Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema bricheta auto
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Andyno
am schimbat bricheta originala care numai functiona, cu una de la type-r(asta nu conteaza)...este normala fara lumina.

montarea a decurs relativ usor....numai ca nu stiu de ce merge doar pe pozitie si nu pe contact sau direct.
nu s a umblat la tablou etc...m am uitat pe acolo si nu mi dau seama ce poate fii.

bricheta originala era cu luminta...sa fie oare ca nu are bec?

momentan stau cu bordul desfacut pana gasesc o solutie pe forum ceva... blush.gif
vallyyy
Daca te referi la iluminarea brichetei este perfect normal sa functioneze doar pe pozitii , mi se pare perfect logic de ce ai avea nevoie de iluminare daca nu e noapte ? cam la orice masina e asa
Andyno
vreau sa zic ca primeste curent in bricheta doar cand amprind pozitia!

la cealanta dacie bricheta merge pe semi-contact.
Ov
ai inversat firele intre ele smile.gif
Cel de lumina cu cel de curent pt bricheta

Andyno
poi care fire ca nu s decat doua...si le am inversat intre ele...iversat nu merge deloc.
Ov
Pai acolo ai 2 plus-uri, unul vine in partea din spate a brichetei si e cel care alimenteaza efectiv bricheta. Ar trebui sa fie firul mai gros. Apoi mai ai inca un fir pe care vine curent doar cand aprinzi luminile, fir care vine la becul brichetei. Tu probabil ai inversat firele intre ele. Daca inversate nu merg inseamna ca ori merge doar cu contactul pus si tu nu ai pus contactul, ori ai o siguranta arsa. Aprinde luminile si ar trebui sa se aprinda si becul de la bricheta.
Andyno
vin de la masina...bricheta care o am acum noua nu este cu BEC.

am verificat cu aparat de masura...curent pe fire vine doar cand aprind pozitia.

pe papuci sunt cate 2 fire...este un papuc cu fire albe mai subtiri si celalant papuc cu fire negre putin mai groase.

intainte sa desfac bricheta originala m am uitat la fire cum sunt puse...papucul cu fire mai groase se prinde de socul de la bricheta si cel cu fire mai subtiri venea cu firul de la bec...de la vechea bricheta.
Minel
Firul de la alimentare a brichetei .. ar trebui sa fie unul de culoare albastra , mai gros si de plus permanent ..... pe langa asta ... mai este unul mai subtire ... alb sau alb-negru... pt alimentarea becului de la bricheta ...


P.S.

Acum am vazut ca ai postat ....acolo trebuie sa ai un + permanent ....... cel putin , asa a fost "comfectionata" de fabrica instalatia electrica a masinii ..... in cazul tau .. ai tensiune la firul care alimenteaza bricheta doar cand aprinzi pozitiile ......dpdv al meu ,ceva nu "pusca" pe acolo ...... unsure.gif
Andyno
mda...ceva nu pusca ca sunt eu chior si nu am vazut firul albastru! am dat de firul albstru si totul merge perfect acum ! icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.