Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
sorin000
Si io zic sa-l pui nea' Mariane. Daca ie orijinal.
Tot vad o laguna 1 cu ieleron pe la mn prin oras si sincer sa fiu,n'arata rau smile.gif
pcs
Asa da:

[attachmentid=1627809435]




[attachmentid=1627809436]



Asa Nu !!!!!

[attachmentid=1627809438]
Diac
de pus daca e original smile.gif
Gabryel.GLN
Eu zic sa il pui. Arata destul de bine cu el wink.gif
hitman1234
da' ce, vrei sa-i dublezi valoarea? biggrin.gif

glumesc,ar merge, e destul de finutz, dar de banii aia mai degraba m-as plimba pe undeva...
Dodone
Coane Mariene, un eleron original (doar modelele recomandate de pcs, nu kitsch-ul ala de dragster din a 3a poza...)ar merge daca ai face la masina un soft tuning: jante ALU, folie pe geamuri, eventual si un polish profesional. Parol, moncher.
In schimb, mult mai util ar fi daca ai gasi un eleron pt. partea superioara a lunetei, asa cum e in a 3 a poza din postul lui pcs. E f. util, se murdareste mult mai greu luneta. Eu caut demult asa ceva pt. breakul meu si nu gasesc.
argon
QUOTE(hitman1234 @ 12 May 2012, 09:48)
da' ce, vrei sa-i dublezi valoarea?  biggrin.gif

glumesc,ar merge, e destul de finutz, dar de banii aia mai degraba m-as plimba pe undeva...
*




Poate oricum se plimba, baga si plimabri, si eleron, si adevaru' e ca altfel e plimbarea cand ai eleron .
Laurentziu83
Care-i diferenta cu/fara eleron? N-are nici un rol in afara de cel estetic.

Bine, din punctul meu de vedere, care pe Megane-ul meu n-am facut nici o imbunatatire, a mers prin 8 tari si fara ele.
argon
QUOTE(Laurentziu83 @ 13 May 2012, 11:47)
Care-i diferenta cu/fara eleron? N-are nici un rol in afara de cel estetic.
*



Ba are, cel putin unele are rol de siguranta, cele care au si leduri incorporate ca al treilea stop de frana.
dr_mKe
Frantuzoaica nu are are nevoie de stop in eleron, prostii, in masina asta se apasa cel mai des la podea, pedala din dreapta.

Astazi ii facui conului o vizita la domiciliu si-mi bagai labele prin corpul clapeta, mai precis la celebrul motoras pas cu pas (chiar mai celebru decat argon) care dupa putin WD-40 si ceva mai multa forta bruta functioneaza din nou impecabil.

Parol !
&feature=youtu.be
Markos
Băgați asap niște Fonomin în uși, că-i zgomot mare!
marian-j
Mdeah,am pus(de forma) eleronul pe hayon.N-arata rau,dar nici nu-i atat de spectaculos incat sa ma indemne sa ma infig cu bormasina in cwuru' frontozoaicei.Al treilea stop nu-mi trebuie,ca am deja unul pus de fabricant.In plus,eleronul mai trebuia si smirgluit,vopsit(ca era gri).Prea multa bataie de cap pentru un moft.Deci,pas!
Motorasul ala de relantiu a inceput sa ma cam scoata din sarite.Nu facea figuri in timpul functionarii dar avea un soi de bazait enervant.Am gasit un coleg la bursa ce dezmembreaza Lagune si mi-a trimis unul sh.L-a luat doftoru' la mesterit,l-a curatat si din a treia incercare a reusit sa-l si faca sa mearga ceas!
Tot de la colegul de-l pomenii mai sus am luat si un catalizator.La nici o saptamana dupa ce am schimbat galeria,a inceput sa maraie corpul catalizatorul in toba!Azi l-am schimbat si pe ala si apoi am facut testul de gaze.Ocen haraso!! cool.gif
Doftore,iti tare multumesc de ajutor,filmulet si sfaturi.Sa stii ca ca gandesc serios si la bujii.Acum,ca mi-ai atras atentia,parca ma bate gandul sa trec pe engecauri.De proba,baremi!
Ah,era a uit!Mi-am luat si eu talismanul secret prin care se recunosc posesorii de renoaie benzinare! sleep.gif
[attachmentid=1627811898]
Cu ocazia schimbarii placutelor,imi schimb si burduful de la roata al planetarei stangi.M-am trezit ca-i gaurit chiar langa ax!Dracu' stie cum s-o gaurit acolo! blink.gif
[attachmentid=1627811897]
Mi-s nervos maxim!Nu-mi gasesc jante sa-mi fac roti de vara! mad.gif
Prin urmare,le trecem pe lista de asteptare,asa ca ma ocup de frane.Mi-am comandat placutele de frana,schimb lichidul si fac o revizuire temeinca la franele pe spateCe se gaseste cu hibe,se inlocuieste.Fara discutie.Cu piese Ate,evident!
[attachmentid=1627811899]
De schimbat discuri,nu e cazul.Mi-o zis nenea mecanicu' ca daca iara ma apuc sa schimb discurile numa' sa ma aflu in treaba(ca la bemaveu) ma ia la poceala! ph34r.gif
Mor de curios sa vad ce voi gasi in spatele tamburilor.
Ce fonomin,coane Markos? mad.gif
Si asa mi-s cam surd,vrei sa nu mai aud clansoanele?!
Io vreau sa bag bani in cotetul asta frantuzesc, in incercarea de a-l aduce cat mai aproape de parametrii optimi de functionare,si nicidecum sa-l transform in saltea Dormeo.Am zis ca renunt la mofturi,gen eleron.Poate un HU compatibil cu comenzile de pe coloana volan si cam atat.Chiar n-am de gand sa ii indes la frontozoaica diverse" ob-uri" din pasla,prin te miri ce cotloane!Asa o facut-o ma-sa,asa moare!
Am bagat ceva bani in traseul de evacuare si amu vrei sa nu-i mai aud sound-ul.Las-o-ncolo de treaba! sad.gif
Dodone
QUOTE(marian-j @ 22 May 2012, 00:13)

Mor de curios sa vad ce voi gasi in spatele tamburilor.

*



Ceee, tamburi nu crede.gif !? Bleeax.. dry.gif
MuciX
QUOTE(dr_mKe @ 21 May 2012, 23:38)
Parol !
*



Filmarea a fost facuta in Jermania. Parol!
Odata ca nu ie voie la noi cu viteza aia si doi, la noi nu poti merge cu viteza aia fara ca ceasurie sa para o ceata pe filmare. Parol!


smile.gif
bucatzel
Se gasesc vreo 2-3 drumuri prin zona care sa satisfaca cerintele tehnice.
Dodone
Autostrada TM-AR, de exemplu. Si ar mai fi destule.
bucatzel
Aia nu. Adicatelea mno, asfaltul o fi bun, dar pana la ea e centura, cu asfalt la fel de bun, si in plus, odata urcat pe autostrada, legal mai intorci doar cand ai ajuns la Arad. Or 100 de km pentru o plimbare de "hai sa vedem cum mere" e un pic cam mult tongue.gif
Dodone
Mofturosule. Spre Sannicolau Mare e bine ? Intre Sannicolau si Jimbolia ? PE ruta TM-Moravita ?
MuciX
Grozav, acum vor sa ma linseze localnicii; am zis si io o gluma bre smile.gif





Dodone
Stai linistit console.gif , nu suntem violenti si am inteles ca e o gluma
bucatzel
Dimpotriva, noi incercam sa facem o lista cu locurile unde te poti parca pe contrasens, sa stai cu uscatorul pe geam si sa-l sperii pe doftor, cand mai iese in teste tongue.gif
MuciX
Ca tot veni vorba, am mers si eu pe autostrada aia pana la gilau. Pacat ca tine mai putin decat un bulevard. sad.gif
cdadan
Aia de la Gilau e alta.
bucatzel
Am mers si io pe aia uichendul alalalt cand am fost la intalnire. Am fo' foarte mandru de mine cand am reusit s-o fac pe Ioana sa urle ca limita pe autostrada e 130 124.gif . Macar aia e terminata, nu ca TM-AR, unde inca e limitare la 100, si pentru intrarea pe autostrada ai nevoie de garda la sol, nu gluma.
marian-j
QUOTE(bucatzel @ 22 May 2012, 11:29)
[...] sa stai cu uscatorul pe geam si sa-l sperii pe doftor [...]
*


coffee_spitsk.gif
MuciX
Aia m-a termenat si pe mine domnule J.


Presupun ca Leguma nu prea-l place pe doftor, ca vad ca o pune la treaba cu fiecare ocazie pe care o prinde.
marian-j
Daaa,de unde!
Doctoru'+frotozoaica=love! rolleyes.gif
MuciX
Si ea stie? smile.gif)
marian-j
Pai daca ii place de numa-numa pe unde o gadila(ba pe la bujii,ba pe la clapeta,ba pe la motoras) io zic ca stie. happy.gif
cdadan
QUOTE(bucatzel @ 22 May 2012, 11:52)
Am mers si io pe aia uichendul alalalt cand am fost la intalnire.
*


N-ai dat si tu un semn de viata. dry.gif Si-asa cred c-am pierdut vremea, de pomana. Veneam si eu la o tigara.
bogdan_dsn
Dane, daca stiam ca esti in cluj te chemam ca eu am fost.
cdadan
Cand a fost treaba asta? Acum sau we trecut?
MuciX
Acum mai pui si paie pe foc? smile.gif
bucatzel
Scuza-ma Dane, de vreo doua ori m-am gandit sa-ti dau un semn de viata, da' de fiecare data am uitat de la mana pan' la gura, ca saptamana aia am avut toate minunile lumii pe cap. Intalnirea o fost din 11 pana-n 13.
b76bgaarh
bobinaaaaaa muahahahahahahahah
marian-j
Alooo,ia luati-o voi,asa usurel, mai la vale spre sectiunea de intalniri&calatorii si depanati-va amintirile acolo! asteapta nervos.gif
Markos
Corect, poluați jurnalul omului.
MuciX
Pai da numa al lu argon sa fie mare?
Markos
E inadmisibil.
dr_mKe
Tare se poate merge cam pe oriunde, doar sa fie ora potrivita dry.gif
marian-j
QUOTE(Dodone @ 22 May 2012, 10:34)
Ceee, tamburi  nu crede.gif  !?  Bleeax.. dry.gif
*


Da' ci-are,bre,tamburii de te strâmbi așa? nedumerire.gif
corbex
Nu-s frine de domn.
marian-j
Pai mie imi trebuie frane de masina,nu frane de domn! sleep.gif
on
Ora de anatomo-patologie aplicata.Disectie pe(o parte din) organele extirpate din trupul Lagunei,respectiv catalizatoarele.
romeo3108ro
coane dar si acuma cat ii dai spaga Domnului ITP-ist sa treaca noxele? radmasa.gif
corbex
Pare in stare buna. Il fixai cu niste spuma, sa nu mai zdrancane.
bmwh548
Bucatile alea rupte cred ca mergeau lipite cu niste perlandez.
argon
QUOTE(marian-j @ 23 May 2012, 20:00)
Pai mie imi trebuie frane de masina,nu frane de domn! sleep.gif
on
Ora de anatomo-patologie aplicata.Disectie pe(o parte din) organele extirpate din trupul Lagunei,respectiv catalizatoarele.
*



Ce-o zis doftoru, ca sufla greu?
marian-j
QUOTE(romeo3108ro @ 23 May 2012, 20:04)
coane dar si acuma cat ii dai spaga Domnului ITP-ist sa treaca noxele? radmasa.gif
*


Maistore,ori n-ai fost atent ori n-ai citit mai la deal!
NU dau spaga la itepisti! tongue.gif
Prefer sa-mi repar troacele.
Am schimbat galeria de evacuare cu una noua(aftermarchet) si catalizatorul cu unul de origine(sh) aflat in buna stare.Dreptu-i ca nu ma asteptam sa-mi faca galeria aia un asemenea pocinog! blush.gif
Sper ca "bucuriile" oferite de catalizatoare sa fie ultimele aspecte ce mi-au scapat din vedere cand m-am hotarat sa ma pricopsesc cu frontozoaica-n bataura.

QUOTE(corbex @ 23 May 2012, 20:33)
Pare in stare buna. Il fixai cu niste spuma, sa nu mai zdrancane.
*



Oare de un' ti-o fi venit dumitale ideea asta cu spuma? nedumerire.gif
QUOTE(bmwh548 @ 23 May 2012, 20:37)
Bucatile alea rupte cred ca mergeau lipite cu niste perlandez.
*



Pai mi s-o dezlipit catalizatorul,nu talpile la ciubote! ohmy.gif
Asta presupunand ca atunci cand te referi la "perlandez, te referi la cleiu' ala folosit de ciubotari,ha?
QUOTE(argon @ 23 May 2012, 20:38)
Ce-o zis doftoru, ca sufla greu?
*


Il doare la basca pe doftor de catalizatoarele legumei! laugh.gif
In schmb,a ramas placut impresionat de modul in care se filtreaza lumina cand privesti(longitudinal) la soare prin corpul catalizatorului! wink.gif
marian-j
10412898.gif
[attachmentid=1627812682]
Hack
Chestia aia din tub de la Beru ce face? Se pune pe capul bujiilor? unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.