Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
marian-j
Noah,sa vedem ce-o fi.
Va voi informa ca in armata:intocmai si la timp! 04.gif
IRONICK
QUOTE(marian-j @ 3 Jan 2012, 20:25)
Sunt cumparate deja.[attachmentid=1627776298]
*
Condoleante, nici nu ma asteptam la altceva.
QUOTE(argon @ 4 Jan 2012, 19:43)
Vaselina aia ajuta la ceva?
*
Da. O am cred ca de un an, nici acum nu am folosit tubul, desi am trecut pe Denso Iridium.
marian-j
Pai baremi lamureste-l pe alde argon de unde cumparasi vaselina aia,daca tot mi-ai dat cu firma-n cap. happy.gif
IRONICK
Am facut comanda intr-o retea de piese (ma rog, pana la urma a fost gratuita ca am zambit frumos).

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2439986

ps. acum vad ca mai este putin si fac 2 ani cu ea un sertar. radmasa.gif
dr_mKe
Argoane, io cred ca tu esti fabricat in China si nu-s sigur ca pe genunchi radmasa.gif
marian-j
Noah,amu-i bine?
[attachmentid=1627777151] [attachmentid=1627777152] [attachmentid=1627777153]
Ca m-ati terminat psicologic la nervii capului! mad.gif

Si pe astea scrie tot Made in France si la fel,tot nu l-i se desurubeaza maciuliile.Acu' venii cu ele din reprezentanta.
Si astea or fi contrafacute? nedumerire.gif
P.S.
Pentru cei interesati:de azi intra niste promotii prin reprezentantele reno.
Sunt vizate cateva repere:stergatoare de parbriz,bujii,baterii,etc.
bucatzel
Toate ca toate, da' nu-mi zi ca ai luat inca un rand de bujii de gura lu' argon.
corbex
Electrozii laterali ai bujiei din poza a doua par montati invers. Cu stingul in dreapta.
marian-j
Nu numa' de a lu' argon. mellow.gif
NGK-urile le stornez.
Sa vezi ce spume face doftoru'! ph34r.gif
LE
Stai linistit,coane corbex.Pai n-are badea argon flex!Ce-ti bati capu'? wink.gif
corbex
O sa spuna ca el e in stare sa-ti scoata pistoanele prin chiulasa cu orice fel de bujii.
marian-j
radmasa.gif
Aia da!
Cu siguranta!
danutsb
Nea' Marian, pentru cultura mea, distantele intre electrod si "craci" sunt egale?
IRONICK
QUOTE(danutsb @ 6 Jan 2012, 19:10)
Nea' Marian, pentru cultura mea, distantele intre electrod si "craci" sunt egale?
*
Da, doar ca poza este facuta dintr-o parte. Vezi aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=905645
argon
Cat au costat bujiile?
Iulikk
Cred ca 27 de lei bucata. Atat costa in Mangalia, la reprezentanta.
argon
QUOTE(marian-j @ 6 Jan 2012, 17:48)
Si astea or fi contrafacute?
*



N'as vrea sa te dezamagesc ca si eu sunt in aceasi situatie, am o sursa la reprezentanta Renault din Deva, am fost sa ma interesez de bujii, vin la containar din...china...cu made in France scris pe ele frumos..am cautat si putin pe net: http://cndingjia.en.alibaba.com/product/49...ault_Logan.html
Laurentziu83
Contrafacute sau nu, la mine si-au facut treaba ireprosabil si pe Clio, si pe Megane. Luate din reprezentanta
romeodr
eu cum am luat laguna primul lucru i-am bagat un duralube pentru curatat sistemul de injectie,42 lei,deja din Cluj... wink.gif ...si i-am schimbat bujiile...BOSCH ,scria pe ele Made in Germany wacko.gif

erau tot din China??
Dodone
Daca sunt chinezesti nu inseamna ca sunt proaste. Chinezii fac si lucruri bune. Am o plasticaraie de ceas de masa chinezesc ce functioneaza ireprosabil din 1992.
argon
Nu aia e problema, ci ca scrie falnic made in france..si pe alea de origine si pe NGK-uri, dar multe sunt china toata ziua...globalizarea asta...
Dodone
Cu maglavaisul ala american as lasa-o mai moale. Cu el mi-am distrus compresia de la defunctul rechin 315. S-a mai discutat pe forum pro/contra, deviem de la subiect.
Laurentziu83
Vorba aia, decat un Panasonic din China mai bine un Domotec din Germany.
Dodone
QUOTE(argon @ 6 Jan 2012, 19:47)
Nu aia e problema, ci ca scrie falnic made in france..si pe alea de origine si pe NGK-uri, dar multe sunt china toata ziua...globalizarea asta...
*


Sunt piese pt. Renault mult mai proaste decat cele fabricate in China. Adica cele fabricate in Turcia. La batranele Dacii se gaseau piese turcesti pe care scria MADE IN FRANCE, de o calitate execrabila, asa cum erau si autoturismele TOFAȘ, replicile R12 fabricate de turcaleti..
argon
aia trag speranta, ca respecta niste standarde de calitate renault, care nu-si ermite sa bage toate ciurucurile in reprezentante. Astept raspunsul lui marian ce inseamna promotia incepand de azi la bujii, de la cat la cat au ajuns?
romeodr
QUOTE(Dodone @ 6 Jan 2012, 20:47)
Cu maglavaisul ala american as lasa-o mai moale. Cu el mi-am distrus compresia de la defunctul rechin 315. S-a mai discutat pe forum pro/contra, deviem de la subiect.
*


era vorba de cel pentru curatat sistemul de injectie,ce se baga in rezervorul de benzina...nu de cel ce se baga in motor...
unei masini cu ceva ai buni vechime trebuie sa-i faci o curatare...
C a t a l i n
QUOTE(argon @ 6 Jan 2012, 19:54)
standarde de calitate  renault, care nu-si ermite sa bage toate ciurucurile in reprezentante.
*



Dacă ar fi cum spui, show-room-urile reno ar fi goale. radmasa.gif
romeodr
argon, RENAULT respecta standarde..!!!
danutsb
Multam fain @IRONICK
Intrebam pentru ca am o vaga banuiala ca la una din bujiile mele nu este distanta egala.
bmwh548
QUOTE(romeodr @ 6 Jan 2012, 19:55)
era vorba de cel pentru curatat sistemul de injectie,ce se baga in rezervorul de benzina...nu de cel ce se baga in motor...
unei masini cu ceva ai buni vechime trebuie sa-i faci o curatare...
*



Si cam pe unde ajunge mazga aia? Ca de capacitatea filtrelor de a-si face treaba eu unul sunt satul. Deh, unde nu e cap e vai de picioare cu geanta pe umeri.
romeodr
istetule,spune o modalitate mai rapida pentru curatat sistemul de injectie??
C a t a l i n
Deșteptule, ce te face să crezi că e necesară o așa curățare?
romeodr
istetule,vorbeam de o masina din 1998..crezi ca are un sistem de auto curatare??

sau aditivii din benzina sunt indeajuns??
C a t a l i n
Logică de poștaș.
Laurentziu83
Eu o curat prin forja. Rezultate garantate.
Dodone
Frumosi nebuni ai zilelor noastre, lasati contrele si sa ramanem ontopic, pe cat posibil.
romeodr
ce sa zici si tu....daca nu ai argumente!!

Dodone
Sunt convins ca nu pt. mine era ultimul tau post, ca am postat deodata...
romeodr
nu ..era pentru catalin..nu are argumente si o da in bascalie ieftina..

sistemul de injectie ,ca sa-l cureti cu ,,talpa,, sa zicem..trebuie sa ai ceva autostrada,..in fine fiecare face cum crede!!
marksman
Daca nu mergi subturat si daca pui benzina buna, n-ai nevoie sa cureti sistemul de injectie. Mai degraba s-ar recomanda curatarea rezervorului. Apropo de asta, la VW scrie in cartea tehnica: "La fiecare 20 de ani: curatarea rezervorului de combustibil" blink.gif
romeodr
vorbeam de o masina veche,nou cumparata,putea fi o mare teapa,un second este un second...primul lucru l-a care m-am gandit..oricum nu avea ca sa strice...in schimb a FACUT NIMAI BINE...si masina NU A FOST TEAPA... radmasa.gif
Laurentziu83
QUOTE(romeodr @ 6 Jan 2012, 21:26)
sistemul de injectie ,ca sa-l cureti cu ,,talpa,, sa zicem..trebuie sa ai ceva autostrada,..in fine fiecare face cum crede!!
*


Autostrada pe naiba. Daca te inveti sa conduci masina ceva mai turat si pe distante ceva mai lungi cu motorul cald, e suficient. Suficient e si sa mergi cativa kilometri cu a 2-a cu 70-80, cureti si bujii, si injectoare, iar motorul va merge mult mai rotund si mai silentios in utilizare normala.
Markos
QUOTE(Dodone @ 6 Jan 2012, 19:45)
Chinezii fac si lucruri bune.
*


Cum ar fi mancarea chinezeasca 38.gif
IRONICK
QUOTE(Laurentziu83 @ 6 Jan 2012, 20:18)
Eu o curat prin forja. Rezultate garantate.
*
Exact ca si pe vrema lui ciasca, se turau berlinele a prostie ... sa se curete.
Laurentziu83
Diferenta e ca astea de acum au ulei in baie, nu undelemn.
dr_mKe
Argoane, iti trimit eu niste maglavais din ala de bujii, un tub intreg, ba chiar doua ! Promite-mi numai ca mergi cu ele in garaj si nu mai iesi d-acolo sa scrii pe forum pana nu le termini blush.gif

Un week-end barem sa ai alte ocupatiuni. Dupa care orice bujii au sa te multumeasca pe deplin laugh.gif
marian-j
Scuze prunci.Studiez maine ce mai scrisarati p-aci.Momentan sunt un pic "indisponibil". blush.gif
Vin de la o "avanpremiera" Ioana&Ioan ce se se va lasa cu balamuc.Maine seara. wink.gif
Dar nu ma duc la culcare pana nu va anunt ca m-am "inmatriculat"! 04.gif
[attachmentid=1627777285]

Multam fain,Iuliane! cheers.gif
bucatzel
QUOTE(romeodr @ 6 Jan 2012, 20:08)
istetule,spune o modalitate mai rapida pentru curatat sistemul de injectie??
*




Acid uric. Nu da gres niciodata.
slider2
QUOTE(romeodr @ 6 Jan 2012, 20:26)
nu ..era pentru catalin..nu are argumente si o da in bascalie ieftina..

sistemul de injectie ,ca sa-l cureti cu ,,talpa,, sa zicem..trebuie sa ai ceva autostrada,..in fine fiecare face cum crede!!
*




QUOTE(Laurentziu83 @ 6 Jan 2012, 21:13)
Autostrada pe naiba. Daca te inveti sa conduci masina ceva mai turat si pe distante ceva mai lungi cu motorul cald, e suficient. Suficient e si sa mergi cativa kilometri cu a 2-a cu 70-80, cureti si bujii, si injectoare, iar motorul va merge mult mai rotund si mai silentios in utilizare normala.
*



total de acord cu laurentiu, orice masina pana la ultima treapta de viteza fie ea a 5a, a 6a, a 7a si mai nou a 8a, mai are unele care iti permit sa mergi legal dar turat. astfel impaci si capra si varza.
corbex
QUOTE(bucatzel @ 7 Jan 2012, 02:57)
Acid uric. Nu da gres niciodata.
*


Cum se procedeaza? Trebuie sa te pishi in rezervor sau merge si direct pe injectoare? rolleyes.gif
cdadan
QUOTE(Markos @ 6 Jan 2012, 22:08)
Cum ar fi mancarea chinezeasca 38.gif
*


Co-rect!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.