Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 Li
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
cristyano2
In primul rand salutare la toti colegii.. Am o intrebare: Stie cineva ,in 2003-2004 cam cat costa o dacie 1310 berlina?
Filip
Vreo 4500-4600 EURO. Break-ul costa cu vreo 180 de euro mai mult decat berlina.
daniM
4200 $
corbex
Am o nedumerire. De unde venea numele de "Dacia 1300 Li"? Avea injectie cu Litiu? unsure.gif
bmwh548
Era prescurtarea la Limo.
STORMTROOPER
Li=Lux injectie
CLi=Combi lux injectie, eu asa stiam
radian
Eu mi-am vandut Dacia 1310, break, in decembrie 2004, cu cca. 1000 euro (40 milioane lei vechi). Masina era fabricata in 1998, si era in stare relativ buna. Mai exact, folosind-o mult in interes de serviciu, patronii imi decontau toate cheltuielile de reparatii, asa ca mi-am permis sa nu fac economie la piesele inlocuite. In final, aceeasi patroni au si cumparat masina ca si masina de serviciu.

Am dat-o relativ ieftin, daca as mai fi cautat un pic, probabil as fi gasit s-o vand la 50 - 55 milioane (1 euro era cca. 4100, 4200 lei), dar scoruri de 3, 4k euro pentru o dacie mi se pare un pret nerealist. In fond la 4k euro deja te puteai gandi la o Solenta noua.
argon
~ 3500 euro in banii de azi.
Markos
Cam cat un Matiz si un Sexpero sehaj.
radian
In 2004 cursul euro - leu era comparabil cu cel de acuma. Evident cu mentiunea ca atunci aveam lei vechi, adica 1 euro era 4000 si ceva de lei, iar azi in lei noi, 1 euro = 4 lei si ceva...


Car era Solenaza noua in 2004?
argon
Matizul costa 5800 euro si Espero 20.000$.
radian
Fiecare cu cel doare... biggrin.gif
argon
Solenza se vindea in 2006-2007 mai scumpa SH decat era noua.
Markos
QUOTE(argon @ 16 Apr 2011, 20:46)
Matizul costa 5800 euro si Espero 20.000$.
*


Am scris sehaj, esti chior? tocilar.gif
argon
Nu e cam aiurea sa compari o berlina noua in 2004 cu un matiz si espero sehaj in 2010?
Markos
QUOTE(argon @ 16 Apr 2011, 20:47)
Solenza se vindea in 2006-2007 mai scumpa SH decat era noua.
*


Si cum de ai rezistat tentatiei?
corbex
O mai fi de actualitate? Imi vine sa-i fac o oferta. Capota indoita ar fi de efect. Pionieratul tuningului.
Merced
Ce ati tras?
ady77
6 din 49 tongue.gif
corbex
Ne-am invatat cu reporturile. La 6 din 49 e unul baban de tot.
Merced
Asteapta astia sa joc eu pare-mi-se... naughty1.gif
corbex
Pui un belet miine, chiar inainte de inchidere, sa n-aibe timp sa minareasca extragerea radmasa.gif
cristyano2
QUOTE(corbex @ 16 Apr 2011, 20:44)
Pui un belet miine, chiar inainte de inchidere, sa n-aibe timp sa minareasca extragerea  radmasa.gif
*




Asa fac unii "jucatori' la Super Bingo Metropolis, pun biletele in ultima zi, ultima ora , ca biletele lor sa ajunga sus radmasa.gif cool.gif
daniM
QUOTE(argon @ 16 Apr 2011, 20:42)
~ 3500 euro in banii de azi.
*



Nu,in 2003 ,imediat dupa nunta am cumparat o Dacie albastra cu 1500 km la bord din Mehala -Timisoara ,avea o luna jumate,si am dat 3500 euro pe ea.Imi aduc aminte ca mai erau 3 albe cu trifoiul de la Loto pe ele,la acelasi pret
QUOTE(radian @ 16 Apr 2011, 20:46)
In 2004 cursul euro - leu era comparabil cu cel de acuma. Evident cu mentiunea ca atunci aveam lei vechi, adica 1 euro era 4000 si ceva de lei, iar azi in lei noi, 1 euro = 4 lei si ceva...
Car era Solenaza noua in 2004?
*


Scala mea din 2003,modelul fara airbag a fost cam 6300 euro noua
Filip
Imi aduc aminte ca avea un pret un pic mai mic, sau chiar echivalent cu cel al unei Solenze chele, cum are Corbex. Aro erau scumpe, erau vreo 17000 de euro cele mai echipate, gen 244TDX, dar nu se vindeau prea bine, statul mai dadea comenzi.
Bine, astea sunt preturile cum mi-a mai ramas mie vag in minte, au trecut ani, eram si copil pe vremea aia, deci nu puneti baza in ce zic eu... laugh.gif
daniM
Am gasit contractul.Deci in 28 august 2003 am dat 130.000.000 lei iar euro era 37.040 lei

<span class='edit'>16 Apr 2011, 22:25:</span>
...
dacis
Bre, Daciile astea, pe masura ce mergi mai departe in timp (= in trecut) constati ca erau pretuite ca un vin de calitate. Solenza noua era la un pret, la doi ani deja era putin mai scumpa, iar la patru isi atingea maximul calitatilor...

Dar cea mai pretuita era tot Dacia 1310. Prin 1985, daca aveai norocul sa cumperi o Dacie, o luai cu in jur de 74.000 de lei (un apartament era intre 30.000 si 70.000), o tineai doi ani si dupa aceea o dadeai cu pe putin 100.000.
Merced
Nu stiu ce apartamente erau 30.000, da' nici nu vreau sa ma gandesc. Eu zic ca sub 200.000 nu gaseai ceva decent, si vorbim de imediat dupa revolutie, o luna, doua, cand inca nu se depreciase leul in halul ala, ca inainte nu prea cumpara nimeni.
dacis
Daca te uiti atent la mesajul meu, era vorba de anii 1985-88, cand, vorba ta, nu prea cumpara nimeni. Pentru ca oricum primeai unul de la stat.

Chiar toamna trecuta am vorbit cu cineva care a cumparat pe atunci un apartament, zic eu, mare (4 camere, in jur de 90 mp) in P-NT, cu vreo siazeci si ceva de mii de lei. Aparatamentul l-a cumparat de la stat, iar valoarea apartamentelor era stabilita contabiliceste, birocratic. Nu era vorba de o piata adevarata.

Dupa 90 (prin 92-95) vecinii lui chiriasi au cumparat apartamente la fel, cam la pretul unui salariu lunar de pe atunci.
Merced
Aia au facut-o multi, cu salariu' pe o luna. S-a tepuit statul asta de doi lei la greu...
radian
A fost una din multele masuri populiste pentru care Iliescu la vrema respectiva era privit ca un zeu de mare parte din romani...
Merced
O idiotenie din punctul meu de vedere.
crintea1949
Solenza Scala, 2003, iulie, full options- gri metalizat, jenti din aliaj, CD player, climatizare 6507 euro. Acum 2011, 68 800 km rotund.Asta a fost pretul de achizitie. Pentru toti cavalerii cu nume de floare si pentru domnisoarele si doamnele cu nume de floare la multi ani cu sanatate, drum bun, liser si fara peripetii provocate de diversi smecheri.Al dvs .
Filip
QUOTE(Merced @ 17 Apr 2011, 10:02)
O idiotenie din punctul meu de vedere.
*


Idiotenie, neidiotenie, taica-meu e propietar acu! tongue.gif radmasa.gif (Da stiu... dar as fi un ipocrit daca as spune ca nu-mi convine). rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.