Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme frana spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
VS-02-ZCK
salut am si eu o problema cu franele. imi intra aer pe instalatie nu mai pe spate. cilindi pe spate sunt noi. au fost schimbati acu vro 2 luni. daca aerisesc franele ma tin vro 2 zile dupa aceia tine doar fata ce as putea sa ii fac? cum pot sa rezolv problema...
N E S
Vezi problema sa nu fie din alta parte, de exemplu de la repartitor. Daca nu, probabil vreunul din cilindrii nu este bun.
VS-02-ZCK
nush . da totusi nu ar fi trebuit sa fie nu mai pe o conducta aer?

17 Apr 2011, 15:22:
am sa schimb si repartitoru cred ca saptamana asta

17 Apr 2011, 15:27:
am uitat sa zic ca am schimbat si pompa de frana dupa ce am schimbat cilindri. am avut mai multe probleme cu franele . inainte imi ramaneau blocate pe fata . am schimbat tot ce e legat de frane in afara de limitator
ct-03-tvy
pt a nu crea alt topic. se mai gasesc Limitatoare de autonova? sad.gif
N E S
pentru VS-02-ZCK e cam cu belele treaba. Am si eu un amic cu o dacie din 98 care la fel...saturat fiind de problemele neincetate ale franelor, a schimbat tot...si tot nu are frane bune...la fel aeriseste la 2-3 saptamani. Ideea este ca pompa de frana merita lasata cea veche si schimbate garniturile, cat despre repartitor...ai mare grija ca astea turcesti sunt praf. Daca ai norocul sa dai peste unul bun..tine de el cat poti.
Cat despre ce spuneai tu cu aerul pe conducta...si eu am avut probleme cu franele pe spate cand am preluat masina, ca sa constat ca din cauza ruginei, doar un cilindru era gripat. Si chiar si asa, spatele meu era fara frane la 2-3 zile.

pentru ct-03-tvy, vazand ca esti constantean, incearca pe la magazinele din zona Delfinariu, sunt aproape de semafor, unul pe o parte a bulevardului si unul vis-a-vis, scrie ca au piese Dacia si Daewoo. Eu de acolo imi iau piesele si mereu am luat ceva de calitate, si nu am primit raspunsuri de genul "nu avem".
VS-02-ZCK
pompa de frana e autonova fabricata 2010.
Adrian_Boy
E posibil ca sistemul de franare sa traga aer fara a curge lichid pe unde trage si aerul?
stabil777
Cind se face aerisirea la frina ,trebuie la toate cele 4 aerisitoare,cite unu de roata ,sau este destul doar la unul?

AM facut doar la unul ,dar inainte sa-mi curga lichidul fiindca nu strinsesem filetul conductei destul, pedala era mai tare! Am completat lichidul, am dat padele si am aerisit , a tisnit un piculet de aer dupa care a curs lichid, am repetat iar ,dar nu a mai tisnit si aer ,ci decit lichid. Deci e bine?
dex
acelasi lucru l-am patit si eu. cilindri noi si dupa 2 zile mi se muia pedala. mi-am dat seama ca e de pe spate ca pe fata schimbasem doar garniturile la etriere si nu prea avea ce sa fie. am vzut ca tot aerisesc si 2 zile am frane si apoi n-am si m-am decis sa desfac iar sa vad unde e prb. cilindrii, cu toate ca erau noi aveau garniturile din interior mai mici. si scapa lichid pe acolo, logic ca intra si aer. am cumporat garnituri noi, le-am montat si mere foarte bine. cand am comparat garniturile (cele de pe cilindri si cele cumparate) am vazut ca era o diferenta considerabila in diametrul interior( pe care apasa sabotul si pistonasul). asa ca fii atent si tu si vezi sa nu ai aceeasi problema. ca sa nu desfaci iar fa o aerisire sa vezi exact daca e pe spate. daca ai pompa cu dublu circuit (4 conducte) nu e nevoie sa faci pedala. faci doar cateva pedale pana se intareste cat de cat, desurubezi putin capacul pe de la rezervorul cu lichid de frana si apoi incepi aerisirea de la cea mai departata roata de pompa ( dreapta spate). daca te uiti cu atentie o sa vezi bule de aer sau lichidul o sa curga neintrerupt. in functie de asta te decizi daca sa desfaci sau nu tamburii. dupa roata dreapta spate urmeaza stanga spate. dupa ce strangi aerisitoarele la loc faci cateva pedale sa vezi daca e vreo diferenta intre prima pedala si a doua, respectiv a treia. daca se intareste din ce in ce mai tare inseamna ca tot mai ai aer. daca ai schimbat distribuitorul de pe spate ti-ai aerisit si pompa? incearca sa vezi poate aer pe returul de la distribuitor. scoti conducta din pompa (e singura mai mare in cap , 11 parca are sau 13. oricum e diferita de celelalte), pui degetul in locul de unde ai scos conducta sa nu prinda aer si pui pe cineva sa faca pedala pana cand vezi ca nu iti mai curge aer pe conducta. ca sa nu arunci lichidul tii conducta in rezervorul de lichid. cand vezi ca vine constant lichidul la apasarea pedalei de frana tii frana apasata si infiletezi cati poti tu de repede conducta la loc. putin aer in pompa a mai ramas asa ca e nevoie si de aerisirea pompei. faci pedale si aerisesti si pompa. parerea mea e ca problema ta e de la cilindrii noi. asa ca spor la treaba
VS-02-ZCK
multumesc dex asa am sa fac.
dex
cu placere. sa ne spui ce-ai facut. spor la reparat
VS-02-ZCK
problema inca nerezolvata. nu prea am avut timp sa lucrez la ea. referitor la cilindrii din spate . totusi mie nu imi scade nivelul de lichid. ramane constatnt.
mihai7575
QUOTE(VS-02-ZCK @ 25 Apr 2011, 16:45)
problema inca nerezolvata. nu prea am avut timp sa lucrez la ea. referitor la cilindrii din spate . totusi mie nu imi scade nivelul de lichid. ramane constatnt.
*


daca nu pierzi din lichidul de frina din borcanul cu lichid,atunci cum de nu ai frine bune?
dex
nu e nevoie sa vezi tu ca iti pierde lichid. nici la mine nu se vedea. abia dupa ce am desfacut tamburul am vazut ca e putin lichid pe acolo. asa ca verifica daca ai aer pe instalatie. aerul se poate comprima, lichidul nu. din cauza asta nu ai frana. e nevoie de putin aer si se duce totul peste cap
VS-02-ZCK
sambata viitoare am sa dau bamburii jos ca ma duc la tara am sa iau si 2 set de garnituri de cilindri de brek si sper sa se rezolve problema. multumesc inca o data dex

25 Apr 2011, 22:10:
scz in loc de butuci... tamburii biggrin.gif
dex
cu placere. spor la treaba
VS-02-ZCK
salut am schimbat garniturile de la cilindri doar la un cilindru la cel de pe stanga era putin lichid curs. si intradevar erau garniturile un pic mai mici. momentan pedala e buna. sa o vad peste vro 2 3 zile de obicei la 2 zile era jale cu frana. momentan e f bine. multumesc tuturor care mau ajutat cu sfaturi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.