Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imi place DSN,dar...
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
91_CTL
Ce sa fac? Sa investesc in DSN-ul meu sa-mi ofere confortul si optiunile dorite sau sa vand DSN-ul+bani investiti si sa-mi iau altceva?
avram1987
eu unu nu mai bag nici un leu in ea decat benzina ulei asigurare rovinieta mai trag de ea asa cum e pana prin sept si o dau dak nu gasesc pe cineva sa o vrea o duc la fier vechi anu asta scap de ea oricum ar fi . Ma orientez catre un golf 4 motor 1.9 tdi 101cp sau 131cp
quick
pai in ce vrei sa investesti? ca nu inteleg in ce vrei sa investesti, eu de exemplu tre sa investesc in tablaria masini care este ruginita si aci si eu ma gandesc sa investesc sau sa i dau pace.

daca zici ca vrei sa investesti in abureli cu geamuri fumuri cu oglinzi electrice si incalzite, de geamuri electrice, aer conditionat,jenti al., eu zic sa i dai pace.
investeste in ce tine de mecanica si in rest dai pace ca nu o sa iti scoti bani niciodata...
sa o vinzi pe asta nu prea ai ce sa iti iei la acelai bani doar daca mai pui ceva.

inca o chestie cu confortu asta(vb de masina mea nu stiu daca toate sunt asa) a mea este foarte rigida cred ca majoritatea sunt asa asa ca ce rost are sa i bag tot felu de are geamuri el. cand ia sare si i teapana ca o caruta pe drum?
benzina, ulei, strictu necesar pt siguranta in drum si trecerea cu brio a itp si in rest talpa:)) si pun bani deoparte pt alta.....
sper ca anu asta sa imi iau si eu alta masina(focus 2 sau golf4) dar cred ca cu sn o sa raman pe stoc tablaria este prea ruginita sa o pot vinde asa cum ie acuma, si sa imi bat joc de un eventual cumparator nu sunt genul ala de om.
vallyyy
Se pare ca a venit si ziua asta ....Prima a fost 1300 ,apoi novele ,acum supernovele isi dau ultima strigare , o sa urmeze solenza
91_CTL
Da, la geamuri electrice, oglinzi electrice, antifonat pe interior, alte scaune pe fata, ceasuri de logan si o vopsea ca e cam matuita, la asemenea investi ma gandeam. Bineinteles toate astea facute pe parcurs ca nu am toti banii odata.Asta ar fi o optiune, iar cealalta optiune ar fi sa strang bani pe care am de gand sa-i investesc sa vand DSN-ul si sa-mi iau altceva.
argon
A doua varianta clar, vinde supernova pana nu scad preturile sub 1000 de euro, si ia-ti ceva cu dotarile si confortul dorit, vorb'aia din rht nu faci bici.
dan supernova
si eu am fost in situatia de a alege sa vand supernova sa mai pun dif sa cumpar o alta masina ( skoda vw , opel astra ) dar...am sa raman cu supernova deoarece masina o am de 2 ani am intretinuto foarte bine probleme cu rugina nu am (decat cu capota dar am remediat problema temporar ) ,in tot acest timp masina nu mai facut nici cea mai mica problema ...si am spus in felu urmator decat sa iau alta masina pe care nu o cunosc sa stau sa o verific ,sa remediae probleme ,piese schimbate etc ..mai bn o aranjez sn , vreau sa o revopsesc total ,jante 14 , cauciucuri ,sai pun geamuri elct ..si sai schimb scaunele cu unele de opel din piele mai tenta smile.gif masina sh nu as mai cumpara ,urmatoarea masina va fi noua cand imi voi permite smile.gif
vladutz_sb
QUOTE(91_CTL @ 21 Apr 2011, 20:55)
Da, la geamuri electrice, oglinzi electrice, antifonat pe interior, alte scaune pe fata, ceasuri de logan si o vopsea ca e cam matuita, la asemenea investi ma gandeam. Bineinteles toate astea facute pe parcurs ca nu am toti banii odata.Asta ar fi o optiune, iar cealalta optiune ar fi sa strang bani pe care am de gand sa-i investesc sa vand DSN-ul si sa-mi iau altceva.
*



sunt tot pt varianta 2 ... eu mi-am vandut SN-ul ca m-am saturat sa bag bani in ea si acum strang la ciorap.
quick
91_CTL asculta de colegi care toti iti zic ca nu merita, sunt dotari care daca le pui nu o sa te sadisfaca aproape deloc, adica la ce i bun un bord de logan? alti si leau dat jos dupa ce leau pus, la ce i bun un geam electric? la ce ie buna o oglinda electrica eu cred ca de cand am luat masina nu am reglat oglinzile decat atunci, la ce sa i pui roti de aluminiu sa ti le poti "indrepta" in gropile din romania? la ce sa iti pui scaune de piele sa transpiri pe ele in ultimul hal vara si iarna sa iti fie rece la fund? singuru lucru bun ar fi un aer conditoinat dar nu se merita si prea scump si multe modificari.
si la ce sa o vopsesti daca nu ai gram de rugina? dai un polis si i de nota 10, un vopsit de calitate de duce la 2000 lei pe putin asta daca nu ai gram de rugina.
eu zic sa i bagi niste ulei sau ceara prin toate inchieturile si sa i dai pace asa stoc cum ie ia si eventual pe rand daca ai bani si daca ai chef de stricat poti sa i faci ce vrei doar sunt bani tai.
din punctul meu de vedere nu merita, mai bine pun bani aia deoparte, dar fiecare cu ideile lui si cu bani lui poate tu castigi bine si iti permiti ai parinit instariti, eu am cumparat super nova pe bani mei acu 5 ani si de atunci tot strang putin cate putin sa imi iau alta fara ajutorul nimanui, si tot numi ajung sa imi iau ce vreau(focus 2)
Maskatu
Dsn-ul nu iti va oferi niciodata cine stie ce confort, fara sa bagi foarte multi bani in ea, adica... sa pui alte scaune in fata, sa o antifonezi "ca la carte" pe toata, cu aluband,etc...

Aerul conditionat nu are randament nici macar la clima. de pus pe o super nova ce nu a avut din fabrica ac... imagineaza-ti singur ce randament va avea.

Geamuri electrice? Te chinui de-ti vine sa iti bati copiii. Plus de asta nu vor merge la fel de cursiv cum ar trebui sa mearga, si macaralele electrice de solenza sunt oricum proaste din fabrica, se blocheaza, se ard, iarna abia merg,etc.

Plus de asta trebuie sa schimbi mereu piesele ce pica... bucsi, pivoti, amortizoare, rulmenti,etc .

Costurile sunt prea mari. Sfatul meu, daca chiar ai posibilitate, vinde-o si ia cel putin un logan cu ac, geamuri electrice fata, servo si abs, si aia e. smile.gif
djasu82
hai ma chiar tu zici de macarale de slz ca se ard le am de o jumate de an si tot le folosesc si nu au picat , blocatul apare din cauza ca nu sunt unse , am pati-o la probe si am dat cu vaselina si nu au mai fost probleme.
Legat de geamuri daca e reglata corect macaraua nu ai probleme vb de cea eletrica a si binenteles controlul eletronic al motorasului de la macara altfel si la logan se poate arde biggrin.gif de la urcari coborari si fortari la inchiderea geamului , acolo se impusca colectorul din motor.
In fine nu merita sa bagi bani in ea doar daca iti place si iti doresti sa fie un pic mai deosebita.
puiu82
@ CTL.....eu am facut aproape toate imbunatatirile pe care vrei tu sa le faci.....din pacate tot dacie este si nu iti poti ridica foarte mult confortul.
Daca merita sau nu......depinde de tine,daca poti sa strangi banii aia,e perfect...
Pt.ca dsn-ul meu va mai sta multi ani de acum incolo la mine,am sa continui in limita posibilitatilor sa ii mai fac cate ceva........
Daca te pricepi sau ai prieteni care te ajuta....iesi mult mai ieftin cu 'imbunatatirile'......mai cauti una-alta prin dezmembrari...
Bafta!
Traznitul
QUOTE(91_CTL @ 21 Apr 2011, 19:29)
Ce sa fac? Sa investesc in DSN-ul meu sa-mi ofere confortul si optiunile dorite sau sa vand DSN-ul+bani investiti si sa-mi iau altceva?
*


Nu te apuca sa-i faci imbunatatiri ca nu sunt necesare. Bani investiti aiurea. A fost construita sa fie utilizata asa cum e si chiar isi face treaba bine. Eu nu cred ca as da Super Nova mea. Mai am un FORD MONDEO Turnier si crede-ma ca fiecare are menirea ei. In Dacie nu bag mare lucru si merg prin Bucuresti fara grija ca ma "agata" o soferita aiurita, care sincer nu stiu cum si-a luat permisul, sau da careva cu spatele si mi-o loveste. Chiar nu-mi pasa si conduc relaxat. Are consum mic iar la dezmembrari gasesc ce piese vreau. O incarc cu lucruri care in mod sigur ar afecta interiorul altei masini. Pentru chestii serioase folosesc FORDUL. Tu incearca sa strangi ceva bani si ia-ti o masina noua in rate. Ce e nou, e nou si in principiu e bine sa ai si a doua optiune pentru chestii "murdare". Oricum daca o vinzi nu iei mare lucru pe ea...
91_CTL
Multumesc baieti pentru sfaturi, o sa raman la varianta 2, adica sa pun ban pe ban si sa-mi iau altceva. AC are pentru ca este model Clima, dar parca nici nu se simte ca baga asa ca merg fara el, mai consuma si ala.
@quick stai linistit smile.gif ca nu am bani de speriat, si masina ce v-a urma vreau sa o iau din banii proprii, recunosc ca la DSN m-au ajutat si parinti cu o parte din bani.
Salutarile mele colegi!
robert1991
ai ales foarte bine ! daca ai putea sa te lipsesti de masina pana strangi bani sa iei alta mai bine o vinzi acum , ca dupa cine stie cat mai iei smile.gif bafta !
and_rei
mai baieti eu nu vreau sa mi laud masina dar de cand am luat o in iunie 2005 mari sume nu am bagat in ea.ultima bucsaraie a fost schimbata in 2007.in ziua de azi nu bate nimic.nici o planetara nici nimic.

@cat despre macaralele de slz la mine merg perfect.si asta iarna mergeau la fel de bine.nu se blocheaza nu nimic.le am din aprilie anu trecut

@am spus ,nu vreau sa ma laud, dar pot spune ca am fost norocos si am dat de o masina buna de care in astia 6 ani am fost mai mult decat multumit si de aceea pretul la vanzarea ei v a fi pe masura
tr04www
supernova este o masina care se intretine usor, fara prea mari costuri de intretinere.
nu cred ca o masina "mai moderna", se poate intretine cu banii necesari unei supernove.poate doar loganul, dar la limita.

dar mai e si cealalta parte:nici confortul din supernova, nu se compara cu cel din alte masini mai scumpe.


eu sunt multumit, de supernova mea.
argon
QUOTE(tr04www @ 22 Apr 2011, 16:26)
nu cred ca o masina "mai moderna", se poate intretine cu banii necesari unei supernove.poate doar loganul, dar la limita
*



Crezi gresit, si-ti dau exemplu de o anume masina ce nici nu costa mai mult decat Supernova la achizitie, si la intretinere e chiar mai ieftina, si anume cum am eu cele doua la fel din poza de mai jos, AC de nu poti sa-l dai la maxim ca ingheti, cutie automata, servodirectie, ABS, geamuri, faruri oglinzi electrice incalzite, insonorizare cum trebuie, la 160 km/h zici ca esti in Supernova la 100, atat doar ca consuma ceva mai mult, dar nu poti sa le ai pe toate.
Maskatu
QUOTE(tr04www @ 22 Apr 2011, 16:26)
supernova este o masina care se intretine usor, fara prea mari costuri de intretinere.
nu cred ca o masina "mai moderna", se poate intretine cu banii necesari unei supernove.poate doar loganul, dar la limita.
*


La faza cu costurile tind sa te contrazic. smile.gif
Ampt
Insa nu toti posesorii de SupeRNova sunt la fel de "pretentiosi", ... ca tine !
Maskatu
Mda, asta cam asa este. Stiu destui care schimba piesele doar cand raman cu ea in drum sau trag de volan stanga si masina o ia in dreapta. Eu am schimbat cam tot pe ea ca doar am facut-o pentru mine nu pentru altu strain si nu imi place sa imi bat joc de masina. De bine de rau nu m-a lasat niciodata in drum. Plus de asta ma scot cu ea la consum si la taxe.

bafta!
djasu82
da dar poate are grije si nu o baga prin toate gropile si pe drum de tara cu fac multi din diferite motive.
La a mea doar un pivotul, distributia ,evacuarea,amortizoare si arcuri spate si un T la rezervor. legate de intretinere. Oricum la 60.000 de km nu am ce sa-i reprosez trage bine motorul.
Ca am mai adaugat o alarma cu pager in locul celei vechi alcar h21 ca am pus oglinzi eletrice , geamuri eletrice cu senzor , becuri xp philips , tabloul bord logan insonorizata la interior astea fac parte din micile imbunatatiri.
Intradevar confortul nu se compara cu una straina fiindca e de la cer la pamant dar pentru ati face treaba ici colo e ok.
vladutz_sb
QUOTE(Maskatu @ 22 Apr 2011, 19:41)
La faza cu costurile tind sa te contrazicsmile.gif
*



sa dau numai un exemplu.

tatal meu are opel astra 2002 si nu a schimbat nimic la masina(din 2006 e posesorul) decat consumabilele pe cand eu la supernova ... pfuu am schimbat foarte multe de la radiator,evacuare, axuri, bucsi pivoti probleme cu rugina etc etc ... in 3 ani am schimbat 3 burdufuri... deci nu stiu care e mai usor de intretinut sau poate a nimerit tatal meu o masina buna.
djasu82
o sa-i schimbe distributia stai linistit , daca nu sti are distributie opelul tot pe curea 1.7 dti .
vallyyy
Am un tovaras are masina din 2001(tot 1.7dti) ,posesor din 2007 si nici acum nu i-a schimbat distributia , de fapt in ceea ce priveste mecanica ,placute ,uleiuri ,lichide le-a schimbat o data in 3 ani jumate de cand o are pe mana ,nu-i place sa investeasca in masina ,are frana la jumatea cursei .Curios sunt cat poate sa duca cureaua aia.Pentru vladutz_sb ,nici nu cred ca tatal tau forjeaza masina aia cum facem noi astia mai tineri wink.gif
vladutz_sb
QUOTE(djasu82 @ 23 Apr 2011, 15:42)
o sa-i schimbe distributia stai linistit , daca nu sti are distributie opelul tot pe curea 1.7 dti .
*



a da am uitat... a schimbat-o acum 2-3 ani... in jur de 600 ron cred ... acum intr-adevar daca se defecteaza un turbo sau servo se cam schimba balanta ... acum depinde de noroc smile.gif
djasu82
Turbo se defecteaza daca rulezi subturat si te costa cam 400E dupa aceea.
iulian'71
Azi m-am intalnit cu actualul posesor al DSN-ului si la peste 75k este foarte multumit in conditiile in cate a fost inundata in sept. 2007. Nu are rugina, motorul merge perfect, tobele au fost schimbate de doua ori. Concluzia: O masina buna la buget redus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.