaliticu a fost facuta, atunci este ceva foarte calitativ.
Despre condensator citeste si tu, cam nimeni nu recomanda asa ceva doar la puteri foarte mari. Daca ai cabluri dimensionate corect, baterie de capacitate mare si alternator bun nu o sa ai probleme pe partea de curent...
In legatura cu componentele citeste pe forumul be-loud si acolo o sa-ti gasesti cam tot ce-ti trebuie...
Toate cele bune!
cdadan
QUOTE(kum @ 27 Mar 2011, 15:04)
Tocmai ce mi-am executat o asemenea operatiune si diferenta este uriasa!
*


Inele din MDF, alte dif-uri, alt player, normal ca e diferenta. Acu depinde cat de bine insonorizata e usa, din fabricatie. Da niste dif-uri de inalte nu ai pus? 650 pentru doua portiere si polita? Scump dom'le, scump. huh.gif

Initiator: la 300-500W RMS pe woofer nu ai nevoie de condensator. Dimensionezi cablul cum trebuie si gata. Nu te aruca la puteri mari, mai bine mergi pe scule de calitate, chiar daca sunt puteri ceva mai mici. Sau vrei sa dai muzica la toata strada? Atunci pune de 1000.
l@u
Da' pe aici te-ai uitat sau vrei neaparat un topic aici la cafenea ?
kum
cynegeticos:
da, la Shokalipticu mi-am facut lucrarea! Meserie! up.gif

Dane, daca te uiti cu atentie, vei vedea ca am componente pe fata: difuzoare, tweetere si filtru. Joasele si mediile se duc pe difuzoare si inaltele pe tweetere.
Daca vii la Lepsa o sa-ti pun niste melodii sa vezi cum se aude! wub.gif
Oricum, inainte de astea aveam tot ceva mai bun decat ce a fost din fabrica: un mp3 player de la Panasonic, difuzoare Pioneer de 16,5 &tweetere (dar fara filtre) fata, difuzoare Pioneer 16:9 pe spate. Pe spate inca le mai am, pana mai strang la pusculita sa pun ceva mai bun!

L.E. Am uitat sa precizez: in aia 650 n-au intrat si difuzoarele!
cdadan
QUOTE(kum @ 28 Mar 2011, 13:47)
Dane, daca te uiti cu atentie, vei vedea ca am componente pe fata
*


Ai dreptate, am vazut ca nu sunt de-alea pe doua cai si n-am mai observat tweeterele. Acolo ma asteptam la un reglaj de oglinzi ceva ... oricum a fost neatentie. blush.gif


QUOTE(kum @ 28 Mar 2011, 13:47)
Daca vii la Lepsa o sa-ti pun niste melodii sa vezi cum se aude! wub.gif

Un pic mai bine decat intr-o Laguna stock, doar cu un mic ajutor pe frecventele joase? unsure.gif Am mai ascultat muzica intr-un Logan cu ceva modificari si n-am cazut pe spate. N-ai woofer, n-ai muzica. tongue.gif


QUOTE(kum @ 28 Mar 2011, 13:47)
L.E. Am uitat sa precizez: in aia 650 n-au intrat si difuzoarele!
*


Pai exact de-aia ma miram si eu. Manopera a fost mai mult de 2/3 din pret. ohmy.gif
cynegeticos
Totul depinde de buget si pana nu il specifica vorbim degeaba...
kum
QUOTE
Pai exact de-aia ma miram si eu. Manopera a fost mai mult de 2/3 din pret.

Pai nu prea! Manopera a fost 200 RON! Restu' au fost materialele!
Pai numai pe usi mi-ai intrat 20 de foi din material din ala gen Dynamat! (Nu e Dynamat, ca altfel ma lua naiba!)
Plus 2 inele MDF
Plus pentru polita din spate
Plus fonomin-ul
Daca tragi dunga si aduni, o sa vezi ca cam astea sunt scorurile.


Si n-am zis ma ca se-aude mai bine decat in caruta ta! Stiu foarte bine ce inseamna o caruta din clasa aia si ce inseamna caruta mea! Io am cautat sa-mi imbunatatesc trasura! Comparatia se face intre un Logan stoc si loganu' meu!

L.E. Sper sa nu se considere reclama! Materialul folosit este asta. 4 coli coasta 65 de lei! Deinmultit cu 5 ne da 325 de mardei! Doar foliile alea! Plus inelele 30 ron bucata=60 ron ajungem pe la 410! Mai punem si fonominu', mai punem si 2 foi (parca) pentru polita spate.... aplicam si-un discaunt si ne iese egzact!
cynegeticos
O usa insonorizata profesional, cu materiale gen dynamat,silentcoat etc la care nu se face economie, o sa sune mult mai bine decat orice usa stoc, nu conteaza de marca!
cdadan
QUOTE(cynegeticos @ 28 Mar 2011, 19:32)
O usa insonorizata profesional, cu materiale gen dynamat,silentcoat etc la care nu se face economie, o sa sune mult mai bine decat orice usa stoc, nu conteaza de marca!
*


N-am contestat ca va suna mai bine. Dar mult mai bine ... aici depinde un pic. Depinde de dif, de volum, dracu stie, mai multe chestii.

QUOTE(kum @ 28 Mar 2011, 15:15)
Stiu foarte bine ce inseamna o caruta din clasa aia
*


Sa nu uitam ca e vorba de reno. Care n-are treaba cu masinile. Pe sistem de sunet "de top", cu pretentii declarate de hi-fi, au pus 4 dif-uri de 13 si 4 tweetere. Si dif-urile sunt adevarate, cu magnet cat unghia de la degetul mare. biggrin.gif Trebuie sa le schimb si eu intr-o zi.
Silentul ala e bun, alternativa corecta la dynamat. Dar si dynamatul parca e cam 150 lei pentru 2 usi. Plus ceva pasta brax, dar daca meseriasul are vrac nu-i asa de scumpa. Si inelele alea din MDF sunt 30-40 lei setul. Poate ca nu stiu eu prea bine preturile, de-aia mi s-a parut scump. blush.gif
corbex
Cam de cite difuoare ar fi nevoie sa acopere zgomotuil motorului? blush.gif
dacia_amg
QUOTE(corbex @ 28 Mar 2011, 21:10)
Cam de cite difuoare ar fi nevoie sa acopere zgomotuil motorului?  blush.gif
*


Al cui motor?! huh.gif
bmwh548
QUOTE(corbex @ 28 Mar 2011, 21:10)
Cam de cite difuoare ar fi nevoie sa acopere zgomotuil motorului?  blush.gif
*




N-ar fi mai simplu sa cumperi o masina?
corbex
QUOTE(dacia_amg @ 28 Mar 2011, 22:21)
Al cui motor?! huh.gif
*


Al lu' masina la care numai caroseria mai scoate un zgomot cit de cit comparabil cu al motorului.
Renou' mama, nurorile si nepoatele sale. Uite, bmw seria h stie! radmasa.gif
dacia_amg
huh.gif
bmwh548
QUOTE(corbex @ 28 Mar 2011, 21:27)
bmw seria h
*



Nickul ala a fost interpretat in multe feluri, dar asta e prima la care am ras asa radmasa.gif
kum
QUOTE(cdadan @ 28 Mar 2011, 21:58)
...
Silentul ala e bun, alternativa corecta la dynamat. Dar si dynamatul parca e cam 150 lei pentru 2 usi. Plus ceva pasta brax, dar daca meseriasul are vrac nu-i asa de scumpa. Si inelele alea din MDF sunt 30-40 lei setul. Poate ca nu stiu eu prea bine preturile, de-aia mi s-a parut scump.  blush.gif
*


Nenea, Nenea
La mine au intrat cate 10 foi de 380 x 290mm la fiecare portiera si cam 2 la policioara din spate! Daca te uiti cu atentie in pozele alea de le-am pus, o sa vezi ca e lipit si pe fata exterioara si pe aia din interior!
Uite cam asa:
[attachmentid=1627708912] [attachmentid=1627708913]
Dynamatu' ala de care povestesti tu e cam asa: 229 RON - pachetul contine 4 folii autoadezive 305mm x 914mm
Fa tu socoteala, ca mie mi-e lene! Stiu doar ca trebuia sa vand masina ca sa iau Dynamatu'! wacko.gif
l@u
QUOTE(cynegeticos @ 28 Mar 2011, 19:32)
O usa insonorizata profesional, cu materiale gen dynamat,silentcoat etc la care nu se face economie, o sa sune mult mai bine decat orice usa stoc, nu conteaza de marca!
*



daca vrei un pistol sa te impusti da un PM !
Markos
QUOTE(cynegeticos @ 28 Mar 2011, 20:32)
O usa insonorizata profesional, cu materiale gen dynamat,silentcoat etc la care nu se face economie, o sa sune mult mai bine decat orice usa stoc, nu conteaza de marca!
*


Daca o insonorizezi prea tare, nu se mai aude nimic din ea.
dacia_amg
QUOTE(l@u @ 28 Mar 2011, 22:21)
daca vrei un pistol sa te impusti da un PM !
*


As vrea eu un pistol adevarat... sa ma joc cu el ca americanii in weekend... blush.gif tongue.gif
cynegeticos
QUOTE(l@u @ 28 Mar 2011, 22:21)
daca vrei un pistol sa te impusti da un PM !
*




Poti sa si argumentezi cu date concrete de ce nu am dreptate?
Daca nu, foloseste singur pm-ul...
dacia_amg
In final a ramas sistemul original al masinii - un CD-player fara USB, cu 6 difuzoare (habar n-am puterea astora) dar am bagat un woofer Magnat si un amplificator pentru woofer... alta viata... imi flutura sapca in cap cand conduc... icon_mrgreen.gif
Markos
QUOTE(dacia_amg @ 30 Mar 2011, 00:10)
alta viata... imi flutura sapca in cap cand conduc... icon_mrgreen.gif
*


si tabla, nu? cool.gif
BZN
QUOTE(dacia_amg @ 30 Mar 2011, 00:10)
... imi flutura sapca in cap ...
*


Pai asa de mult loc are? icon_mrgreen.gif
dacia_amg
QUOTE(Markos @ 29 Mar 2011, 23:13)
si tabla, nu?  cool.gif
*


Da-o dreaq de tabla, ca e d-aia tare... tongue.gif in schimb numerele zornaie de mama focului...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.