Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
Markos
Pomană, zici că i-ai furat mellow.gif
marian-j
Nu-i furai,coane!I-am platit,cinstit,la casa.
Da' tot nu mi-o ramas un gust amar in bot! sad.gif
andri1940
Bravo, super pret la rulmenti! La reprezentanta si daca gaseai te amendau aia de parca ar fi fost poleiti cu aur.
marian-j
Asa ma gandeam si eu,colega!
Iti multumesc frumos pentru sfaturi! smile.gif
Fi-mi-ar capu'...!Cand mi-am vandut ultima Dacie,i-am pus la ala in portbagaj toata armata de scule:cheie de buson ulei motor si de cv,presa de impins cilindrul in etrirer,presa de rulmenti roti spate,presa de pivoti,presa de arcuri fata,etc.
Baremi presa de arcuri s-o fi pastrat!Era "made in" IRA-Craiova cu ghiare forjate si filet rapid.Daca o mai aveam,imi schimbam singur rulmentii.Incalte faceam si un tutorial,ca restul sculelor necesare le-as cam avea!Mi-as fi amintit de tinereti,cand mi-am "șpingluit" arcurile fata la Dacia mea din '73. rolleyes.gif
Markos
Mda, tutorialele îs bune, ne cam lipsesc sad.gif
Dodone
Mie mi-ar fi jena sa vorbesc de preturile de mai sus. Macar ai lasat acolo 10 lei de-o bere ? Ia vedeti voi ce "adevarat" e Mandea naughty1.gif :
[attachmentid=1627815503]
Tata a fost neam cu Isarescu.
Poza e dovada ca inca nu ma lasa memoria. S-au vandut fara flanse. Daca ar fi for cu flanse ar fi scris kit . Si stiu sigur ca flansele fusesera schimbate cu putin timp inainte.
corbex
Da, dar tu te-ai dus cu masina martea. Joi si vineri au alta politica. Plus ca pierzi din vedere ca vorbesti despre reprezentate Reno. Asta spune aproape totul.
kum
Poate vreti sa va pun estimarea pentru revizie pe care mi-au facut-o astia de la reno mad.gif
corbex
Pai pune-o, sa se obisnuiasca si baietii. Ii scutesti de un puseu de tensiune.
Tu mai iei Aspacardin? sleep.gif
kum
frustrat.gif

[attachmentid=1627815533]
corbex
Vezi ca astia ti-au facut deviz de Megane. Du-te peste ei. La Laguna trebuie sa fie mai scump, doar e limuzina.
Shush
QUOTE(kum @ 6 Jun 2012, 11:20)
frustrat.gif

[attachmentid=1627815533]
*



Daca vede cdadan ca vrei sa ii bagi Dacia Oil sa vezi ce iti face tongue.gif

1400-1500 lei costa doar distrbutia + cureaua de accesorii asa ca nu e chiar scumpa revizia aia smile.gif
hitman1234
ph34r.gif

dacia oil?
corbex
E un ulei de Petrom, care se ambaleaza sub ce denumire vrea clientul. Eu pun d'asta de la 90.000, acum am 163.000 si cistig cite un cal putere cu fiecare 10.000 de km. Dacia Oil rulz!
Era sa uit. Consumul scade cu 0.1 l/100 cu fiecare 10.000 km.
Shush
Dar tu ai Dacia. Nu poti pune Dacia oil in Renault. Acolo pui Renault Oil la fel cum in Lamborghini pui Lamborghini Oil.
kum
Nu io am facut lista aia. Io am cerut o estimare! Va dati seama ca nu sunt idiot sa pun Dacia Oil in milfa. mad.gif Iar piesele mi le pot procura si singur, nu tre' sa le iau de la ei neaparat. Caz in care am garantia doar pe lucrare. Va imaginati ca daca au bagat ulei Dacia, cam ce curele pus ei acolo... Cre' ca cele mai naspa.
Shush
Curele Dacia normal tongue.gif
corbex
QUOTE(Shush @ 6 Jun 2012, 13:05)
Dar tu ai Dacia. Nu poti pune Dacia oil in Renault. Acolo pui Renault Oil la fel cum in Lamborghini pui Lamborghini Oil.
*


Normal ca am Dacia! C'am auzit ca Porsche cam ia foc.
Markos
Acum înteleg de ce-a vandut domnul Danut milfa nedumerire.gif



Se apropia distributia tongue.gif
marian-j
QUOTE(Dodone @ 6 Jun 2012, 09:54)
Poza e dovada ca inca nu ma lasa memoria. S-au vandut fara flanse. Daca ar fi fost cu flanse ar fi scris kit . Si stiu sigur ca flansele fusesera schimbate cu putin timp inainte.
*


Stai linistit,ai memoria buna. smile.gif
La pretul ala,nu aveau cum sa fie cu tot cu flanse!Un kit de reparatie(2flanse+2rulmenti) costa cam 100 de oiro la reno.
Ai avut norocul sa poti cumpara doar rulmentii.
Banii mei se pare ca nu sunt suficient de buni.
Vîtîfî.Asta e.Nu se moare din asta. happy.gif
Coane kum,cand ajung acasa iti pot spune mai exact cat am dat io pe acareturile din factura postata de matale.
b76bgaarh
mariane ei se potrivesc ca si diametru grosime etc, da duc greutatea lagunei? cu cat e mai grea decat solenza?
kum
QUOTE(Markos @ 6 Jun 2012, 13:51)
Acum înteleg de ce-a vandut domnul Danut milfa nedumerire.gif
Se apropia distributia  tongue.gif
*


Daca tinem seama de cuvantul cheie PRIMA (distributie) o sa intelegi mai bine de ce am insistat s-o cumpar wink.gif
cdadan
QUOTE(Shush @ 6 Jun 2012, 12:33)
Daca vede cdadan ca vrei sa ii bagi Dacia Oil sa vezi ce iti face tongue.gif
*


Ceva simplu, dintr-o lovitura. death.gif

QUOTE(Markos @ 6 Jun 2012, 14:51)
Acum înteleg de ce-a vandut domnul Danut milfa nedumerire.gif
Se apropia distributia  tongue.gif
*


Mda, distributia. Un cuvant care-i sperie doar pe amatori. ras hohote.gif
kum
Noo... Pe grecu il sperie alt cuvant. Gurile rele spun ca daca te duci pe langa el si soptesti ambreiaj frustrat.gif sunt sanse mari sa-ti iei una dupe ciafa slap.gif
corbex
Recomandati-mi si mie o distributie de 12 bulioane. Cica tine 120.000.
Markos
QUOTE(kum @ 6 Jun 2012, 16:32)
Noo... Pe grecu il sperie alt cuvant. Gurile rele spun ca daca te duci pe langa el si soptesti ambreiaj frustrat.gif sunt sanse mari sa-ti iei una dupe ciafa slap.gif
*


Ambreiaj, diesel, coniac 251.gif 183.gif post-336-1110552439.gif bash.gif gun3.gif
MuciX
Angrenaj, benzina, ouzo? biggrin.gif
tribunul
QUOTE(kum @ 6 Jun 2012, 16:32)
Noo... Pe grecu il sperie alt cuvant. Gurile rele spun ca daca te duci pe langa el si soptesti ambreiaj frustrat.gif sunt sanse mari sa-ti iei una dupe ciafa slap.gif
*


Probabil ai vrut sa zici стискаше dry.gif
marian-j
Alo,aloo!Hai,gata cu angoasele existentiale ale grecoteiului ca pun mana pe matura! sleep.gif
Aveti topic dedicat unde sa-i complicati existenta! tongue.gif

QUOTE(b76bgaarh @ 6 Jun 2012, 16:05)
mariane ei se potrivesc ca si diametru grosime etc, da duc greutatea lagunei? cu cat e mai grea decat solenza?
*


Naiba stie,coane barfi!
Nu mai tin minte de cand n-am mai avut sub ochi un civ de solnita.
Stai calm.Am vazut postarile unui coleg(de la care am si cumparat cateva repere sh) ce are in dotare o Laguna ca a mea si le mai si repara pe ale altora.Cica tin la fel de bine ca si cei de origine.La fel mai zic si alti colegi.Ce motive as avea sa nu le dau crezare?10-15k sa tina,si mai mult nu-mi trebuie.Daca tin mai mult de 25k,ii schimb peste vreo patru-cinci ani,odata cu distributia. happy.gif
Coane kum iaca pozele:
[attachmentid=1627815738] [attachmentid=1627815739]
La mine n-a fost cazul de ulei si filtre.Erau deja inlocuite.In schimb,ce mi-a spart mie botu',a fost nenoocita aia de galerie de evacuare.Aia chiar ca mi-a dat in cap! wacko.gif
Ma asteptam la orice:bube la directie,la frane,la flanse,la ambreiaj chiar!Numa' la galerie nu ma gandeam.Daca ar fi fost numai tobele,nici nu m-ar fi durut capu'.Observi in josul primului bon din stg cat a costat o toba finala italiana destul de bine facuta.Cea intermediara a fost si mi ieftina!Banii ce i-am dat pe galerie, erau pusi la pastrare pt rotile de vara.FMM! sad.gif
Dar hai sa ma opresc,ca am luat-o prin balarii.
Observ la matale pe factura doua pozitii de numite:"buson de etanseitate".
Vezi sa nu patesti ca mine.Uita-te la acelasi bon din stg.Vei observa doua pozitii(CAPAC) "ïcsate" cu pixu'.Ei bine,cele doua "capace" erau de fapt dopurile din chiulasa,aflate in partea opusa distributiei,ce se scot obligatoriu in momentul inlocuirii distributiei.Prin orificiile ce raman descoperite in urma indepartarii dopurilor respective,se monteaza dispozitivul de calare al arborilor cu came.Dopurile respective nu se pot recupera!Se distrug,iremediabil,in momentul in care sunt scoase din locasurile lor.Cand m-am comandat distributia,mi s-a atras atentia si asupra acelor dopuri.Normal ca n-am ezitat!Noi,taticu'!!Te mai uiti la cativa zeci de lei cand cumperi piese de peste 1000ron!
Mi-a montat mecanicu distributia si cand m-am dus sa-mi iau leguma de la el,mi-a pus dopurile in mana.
-Ce-s cu astea,mai nene?De ce nu mi le-ai schimbat?Sa nu-mi spui ca mi-ai pus inapoi dopurile vechi,lipite cu perlandez!! mad.gif
-Aveai de gand sa-ti burdusesc chiulasa cu doua randuri de dopuri noi?Nu incapeau!Aveai inca o pereche de dopuri incluse in kit-ul de distributie!Le-am folosit pe alea!
-Pai si io ce dreaq sa fac cu dopurile ramase?
-Fa ce vrei!
Cu alte cuvinte:din partea mea,bagati-le in c..
M-am dus inapoi la magazin si mi-am recuperat banii pe ele.N-a fost vina mea ca aia de la magazin nu stiu ce contine un kit de distributie Conti. rolleyes.gif
Este totusi o mica problema:motorul milf-ei difera mult de al frontozoaiecei.Daca cele doua repere din lista matale nu sunt cele la care m-am referit io mai sus,imi cer scuze pentru balivernele insirate.N-am vrut decat sa te scutesc de un drum in plus. blush.gif
P.S.
De rasul lumii!
Am inlocuit distributia si cureaua de accesorii,dimpreuna cu acareturile aferente.Cea mai scumpa piesa(luata separat) a fost intinzatorul curelei de accesorii(subliniata cu rosu pe bon).Adica o rola,un arc si carcasa acestuia.Asta in timp ce pompa de apa a fost 160 ron.Laguna mi-o trebuit! laugh.gif
tribunul
QUOTE(marian-j @ 7 Jun 2012, 01:23)
Alo,aloo!Hai,gata cu angoasele existentiale ale grecoteiului ca pun mana pe
*


E bine sa stii cum se zice ambreiaj in bulgara, mai ales daca ai reno.
corbex
Laguna are ambreiaj de Solenza. Ala nu pica. Consumabila la Laguna nu e decit galeria.
marian-j
QUOTE(tribunul @ 7 Jun 2012, 01:29)
E bine sa stii cum se zice ambreiaj in bulgara, mai ales daca ai reno.
*


Aha,acum m-am prins! coffee_spitsk.gif
Multam de idee!N-ai si-n traducere fonetica? tocilar.gif
argon
Noa ai pus jantele, ca-s curios cum arata pe masina. Apropos, pisoiul are vopseaua originala. nu-i asa? Nu ca Loganul doctorului vopsit integral din motive tabu pe forum tongue.gif
marian-j
Nu le-am pus inca.Nincs pénze.
In loc sa adun bani,umblu pe la botezuri si zile de nastere si ma mai pregatesc si de o nunta la Oradea.Mai rabdam.Bine ca am "sandale" baremi la beamveu.
Da,matzocu' are farba orijinala.Si zgarieturile la fel! sleep.gif
Ce motive tabu visezi matale? unsure.gif
Doftoru are fixu' sa-i arate masina impecabil.D-aia o tot farbuie,o spala,o lustruieste si si-o tine curata ca paharu'.
bmwh548
O sa-i dubleze greutatea daca mai adauga multa vopsea pe ea si pe urma umbla si el dupa cipcirip tuning.
argon
QUOTE(marian-j @ 13 Jun 2012, 13:40)
Ce motive tabu visezi matale? unsure.gif
*



Stii tu, un sant, un Ford Transit, etc.


QUOTE(marian-j @ 13 Jun 2012, 13:40)
Doftoru are fixu' sa-i arate masina impecabil.D-aia o tot farbuie,o spala,o lustruieste si si-o tine curata ca paharu'.
*



Eu nu de aia vorbeam, ci de vopsitorie, se vede de la o posta ca nu mai are vopseaua de fabrica pe ea.
marian-j
Mnoah,si-amu ce sa stiu zice?
Fiecare cu pasaricile lui.De Transitul ala am sim uitat! laugh.gif
Il scot maxim din sarite "ciocobelile" de la pietricele si d-aia o tot bapseste.
Markos
I-a dat mana a treia?
dr_mKe
Încă nu, urmează cam într-o lună sa fie relăcuită complet în 3 straturi, înainte să plec în conced cu dumneaei. Asta-i și ideea cu 3 straturi de lac, să se vază de la o poștă wub.gif

Nu pricep însă de ce-l **te grija pe argoneață morcoveață vis a vis de frijiderul subsemnatului pe topicul lui marian. Oricum nu-i subiect de mare actualitate.

A propos coane mariane, fusei la pozat mââââți miiiiiiiiiici icon_mrgreen.gif Iote la ei !




[attachmentid=1627817384] [attachmentid=1627817383] [attachmentid=1627817382] [attachmentid=1627817381] [attachmentid=1627817380] [attachmentid=1627817379] [attachmentid=1627817378] [attachmentid=1627817377] [attachmentid=1627817375]
argon
QUOTE(dr_mKe @ 14 Jun 2012, 00:35)
Nu pricep însă de ce-l **te grija pe argoneață morcoveață vis a vis de frijiderul subsemnatului pe topicul lui marian. Oricum nu-i subiect de mare actualitate.5]
*



Pentru ca aici nu poti sa stregi si sa inchizi dupa bunul plac cand cineva face misto de auspuff happy.gif
corbex
Camera foto a doctorului e muulta mai buna decit masina. Si la folosirea ei se pricepe mai bine decit la masini. Iar pisoii fac toti banii.
dr_mKe
Mâncați-ar moliile mustața ! [attachmentid=1627817461]




marian-j
Mooortaaali matzociiii!! wub.gif wub.gif iubire.gif iubire.gif
Doftore,te bat oarice ganduri sa te faci vet?
E vreunul de dat,dintre matzocii aia? rolleyes.gif
corbex
Cum adica sa se faca vet? Omu' nu-i animal? Deja e vet.
dr_mKe
Sunt de dat amândoi, amator ? [attachmentid=1627817480]
marian-j
Da,vreau un motanel!!Daca-s matze,nu-s curios!
dr_mKe
Apăi cum îl verific că-i motănel ? De scuipat, zbârlit și așa mai departe sunt le fel de valabili amândoi radmasa.gif

[attachmentid=1627817481]

Totu-i să-i pui un nume versatil, precum lui Mario radmasa.gif


marian-j
Mah,tu ce ai terminat?Medicina sau Petrol-gaze? mad.gif
Cauta-i,in puii mei,sub cozi si vezi ce gasesti:fante sau oo!
Numele il am deja:Leo! icon_mrgreen.gif
corbex
Ia-i coane, nu te uita la sex, se rezolva, cit poate sa coste un drum pina la Galati?
marian-j
Crezi ca la Galati pot transforma o pisicuta intrun motanel?
Invers,am vazut si io ca se poate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.