Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 2% pentru un avion SMURD
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
rue
TION
DESCARCA DECLARATIA 230
„În perioada 1 aprilie – 15 mai, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Banat al Județului Timiș va desfășura în marile centre comerciale campania «2% pentru SMURD – Nu lăsa distanța până la spital să devină incurabilă!», pentru a contribui împreună la achiziționarea unui avion sanitar SMURD, care va crește șansa de viață a persoanelor grav rănite”, anunță reprezentanții ISU Banat. Astfel, în următoarea perioadă, echipe formate din paramedici, pompieri și voluntari vor desfășura o activitate amplă de informare a populației și distribuire de pliante în zonele aglomerate din orașele Timișoara, Lugoj, Buziaș, Făget, Deta și Sânnicolau Mare.
Cetățenii abordați care doresc să susțină această cauză vor fi invitați la standul SMURD pentru a completa fișele de direcționare a celor 2% din impozitul anual pe venit spre „Fundația pentru SMURD”. De ce să fie direcționate aceste fonduri spre „Fundația pentru SMURD”? Inspectoratul pentru Situații de Urgență Banat ne răspunde: „Pentru că nu costă nimic, iar intervențiile SMURD sunt gratuite! Pentru că astfel se susține lupta de fiecare secundă pentru viață! Pentru că oricare dintre noi poate avea nevoie de o intervenție SMURD la un moment dat! Pentru că elicopterul SMURD nu poate interveni în condițiile în care poate interveni un avion”. În anul 2010, „Fundația pentru SMURD” a contribuit cu peste 80% din fondurile necesare creării unui Centru de formare și pregătire în descarcerare și asistență medicală de urgență la Timișoara, unde începând din luna august 2010 se desfășoară cursuri de prim-ajutor calificat, de descarcerare și de alte operațiuni de salvare pentru toată regiunea de vest a țării.
CLIPUL CAMPANIEI
corbex
Suna foarte interesant si fezabil. Daca cetatenii-si iau angajamentul sa se imbolnaveasca numai si numai pe un aeroport, intentia devine periculos de credibila. Oricum, un avion e neaparat necesar daca vrei sa transporti un pacient mai 4x4 din Timisoara la un spital din Austria, cu schiuri cu tot.
Pentru asta mi-as da si ciorapii. Inainte sa-i spal.
yhattori
nu fii magar. un king air sau un pc-12 pe distante nationale sau un lear mic pentru ceva intereuropean pot foarte bine transporta organe pentru transplant (care pot fi prelevate la timisoara si necesare la constanta de exemplu) sau pacienti de la un spital la altul mai dotat/specializat pe bolesnita lor. ca sa nu mai zic de unul muscat in dobrogea de scorpionul negru punctat cu galben pe spate pentru care se gaseste antivenin doar in tunisia. chiar si un turboprop amarit e de doua-trei ori mai rapid ca un elicopter.
corbex
Daca tot e pe locul 1 in exportul de organe, macelaria din timisoara sa-si ia avion din banii rezultati din vinzare. Eu oi fi fiind magar, dar daca-ti inchipui ca organele se "doneaza" si se "transfera", atunci esti tu un ass de asin.
Asa ajung astia sa te lase sa mori in sala de primiri urgente, ca sa-ti poata vinde ficatii! Baiatului colegei mele, care a murit la 23 de ani, nu i se facea transfuzie inainte ca maica-sa sa plateasca 100 de lei (la cursul de acum 4 ani, cu singe la fel de donat) si tu vrei sa prostesti lumea in privinta donatiilor de organe. Sa nu dea sfintii sa ai nevoie de un organ, ca sa afli pe piele proprie cit de gratis e! Sa le dau eu bani ca sa-si ia ei avion ca sa poata incasa bani pe organe vindute in toata tara! Du-te mai nene de aici!
yhattori
pai in cazul asta basexu a gindit-o bine, romanii n-au nevoie de autostrazi. sa mai stea dracului si pe acasa, ce atita plimbare, poluare si carnaje pe sosele.

cam asa gindesti si tu in problema de fata.

PS: sau ca ala respins la aviatia de vinatoare, s-a transferat la antiaeriana: daca eu nu zbor, nimeni nu zboara.

PPS: iti povestesc si eu nspe mii de anecdote personale care imi confirma toate vederile si opiniile. asta nu inseamna automat ca am dreptate. ma gindeam ca la anii acumulati ti-oi fi dat seama si singur de asta.

PPPS: iti doresc sa spumegi pe aici peste vreo citiva ani pe tema fetei colegului tau care a crapat in ambulanta pentru ca au scuturat-o aia 200 de kilometri pe faimoasele drumuri ale patriei.

natie de cretini, pe bune!
corbex
Spune-ne anecdote cu doctori care te asasineaza pentru 5 lei, o sa rid cu gura pina la urechi!
Daca si sperma se vinde - nota bene, intr-o tara de labagii - nu ma prostii tu cu "donatia de organe"!
Culmea tupeului e sa vrea sa te asasineze pe banii tai.
yhattori
bai bula, masina, care este, omoara si mutileaza ea oamini, da sau nu? de ce nu faci actiune sa se interzica autoturismele proprietate personala, ca numai nenorociri aduc?

da, chestia cu organele se preteaza la abuzuri grupa mare, is de acord cu asta. gindirea de om normal ar fi, hai sa facem cumva sa nu mai fie abuzuri, nu mai bine sa crape toti decit doar unii ca poate-s ai mei.
corbex
Iti inteleg punctul de vedere, drept pentru care, uite, ma gindesc sa-mi dau acordul , daca procedeul de transplant va fi pus la punct, sa-ti donez creierul meu. No charge!
yhattori
numa' daca-l aerisesti si oxigenezi bine inainte, acu-i cam imbicsit.

apropou, de cind se ocupa smurdul de trafic de organe? plus ca asta nu-i singurul scenariu unde un avion ar ajuta, de ce te-ai agatat cu coltii de el ca pitbulu' de pulpa de jitan?

iti zic eu, idei putine si fixe.
corbex
Cam de cind un bou de la SMURD incearca sa prosteasca lumea convingind-o ca are nevoie de un avion. SMURD-ul nu are atributii in mutatul organelor de la un spital la altul. Nici in mutatul bolnavilor. Sa-ti traduc acronimul?
yhattori
ochei, o sa trimit un mail ADAC-ului in care o sa-i reamintesc ca e un club de posesori de automobile si ca atare serviciile de ambulanta nu sint compatibile cu conceptul, asa cum e el inteles de majoritate. sa vinda dracului elicopterele si avioanele ca faciliteaza traficul de maruntaie.

as mai putea emite si catre royal flying doctor service, mai sint vreo doua sute de organizatii particulare prin state care detin macar un avion si o geanta frigorifica. masoni cu totii, fire-ar a drecu', illuminati si scientologi, f*ta-i iuda!
rue
Imi pare rau de aceasta deraiere a discutiei.
Avionul nu va fi locat in Timis. E doar o campanie locala integrata in cea nationala de informare a populatiei.
Avionul va face tot ce face SMURD ul de fiecare zi dar in alt fel (prin aer) si mult mai rapid.
OAP
Hellooo...de ce atata incrancenare???? ohmy.gif ...Orice initiativa care tine de imbunatatirea serviciilor de ambulanta, pompieri, invatamantb etc e demna de laudat si sustinut daca se poate...daca nu vrei nu dai aia 2% si gata
corbex
De ani de zile incearca doctorimea spagoasa sa puna mina pe SMURD. Se vede treaba ca la Timisoara a reusit, prin infiltrare si acum intentioneaza sa-l scoata la produs.
SMURD-ul are elicoptere. Nu-i trebuie avioane. Punct. Constituiti-va in Asociatia Vinzatorilor Ambulanti de Organe si luati-va ce vreti. Infiintati-va departamentu de Vinzari de Organe Ambalate Natural in Copii si Adulti, in cadrul Ministerului Decesului Sanatatii Publice !
In toata reteaua de sanatate din Romania, un singur departament functioneaza cit de cit omeneste: SMURD-ul. Il vreti gata facut, la cheie.

<span class='edit'>1 Apr 2011, 11:42:</span>
QUOTE(OAP @ 1 Apr 2011, 11:39)
Hellooo...de ce atata incrancenare????  ohmy.gif ...Orice initiativa care tine de imbunatatirea serviciilor de ambulanta, pompieri, invatamantb etc e demna de laudat si sustinut daca se poate...daca nu vrei nu dai aia 2% si gata
*


Explica-mi tu, ca te vad cu mai mult talent pedagogic, cum poate imbunatati un avion, care aterizeaza la 200-400 de km de bolnav, activitatea SMURD=ului!
OAP
Nu sunt implicat in activitatea SMURD si unde nu ma pricep nu ma bag. Stiu doar ca salveaza vieti. Si daca ei spun ca au nevoie asa o fi...Daca tu esti contra nu donezi si gata...simplu, nu?...de ce sa ne certam?
corbex
Daca ti-ar cere bani pentru o vila, care si ea ar imbunatati activitatea, tu ce-ai face? Ai filtra solicitarea sau le-ai da banii?
OAP
Nu au cerut bani de vila ci de avion.
Edit: sunt bani care oricum se duc undeva; eu nu stiu daca sunt utilizati eficient sau nu; iar daca gresesc asta e...am fost bine intentionat
corbex
Si cu ala ce sa faca? Ai vazut avioane aterizind pe sosele sau pe izlazurile de linga?
OAP
Da
corbex
Ma rog, eu nu mai merg, de o vreme, la cinematograf. In ultimul film am vazut ceva ce m-a facut sa pling: o operatie gratuita si reusita.
yhattori
QUOTE(corbex @ 1 Apr 2011, 11:49)
Si cu ala ce sa faca? Ai vazut avioane aterizind pe sosele sau pe izlazurile de linga?
*



cultiva-te:
corbex
QUOTE(rue @ 1 Apr 2011, 11:37)
Imi pare rau de aceasta deraiere a discutiei.
Avionul nu va fi locat in Timis. E doar o campanie locala integrata in cea nationala de informare a populatiei.
Avionul va face tot ce face SMURD ul de fiecare zi dar in alt fel (prin aer) si mult mai rapid.
*


Si acum SMURD-ul face chestii "prin aer", dar cu elicoptere. Puteau sa ceara inca un elicopter. Eventual, sa i-l ceara lui Raed Arafat. Desi nesimtitul ala ar fi fost in stare sa-i intrebe la ce le trebuie.
Si de ce Timisul? Fiindca e pe locul 3 in Europa la recoltare de organe? Stau cu bisturiele-n mina, la usa, si te iau in primire de cum te aduce salvarea?
klaus
SMURDUL este in subordinea Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta (institutie de stat, cu regim special, cu niste fonduri, cu niste dotari).
Serviciile de urgenta de stat au avantajul ca pot beneficia de sprijinul statului (de ex. avioane militare, care asa ar fi mult mai bine folosite pe timp de pace).
Eu inteleg de ex. o campanie pentru dotarea cu aparatura mai performanta a unui avion (pus la dispozitie de catre alta structura a statului care si asa nu-l foloseste cu eficienta, respectiv armata), pentru dotarea cu medicamente etc, dar nu pentru cumpararea unui avion, in situatia in care SMURDUL poate fi ajutat cu asa ceva de catre stat.
Banii intr-un avion nu se justifica, in opinia mea, din moment ce exista posibilitati de a obtine acel avion mai ieftin. In dotarea lui insa da, ca aia nu poate fi furnizata de altcineva (cu bugetul asta "de criza")
corbex
Cind folosesti avionul statului trebuie sa declari lada frigorifica incarcata, (cu continut cu tot, eventual cu acte de dobindire a acestui continut) si aterizarea in Austria. Cu avionul tau, inventezi ceva ce nu va fi verificat de nimeni.
yhattori
ia zi, corbexe, americanii au aterizat pe luna sau au trucat totul?

da' cu moaca satanei care s-a format in praful de la prabusirea turnurilor gemene cum e?
rue
vad ca unii nu pot depasi anumite frustrari si manjesc printre putinele lucruri bine facute in Romania.
Daca avea macar intereseul sa citeasca detaliile pe site ul fundatiei SMURD afla pt ce e bun si un avion la nivel national si nici nu vrea sau nu poate sa citeasca ce am scris mai sus ca Timisul doar sustine o campanie si nici nu se stie unde va fi locat avionul (probabil dupa calcule statistice si relief).
Organele circula cu avioane de linie cred eu dar nu stiu sigur.
Probabil ca pacientul dintr-un oras mic va fi transportat tot cu auto pana unde poate ateriza avionul. Elicopterele nu zboara noaptea si in conditii grele de vizibilitate pe cand un avion poate.
E inutil sa te cultivam sau educam daca nu s-au ocupat altii pana acum.
Pompierii care participa la campanie sunt voluntari si in timpul liber.

Opinia este deschisa pe forumuri dar sa manjesti o institutie care salveaza vieti e un gest incurabil si probabil ca nici doctorii nu pot face mare lucru sa te indrepte.
vijelie
Nu va certati, un avion necesita minim 2 aeroporturi.
Iar asta presupune teren, beton, asfalt, drumuri de acces, contract de intretinere si deszapezire etc.
Mie imi convine! Bagati banu', recomand!

"Elicopterele nu zboara noaptea"
Recomand! radmasa.gif

Mestere, aia salveaza vieti fiindca asta e treaba lor.
corbex
Dintr-un spital in altul se trasporta pacienti stabilizati, care n-ar nurma sa moara in timpul drumului. Si e treaba ambulantei, nu a Smurd-ului. Te faci ca nu pricepi?
Unde am scris eu rau despre SMURD? Cam cit va mai dura pina ce toate toate formele de organizare ale statului vor trai din cersit?
Ce PLM, nu platesc impozite? Nu platesc contributii? Tebuie sa iasa mereu niste neica nimeni ca ceara bani ca aurolacii care spala parbrize? Sanatatea are de 4 ori mai multi bani, in euro, decit acum 10 ani si e de 4 ori mai falimentara. O pauza la furat medicamente nu puteti sa faceti si sa va luati avioane? Crezi ca numnai voi, desteptii astia din sistem, stiti care e circuitul retetelor gratuite si compensate in natura? Cum se umple foaia medicala a unui prapadit, care nici nu-si cunoaste doctorul, cu consultatii si tratamente? Sau a unui internat in spital? Cu tratamente scumpe si gratuite !
Mai mergeti bai copii si in directia pe care ne-a aratat-o Domnul Marty, invatatorul nostru!
vijelie
Bre, nu iti cere nimeni nimic IN PLUS.
corbex
Ba cere! Daca n-are nevoie de mine, de ce nu se duce sa-i ceara de la domnul Buget?
vijelie
Doh! TU nu platesti nimic in plus, oricum iti ia statul banii aia. Entitatile "doilasuta" vor banii direct de la tine, nu via guvern.
rue
Nu ai, nu dai! Probabil unii traiesc din ajutorul social.
Cam jenanta deraierea. Sa-mi fie jena ca am scris pe aici?
vijelie
Nu chiar, dar pe de o parte ca pacient cronic ai sanse uriase sa mori cu zile, dar mobilizarea la urgente pare sa fie exemplara.
bion
Copilasi isteti tongue.gif .Puneti botu` la toate afacerile OEP tongue.gif Pe vremea comunistilor prin anii `50 s-a rezolvat aceasta problema a transportului aerian al pacientilor medicamentelor sangelui, etc. Se numea AVIASAN. La inceput nu aveau elicoptere ci numai avioane mici . Aterizau pe orice islaz numit pompos aerodrom( in zona Timisoara( aeroportu utilitar pe C. Torontalului), Caransebes, Arad , Varadia. etc.).In zonele inaccesibile se parasutau ( aveau niste parasute mici dedicate) medicamente sange alte cele. In ani `70 au capatat si un elicopter. Treptat economiile lui Cesca au distrus infrastructura. Dupe razmerita din `89 s-a lichidat tot. Acu` sa dea bani aia care au futut sistemul.
FMC de tembeli mad.gif
Targa se baga prin curul avionului.[attachmentid=1627710162] [attachmentid=1627710163] [attachmentid=1627710164]
vijelie
Ce asfalt nasol! Ai un nr de tel de la astia? wub.gif
corbex
QUOTE(vijelie @ 1 Apr 2011, 18:39)
Doh! TU nu platesti nimic in plus, oricum iti ia statul banii aia. Entitatile "doilasuta" vor banii direct de la tine, nu via guvern.
*


Stiu, dom'le, astia vor sa ia fara sa stea la coada, sa li se strige bonul de ordine.
bion
Dom injiner alizeu ala e beton dar n-are intorpanta intorpant e sa iei banu`. smile.gif
neumann
Se pare ca Arafat a iesit cu un tupeu pe televiziuni sa zica ca cele 2 persoane care au murit in fata spitalelor pustii, inchise la ordinu lu boc si al ministrului maghiar al sanatatii, oricum ar fi murit. E o scuza excelenta! Asa a vrut natura! Ce rost mai avea sa le asiguram asistenta medicala, pentru care orice prost din tara asta PLATESTE!

OAP
QUOTE(corbex @ 1 Apr 2011, 18:30)
Mai mergeti bai copii si in directia pe care ne-a aratat-o Domnul Marty, invatatorul nostru!
*




QUOTE(rue @ 1 Apr 2011, 18:41)
Sa-mi fie jena ca am scris pe aici?
*


Nu, tu ai incercat ceva onorabil...da nu prea ai cu cine...vezi mai sus de unde isi trag unii invatatura...si nu e banc deloc
neumann
de ce nu-i da boc si cu otila cieche bani de avion, daca tot a inceput sa latre ca sa le acopere incompetenta astora?

Adica ei inchid spitale si vor colecta publica pentru... avion? Zau ma? Tu esti pe bune?

CGDBZ
Mai bine ar face colecta sa faca in spitalele alea macar niste sectii de urgenta dar pe ei ai intereseaza oamenii cum ma intereseaza pe mine divortul zavorancei.
corbex
Pai nu? Daca avionul ar fi existat, intr-un sfert de ora ar fi aterizat peste gistele din praful din fata primariei Baneasa si l-ar fi salvat pe om. Cam atit ar fi facut de la Timisoara pian in Dobrogea. Dar s-ar fi putut sa fie si el plecat in alta misiune, in tarile calde, la fel ca ambulantele alea locale ordinare. Cu banii pe un avion (performant si dotat, desigur, muschiul nostru nu suporta understandarde) s-ar putea finanta mai multe centre de primire urgente. Medicii care au fost prin razboaie (care nu riscau sa fie pusi in discutia colegiului medicilor locali, deci puteau face cita cercetare dorea muschiul lor) au fost unanimi de acord ca, in cazurile cu adevarat critice, ajutorul care vine la mai mult de 20 de minute, poate sa nici nu mai vina.
Realizez ca informatia si logica sint percepute de multa lume ca niste chestii cu adevarat inspaimintatoare, altfel nu s-ar feri cu atita determinare de ele.
Motiv pentru care au o scara a prioritatilor la fel ca tuningistii de pe oricemasinaclub.ro. E clar ca nici guvernantii astia si nici altii n-au pus csenoane la poarta spitalelor . Dadea frumos in reviste, ne-ar fi revigorat increderea in sistemul medicat. Unde e lumina, nu e nimic de ascuns, nu-i asa?
neumann
Asta ca sa nu ami intram in detalii de genu: ce faci cu un singur avion la 22 de milioane de oameni. Si dupa ce criterii il aloci. Ca sa nu intervina scuze de genu, n-avem buget, faceti dumneavoastra o cerere cu stampila in trei exemplare autentificata la notariat, diploma de bac in original, dovada platii CAS pe ultimele 3 luni, certificat de nastere model nou, adeverinta salariala. Mergeti cu dosaru la registratura, ca va anuntam noi cand se aproba.

Adica nu zic, e bun, insa e numa unul si parca vad cine o sa il foloseasca. Asa ca macar sa il cumpere cu bani de la buget, decat sa-i sifoneze prin cine stie ce buzunare.
vijelie
Macar fro 3-4 piste sa asfaltam si noi wub.gif
neumann
Pai da, ca de autostrazi n-avem nevoie..
rue
totusi... voi pe unde ati directionat cei 2%?
vijelie
Rom pentru Rom (Panciu) sau Asociatia Ute Langenkamp: Iubiti Maidanezii (Pitesti).
Inca nu m-am decis.

Ete, asta m-a convins: Asociatia Fan Club michael Jackson Pitesti (Pitesti).

http://doilasuta.ro/continut/index.php/baz...sta-organizatii
corbex
Io-i donez pentru tratamentul de Alzheimerus Tremens Delirensis al lu' astia micii, unchiul Pomta ai tanti Antonescu. Sau pentru 3 coparsee. Sa fie unul si pentru Boc.
daniM
A zis careva pe la tv ca se aloca mai multi bani pentru cercetarea maririi sanilor si a penisului decat pentru Alzheimer.O sa ajungem toti si toate cu caru' mare si tate lungi si nu o sa mai stim la ce sa le folosim...
neumann
O sa uitam si sa mergem acasa seara, si ce-am facut cu banii, in ritmul asta! Asa nu se mai poate. Am gasit, donex si eu 2% la aia cu alzheimerul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.