Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mai stiti aritmetica?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
tatabobu
Sa va vad. Cat face 48ś2(9+3)?
C a t a l i n
288
cosmin_2300
(48 ś 2) * (9 + 3) = 288 icon_mrgreen.gif
bucatzel
care-s aia de-au raspuns 2 ???
tatabobu
Ma intreb si eu.
C a t a l i n
Elevii lui dragoselu.
ArtVandelay
e o greseala pe undeva
tatabobu
Poate cineva dintre cei care au raspun 2 sa-si argumenteze raspunsul? Si mai ales sa argumenteze de ce face intai inmultirea si apoi impartirea?
ArtVandelay
Mie mi-au placut mai mult inmultirile. de-aia. data viitoare il fac in mathcad, promit!
bygy007
intii paranteza , apoi inmultirea si apoi impartirea , rezultatul ar fi 2


in ultimii ani de liceu am avut media 5 (chiar am ramas corigent in a 12 a pe primul trimestru ) laugh.gif
tatabobu
De ce intai inmultirea si abia apoi impartirea?
bygy007
nu stiu eu parca asa imi aduc aminte ordinea nedumerire.gif
Shush
Imediat vine ady77 si te intreaba : "cat vrei sa faca ?"
tatabobu
Bygy, au acelasi rang.
Muttley
Am votat gresit, am votat 2.
Motivul (cred): semnul ala de impartit l-am perceput vizual ca un minus, desi stiam prea bine ca e impartire. Dintre ratiune si... altceva, am ales altceva.

Ordinea operatiilor o cunosc prea bine, da' uite ca m-am pacalit.
Judecand dupa faptul ca varianta "2" exista la optiuni, e clar ca a fost o capcana.

Cat face 48/2(9+3)? Scris asa, parca e mai clar.
ady77
Cat vrei sa faca? icon_mrgreen.gif




E vorba de cheltuieli sau de venituri?

Daca e vorba de cheltuieli e 288 clar, la venituri da ceva subunitar icon_mrgreen.gif
tatabobu
QUOTE(Muttley @ 15 Apr 2011, 16:10)


Cat face 48/2(9+3)? Scris asa, parca e mai clar.
*



Si cand am scris asa am avut surpriza sa am parte de raspunsul "2".
BZN
QUOTE(Muttley @ 15 Apr 2011, 17:10)
Am votat gresit, am votat 2.
Motivul (cred): semnul ala de impartit l-am perceput vizual ca un minus, desi stiam prea bine ca e impartire. Dintre ratiune si... altceva, am ales altceva.

...
*



Acu', fara suparare dar si minus daca era, tot nu dadea 2... smile.gif
paradox_utopic
QUOTE(bucatzel @ 15 Apr 2011, 13:32)
care-s aia de-au raspuns 2 ???
*




aia de si-au luat logan ! radmasa.gif
cosmin_2300
QUOTE(BZN @ 16 Apr 2011, 22:42)
Acu', fara suparare dar si minus daca era, tot nu dadea 2... smile.gif
*


Dacă percepi împărțirea ca minus, rezolvi mai întâi paranteza. După ce faci 2*(9+3), vei avea rezultat 24. Împărțind 48 la 24 rămâne .... 2!
Grupându-le (48 ś 2) * (9 + 3) îți dai seama că trebuie să le calculezi separat.
BZN
QUOTE(cosmin_2300 @ 17 Apr 2011, 10:09)
... Împărțind 48 la 24 rămâne .... 2!
...
*



Pai am stabilit ca e "minus", nu "impartit" wink.gif Ori una, ori alta. biggrin.gif
Muttley
BZN, ne facem, sau chiar nu putem???

user posted image

Cand mi-am focalizat privirea pe aia din dreapta, am vazut gagica din dreapta, iar langa ea, in stanga, niste plete, deci pentru subconstientul meu tot o gagica, desi e barbat toata ziua.
Dar!!! cand am focalizat pe stanga, constientu' a intrat in functiune, si am luat chestia din stanga drept barbatul ce este.

Ori daca nu putem, fie, am votat 2 ca-s handicapat si nu stiu ordinea operatiilor din scoala primara.


tatabobu, ca acu-mi pica fisa, zi adevaru', asta e cumva test pentru atentie distributiva? nedumerire.gif
cosmin_2300
QUOTE(Muttley @ 15 Apr 2011, 17:10)
Am votat gresit, am votat 2.
Motivul (cred): semnul ala de impartit l-am perceput vizual ca un minus, desi stiam prea bine ca e impartire. Dintre ratiune si... altceva, am ales altceva.
*



QUOTE(BZN @ 17 Apr 2011, 10:44)
Pai am stabilit ca e "minus", nu "impartit" wink.gif Ori una, ori alta. biggrin.gif
*


Acum ai înțeles?
BZN
Muttley, foarte departe de mine gandul de a te socoti unul dintre cei care nu stiu aritmetica/matematica si chiar multe altele. Imi pare rau daca ai crezut asta.

QUOTE(cosmin_2300 @ 17 Apr 2011, 13:54)
Acum ai înțeles?
*



Nu, n-am inteles, de ce vad o data "-" si apoi "/"...
Dar, ca sa fiu in tendinte, poate sunt eu de vina. E ok asa?
zanzie
QUOTE(tatabobu @ 15 Apr 2011, 13:24)
Sa va vad. Cat face 48ś2(9+3)?
*


Daca semnul "ś" inseamna impartire, atunci rezultatul e 2.
zanzie
Pai atunci hai sa scriem corect ecuatia: icon_mrgreen.gif
(48 ś 2) * (9 + 3) = 288
Muttley
Era foarte corect scrisa si in primul post.

17 Apr 2011, 19:24:
Chestia asta e super dezbatuta pe internet blink.gif
BZN
Viclesugul sta in paranteza aia. Daca aparea clar "12", nu mai era nicio scofala.
$$ilvviu
Nu e nici un viclesug.
iulian'71
288 este rezultatul. Fii-miu e in clasa a 3-a si tocmai astfel de operatii face. Operatiile aritmetice se fac in ordine daca sunt de acelasi rang si au prioritate cele din paranteze si nu inmultirea in fata impartirii. Pentru cei ce au dubii pot oferi meditatii la mate si fizica contra cost desigur.
Rezolvarea: 48:2(9+3)=48:2(12)=48:2x12=24x12=288.
tatabobu
Muttley, n-am vrut sa pacalesc pe nimeni. Dar am asistat la o discutie lunga de tot pe forumul asta exact pe subiectul in cauza, in care insa foarte multi incearca sa convinga pe toata lumea ca au dreptate cand spun ca rezultatul corect e 2. Daca te uiti la rezultatul votului vezi ca-n momentul asta e 373 la 344 in favoarea lui 288.
Am facut topicul asta mai mult ca sa vad daca aici vine cineva cu o pagina de manual sau altceva care sa sustina ca rezultatul e 2 (dincolo raspunsurile au variat de la "asa stiu eu" la "asa face si nu-stiu-ce-program-de-calcule", dar nimeni n-a scos de la naftalina o lucrare acceptata in care sa existe regula dupa care a calculat cand i-a dat 2).
Muttley
Ce sa scoti de la naftalina, caietul de aritmetica din clasa I?
S-a spus deja, e ordine a operatiilor elementara.

Ce ma intriga pe mine e faptul ca pe de o parte (pentru mine cel putin) asta e "capcana" (eu am muscat-o), iar pe de alta parte pare-se a fi pe bune, cica sunt calculatoare de buzunar care dau 288, altele care dau 2.

O fi coincidenta.
bucatzel
QUOTE(tatabobu @ 18 Apr 2011, 10:24)
dar nimeni n-a scos de la naftalina o lucrare acceptata in care sa existe regula dupa care a calculat cand i-a dat 2).
*



Imi pare nespus de rau ca n-am pastrat caietele de ar'metica din generala.

Si lucrarea "stiintifica"

http://www.youtube.com/results?search_quer...peratiilor&aq=f

Conform tipei care vorbeste acolo, ordinea operatiunilor e ca si miorita, se transmite din generatie in generatie.

Ar fi putut sa-si raceasca gura si sa mentioneze ca inmultirile si impartirile sunt niste simple substituiri ale unor adunari sau scaderi repetitive. Parantezele indeplinesc si ele tot un rol de grupare. (poate o facut-o, n-am avut rabdare sa-i urmaresc toate trei filmuletele)

Ei, aceste minunate substituiri(*) sunt motivul ordinii operatiunilor aritmetice.

(*)sau mai bine zis, simplificari de notatie. Cine nu ma crede, sa calculeze 123 * 321 prin adunari succesive tongue.gif

L.E.
Imi place cum se c*ca pe ei cu ordinea operatiunilor de acelasi rang.
Adica 1+ 2 + 3 = 3 + 3 = 6.
Da, asa este irelevant, dar daca ai

13 + 5 + 7 + 25 , termini mult mai iute daca le grupezi cate doua, 13 cu 7 si 5 cu 25. Daca te pui sa respecti regula, memorezi adunand. Daca reordonezi elementele, raspunzi instant. Evident, acelasi lucru e valabil si pentru inmultiri / impartiri.

Dar de, la noi, o vanzatoare care sta de 3 ani in aceeasi maghernita si inca aduna cu calculatorul 2 pachete de tigari de 10.60, se uita socata la mine cand ii spun ca nu, nu-i 26.60. Oricum, am o placere sadica sa le cer bon dupa ce au terminat de adunat cu calculiciul.
C a t a l i n
Dacă și un simplu calcul matematic stârnește așa discuții, e clar că vine sfârșitul lumii...
iulian'71
Nu un calcul aritmetic simplu deschide discutii ci ca am inceput sa vedem totul complex si alegem mereu variantele mai putin simple in rezolvarea treburilor banale de zi cu zi.
soril007
288
yhattori
transpus in notatia poloneza inversa , calculul e intuitiv:

48 2 / 9 3 + *
danu_el
48/2(9+3). se simplifica cu 2 si ramane 24 supra 12 = 2
ag02cws
Paranteza nu e la numitor, ci la numarator.
Daca era 48/[2(9+3)], era 2.
In cazul de fata e 288.
cosmin_2300
QUOTE(danu_el @ 10 Jun 2011, 17:16)
48/2(9+3). se simplifica cu 2 si ramane 24 supra 12 = 2
*


Greșit.
Ai 48/2*(9+3). Deci ai 24*12=288.
danu_el
aveti dreptate. 288 e corect
buntom
48:2(9+3)=
48:2*12=
24*12=288 up.gif
Markos
Problema de clasa a patra:

QUOTE
Diferenta dintre inaltimea in cm si greutatea in kg a Dolofanului este 100. Stiind ca aceeasi relatie are loc si in cazul lui Skija iar dublul inaltimii Dolofanului este egal cu triplul inaltimii lui Skija si ca greutatea Dolofanului este de 4 ori mai mare decit greutatea lui Skija sa se afle inaltimea lui Skija si greutatea Dolofanului.
ady77
Greutate dolofan 80 kg, inaltime skija120 cm.
tatabobu
Mie mi-a iesit schija la minus doi metri. Cre'ca am gresit pe undeva.
Alex4u
E o greseala in ecuatia aia laugh.gif
klaus
QUOTE(Markos @ 20 Jul 2011, 23:00)
Problema de clasa a patra:
*


Da' ce se face fratele meu in clasa a IV-a, daca problemele sunt sisteme de 4 ecuatii cu 4 necunoscute care pe drumul rezolvarii se transforma in ecuatii cu fractii?
Andy_ACS
Metoda grafica, cu segmente smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.