Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
b06fcn
Nu neaparat, Toyota din semnatura a fost cumparata de noua din Franta, de la Nisa, si tot cu filtru cu pasla a venit din fabrica...ce mediu prafos e in sudul Frantei?
cristic1982
Filtrele, de obicei, sunt generice pentru mai multe regiuni. Se ia unul care acoperă cazurile mai grele și se aplică pentru tot. Doar dacă există ceva extrem (de obicei la filtrul de motorina), pui filtre diferite în funcție de țară. Dar nici aici nu există 15 filtre, maxim 3-4, iar în România este ori ca in vest, ori a doua versiune, ultimele fiind de obicei pentru țări cu carburant foarte prost (Africa, India etc.).
Este mai simplu să scazi intervalul de schimbare al filtrului de aer, daca zona este considerată cu praf.
bgdrenault
O fi, nu zic nu. Spusei cum e la skoda, unde se face precizarea de climat zona rece. si intr-adevar acolo filtrul(rotund in cazul meu) este invelit in pasla. Nu am avut tupeu sa pun din acela pe considerentul ca vara va fi cam gatuita masina.
madhorsefuzzy
QUOTE(marian-j @ 9 Oct 2018, 23:27)
Pai nu tot orasul ar trebui sa il curete tuta lu' Pandele! Doar drumul de la Otopeni pana la Gara de Nord, si in jurul RAR-ului de pe Grivitei, pana la Piata Chibrit. Ajunge! biggrin.gif

Lasand gluma de-o parte; sper sa-mi aprobe shefii sa vin cu iroplanul la Bucale. Daca nu, vin cu trenul, si iti aduc filtrul personal. Mie mi-ar place sa vin cu cupeu', dar sigur nu mi s-ar aproba astfel de moft. Mogulii mei refuza categoric plecarea in delagatiii cu automobilele proprii.blush.gif
Daca vin cu avionul, mi-e teama ca nu am sa am loc in bagaj. In plus, mi-e sa nu ma lege gaborii pe aeroport ca umblu cu obiecte suspecte in bagaj.  sleep.gif
Daca vin cu avionul, iti pun filtrul pe curier rapid, si ceau. Bun asa?

Avem asfalt nou pe unele portiuni de la Otopeni la Gara de Nord si asfalt nou (de asta vara) de la Gara pana la moara, adica RAR. Dar tot trebuie dat un pic cu matura si parfumat. tongue.gif

Altfel e bine oricum: important e sa ne vedem pe 8 noiembrie dupa cursuri. smile.gif

P.S. Daca vii cu avionul poti pune 2 bucati de varsli. Alea nu sunt suspecte. radmasa.gif
Bicicleta galbena
QUOTE(marian-j @ 9 Oct 2018, 21:41)
In 8 Noiembrie voi descinde in Berlinul de pe garla!
*


Nea Mariane pregateste-te pisicologic, traficul s-a imputit rau de cand a inceput scoalili! mad.gif



marksman
Confirm. Am nimerit la copitala fix in ziua inceperii scolilor. Noroc ca nu eram cu masina.
YRX
QUOTE(b06fcn @ 10 Oct 2018, 07:08)
Nu neaparat, Toyota din semnatura a fost cumparata de noua din Franta, de la Nisa, si tot cu filtru cu pasla a venit din fabrica...ce mediu prafos e in sudul Frantei?
*


Vine prafu' saharian pana in Bucuresti de face toate masinile portocalii si nu vine la Nisa.... biggrin.gif

Deci, sa dam odata de pamant cu filtrele astea.

Cazul d-lui Marian

82 00 602 361 numar OE pentru filtrul heavy duty
82 00 576 596 numar Oe pentru filtrul normal

Mann

C25109/1 heavy duty
C25109 normal

Purflux

A1280 heavy duty
A1279 normal

Bosch

F 026 400 267
F 026 400 052

Asa merge treaba si la Mahle etc. In functie de tara care o bagati pe catalog va da unul sau altul. Bosch le da alternativ pe amandoua.

Pasla de deasupra se numeste pre-filtru si are ca rol sa retina particule mari, nu sa tina de cald filtrului... icon_mrgreen.gif
Aveam eu pe vremuri o brosura de la Caterpillar, n-o mai gasesc, dar spun turcii aici ceva despre acest prefiltru - http://sukruoglufiltre.com.tr/en/air-filters.aspx
MuciX
QUOTE(marian-j @ 9 Oct 2018, 21:39)
Ii tare multumit! smile.gif
*


Se pedaleaza frumos, ce-i drept.
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 9 Oct 2018, 23:27)
In plus, io ma asteptam sa primesc ulei Elf 5W-40 Evolution SXR. M-am trezit cu ulei Elf SN in loc de SXR! Cei din reprezentanta mi-au explicat faptul ca acela este uleiul indicat de constructor pentru motoarele 2T benzinare.
*



Fix langa motorcraft, e sediul Szakal Metal. Distribuitorii locali Eneos. As fi in stare sa pariez ca Eneos Sustina ala de l-ar pune si in tigaie unii de pe forum e sensibil mai bun decat Elful ala... Nu ma intreba pe mine, intreaba-l pe doftoru'
GBX
În condiții normale, fără perioade lungi de turații maxime, fără exploatare în condiții de temperatură extreme și în marja a 10-15000 Km, uleiul pus în reprezentanță e mai mult decât suficient.
madhorsefuzzy
@bucatzel: pe Marian si mars nu o sa-i convingi sa schimbe Elf-ul cu altceva pentru un Reno. wink.gif

In plus GBX l-a descris perfect pe Marian. Eu unul nu ma incadrez in descriere.
b06fcn
QUOTE(MuciX @ 10 Oct 2018, 10:12)
Se pedaleaza frumos, ce-i drept.
*



Sper ca ati avut grija de ea sa o lasati sa se incalzeasca in mod corespunzator...chiar daca nu mai e a mea, mi-a ramas la suflet...
MuciX
Crecă mai mult eu, asta ii tot dădea sa o calc, dar eu nu trec de 2.5 k daca este rece. Și nici sarcină mare nu ii dau (accelerat brusc).
pishky
io n-am apucat sa o pedalez
marian-j
QUOTE(argon @ 10 Oct 2018, 06:29)
Conform fisei tehnice, sn este mai prost că sxr !
*


Daca SN mi-au dat aia din reprezentanta, aia am luat!
Io am fost cat se poate de multumit de SXR. Si Laguna verde, si inca un Logan 1,6 8v de care ma ingrijesc ocazional, au mers snur cu uleiul ala, ani la rand. Absolut nimic de reprosat!
Iaca, tura viitoare pun SXR. Este si mai ieftin, si il si gasesc in toate magazinele auto prin care bantui. smile.gif

QUOTE(YRX @ 10 Oct 2018, 10:59)
Vine prafu' saharian pana in Bucuresti de face toate masinile portocalii si nu vine la Nisa....  biggrin.gif

Deci, sa dam odata de pamant cu filtrele astea.

Cazul d-lui Marian

82 00 602 361 numar OE pentru filtrul heavy duty
82 00 576 596 numar Oe pentru filtrul normal

Mann

C25109/1 heavy duty
C25109 normal

Purflux

A1280 heavy duty
A1279 normal

Bosch

F 026 400 267
F 026 400 052

Asa merge treaba si la Mahle etc. In functie de tara care o bagati pe catalog va da unul sau altul. Bosch le da alternativ pe amandoua.

Pasla de deasupra se numeste pre-filtru si are ca rol sa retina particule mari, nu sa tina de cald filtrului... icon_mrgreen.gif
Aveam eu pe vremuri o brosura de la Caterpillar, n-o mai gasesc, dar spun turcii aici ceva despre acest prefiltru - http://sukruoglufiltre.com.tr/en/air-filters.aspx
*


Saru'mana, coane YRX! Bodaproste! worship.gif
Postarea asta am s-o tiparesc, si mi-o pun frumusel in caietulu cupeului! Foarte utila! up.gif
As avea o rugaminte: nu ma mai lua cu "d-l Marian". Zi-mi simplu: Marian, la fel ca toata lumea. smile.gif

QUOTE(bucatzel @ 10 Oct 2018, 11:58)
Fix langa motorcraft, e sediul Szakal Metal. Distribuitorii locali Eneos. As fi in stare sa pariez ca Eneos Sustina ala de l-ar pune si in tigaie unii de pe forum e sensibil mai bun decat Elful ala... Nu ma intreba pe mine, intreaba-l pe doftoru'
*


Multam-fain de sfat, coane bucatzele! smile.gif
Desemenea, am incredere si in sfaturile doctorului. Am mers pe mana lui cand am bagat Yacco D Motors 5W-30 in Mini.
Momentan nu pot sa ma pronunt despre uleuiul respectiv. De la schimb(03.07.'18 la 109377km) pana in clipa de fata, Mini a parcurs fix 1484 km. Asta cu un drum dus-intors la Tg.Mures sa aducem acasa bivola cupe, precum si o mica escapada de vichend prin Caras-Severin(undeva in jur de +300 km) Per total, a parcurs mai bine de 1k pe afara. Nu cred sa fi apucat sa faca mai mult de 400 de km strict oras. Pe joja, nivelul uleiului nu pare sa fi scazut. Deocamdata sunt foarte multumit! Sa vedem cum se va comporta in timp. La pisic, de cand il conduce madam-j, nu am reusit sa fac schimbul de ulei la mai mult de 4K, parcursi in doi ani. Ala merge cu LiquiMoly 5W-40. Dupa 2 ani, bordul imi stinge 2, maxim trei leduri verzi din 5. Niciodata( de cand am masina!!) nu am vazut aprins al saselea led, ala galben "zeit"(ar fi timpul de schimb). De ala rosu "wechsel sofort"(de schimbat imediat!), nu mai zic! Il vad doar cand bag in obd interfata de resetare, cand schimb uleiul.
Revenind la cupe; Elf scrie pe el, Elf ii dau. Cine is io sa contrazic o armata de oameni care i-au conceput motorul sa mearga cu Elf? smile.gif

QUOTE(madhorsefuzzy @ 10 Oct 2018, 18:15)
@bucatzel: pe Marian si mars nu o sa-i convingi sa schimbe Elf-ul cu altceva pentru un Reno.  wink.gif

In plus GBX l-a descris perfect pe Marian. Eu unul nu ma incadrez in descriere.
*


Busted! biggrin.gif

<span class='edit'>10 Oct 2018, 21:20:</span>
Azi mi-au ajuns si gumele. Cu o zi intarziere dar nu-i stres.
Sunt destul de tinere. Doua cu DOT 1818, si celalte doua cu 2118.
Pare-se ca am nimerit un magazin online onest. Ce au zis ca imi livreaza, aia am primit. Cu toate acestea, nu am sa le acord 5 stele la rating! Au uitat sa le precizeze celor de la Cargus ca am primit acel discount de 2% la ramburs. Io aveam in mana factura pro forma!
Datorita incurcaturii, a trebuit sa fie schimbate etichetele de expeditie cu pretul de pe factura.De acolo si intarzierea de o zi la livrare.
Nu ar fi o avere discountul(cca 50 de lei), dar de ce sa renunt la ceva ce am primit moka? Mai bine ofer banii aia ca "tips" celui ce se va ocupa de cupe. Asta daca ii merita! happy.gif
[attachmentid=1628094382] [attachmentid=1628094383] [attachmentid=1628094384] [attachmentid=1628094385]
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 10 Oct 2018, 20:30)
Revenind la cupe; Elf scrie pe el, Elf ii dau. Cine is io sa contrazic o armata de oameni care i-au conceput motorul sa mearga cu Elf? smile.gif
*



Eu inteleg ce zici, dar am dubii ca armata aia de oameni a facut motorul sa mearga "cu elf". Asocierea cu Elf banui ca e mai degraba doar marketing, sau Elf le da mai moca uleiul de prim montaj ca sa fie uleiul pus dupa aia in service-uri, sau cine stie ce alta forma de parteneriat. Ca Elf se recomanda pe reno-uri si pe vremea lui R12, da-i naibii, aia n-au experimentat un alt ulei in 40 de ani?

Da, in F1 cred si eu ca nu poti sa pui in motor orice ulei, dar de la masinile noastre pana la F1 e cale luuuuunga...
cristic1982
In prim montaj se pune ce corespunde specificațiilor și are cel mai bun preț, inclusiv elf dacă se încadrează.
Elf este partener pentru post-vanzare.
marian-j
QUOTE(madhorsefuzzy @ 10 Oct 2018, 08:50)
Avem asfalt nou pe unele portiuni de la Otopeni la Gara de Nord si asfalt nou (de asta vara) de la Gara pana la moara, adica RAR. Dar tot trebuie dat un pic cu matura si parfumat.  tongue.gif

Altfel e bine oricum: important e sa ne vedem pe 8 noiembrie dupa cursuri. smile.gif

P.S. Daca vii cu avionul poti pune 2 bucati de varsli. Alea nu sunt suspecte.  radmasa.gif
*


Bun, zi-i la Firea ca vin io la capitala si sa dea personal cu matura pe asfalturile alea noi, si sa le inmiresmeze. Sa fie "parfum"! wub.gif

Despre ce cursuri vorbesti, bre? Pai ce, io-s racan sa merg la cursuri? Alooo, io fac itp-uri din '92, de vremea cand primeam atestatul de inspector itp de la Ministerul Transporturilor, ca RAR-ul nu se inventase inca! tongue.gif
Astia de la RAR ma cheama la reatestare ca sa vada daca ma mai tin bracinarii sa fac inspectii, sau ar fi cazul sa ma duc prin parc la un sah sau o canasta, sau sa-mi plimb nepotii. biggrin.gif


Mai zici sa aduc virsli in rucsac. Ai nebunit la cap? blink.gif
Pai nici nu apuc sa ma sui in avion! In ce hal pot sa puta carnatii aia, ma leaga gaborii direct din sala de asteptare, pe motiv de posibil atac cu arme biologice!! Bashca bantuie si pesta prin tara! La o adica, imi platesti cautiunea?! sleep.gif
Daca ai pofta de virsli, call Deva, aka doftoru' sau marksmanu'. Io m-am lecuit de transportat virsli!

Mnoah, indiferent cu ce vin in B, te te anunt din timp.
Sper sa apucam sa bem o cafea impreuna! smile.gif


QUOTE(Bicicleta galbena @ 10 Oct 2018, 09:32)
Nea Mariane pregateste-te pisicologic, traficul s-a imputit rau de cand a inceput scoalili!  mad.gif
*


Nu cred sa fiu foarte afectat de trafic, coane! Sunt rabdator din fire. smile.gif
M-am obisnuit sa imi iau ecarturi uriase de timp cand vizitez capitala.
Tocmai de aceea ma voi caza in vecinatatea Garii de Nord. Ca Uber, ca taxi, ca autobuz, tot gasesc ceva sa ma duca pana pe Grivitei in timp util. wink.gif


10 Oct 2018, 23:03:
QUOTE(bucatzel @ 10 Oct 2018, 21:59)
Eu inteleg ce zici, dar am dubii ca armata aia de oameni a facut motorul sa mearga "cu elf". Asocierea cu Elf banui ca e mai degraba doar marketing, sau Elf le da mai moca uleiul de prim montaj ca sa fie uleiul pus dupa aia in service-uri, sau cine stie ce alta forma de parteneriat. Ca Elf se recomanda pe reno-uri si pe vremea lui R12, da-i naibii, aia n-au experimentat un alt ulei in 40 de ani?

Da, in F1 cred si eu ca nu poti sa pui in motor orice ulei, dar de la masinile noastre pana la F1 e cale luuuuunga...
*


Aci sper sa fii de acord ca nu suntem de acord! smile.gif
Daca Elf produce uleiuri bune de cateva decenii, sunt acceptate oem de reno, se vinde bine si nu sunt reclamatii, de ce sa il schimbe? De ce sa incerci sa repari ceva ce merge bine? Iti face dumitale impresia ca divizia de cercetare de la Elf doarme-n cizme? huh.gif
Daca ar fi aparut o "schisma" ca atunci cand BMW a renutat la Castrol in favoarea celor de la Shell, atunci as fi inceput sa imi pun niste intrebari. Reno o tine gaia-matzu' cu Elf. I rest my case.
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 10 Oct 2018, 22:31)
Aci sper sa fii de acord ca nu suntem de acord! smile.gif
*



Ba bine ca nu... Adevarul e ca nici nu stiu de ce lustruiesc tastele pe tema asta, ca si-asa o sa schimbi uleiul in coupe aproape cum il schimb io in asta din semnatura. Adica de batran ce ii nu de folosit.
madhorsefuzzy
Si pentru astia de fac minim 20.000Km cu un schimb de ulei ce recomandati? biggrin.gif

P.S. Raspunsul nu este 2 schimburi la 10.000Km ca sunt ecologist. radmasa.gif
tatabobu
QUOTE(marian-j @ 10 Oct 2018, 21:31)

Tocmai de aceea ma voi caza in vecinatatea Garii de Nord. Ca Uber, ca taxi, ca autobuz, tot gasesc ceva sa ma duca pana pe Grivitei in timp util. wink.gif
*



Faci vreo 40 de minute pe jos de la gara pana la RAR, daca mergi in doru' lelii.
andreig1982
sau metrou pe magistrala M4 : Gara de Nord 2 - Basarab- Grivita - 1 Mai
madhorsefuzzy
Si mai merge in doru' lelii 10 min de la 1 Mai la RAR. smile.gif
andreig1982
mai taie din ele smile.gif
marian-j
Meh! Sa merg pe jos trei sfert de ceas echipat in geaca parker, cu bocoance in picioare si cu rucsacul in spinare? Nu-mi surade aceasta posibiltate. Sunt prea lenes. blush.gif
Desemenea, nu ma incanta nici ideea sa merg cu tramvaiul ala de merge pe sub Bucuresti! Nici pe departe!
Mai bine un autobuz sau un firobuz. Pe alea le cunosc foarte bine! wink.gif
Dar cel mai lejer este cu taxi sau cu Uber. Mai motai un sfert de ceas in masina, de la gara pana la RAR.

QUOTE(bucatzel @ 10 Oct 2018, 23:13)
Ba bine ca nu... Adevarul e ca nici nu stiu de ce lustruiesc tastele pe tema asta, ca si-asa o sa schimbi uleiul in coupe aproape cum il schimb io in asta din semnatura. Adica de batran ce ii nu de folosit.
*


Exact! Iata ca am reusit sa cadem la intelegere! smile.gif
Uleiul din cupe/Mini/pisioi, va fi schimbat din cauza timpului petrecut in motor, nicidecum din cauza uzurii.

QUOTE(madhorsefuzzy @ 11 Oct 2018, 00:22)
Si pentru astia de fac minim 20.000Km cu un schimb de ulei ce recomandati? biggrin.gif

P.S. Raspunsul nu este 2 schimburi la 10.000Km ca sunt ecologist.  radmasa.gif
*



Ia legatura cu doftoru' din Deva. Si ala baga, la fel ca matale, kmp ca inecatul! A folosit o multime de tipuri de uleiuri, si a citit mult despre ele.
Sfat: cand il suni pe doftor sa il intrebi de uleiuri, pune telefonul pe speaker si lasa-l pe masa! Cel putin un ceas nu se opreste din vorbit! wacko.gif

Sa revenim la cupe.
Azi a capatat opincile Vredestein.
Ca prima impresie, este mai bine. Nu spectaculos, dar este mai bine Ma feresc inca sa spun ca este mult mai bine! Sa vedem cum se comporta, si revin cu amanunte.
Quatrac-urile au inlocuit niste Conti SSR de vara din 2012, uzate aproape la maxim. Astea noi au profilele de cca 7,5 mm adancime, si sunt mai moi pe flancuri deoarece cauciucul este "tanar". Astfel, absorb mai lejer socurile oferite de carosabil. Sigur nu e placebo! Cativa dintre greierii cupeului au amutit, sau isi fac mai greu simtita prezenta! smile.gif
Totodata cu schimbarea anvelopelor, am mai capatat inca o informatie foarte importanta! Cupeu' nu are senzorii de presiune in jante! Are senzori d-aia ce isi preiau informatiile de pe coroanele abs-ului! coolspeak.gif

Boon! Am gume noi si am taiat o rubrica din wishlist.
Urmatoarea rubrica care "arde" sunt farurile! In cel mai scurt timp trebuie sa le fac frumoase! smile.gif
mars
Iti arata presiunea pe fiecare roata? A mea are senzori pe jante.
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 11 Oct 2018, 22:09)
Sfat: cand il suni pe doftor sa il intrebi de uleiuri, pune telefonul pe speaker si lasa-l pe masa! Cel putin un ceas nu se opreste din vorbit! wacko.gif
*



Dupa aia intreaba-l si ce caucioace iti recomanda. Si dupa ce trece convorbirea de doua ore, sa-mi zici daca mai e setat in centrala timeout-ul ala la 121 de minute, cum era pe vremea Kamaradului, ca-s curios.
madhorsefuzzy
Sa-l intreb si de placute si discuri? unsure.gif
bucatzel
Da' tu ce baterie ai la telefon?
mars
Mama, cum a fost asta radmasa.gif! Le docteur abominable usuca orice baterie, recordul meu la vorbit cu el a fost de 2h21m.
marian-j
QUOTE(mars @ 11 Oct 2018, 22:18)
Iti arata presiunea pe fiecare roata? A mea are senzori pe jante.
*


Imi arata pe dracu'! Nu-mi arata nimic! In jante nu am senzori, iar cei de la vulcanizare mi-au zis ca am senzorii pe abs. Io nu mi-am batut capul sa verfic spusele lor, intrucat ma interseaza putin spre deloc prezenta senzorilor respectivi pe masina. Cel mai probabil ca nu am senzori de presiune pe tigaie. Foarte bine! 4 dureri de cap in minus!
Cred ca imi pot da seama si singur daca am o guma moale, asta fara sa ma avertizeze bordul. happy.gif
mars
Masina sigur a avut din fabrica. Probabil ca au fost dezactivati din soft.
cj98czh
QUOTE(marian-j @ 12 Oct 2018, 00:08)
Imi arata pe dracu'! Nu-mi arata nimic!
*



Nu iti arata pt. ca nu are cine ... senzorii sunt plecati la plimbare ..
bgdrenault
Impreuna cu jantele originale, sau cum?
cj98czh
Masina a avut senzori din fabrica 100%, ca sunt sau nu jantele originale, ca au fost puse altele tot OEM, ca au fost dati senzorii jos .... asta nu mai stiu ... dar daca nu sunt prezenti la valve ... este clar ca nu ii are ... Laguna aia nu stie sa comunice cu ABS-ul pe partea asta ...
MuciX
Am venit doar sa iti amintesc sa modifici titlul. Pisoiul nu pare sa mai fie pe primul loc in inima ta. sad.gif
b06fcn
Ma, tu vrei sa-l scapi de pisic...
MuciX
Asta nu mai e de mult secret, dar din pacate nu poci.
tatabobu
Daca n-ar fi in capatul celalalt al tarii si diesel m-ar tenta si pe mine sa-l las fara pisic.
marian-j
QUOTE(cj98czh @ 12 Oct 2018, 08:19)
Nu iti arata pt. ca nu are cine ... senzorii sunt plecati la plimbare ..
*



Sunt plecati la plimbare? Drum bun, cale batuta! Io sigur n-am sa le duc dorul. smile.gif

QUOTE(MuciX @ 12 Oct 2018, 10:23)
Am venit doar sa iti amintesc sa modifici titlul. Pisoiul nu pare sa mai fie pe primul loc in inima ta. sad.gif
*



Pai am loc suficient in inimioara, pisicul este tot la mine in batatura, asa ca las titlul in pace. biggrin.gif

12 Oct 2018, 13:39:
QUOTE(tatabobu @ 12 Oct 2018, 13:10)
Daca n-ar fi in capatul celalalt al tarii si diesel m-ar tenta si pe mine sa-l las fara pisic.
*



Si dizel, si fara clima, si batran! Nu prea are atuuri, bietul de el. happy.gif
Dar ca masina de rezerva, e numa' bun. N-am nici un fel de graba sa-l dau din curte de pomana doar ca sa fie dat. smile.gif
MuciX
Eu spun ca merita drumul. Nu e de parca te duci sa o iei pe neve. Daca iti pui in minte sa o iei, iar Marian sa o dea, sigur nu te intorci cu trenul.
A\C se pune relativ simplu, piese din dezmembrari pe toate gardurile.
tatabobu
Marian, din pisicul tau o singura chestie ma face sa nu iti fac o oferta: e diesel. Restul erau rezolvabile.
Dar daca ai unde s-o lasi fara s-o bata intemperiile, mai tine-o o vreme.
argon
Senzorii dispar din doua motive..ori se gata bateria , ori le rup berbecii de la vulcanizări. Jantele păreau ale ei originale.


QUOTE(mars @ 11 Oct 2018, 23:16)
Mama, cum a fost asta radmasa.gif! Le docteur abominable usuca orice baterie, recordul meu la vorbit cu el a fost de 2h21m.
*



Vorbit, sau ascultat?
MuciX
Ca el sa apuce sa vorbeasca 2h21m inseamna ca doftoru sa fi vorbit vreo 20-21h. sleep.gif
marian-j
QUOTE(MuciX @ 12 Oct 2018, 14:21)
Eu spun ca merita drumul. Nu e de parca te duci sa o iei pe neve. Daca iti pui in minte sa o iei, iar marian sa o dea, sigur nu te intorci cu trenul.
A\C se pune relativ simplu, piese din dezmembrari pe toate gardurile.
*



Gresit! Nu marian trebe sa o dea, ci madam-j!
Dumneaei e suverana pe destinul pisoiului! smile.gif
marian-j
Noah, am inceput sa pun lucrurile cap la cap.
Luni 22.10.18, masina intra in service.
1.Inlocuit flanse si rulmenti amortizoare fata. Am kit-ul SKF in porbagaj.
2.Verificat/reglat daca e cazul, geometria directiei.
3.Verficat/inlocuit daca e cazul, lichidul de frana.
4.Test amortizoare.

Marti: polish faruri+folie 3M WindShield. La fel cum a facut la Laguna verde.
Miercuri: detailing interior. As fi vrut sa fac si igienizarea climei in aceisai zi, dar cei de de la firma mi-au zis ca vinilinul de pe scaune este greu de curatat. Plafonul, mochetele, plasticaraiele, etc. nu prezinta mari probleme. Se rezolva destul de usor. Dar la scaune e de munca, zic oamenii aia. Ba chiar m-au rugat sa nu ma grabesc, si sa le las masina in lucru doua zile, ca sa se asigure ca fac lucru cum trebe, nu sa dea rasol doar de dragul banilor. Traiasca pisoiul! Le-o las si o saptamana(evident ca imi fotografiez km de pe bord, ca nu m-am nascut ieri! sleep.gif ) numa' sa faca treaba ca lumea.

In alta ordine de idei; il urasc pe IRONIK-u'! Macsim si definitiv! mad.gif
Am muscat zabala, m-am zmucit in capastru, am batut din copite, am cautat subrefugii la RAR, m-am cabrat pe la labele dinapoi. Dejaba! NU am voie sa imi pun leduri Osram in faruri! Nici macar in lampile de numar nu am voie! De proba, am pus leduri pe pozitiile anterioare. Ce sa zic? Desi arata bine, nu sunt legale. sad.gif
De ciuda ca nu m-o lasat IRONIK-u' sa-mi pun leduri pe afara, mi-am umplut habitaclul de leduri 04.gif
Plafoniere, lumini in usi si sub plansa de bord. Mai urmeaza lampile din torpedou si porbagaj. Dar acolo am sa pun ledurile ce am sa le scot din faruri. Toate Osram, clar.
Concluzie: coane IRONIK, scrasnesc din masele, nu-mi convine, dar ma vad obligat sa iti dau dreptate! Iti multumesc tare frumos pentru sfaturi si indrumari! smile.gif

Noah, azi am fost tare grabit! A tebuit sa ajung mall, ca imi expira permisul de conducere. Am plecat de la munca cu 10 minute intarziere, fata de ora la care imi estimasem sa plec. Am dat in cupe ca surdu-n tobe! Fuge tigaia de o gaseste dracii! wub.gif
Vredesteinurile se comporta surprinzator de bine!. Plecari din loc, schimbari rapide de directie, etc. Nimic de comentat.
Singurul minus pe care l-a putut identifica deocamdata, ar fi comportamentul la franari violente pe asfalt cald. Azi la pranz, la mine in sat erau cca 28 de grade. La franari line, nici o treba. Cupeul se aseza frumos de drum. Eh, daca dadeam grav in frane, cauciucurile aveau tendinta sa se lipeasca de asfalt, iar masina continua sa "plonjeze" destul de clar spre directia de mers, asta fara sa isi duca gumele taras dupa ea. Probabil ca balonajul gumelor tindea lejer spre zero. happy.gif
Mnoah, si daca tot am fost grabit, am vazut si consumul declarat pe bord. biggrin.gif
La o viteza medie de 14,8 km/h am avut 18,6 l/%. La 19,6 km/h viteza medie, am pe bord 19,2l/%. coolspeak.gif
Noah, ashe! Am depasit consumul lu' Mini! cool.gif



cj98czh
Amar iti place pedala de scoti asa consum smile.gif

Marian eu am pus leduri cu lumina calda ... nu se vede nici o diferenta fata de lumina si culoarea unui bec clasic ... de stat nu sta nimeni sa desfaca ....

Recomand sa schimbi lichidul de frana si antigelul ... daca nu ai istoric al schimbarii lor ... nu sunt scumpe si stai linistit 4 ani ..
marian-j
Baremi de ar fi fost doar pofta de pedala! Dar la o viteza medie de cca 12, 5 km/h, in coloane interminabile si cu tocana de ambreiaj in fiecare intersectie, cam ce pretentii as putea avea? smile.gif

Azi am avut treaba!
De dimineata am lasat cupeu' in service.
Apoi am luat pisoiul si m-am carat cu el la munca. Pe la ora 16, l-am luat la puricat. Era scadent(cam de multisor!) la shimbat uleiul. A capatat 5 kile Liqui Moly Synthoil High Tech 5W40, dimpreuna cu un filtru de ulei Mahle(OX151D), si unul de aer MAN(C 40 124). Apoi am suflat cu aer compartimentul motor, am dat oleaca cu carpa pe pe ici pe colo, si cam gata. Am resetat bordul. Acum, toate cele 5 leduri verzi se aprind linistitor sub ceasul de kilometraj. smile.gif
L-am bagat apoi la un test de frane, l-am dejghinat oleaca pe platourile oscilante si i-am verficat atent luminile. Nimic de reproasat. A urmat tesarea antigelului cu refractometrul. Este schimbat anul trecut si aparatul indica faptul ca rezista pana la -40! La ora 17 rupeam poarta, ca sa ma duc sa-mi recuperez cupeul din service. Am ajuns in timp util. L-am rugat pe nenea mecanicul sa-i verifice la pisic lichidul de frana. Testerul a aprins ledul verde full, aka nu-i cazul sa il inlocuiesc! Mai sa ii umplu vasul de spalator de prabriz cu lichid de iarna, sa il incalt cu bocancii de vreme rea, si ceau! Pana la anul in primavara, sper sa nu-i mai am treaba. Pentru orice eventualitate, mi-am adus din Jermania un set de bujii incandescente BERU, si daca ma mai tine bateria si iarna asta, zic saru'mana!

Am tras pisicul in parcare si apoi m-am dus sa vad ce e cu cupeul.
I s-au inlocuit flansele si rulmentii amortizoarelor anterioare. Rulmentii erau terminati. V-am zis ca maraiau destul de tare. Acelasi tip de rulmenti ca la aia verde, doar ca mult mai mari. Si exact aceiasi solutie constructiva tampita! Probabil ca ma voi mai intalni cu rulmentii aia destul de des. La aia verede i-am schimbat de fo 2X, daca nu de 3! mad.gif
In schimb, flansele le-am schimbat de pomana. Erau cele originale, aflate in perfecta stare. Atata paguba sa fie. smile.gif
S-a mai verificat geometria puntilor. Acolo, neica mecanicul, s-a necajit oleaca. Convergenta rotilor posterioaroare nu este fix ce trebe. Roata stanga spate are o abatere de 3 minute fata de intervalul de valori admisibile. Adica pe aparat aparea o singura valoare "cu galben", adica tolerabila, in timp ce toate celalte erau "cu verde". A incercat omu' sa corecteze acea mica abatare, dar, din pacate, piulitele suruburilor cu excentric ce fixeaza bieletele directoare de levierul de comanda al mecanismului "4C" sunt gripate iremediabil pe filetele suruburilor. A dat cu degripant, a mai incercat sa slabeasca piulitele alea nenorocite, iara a dat cu sprei, si tot asa. Nimic! Piulitele nu se clintesc. Sarea nemtzasca a facut treaba "buna"! blush.gif
Bine, nu a insistat cu ciocane si dalti! Levierul de comanda din aluminiu, precum si intreg mecanismul "4C" n-ar fi fost foarte fericite sa fie supuse la astfel de brutalitati.
A ramas sa imi procur suruburile si piulitele respective. Va urma indepartarea elementelor gripate si inlocuirea cu unele noi, precum si o noua reglare a geometriei. Dar nu-i stres. Acea mica abatere nu este de natura sa afecteze gumele sau tinuta de drum a masinii. Partea proasta e ca iara o sa il bat la cap pe neica einstein, sa imi dea coduri de reper. Sunt sigur 100% ca respectivele suruburi le voi putea cumpara doar de la reno himself. blush.gif
S-a mai facut si testul de telescoape. Bune si alea. O mai duc mult si bine!
A urmat verficarea lichidului de frana. Este ok! Probabil ca a fost schimbat anul trecut, deoadata cu discurile si placutele pe ambele punti.
Antigelul l-am verficat deja. Este la -45. A fost schimbat acum un an si jumatate, cand s-a schimbat distributia si pompa de apa. Mai zeama de stropgel de iarna si cam gata si cu mecanica si fluidele de lucru.
Urmeaza detailingul interior si farurile.

Aceiasi zeama mai trebe si la Mini, bocancii de iarna GoodYear si cam gata cu tigaile.
Poa' sa vina iarna. smile.gif

<span class='edit'>22 Oct 2018, 23:38:</span>
QUOTE(madhorsefuzzy @ 9 Oct 2018, 22:56)
Atunci pe 8 noiembrie ne vedem in Berlinul de Dambovita. blush.gif

Si daca tot vii, adu si filtrul ala K&N de 2.0T sa-l folosesc la 2.0 dci.  wink.gif Alternativ cu al meu. Promit sa am grija de el: baita, uscare, ungere.  radmasa.gif

*



Coane, e batuta-n cuie treaba! Vin la Bucuresti cu iroplanu'. Primesti imediat un pm. smile.gif
bucatzel
Ti-am vazut sambata cupe-ul prin oras.
Prima oara l-am observat accelerand pe Miresii. Se misca chiar fain, daca e sa fiu sincer... Vezi ca stau radare destul de des pe bucata aia de drum 04.gif Dupa aia eram vreo doua masini mai in spate pe la semafor, si ma uitam nelamurit, tineam minte ca are posteriorul ceva mai compact. Culmea, ii zic nevestii "A lu' Marian ii un pic mai draguta decat asta". Dupa care se face verde, si apuc sa vad cine era la volan doh.gif
cj98czh
QUOTE(bucatzel @ 15 Nov 2018, 13:45)
ma uitam nelamurit, tineam minte ca are posteriorul ceva mai compact.

si apuc sa vad

*




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.