Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
MyKe89
QUOTE(marian-j @ 24 Sep 2018, 21:47)
Casco? Ai nebunit? Care firmă de asigurări mai face casco la o troacă de 10 ani și cu 170k la bord?
*


Adicătelea pe mine Allianz o să mă refuze la anul, când face troaca 11 ani? unsure.gif
marian-j
QUOTE(marksman @ 24 Sep 2018, 14:44)
Am dat si eu o tura cu Laguna asta fara usile spate, din hala pana in parcare. Usooor, cu avariile puse si cu grija cand am dat in marsarier.

Nu imi venea sa mai cobor, imi vine sa-mi cumpar si io una. Ii urez inca o data apropitarului traditionalul "multi kmp fara probleme!"

[attachmentid=1628093632]
*


Ptui, mama ma-sii de sclerozat ce sunt!
Era sa uit de marksmanu'!
Se vede ca anu' asta a batut tare vantul prin Giroc, si la multa lume i-o zburat tigla de pe casa! Data fiind poza de mai sus, cred ca la marksman ii lipseste mult din acoperis! laugh.gif



<span class='edit'>24 Sep 2018, 23:53:</span>
QUOTE(MyKe89 @ 24 Sep 2018, 23:15)
Adicătelea pe mine Allianz o să mă refuze la anul, când face troaca 11 ani? unsure.gif
*


Poate n-or sa te refuze(mai ales daca ai istoric la ei) dar au sa-ti tranteasca o prima de asigurare de o sa-ti treaca cheful.
Nu vreau sa te descurajez! Vezi ce oferta primesti, si mai vorbim. smile.gif
bion
Io la venerabila am primit la 10 ani NIET,desii aveam vreo 6 ani la Tiriac.
O sa vaz cat e jante din alea ptr. mandea rolleyes.gif
Acu am rial si pentru iarna table vag.
marian-j
Tot NIET am primit si io de de la GENERALI, acum fo 7 ani, desi acolo am al doilea pilon de pensie, toate asigurarile anuale la casa consecutiv, marea majoritate a rca-urilor, precum si cateva asigurari de calatorie. Dar Laguna verde avea deja 215k si 11 ani impliniti, asa ca m-au trimis la plimbare. Elegant si politicos, dar mi-au dat viteza.
Le-o fost frica ca se rupe troaca-n drum, si ii bag la cheltuieli! sleep.gif

Cred ca ar merita sa te intersezi de jantale alea. Nu au sa arate ca Celsium-urile(nu au cum!) dar atata poate VAG. Te multumesti cu mai putin. icon_mrgreen.gif
Gata, ho, am glumit! smile.gif
Mexicanca fiind alba-nea, io as crede ca i-ar sta mai bine cu jante titan. Nu ca cele argintii ar fi de lepadat!
Stai si matale pe net, poate prinzi o castana cum am prins io la Mini! Poate n-ar fi rau sa te adresezi si lu' neica argon. Ala are o bafta porceasca sa gaseasca chestii. De pilda, nu aveam nici doua luni de cand ma pricopsisem cu Laguna verde, ca mi-a si gasit jante pentru rotile de vara! smile.gif
einstein1984
pai la ce masini are, sta numai in schrott si in targ
bgdrenault
La Fordul din dotare cu casco de la nastere, Groupama mi-a facut casco si in al 11-lea an. Ce-i drept doar 40000 km.
cj98czh
Nu conteaza km ... la M1 am avut Casco pana am hotarat eu ca i-a ajuns ... depinde de firma de asigurari daca faca sau nu la masini peste X ani ... fiecare are politica ei ..

Omniasig daca ai avut la ei si continui nu stiu sa aiba limita de vechime ... doar ca valoarea asigurata scade ... Alianz parca au in politica lor sa nu mai prekungeasca peste 10 ani ... parca ..
einstein1984
la continuitate e mai simplu decat sa vii client nou, desi groupama cred ca face si la 12 ani parca. problema e ca suma asigurata e ok pentru o zgarietura, nu vreun accident care sa necesite o bara de exemplu

25 Sep 2018, 10:18:
la continuitate e mai simplu decat sa vii client nou, desi groupama cred ca face si la 12 ani parca. problema e ca suma asigurata e ok pentru o zgarietura, nu vreun accident care sa necesite o bara de exemplu
M.C.
QUOTE(marian-j @ 24 Sep 2018, 23:04)

Doftore, pe puiul ala de Passat al dumitale incap jante pe opshpe? nedumerire.gif
*


Creca gentile este mai mari decat utilaju'..... tongue.gif icon_mrgreen.gif

bgdrenault
Merge si bara, ca nu depaseste 80% din valoarea asigurata.
La peste 10 ani masina e asigurata la 10660 lei, deci merge si de o vopsire totala in reprezentanta Vw, care e cca 8000 lei, sau in reprezentanta Renault unde e cca 6-7000 lei. La 960 lei pe an cu asistenta rutiera premium inca e rentabil.
cj98czh
Nu prea ...
bgdrenault
Pun si factorul de risc, un batran de 73 de ani! daca scadeam asistenta rutiera premium( care e cu inclusiv reparare motor cand masina defecta nu poate ajunge in service)ajungea la sapte sute si ceva de lei. Oricum, de la un moment dat, fii sigur ca la 300 de lei nu ajunge.
daca la o masina noua prima de asigurare ajunge cam la 5-6 % din valoarea masinii(si asta cu reduceri), la masinile mai vechi si cu suma asigurata mica, se ajunge la 8-10-12% din valoarea asigurata.
pomeni nu face nimeni.
b06fcn
La Kia si Toyota din semnatura avem casco din prima zi, au intrat pe al 12-lea an si nu a zis nimeni nimic.
cj98czh
QUOTE(bogdanbiciusca @ 25 Sep 2018, 11:29)
se ajunge la 8-10-12% din valoarea asigurata.
pomeni nu face nimeni.
*



Tocmai de aia zic ca atunci cand ajunge acolo .. financiar nu se mai merita ...
bgdrenault
Repet, factorul de risc......
deja e deschis dosar de anul trecut(e valabil 2 ani) pentru inlocuire bara fata(sparta usor deasupra proiectorului, dar in rest e ok), vopsire bara spate, retus aripa stanga spate, inlocuire parbriz(2 floricele mici, care nu s-au extins si inca nu deranjeaza). Intrucat nimic nu deranja, am lasat pentru la anul, in vara, sa nu afectez prima. Probabil va mai urma o vopsire portiera sofer(izbita cu sete de un PROST, probabil cu o duba, care a deschis portiera fara limita, la Lidl in parcare) si etc, etc.
De asta spun ca inca renteaza. Daca pana acum vreo 6 ani masina parea neatinsa, acum incet incet apare nevoia de mici retusuri, care se vor face.
IRONICK
QUOTE(marian-j @ 24 Sep 2018, 20:05)
Am vazut si io de cateva ori becuri led care "falfaiu!" aiurea.
Cauza ar fi acele acele chip-uri interne ce sunt prea inghesuite, si nu apuca sa se raceasca suficient?
Si de ce spui matale ca se imprastie lumina haotic? Din cate bag io de seama, becurile de pe masina lui argon au lupe frontale care, cel putin teoretic, ar trebui sa concentreze fluxul luminos emis de ledurile frontale. Din poza nu-mi dau seama daca becurile respective au leduri si pe circumferinta. Daca au, atunci cred incep sa pricep ce spui.
P.S.
Despre tenta albastruie nu mai intreb. M-ai lamurit deja in spusele anterioare. smile.gif
*


Ma refeream strict la ledul de pozitie din poza lui.
Si da, pe langa faptul ca un bec distribuie aproape 360 in jurul filamentului, in afara de cele doua mici conuri de umbra in dreptul picioarelor de prindere - filament. Din cauza asta, sigur ai observat ca becurile au o pozitie pentru reflectoarele din jur. De aici si focalizarea, etc.
La leduri exista o mica 'lupa' deasupra cipului. In functie de cip si lupa (ale lui nu au lupa), exista un unghi de distributie a luminii - cu intensitate cat mai constanta, dar si temperatura de culoare la fel. Evident, un CRI cat mai mare, pentru calitatea luminii reflectate de obiecte. (CRI mare, pret mare led, mai putina lumina generata de sursa - nu se potriveste cu tehnologia la 1$ ... )

La OSRAM, Philips, etc .. nu ai calitate slaba.
einstein1984
Dar cu toata clitatea philips, reflectorul e gandit pentru o anumita sursa de lumina, de obicei un filament. Ca alea care au led din fabrica au proiector, nu reflector.
IRONICK
Daca vb. de lumini de drum, faza scurta sau lunga, gresesti.
Producatorii folosesc ambele variante.

Exemplu din curte, Clio 4 are faruri led cu reflector. Dar mai sunt si altii, BMW, Volvo, ...

Daca vrei sa bagi bulb led de H7, H11 sau H4, depinde de far. La unele se obtin rezultate satisfacatoare. Forma farului pentru o lumina ok este distrusa de design, sa arate bine ...
einstein1984
eu ma gandeam la pozitiile lui marian, unde nu prea am vazut cu proiector. Altminteri nu contest ce zici tu, doaaar ca philips nu face teste de omologare cu farul de clio halogen si becul lor LED (doar renault are bani de asta).
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 25 Sep 2018, 14:24)
alea care au led din fabrica au proiector, nu reflector.
*
Ok, dar de ce ai adus in discutie asta? In fine.

Teste de omologare nu se deranjeaza sa faca pentru ca farurile/lampile sunt distruse de design. Si atunci a facut niste bulbi cu diverse forme si gata. Sa lumineze in spate, in lateral, etc si gata. Mai departe fiecare pe barba lui. Nu este vorba de bani pentru omologare, dar sunt masini de zeci de ani, o multitudine de producatori si diverse versiuni/modele. Nimeni nu face o omologare pentru toate.

Si daca imi amintesc bine, in China sunt approved becurile cu led a lu' Osram si Philips. biggrin.gif

<span class='edit'>25 Sep 2018, 21:00:</span>
Ca tot vb. de bulbi, Philips a scos o generatie noua. A renuntat la celebrele LUMILED ZES.

user posted image

https://images.philips.com/is/image/Philips...e$&hei=700
https://images.philips.com/is/image/Philips...e$&hei=700
https://images.philips.com/is/image/Philips...e$&hei=700
https://www.lumileds.com/tmp/cache/img-988a...8608d6741bf.jpg
argon
Ironick, ce părere ai de astea , pe post de dlr în poziție... că sa nu consum xenoanele aiurea ziua...din feedbackul clienților luminează tare...că pentru 15w...
einstein1984
user posted image
marksman
Si ne mai plangem de activitatea RAR Deva...
madhorsefuzzy
QUOTE(argon @ 25 Sep 2018, 21:30)
Ironick, ce părere ai de astea , pe post de dlr în poziție... că sa nu consum xenoanele aiurea ziua...din feedbackul clienților luminează tare...că pentru 15w...

Eu zic ca sunt misto. Ignora carcotasii care zic ca "ba ca una ba ca alta".

Pe T20 ai vre-un link?
einstein1984
deci nu mai e bemweul masina de c*******? A devenit leguma? La naiba, Marian le are pe amandoua, desi e om fain.
Wolfman
QUOTE(argon @ 25 Sep 2018, 21:30)
Ironick, ce părere ai de astea , pe post de dlr în poziție... ...
*



dlr??? radmasa.gif
marksman
Daylight running, ftw! up.gif
gabize
Astea sunt cele mai potrivite. Au diferite culori (am văzut pe un Camaro RS, kalumea!), plus că nu mai trebuie buton fizic, le aprinzi din telecomană! rolleyes.gif
wolfin
alea merg la 220 si nu la 12 v. mai trebe sa iei si un transformator. bataie de cap.....nu recomand
IRONICK
QUOTE(argon @ 25 Sep 2018, 21:30)
Ironick, ce părere ai de astea , pe post de dlr în poziție... că sa nu consum xenoanele aiurea ziua...din feedbackul clienților luminează tare...că pentru 15w...
*



In pozele mele de mai sus cu Philips, consumul celor 3 bulbi este urmatorul:

H4 = 11342XUWX2 = 22W LB / 22W HB (independent, nu impreuna)
H7 = 11972XUWX2 = 25W LB
H11 = 11366XUWX2 - 15.5W **FOG ONLY APPLICATION**

Sunt construite sa functioneze la puterea aia. Ale tale la 15W sunt extrem de reale ... ca pentru 15W

---

Unele destul de puternice pentru T10, varianta 50W. Nu-s de 50W, dar trag in jur de ~0.4A, un real 5W si lumeni de cateva sute.

----

Ca tot a devenit topic de news, si Osram a scos 'becuri cu leduri' noi:

https://i.postimg.cc/Kzcw7F1w/osram.jpg

https://i.postimg.cc/90jWJdbn/ledriving.png
M.C.
QUOTE(gabize @ 26 Sep 2018, 12:01)
Astea sunt cele mai potrivite. Au diferite culori (am văzut pe un Camaro RS, kalumea!), plus că nu mai trebuie buton fizic, le aprinzi din telecomană!  rolleyes.gif
*


Desi ie greu de gasit, penca ie speciali, io creca leji negriiiii ie cei mai buni. Plus ca lumina rexpectiva se asorteaza si la coloarea masinii.....
bucatzel
Am fost si eu de dimineata sa vad lagunaalbastra neagra. Am uitat sa mentionez personal, mi-a placut foarte tare culoarea interiorului... N-aveam timp decat sa dau maxim o tura prin curte, si e pacat sa-ti faci o parere in functie de doar atat, asa ca partea asta a ramas pentru alta data.
IRONICK
QUOTE(bucatzel @ 26 Sep 2018, 16:04)
N-aveam timp decat sa dau maxim o tura prin curte, si e pacat sa-ti faci o parere in functie de doar atat, asa ca partea asta a ramas pentru alta data.
*

Normal, trebuie imprumutata un weekend pentru o parere corecta.
bucatzel
Sincer, mai degraba as fi curios de corcitura aia de bembeu englezit... Da' creierul imi zice ca mai bine as sta cuminte pe ale mele fese. Cat de laguna, e faina de-o plimbare, n-am ce zice pe tema asta, dar eu unul n-as prea avea ce face cu ea acum...
b06fcn
Eu astept vestile de la RAR, ca parca azi avea "randevu"...
marian-j
Am vesti, coane b06fcn. Bune! smile.gif
Habemus CIV!
[attachmentid=1628093759]
A durat mai mult de cat ma asteptam sa intru in posesia hartoagei respective, dar am obtinut-o. A durat mai mult, pentru ca se pare ca troaca mea este prima de acest fel care se inmatriculeaza in judetul Timis, si cred ca nu avea numar intern RAR corespondent COC-ului(Certifificat de Omologare Comunitar). Eh, colegul de la RAR care mi-a luat masina in lucru, s-a facut luntre si punte sa faca rost de toate datele necesare eliberarii civ-ului! In cca doua ore aveam cartea in mana.
Da stiu, o sa ziceti: daaa, ma, dar te-ai dus cu pile. Ete, nu am facut treaba asta! M-am programat telefonic, si azi m-am pus la coada in rand cu toata lumea! Puteam sa "apas" pe niscaiva "butoane", dar nu am vrut! Intamplarea a facut sa fiu preluat de un nene cu care ma stiu de cand s-a infiintat RAR-ul. Un om de nota 10! I-am predat masina, cartela de porinire si actele cerute. Apoi nu m-a mai durut capu'. Masina era pe maini bune si pricepute.
Evident ca n-am scapat de mistocareala colegilor mai tineri dela RAR. mad.gif
Exemple de intrebari.
Masina asta ai luat-o pentru nepotul tau?
Bai, Marine, masina asta trebuia sa ti-o iei cand aveai treij' de ani, nu acuma!
Auzma, dar te mai tin izmenele sa te dai cu masina asta?
Le-am multumit tuturor pentru "aprecieri". happy.gif

Sa revenim la CIV.
Jante pe 18, CO 194 g, versiune DTBG06, E4, patru locuri, nimic nou in afara de ce stiam deja.
In schimb(uitati-va pe pagina a doua, la punctul S.2), troaca mea are si locuri in picioare! Doua! laugh.gif
Apoi mi-or picat ochii pe capitolul "Mentiuni" de pe dosul cartii! ohmy.gif

26 Sep 2018, 22:01:
Nu stiu ce dracu' tot fac, dar la mine pe desktop pozele se vad corect, incarcate portrait, iar forumul mi le inarca culcate pe-o parte in landscape. huh.gif
marksman
Bine ca n-ai dat peste ala la care am nimerit eu! radmasa.gif
psychoo
Mda... si eu m-am programat la ora 11 si era un codalau pana in fundul curtii pe 2 sau 3 randuri...
La ora 15:40 intra masina in hala, la 17 fara cateva minute am primit hartia.
La dracu mai fac programari daca e tot pe baza de coada la care intra in fata pilosii?
marian-j
Oameni si "oameni", marksmane draga. blush.gif

Oftopic:
Am uitat sa precizez un lucru: nu am "impins" nimic, nimanui! Masina si-a luat itp-ul pe bune!
Bine, am cautat-o si-n cwr, ma iertati de expresie, la mine la lucru! Masina chiar este pe treaba ei. smile.gif
Pana si restul la casierie, l-am primit pana la ultimul ban!
In afara de cuvantul meu, nu am alte mijloace prin care sa va pot convinge ca nu am dat shpaga.
marksman
QUOTE(marian-j @ 26 Sep 2018, 21:19)
Oameni si "oameni", marksmane draga. [...]
*


Karma.
marian-j
QUOTE(psychoo @ 26 Sep 2018, 22:19)
Mda... si eu m-am programat la ora 11 si era un codalau pana in fundul curtii pe 2 sau 3 randuri...
La ora 15:40 intra masina in hala, la 17 fara cateva minute am primit hartia.
La dracu mai fac programari daca e tot pe baza de coada la care intra in fata pilosii?
*


Ba, pardon! Io am fost programat la ora 13. La ora 12:30 am intrat pe poarta, si la 12:45 imi completasem deja cererea de servicii RAR primita la poarta in baza numarului de programare La 13:20, masina deja trecuse testul de gaze. La mine a durat mai mult din cauza faptului ca este prima masina de acest fel inmatriculabila in TM, si au trebuit facute niste chestii. Am inteles, stiu cum e, asa ca mi-am vazut de treaba si nu m-am impacientat. Ba, am avut timp sa mai stau la troci cu oamenii de pe acolo, apoi am beut o cafea cu doamna de la IT, aka cucoana care se ingrijeste sa ne merga bine programul RAR, etc. Nu m-am stresat deloc. Imi luasem deja liber de la munca, asa ca nu ma presa nimic. Ma rog, din cauza intarzierii a carei motiv l-am expus mai sus, nu am mai apucat sa imi depun tot azi si actele pentru continuarea procesului de inmatriculare. Nu-i bai. Duc actele maine dimineata. Am numere provizorii pana in Decembrie, Am plecat voios de la RAR, si acum, ca troaca are CIV, parca merge si mai bine! laugh.gif

<span class='edit'>27 Sep 2018, 00:04:</span>
QUOTE(IRONICK @ 25 Sep 2018, 14:16)
Ma refeream strict la ledul de pozitie din poza lui.
Si da, pe langa faptul ca un bec distribuie aproape 360 in jurul filamentului, in afara de cele doua mici conuri de umbra in dreptul picioarelor de prindere - filament. Din cauza asta, sigur ai observat ca becurile au o pozitie pentru reflectoarele din jur. De aici si focalizarea, etc.
La leduri exista o mica 'lupa' deasupra cipului. In functie de cip si lupa (ale lui nu au lupa), exista un unghi de distributie a luminii - cu intensitate cat mai constanta, dar si temperatura de culoare la fel. Evident, un CRI cat mai mare, pentru calitatea luminii reflectate de obiecte. (CRI mare, pret mare led, mai putina lumina generata de sursa - nu se potriveste cu tehnologia la 1$ ... )

La OSRAM, Philips, etc .. nu ai calitate slaba.
*


Coane IRONIK, tura asta m-ai gasit cu tema facuta! smile.gif
M-a disperat doftorul dela Deva cu disputa Osram vs Philips. Si daca doftoru' n-o cumparat la sacoshe de becuri de far, apai n-o mai cumparat nimeni!
Becurile Philips sunt mult mai rezistente in timp! Acuma nu ma refer la kkturile de marketing gen "+150%", "clear vison", etc. Becurile Philips sunt mai solid construite. Filamente cu spirale mai rare, mai groase(evident ca vorbim de sutimi de mm), ansele de sprjin ale filamentelor mai groase, etc. Dar toate acestea vin la pachet cu un "pret", ca sa ii zic asa. "Umbrele" desenate pe aparatul de faruri de catre acele elemente constructive mai solid dimensionate, sunt mult mai evidente. In uz, vor aparea niste pete de umbra in pata de lumina desenata pe asfalt. Cei de la Osram au adoptat o alta "politica" pentru naitbreicare. Au subtiat filamentele, si le-au indesat spiralele aproape lipite. Daca te uiti mai neatent la un NB, zici ca are un cilindru in loc de filament. De ansele de sprijin nu mai zic. Le-au subtiat si pe alea cat firul de par! Asdar, cat timp sunt in buna stare, NB-urile dau o lumina mult mai intensa si uniforma pe drum, din cauza ca nu sunt grevate de neajusurile Philipsurilor. Dar si aici vine acel "pret" inevitabil. Elementele constructive mai firave si supraincalzite, duc la o rezistenta apreciabil mai scazuta in uz. Baremi cei de la Osram sunt onesti si precizeaza pe ambalaj ca durata de viata a unui NB este la jumatate fata de un Osram clasic, comparabil cu cele Philips.
De aici incolo, fiecare ce prefera.
Io circul putin, is bosorog si chior. Clar ca as alege, in acest context, Osram NB, in pofida fragilitatii si a duratei de viata mai scurta . Cei mai tineri, cu vedere mult mai buna, si care fac multi km, ar fi bine sa se orienteze spre Philipsuri sau spre Osramurile clasice. Becurile de calitate buna nu ca ar costa o avere, dar nici chiar ieftine nu-s. NB Laser sunt cele mai faine becuri care le-am folosit. Amu am xenoane. Inca nu stiu de ce sunt in stare sa faca. Mai vorbim.
Mai zici matale ca la la Philips si Osram led nu am calitate slaba. Bun, si cu ce ma incalzeste daca nu am voie sa le pun acolo unde mi-o traznit mie prin cap ca ar arata bine? biggrin.gif
Stai ca mi-am pus 5W5 led Osram la iluminatul de sub plansa de bord. Nu cred ca a fost o decizie prea inspirata! Se vede si ultimul fir de praf! Io nu-s asa de maniac cu curatenia, si daca e seara si se suie marsu sau doftoru la mine in masina, aia fac icter pe loc! laugh.gif
bion
Le iei ochelarii ca is orbeti ambii tongue.gif
marian-j
V-am zis io ca uica bion nu-i sanatos la scafarlie! laugh.gif

Noah, fratilor, vandui leguma verde. Dar nu s-a dus departe! Doar a trecut drumul, in curtea vecinului de vizavi. smile.gif
bion
Mai faci o vorba cu ea peste gard biggrin.gif
marian-j
Sunt foarte multumit ca o sa am sub ochi in contiunare! smile.gif
Chiar mi-a fos draga masina asta! Ii stiu si bunele, si ii stiu si relele.
I le-am expus vecinului cu lux de amanunte.
Apoi i-am pus cheia de contact in mana. I-am zis ca are cca 20 de litri de benzina in rezervorul masinii. L-am invitat sa se dea cu ea cum vrea!
Dupa cca o juma de ceas, vecinul s-a intors din drive test. Mi-a zis ca ii place masina, merge bine, primeste si roti de iarna, etc. Apoi mi-a zis ca imi poate oferi maxim 700 de euro pe masina.
Mi-am facut niste calcule. Mie, de fapt, imi trebuie doar banii ca sa imi cumpar gume noi la cupeu. Nu ma imbogateam cu 50 de euro in plus. Asadar, i-am zis ca ma multumesc cu trei mii de lei. Am batut palma! smile.gif
bgdrenault
Adica masina a fost la vanzare cu 750 E?
marian-j
Nu a fost pusa in vanzare, Bogdane. smile.gif
S-a vandut direct din curte!
In plus, imi primesc inapoi si taxa de mediu, in cuantum de cca 860 de euro. Am cumparat masina cu 1600 de euro si am platit taxa. 860 de euro, din cauza ca este E3. Mi se va restitui taxa integrala, plus dobanda pe cca 7 ani. Binisor peste 900 de euro. Adunati la cei cca 650 euro obtinuti din vanzare, io sunt cat se poate de multumit!
marian-j
Am dat comanda pentru cauciuce.
Astea
dandobre
up.gif
Mă gândeam că te-ai răzgândit după ce ți-au trecut în carte și dimensiunea pe 17...
b06fcn
Eu cu 3000 de lei am luat gume de iarna si jante de aliaj noi la fosta Leguma...dar il inteleg si pe Marian, daca nu merge mult poate sa faca un compromis cu gume all season mai de soi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.