Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se mai poate curata rugina pasaje roti?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
angheloaia
dacia mea din 2000 era impacabila pana anul asta in ceea ce privea rugina
dar fiindca nu am facut nici o terosonare pana acum, nu parea nimic in neregula, avea vopseaua originala pe acolo, si am circulat iarna mult, am vazut in primavara asta antifon decojit si un mic inceput de rugina.
de fapt acum 2 ani am desfacut aripile si era intacta, parca asa dintr-o data anul asta a ruginit acolo.
ce parere aveti, se mai poate salva ceva?
eu nu mai am timp ca altadata sa o bibilesc, oare daca o duc la un tinichigiu, chiar si prieten o9 avea rabdare sa o curete?
la o adica si nereparata ea mai duce dar vreau totusi sa opresc rugina.
ghitza
pune poze si tu sa vedem nu ne dam asa cu parerea la un lucru care nu vedem,baga poze
angheloaia
ok
revin maine cu poze ca acum s-a inserat
dar nu era greu de imaginat, acolo la liprea aripilor fata cu stalpul fata unde arunca roata si se strange iarna zapada era asa, antifon decojit putin si putina roseata de inceput de rugina
am uitat sa spun ca eu in fieacare toamna bagam ulei in usi praguri si dadeam cu vaseli8na la greu pe la pasajul rotilor dar se pare ca in iarna asta a cazut si vaselina si antifonul. dar repet, e un inceput nu e gaura sau altceva.
payty
se poate curata.

e ceva de munca dar daca a aparut rugina ar fi bine sa faci operatia asta pt ca apoi e mai greu de reparat daca apar gauri in tabla.
Raelpilotu
pentru jante de tabla, recomand :
1 bormasina + 1 perie sarma adaptabila (slefuire) + smilgher fin + spray nuanta care vrei + un alt spray lac.
spor la trebushoara :smile.gif
Adrian_Boy
grund nu?
mihai7575
QUOTE(angheloaia @ 19 Apr 2011, 18:37)
ok
revin maine cu poze ca acum s-a inserat
dar nu era greu de imaginat, acolo la liprea aripilor fata cu stalpul fata unde arunca roata si se strange iarna zapada era asa, antifon decojit putin si putina roseata de inceput de rugina
am uitat sa spun ca eu in fieacare toamna bagam ulei in usi praguri si dadeam cu vaseli8na la greu pe la pasajul rotilor dar se pare ca in iarna asta a cazut si vaselina si antifonul. dar repet, e un inceput nu e gaura sau altceva.
*


mergi cu dacia totusi la tinichigiu,si niciodata sa nu mai dai cu vaselina anual pe acolo la tabla unde ai probleme,mai bine sa dai cu pensula si ulei ars in acele locuri pe viitor ,unde tabla prezinta rugina,dar ,dupa ce ai dat cu grund,si apoi cu antifon negru.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.