Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
Laurentziu83
QUOTE(hitman1234 @ 15 Jun 2012, 15:49)
laurentiu esti finutz ca de obicei... wacko.gif
*


La tzara asa se practica... blush.gif

@Markos: si cum ramane cu testul de etanseitate la Dacia si cu pisica? biggrin.gif
pishky
asa, la bucale e mult mai elegant este?
bmwh548
QUOTE(dr_mKe @ 15 Jun 2012, 11:14)
Am o intrebare: in ce pun matzul pentru transport ?  blink.gif
*



Bun?
marian-j
Foarte bun!Cîta-i ochii! radmasa.gif wub.gif
Mi-o trimis doftoru memeseu,da'nu-l stiu scoate din telefon,asa ca va dau pe goarna:
motanelul(sau pisicuta,ce-o fi!) calatoreste ca boieru' pe scaunul din dreapta al frijiderulu, tolanit pe o paturica! wub.gif
4x4
QUOTE(dr_mKe @ 15 Jun 2012, 11:14)
Am o intrebare: in ce pun matzul pentru transport ?   blink.gif
*

[attachmentid=1627817721]

Si mai bun!
dr_mKe
Gataaaaa ! Spuma de capsuni si zmeura-i istorie, ala micu' numa ce hali laptic si-o conzerva de nush care tongue.gif

In masina n-o stat in cutie decat 3 minute, dupa care pe scaun, bord, umar la mine. Bai cu viteza n-o avut, daaa' nu-i place cum suna auspuffu peste 5000 rpm tongue.gif

Dupa cum se vede, educatia buna incepe devreme icon_mrgreen.gif [attachmentid=1627817749]

Vopseaua de pe Laguna rezista fara probleme ca-i de calitate superioara, nu cum au unii cu PET -uri d-astea moderne radmasa.gif [attachmentid=1627817750] [attachmentid=1627817751]
hitman1234
asta-i pisoi d-ala de sfideaza gravitatia bag de seama..a nimerit bine la conu', pun pariu ca-l ingrasa mnealui ..
dr_mKe
laugh.gif [attachmentid=1627817771] restul vi le-a arăta conu' marian mâine.
marian-j
Adica azi! biggrin.gif
Leo o facut cunostinta cu leguma! biggrin.gif
[attachmentid=1627817769]
Atata-i de confortabila ca o si picotit oleaca!
[attachmentid=1627817770]
Amu se cafteste de zor cu perdeaua din sufragerie,spre disperarea muierii!
Sper sa nu dormim amandoi in curte! ph34r.gif
Intalnire de gradul trei!
Mario vs Leo.
[attachmentid=1627817773]
Markos
Ce nume de ghinionist i-ai pus și tu, Leo.. sad.gif
marian-j
Predestinat,coane Markos! wink.gif
Daca nu dispare din curte in viitoarele 2-3 de zile,adica in perioada de acomodare,va deveni un macho!Adica un Leo+2 OO!Asta daca nu-i pisica! unsure.gif
Dar m-as mira sa ma insel!
dr_mKe
Adicatelea cum să dispară din curte ? ohmy.gif

După așa drum lung ! [attachmentid=1627817780]
marian-j
Noapte buna! smile.gif
[attachmentid=1627817790]
argon
Asta cu pozatul matselor ,pusul pe feisbuc si comentarea pozelor e treaba de muieri, fara suparare, asta fac si colegele mele, la hombres e dubios mellow.gif
bmwh548
Daca pun poze cu cateaua e mai putin dubios? Ca sa stiu dinainte.
Serje
Tre sa se consulte cu muierile de la el de la el e la lucru, alea is etalonu.
M.C.
@argon
Faci ce faci,si dai cu secretiile nazale in fasole! doh.gif
dr_mKe
Apăi ce să-i faci, țața din arongel miaunel mereu iese la suprafață white_flag.gif
Markos
N-ai fi luat și tu un tigru sau un crocodil, să fie argon mulțumit sleep.gif
argon
QUOTE(dr_mKe @ 16 Jun 2012, 20:11)
Apăi ce să-i faci, țața din arongel miaunel mereu iese la suprafață  white_flag.gif
*



Ce tzatza bre, eu barfesc poze facute sub coada matselor?

MAsina de tuns iarba a lui thestig era mai cool wub.gif
Dodone
QUOTE(marian-j @ 14 Jun 2012, 22:37)

Nu tre'sa faci nimica!
Baga-te doar ,maine seara,pe la mine pe la coliba!Masa in curte,afara-i cald,au inflorit teii...
O minune! wub.gif
*


Multam de invitatie. Din pacate ajung acasa zilnic doar seara tarziu. sad.gif

16 Jun 2012, 20:12:
QUOTE(dr_mKe @ 15 Jun 2012, 23:58)
Adicatelea cum să dispară din curte ?  ohmy.gif

După așa drum lung !  [attachmentid=1627817780]
*


Lung, da' frumos. Daca bag bine de sama ai venit prin Lipova. Cre' ca in fundalul pozei este iesirea din Alios richtung Temeschwar.
verde
Marian , scuze de offtopic . Am o mica intrebare ptr timisoreni si gasca e pe topicul asta. Ce e de vazut 2 zile in Timisoara , sambata/duminica ? Mijloace de transport aferente? E vorba de niste june pe la 20 ani care ocazional se vor afla pe acolo , saptamana viitoare , cazare in zona observatorului astronomic. Fara rautati va rog , si va multumesc anticipat.
Markos
Vezi aici
verde
Multam fain de promptitudine !
MuciX
Mariane to' n-ai pus poze cu mâtu cum te-am rugat. Semn ca nu l-ai mai omenit pe doftor de ceva timp. Uite acum am si eu masin cu ochi vineti.
dr_mKe
L-am omenit io săptămâna trecută cu bere ungurească și i-am halit juma' de pită proaspătă și caldă ce-o căpătase de la brutarul de vis a vis radmasa.gif
Mâtzul și-o lăsat autograful pe epiderma personală radmasa.gif
Banditu-i deja învățat cu viteza-n mașină și n-are nici un stres cu camera ori blițu' tongue.gif

[attachmentid=1627822417] [attachmentid=1627822418] [attachmentid=1627822419] [attachmentid=1627822420]

marian-j
Frantuzoiaca incepe a sasea mie de km de cand e e la mine.O "ciupit" oleaca oloi(cam 300ml) si consumul de benzina sta constant in jurul a 11,3%.Per total,sunt in grafic. happy.gif
[attachmentid=1627826876]
Neamtu' o capatat si el un cado de la pretenii din Vaterland:o baterie noua.La fel ca cea de pe Laguna(Celeris) dar oleaca mai potenta:70Ah/540A.Diesel,deh.
[attachmentid=1627826879]
P.S.
Vreau sa cer scuze colegilor verde si MuciX!
Cred ca m-o damblagit caldura!Pur si simplu nu v-am observat postarile! blush.gif
Norocul meu ca am colegi mai atenti! worship.gif
kum
Boeru' tot boer. Ia ui' ce rezervor plin are wub.gif
marian-j
Asa-asa,invarte brishca ín rana! mad.gif
Am inteles ca brailenii-s cutitari,nu galatenii!
Am rezervoru'' plin,da' n-am doite!Si mi-s invidios! frustrat.gif
Gabryel.GLN
Dar cu jantele ce se mai aude? rolleyes.gif
MuciX
Nea mariane ce invartosat sa batul ala de la benzina. Mare boier mare, vorba colegului kum.

Hai bre, nu-ti permiti doite, e eftin?

http://www.autovit.ro/trabant-601-C25258775.html
marian-j
radmasa.gif
Ala mi l-as putea permite!Ca masina de vichend! biggrin.gif
Inainte de a-mi lua cotetul de 1,6 gasisem una de doi litri(fara te) la Oradea.Tot neinmatriculata,da' cand mi-au zis aia de la finante ca tre'sa le decartez fo 2400 de euro ca sa pot s-o inmatriculez,mi s-o blegit entuziasmu'.Asta in conditiile in care masina as fi putut-o lua undeva in jur de 1800.Deci pas. sad.gif
Colega Gabryello,jantele zac in pod.Momentan investesc in viitorul generatiilor mai tinere:nunti,botezuri,cumetrii. happy.gif
verde
Oloiu o pierit la filmarile alea de 6000 RPM. Talpa grea domne !

1 Aug 2012, 18:11:
La tractoru meu am sesizat ca daca pun ulei pan la maxim , scade cam juma de centimetru de la semn si ramane asa , oricit merg cu el 10-13 K Km. Nu merg agresiv dar merg sustinut , nu dorm pe strada. Cateodata mai scartaie gumele.
corbex
Unge-le cu uleiul care-ti ramine.
argon
QUOTE(verde @ 1 Aug 2012, 17:47)
Oloiu o pierit la filmarile alea de 6000 RPM. Talpa grea domne !
*



Oloiul se duce oricum, doar ca la 6000 rpm se duce mai repede. Motorul e obosit, si talpa aia doar ii grabeste sfarsitul.
marian-j
Mare figura esti, nene corbex! laugh.gif

Coane verde,am un amic ce-i mecanic la reprezentanta bmw care m-a sfatuit ca in momentul in care-i fac schimbul de ulei la cotetul nemtesc,sa nu-i pun oloi pana la nivelul maxim,ci sa-l las undeva intre jumatate si 3/4.Cica-i mai bine asa.
Privitor la talpa grea:nu-i stres! biggrin.gif
Duce hoasca frontozeasca ca bolunda! wub.gif
Sunt foarte multumit de faptul ca un motoras destul de modest,reuseste sa anime surprinzator de bine o ditai vaca,tinand cont de faptul ca are deja in carca peste 220k!
Colegul argon se plangea de faptul ca e tare dezamagit de cutia de viteze de pe Meganu' dumnealui.Eu ma situez la polulul opus.Mie mi se pare ca batrana mea carapace are o cutie de viteze foarte istet etajata,in asa fel incat sa compenseze oarecum poneii mai lesinati ai motorului.
Daca n-as fi fost "faultat"de necazul cu galeria de evacuare,as fi zis ca am facut o foarte buna afacere cand mi-am Laguna.Drept urmare,ma rezum sa spun ca mi-am luat o masina la bordul careia ma simt bine primit.Cam patru stele din cinci! happy.gif
MuciX
QUOTE(marian-j)
ma rezum sa spun ca mi-am luat o masina la bordul careia ma simt bine primit.


Restu' iecancan
marian-j
QUOTE(argon @ 1 Aug 2012, 21:02)
Oloiul se duce oricum, doar ca la 6000 rpm se duce mai repede. Motorul e obosit, si talpa aia doar ii grabeste sfarsitul.
*


Amu chiar esti carcotas,coane argoane. tongue.gif
Uiti faptul ca io am avut un rechin ce imi lua un litru de ulei la mia de km.Prin urmare,nu bag in seama astfel de amanunte.Ca "bea" si Laguna oleaca de oloi?Sa bea!E batrana si isi poate permite.
Ia uite aici un numar palindromic:
[attachmentid=1627827367]
Cand pet-u' dumitale va avea cam aceiasi etate si cam acelasi nr. de km,crezi c-o fi mai breaz?
Inca ceva,dumitale iti scapa din vedere un amanunt:francezii au metehnele lor cand fac masini,dar ca motoristi is beton.
Privitor la "sfarsitul" ce mi-l prevezi:nici nu ma doare capu'.As pune ramasag pe faptul ca motorul asta ar mai duce inca o caroserie.Noua! wink.gif
Sanatate maxima si "jo estet"! biggrin.gif
Raduchu
QUOTE(marian-j @ 1 Aug 2012, 21:04)
Cand pet-u' dumitale va avea cam aceiasi etate si cam aceiasi nr. de km,crezi c-o fi mai breaz?


Motoarele de 1.4 saispeve n-are moarte ...

Sa o stapanesti sanatos si sa te mai duca inca 200.000 km fara probleme, nu lua in seama comentariile unora cum ca motorul ar fi obosit etc.
marian-j
QUOTE(MuciX @ 1 Aug 2012, 21:35)
*


wink.gif


Multam fain de urare,colega Raduchu! smile.gif
Ca sa mai parcurg inca 200k cu Laguna,ar trebui sa mai traiesc inca 20 de ani.De chestia asta chiar nu-s sigur. rolleyes.gif
bucatzel
Vrea argon sa zica ceva... Motorul nu e obosit, ci plictisit... Voi ce-ati zice sa va fugareasca cineva doosutedemiidekmp si sa nu va dea macar un pahar de bere?
marian-j
Da,corect! 04.gif
Un soi de reeditare a bancului cu cu vaca ce-i trasa de tzatze in fiecare zi si "regulata" o data pe an.
Mi-a scapat acest aspect! laugh.gif
MuciX
Pai si a cui e vina domnule J?
marian-j
Nu stiu! 017.gif
argon
Nu ai de ce sa te superi Mariane, dar in principiu exista motoare care consuma ulei de felul lor (16v de la Opel, TDI, etc) si motoare care nu consuma ulei(Renault benzinare), care cand incep sa consume , sunt obosite. Probabil si raciul meu va fi la fel la +200.000 de km, dar deocamdata la interval de 30.000 uleiul e la maxim pe joja, numai ca nu va mai fi in preajma ca sa vad. Deocamdata nu consuma gram de ulei, la fel ca si oricare benzinar renault in mintile lui. 6000 rpm nu a vazut si nu va dedea vrodata, nu-i genul meu sa-mi bat joc nici de lucrurile altora, apai ale mele.
MuciX
QUOTE(argon @ 2 Aug 2012, 13:07)
Probabil si raciul meu va fi la fel la +200.000 de km, dar deocamdata la interval de 30.000 uleiul e la maxim pe joja.
*



Atat tii un ulei in PET? Ma in treijdemii eu cred ca se mai duce macar umpic din ulei numa daca pui vaporii de ulei care sunt bagati in admisie pentru norma de poluare.
argon
Pai asa au venit 1,4, e intervalul regulamentar in service autorizat, numai ca nu merge orice ulei, a fost bagat doar un fel anume, imi scapa acum.
MuciX
Si tu de care bagi? nedumerire.gif
Mi se pare mare intervalul, ma rog, daca zici ca nu il turezi mult e posibil sa se impace cu gandul. Totusi, nu cred sa nu scada deloc nivelul in treijdemii, chiar si asa. Ce vascozitate are?
cj98czh
QUOTE(argon @ 2 Aug 2012, 13:21)
Pai asa au venit 1,4, e intervalul regulamentar in service autorizat, numai ca nu merge orice ulei, a fost bagat doar un fel anume, imi scapa acum.
*




Bunica?!? sau este ceva facut special pentru domnia ta ..

Mariane, ce ulei are utilajul in motor? Te intreb pt. ca stiu un caz al unui amic ... asa ii placea Castrolul la motor de numa .... a trecut pe Elf si nu mai are treaba .... se poate sa fie acest motiv?
Raduchu
QUOTE(argon @ 2 Aug 2012, 12:07)
6000 rpm nu a vazut si nu va dedea vrodata, nu-i genul meu sa-mi bat joc nici de lucrurile altora, apai ale mele.
*



huh.gif De cand o forja din cand in cand inseamna a-ti bate joc de motor? Doar pentru aia a fost proiectat, sa reziste la orice "tortura" pe care o poate suporta. Sa zicem ca te afli intr-o situatie in care m-am aflat si eu, sa depasesti 3 camioane, iar ultimul depasit sa accelereze si el, in viteza a 3-a pe la ~100 la ~4000 rpm, tu ai fi schimbat intr-a 4-a sau ai mai fi lasat-o pana la 5500-6000 rpm? La benzina maximul de putere nu se obtine la turatii mari?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.