Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fara frane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adriandavidescu
salutare am si eu o problema cu .masina.mai exact nu am frane am deschis aerisire dar nu ajunge lichid de frane.
davidut5
Completeaza cu lichid de frana. Nu mai ai lichid in borcan excl.gif


Da mai multe detalii, ce aerisitor ai desfacut, a curs lichid pe la vreo roata?
adriandavidescu
problema e ca nu ajunge lichid de la borcan la etriere adica la pistonas.cand apas pedeala de frana se aude cum iese aer

davidut5
Daca vorbesti de cilindrii pe spate, nu vine lichid din cauza repartitorului.
adriandavidescu
sant 3 tevi ce ies din pompa de frana 2in spate si una in fata pe cea din fata iese lichid pe cele doua din spate care merg la roti nu iese
davidut5
L.E.

Eu am inteles ca la rotile din spate nu curge lichid.


Daca desfaci conducta de la pompa, curge lichid cand calci frana?

Poate fi si din reglajul de la pedala de frana, daca nu actioneaza supapa pentru eliberarea presiunii.

Daca nu, trebuie pompa desfacuta.
PH-06-BOA
Cred ca v-ati incurcat in tevi. Cele doua conducte simetrice de pe pompa, duc la rotile din fata, si cea singura pe spate. Daca aveti pe cineva cu bagheta magica, va poate face mici, si mergeti pe teava, pana la destinatie. Nu e greu. El spune ca pe cele doua nu iese lichid, adica la rotile din fata. Eu am mai facut p-aici niste schite, in care aratam cum se deschide supapa pistonului, pentru a reveni la presiunea atmosferica si totodata sa se completeze instalatia cu lichid. Spuneam si de un truc, cu pilitul din slitul pistonului, pentru a regenera actiunea splintului asupra supapei. Spuneam ca nici nu trebuie apasata pedala pentru a se face aerisire, daca nu te grabesti, pentru a evita spumarea lichidului, fapt care duce la incompleta aerisire. Totul e sa stiti PRINCIPIUL DE FUNCTIONARE si ar fi mai simplu.
adriandavidescu
da asai la rotile din fata nu am deloc lichid de frana.eu ma refer la pompa de frana dacia 1310 berlina

3 Apr 2011, 19:21:
cred ca ati inteles gresit poate m-am exprimat gresit.azi dimineata am zis sa schimb si eu placutele de frana pt ca scoteau un zgomot urat am zis ca sant uzate..ok zis si facut cand am desfacut placutele am inlocuit cu 2 noi am opservat ca pistonul care inpinge placutele de frana ramane blocat mai inafara...dar cum nu ma pricep asa bine am chemat un vecin care se pricepe cat decat omu mi-a desfacut pistonasu la curata la pus inapoi o deschis surubu de aerisire dar surpriza nu ajunge lichid de frananici el nu stie ce ar putea fi de nu ajunge lichid
Danut 88
Ce culoare are lichidul de frana din vas? S-ar putea sa se fi infundat vreo conducta. Busonul de la vas l-ai desfacut ca se poata sa faca vid in vas si sa nu curga lichidul. M-i sa intamplat la o pompa simplu circuit!!!
davidut5
Daca nu ai apasat deloc pe frana cu aerisitorul desfacut, ai rabdare, dureaza putin pana se umple cu lichid etrierul.
Club12TRS
Cauzele pot fi multe: aerisire intr-un mod necorespunzator, defectiune in pompa...

adriandavidescu, scrie de unde esti, poate te ajuta vreun forumist.
vladut88
exact acelasi lucru lam patit si eu ieri cu roata dreapta fata ,e drept ca la mine pompa nu a mai functionat din noiembrie (pompa noua pusa de anu trecut aveam frane bune inainte ) si am lasat vreo ora sa cu aerisitoru desfacut si a venit singur lichidu ,la mine toata instalatia e noua inclusiv conducte acuma am frane beton
PH-06-BOA
Pune gura pe vas, si sufla cu putere, cu aerisitorul slabit (vezi sa comunice gaurile in el), cat poti, sau ia pompa de roti, pune o teava scurta sau o valva fara ventil la capat, iar vala o infigi intr-un tampon de cauciuc (cel de pe tija amortizor spate), care sa etanseze bine la gura vasului pompei de frana, si pompezi usor, cu rabdare, sa aiba lichidul timp sa se deplaseze. Nu forta, sa spargi vasul.
Kanutza_77
Aeristeste intai pompa de frana,sufla cu putere in vasul de lichid,lasa sa se aeriseasca prin cadere vreo cateva ore(daca vine lichidul greu)(conductele desfacute,recupereaza lichidul),verifica repartitorul sa nu fie blocat pe inchis,aeriseste in ordinea urmatoare: de la cea mai indepartata roata catre cea mai apropiata in raport cu locul unde este pompa de frana,aeriseste de cateva ori chiar daca iti vine lichid la cilindrii si etrieri si din cand in cand pompa de frana. Verifica daca servo este reglata corespunzator (tija care impinge in pompa).Verifica pompa sa nu fie in avarie lichidul foarte murdar,etc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.