Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
einstein1984
vand SI pilkington, dar dca vrei ieftin au si chinezarii probabil.
psychoo
Pentru solenza am cerut pilkington, saint globain sau ceva firma mai mare si au zis ca nu au decat chinezaria aia no-name.

Si daca tot e sa aleg o chinezarie macar sa o monteze calumea.
Cand am sunat la ceilalti am zis ca vreau parbriz, daca au, mi-au oferit 2 variante: una ieftina si nordglass care respecta nustiu ce standarde impuse de EU. Evident ca am ales nordglass si am intrebat daca permit asistarea la montaj.
Daca refuzau cautam altii, mai ales ca parbrizele cu chedere sunt predispuse la infiltratii.
Cand am reparat rugina de la luneta am dat-o jos si remontat singur, aia era ultima pe lista si la parbriz. Il cumpar de la ei si mi-l montez eu daca nu pot asista la operatie.
gabize
Din experiența proprie, cu un megane II, la care am schimbat de două ori parbrizul:
Original - Saint Gobain. A suportat multe pietre, pe ruta Bistrița-Cluj, în perioada de reabilitate a drumului. Până n-a luat o piatră mai mare și colțuroasă, a rezistat eroic. Imediat a început să facă raze, care s-au tot lungit. În intervalul a doar câteva ore.
Următorul, Pilkington, a rămas cu cicatrici de la fiecare pietricică. Stratul exterior se ciobea local, dar nu făcea raze. Până la urmă a murit și el de la o piatră mai mărișoară. Părerea mea e că era inferior originalului. Dar de luat în calcul.
Al treilea nu știu ce era, o ieftinitură montată de colegi la Cluj. Extrem de casant, la primul contact cu piatra a făcut o grămadă de raze, fără a avea o ciobitură evidentă de la contact.
silvanu96
De fapt la parbriz conteaza cat soare baga inauntru (a se vedea dacia unde da drumul la tot ...smile.gif si ce zgomot ai la viteza , peste 100.
gabize
Dacă nu e atermic, tot aia e. Cât despre zgomot, eu nu am perceput diferențe.
einstein1984
da, nu e de vina piatra, e de vina parbrizul.....
gabize
Evident că piatra e esențială, dar asta nu înseamnă că nu sunt diferențe de calitate între pabrize.
b06fcn
Pot spune ca NordGlas sunt OK, au un raport pret-calitate foarte bun, am pus pe Megane si Kia si au rezistat eroic, cel de pe Kia inca e pe masina, ala de la Megane, dupa multe pietre pe A2, si-a dat obstescul sfarsit de la un bolovan cat oul de porumbel...
einstein1984
diferente de calitate sunt, dar cred ca la calitatea optica si a foliei ar fi mai mari, nu la duritate.
gabize
Mie mi s-a părut evidentă diferența de duritate și fără niciun dubiu au avut comportamente diferite. Da no, e doar o opinie. Neavizată.
Flatron
Am revenit cu pozele promise, sper să înțelegeți cât de cât, că nu-s un masterpiece pozele din cauza luminii și a zonei negre.

Eu zic că la schimbare se va ajunge, trebuie să mă ocup până la ITP, adică în iunie, momentan urmează plăcuțe și discuri spate. laugh.gif

@Marian: să ștergi dacă te deranjează postările, că nu vreau să-ți stric topic-ul, am postat pozele astea la cerere. biggrin.gif
sobolan
poti sa faci ITP cu el asa,nu ia din vizibilitate si e mica crapatura aia ca lungime...ori nu vad eu ok ?
Flatron
E cât palma în zona oglinzii, nu se vede, dar poate se mai extinde până la vară și oricum în vară-toamnă sper să o vând, nu vreau să las așa. Nu știu, mai văd, mersi de păreri. smile.gif
marian-j
QUOTE(psychoo @ 26 Feb 2019, 04:45)
Pe parbriz scria NordGlass.
.......
Ce mi-au montat la pilkington pe Miresei nu avea inscriptie cu pilkington...am si uitat ce scria pe el. Il montasem la ei prin 2012 parca si atunci m-au lasat sa asist la lucrare. Nici atunci nu aveau mastic sa puna, dar am fost pregatit si norocul meu ca am participat ca nu au pus mastic cu continuitate...am mai pus eu in 2 locuri. Am luat o piatra mica si a plecat crapatura de-a lungul parbrizului dar dupa 2 ani avea zgarieturi fine de la stergatoare si ceva punctulete ca si cum ar fi fost sablat cum am avut la originalul de fabrica.
Plus ca nu au nicio legatura cu firma pilkington care produce parbrize de OEM...imi pare cel putin dubios.
Nu ma bag in seama doar pentru discutii in contradictoriu, doar impartasesc din experienta mea. Alegerea evident ca iti apartine in totalitate.
*


Coane psychoo, bag sama ca te-am enervat oleaca. Sincer, nu asta mi-a fost intentia! blush.gif
Am vrut doar sa-mi oferi un plus de informatii. Ai facut-o si iti multumesc frumos!
Imi cer scuze pentru discomfortul creat. Pare-se ca nu m-am exprimat suficient de clar. sad.gif

QUOTE(einstein1984 @ 26 Feb 2019, 09:55)
vand SI pilkington, dar dca vrei ieftin au si chinezarii probabil.
*


Coane einstein, ai(iarasi!) dreptate!
Cand m-am dus sa ma interesez de parbriz, cei de la servis mi-au oferit 3 variante de pret!
1. Un parbriz la 270 ron. Chel! Nu atermic, nu verde, nu zona de parasolar punctata, nu nimic. Nu mai tin minte provenienta. Probabil Ciaina, cum zici matale.
2. Parbriz fabricat in Polonia. Nu mai retin exact pretul si producatorul. Undeva +300 ron. Fara tenta verzuie, fara atermic dar cu zona superioara punctata.
3. Parbriz Pilkington, cu tot ce voiam:verde, parasolar cu buline, atermic, omologat E1. 650 ron, taxe incluse. Bingo!
4. Am sunat si la reno. Mi-au dat aia un pret de am dat pe spate! Nu costa toata troaca, cat ar fi costat parbrizul oem cu manopera si tva. blush.gif
[attachmentid=1628100898]

QUOTE(b06fcn @ 26 Feb 2019, 14:08)
Pot spune ca NordGlas sunt OK, au un raport pret-calitate foarte bun, am pus pe Megane si Kia si au rezistat eroic, cel de pe Kia inca e pe masina, ala de la Megane, dupa multe pietre pe A2, si-a dat obstescul sfarsit de la un bolovan cat oul de porumbel...
*


Multam fain, doc! up.gif


QUOTE(Flatron @ 27 Feb 2019, 20:21)
Am revenit cu pozele promise, sper să înțelegeți cât de cât, că nu-s un masterpiece pozele din cauza luminii și a zonei negre.

Eu zic că la schimbare se va ajunge, trebuie să mă ocup până la ITP, adică în iunie, momentan urmează plăcuțe și discuri spate. laugh.gif

@Marian: să ștergi dacă te deranjează postările, că nu vreau să-ți stric topic-ul, am postat pozele astea la cerere.  biggrin.gif
*


Coane Flatron, pentru matale am vesti proaste. blush.gif
Fisura aia nu e chiar mica. Desi se afla intr-o zona mai greu vizibila, ai nenorocul sa fie situata in zona de baleiaj a stergatoarelor de parbriz. Tipul respectiv de fisura nu se admite la itp. Toate statiile itp au cel putin o camera de luat vederi care vizeaza in mod explicit parbrizele. Io am 2(din4) care fac treaba asta, din cauza cam o hala lunga de 56 de metri.
In alta ordine de idei; io nu sterg nimic. Aci, la mine in ograda, mai stau si io de vorba cu lumea de p-aci. Pentru informatii mai exacte, am un carnetel pentru fiecare masina in care imi notez si cand schimb un capacel de ventil. Dar sa nu crezi ca sunt de capul meu. biggrin.gif
Fratele bucatzel nu ne prea lasa sa o luam pe aratura. Daca nu-i pica bine la socoteala, da cu dilitu'. Io n-am cum sa ma opun.

QUOTE(sobolan @ 27 Feb 2019, 21:33)
poti sa faci ITP cu el asa,nu ia din vizibilitate si e mica crapatura aia ca lungime...ori nu vad eu ok ?
*


Ntz! Pica la itp, coane sobolan. Garantat! Repet: zona de baleiaj+ camere hd!
Dodone
QUOTE(gabize @ 26 Feb 2019, 14:37)
Mie mi s-a părut evidentă diferența de duritate și fără niciun dubiu au avut comportamente diferite. Da no, e doar o opinie. Neavizată.
*


Subscriu.
psychoo
QUOTE(marian-j @ 27 Feb 2019, 23:04)
Coane psychoo, bag sama ca te-am enervat oleaca. Sincer, nu asta mi-a fost intentia! blush.gif



Pe bune ca nu m-am enervat, am vrut doar sa fiu clar in exprimare smile.gif
Cum subiectul era in contradictoriu cu alte pareri, stiu in ce fel se pot dezvolta discutiile pe forum asa ca nu am vrut sa las loc de interpretari.
Nu am actiuni nici la unii nici la altii, doar m-au enervat cei de pe Miresei si am vrut sa prezint si ce am patit eu cu ei.

Sa ai parte de noul parbriz! In special ca vine caldura si iar nemernicii nostri vor popula drumurile patriei cu criblura. FMCC!
Flatron
Marian, mersi mult pentru confirmare, schimbat va ajunge. smile.gif
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 27 Feb 2019, 23:04)

Fratele bucatzel nu ne prea lasa sa o luam pe aratura. Daca nu-i pica bine la socoteala, da cu dilitu'. Io n-am cum sa ma opun.
*



N-o sa ma vezi stergand de pe jurnalul argonian de ex, daca nu-i vorba de chestii care nu pot fi ignorate. Da' argon si-a exprimat destul de clar dorinta de a fi lasat sa-si intretina singur jucaria. Chiar, n-o mai postat de ceva vreme, sper ca-i bine sanatos.
marian-j
QUOTE(MuciX @ 22 Mar 2019, 09:06)

Mariane, sa mor daca știu de ce comenzi vorbești. La al mamei sunt pe volan la 3 și la 9.
*


Explic!
Masina nevesti-mii este din 2002. Echipare medie. Nici top, dar nici cheala.
Incerc sa incarc poze, dar le-am facut la rezolutie prea mare.
[attachmentid=1628102272]

23 Mar 2019, 02:53:
Pe spatele volanului.
wolfin
Trebe sa recunosc...nu preA au gandit o acolo. Si aveau loc pe fata.
MuciX
A zis bine gabize că diferă fusul orar, asta are spițe la 4 și la 8. tongue.gif
Al mamei are volanul in 3 spițe, la ala diferă butoanele.
marian-j
Pe langa volan, mai sunt si alte diferente. Destul de multe!
Farurile cu lupa in loc de dispersor jivrat, sistemul de reglare a pozitiei acestora fct de asieta, ceasul central, tetierele, suportii motor, samd.
Masina nevestii e din 2002, adica inceput de serie, in timp ce a mamei tale este din 2007, aka final de serie al modelului R53. In 2007 nemtzalaii faceau deja trecerea spre R56.

<span class='edit'>23 Mar 2019, 11:01:</span>
QUOTE(wolfin @ 23 Mar 2019, 08:56)
Trebe sa recunosc...nu preA au gandit o acolo. Si aveau loc pe fata.
*


Nu ca n-au gandit-o, coane wolfin, au dat-o de gard de-a dreptul!
Sistemul ala este aproape imposibil de folosit. Mai degraba apelezi la comenzile de pe casetofon.
MuciX
A lui madam-j are mai multi cai. Asta contează. tongue.gif
Nivelurile de echipare nu s-au schimbat așa mult de-a lungul timpului.
marian-j
Dar... sleep.gif
[attachmentid=1628102281] [attachmentid=1628102282]

23 Mar 2019, 11:23:
QUOTE(MuciX @ 23 Mar 2019, 11:17)
A lui madam-j are mai multi cai. Asta contează. tongue.gif
[...]
*


Chestia asta am aflat-o DUPA ce si-a cumparat cazanu'! 04.gif
cj98czh
tot asa se bucura (ii da ture) doamna? 😃
marian-j
Tot! biggrin.gif
O "miauna" de o gaseste dracii. 18-19%. E in grafic.
Pe 08.04. Mini pleaca in servis pt schimbarea uleiului din compresor. Am deja oloiu' necesar. Mi l-a adus fratili MuciX-u', tocma' din Jermania. worship.gif

Cupeul a primit azi niste bujii noi. In motor am intalnit niste bujii Bosch FR7KI 332S. Destul de necajite, dupa parerea mea. Probabil ca au km multi ptrecuti in motor. In locul lor au intrat niste NGK Laser Platinium Premium PFR7Z-TG 5768, insotite de vaselina Beru ZKF01. Cod produs: 0890300029.
Pe garnituriturile de etansare ale bobinelor am pus vaselina siliconica si apoi le-am impins peste bujii. Nu se asezau bine, semn ca vaselina Beru isi facea treaba si izola bujiile de bobine, obligandu-le astfel sa comunice doar prin puntile de contact electric.
Grupul motor+cv de pe cupeu se confrunta cu probleme majore datorate condensului. Inclusiv uleiul din cv este special conceput sa preintampine acest neajuns. Trebe sa fiu foarte atent. In cel mai scurt timp, va urma inlocuirea uleiului din cutia de viteze.
P.S.
Mai oleaca si implinesc(din August, anul trecut) trei mii de km de cand ma dau cu cupeu'. Faina tigaia! smile.gif

bucatzel
QUOTE(marian-j @ 26 Mar 2019, 23:43)
18-19%. E in grafic.
*



HSBP... am aruncat un litru de benzina pe pereti si de-abia am ajuns la 13% cu Dacia.
marian-j
Asta e, bucatzele!
Mini bea benzina cum bea bou' apa, cu vadra. Stiam clar treaba asta cand si-a cumparat-o madam-j.
S-ul din sigla mai adauga inca o juma' de vadra, sa fie, acolo. Ce-ai vrea acum, sa incep sa o dau in brasoave ca ar bea 10%? Io, cu Laguna verde, nu ieseam sub 12-13%. 1,6 aspirat 16v.
Mini e tot de 1,6 dar are compresor. Ii ca porcu' motorul ala: cat ii dai, atata manca! 22%? Stie si asa, daca e grabita duamnana!
Cupeul tine cu casa! Bea doar 16-17%. Dar nu ii e strain sa se trezeasca cu acul turometrului undeva aproape de 6k.
Ce rost ar avea sa mint?
MuciX
Făcut sâmbătă un drum, dar mai mult autostradă. Mers 160 pe CC, cu retrogradări până în 4 și accelerări in blana după ce scăpam de cate un adormit. A ieșit 8.9, dar nu are ciuning.
Vmedie a fost vreo 108.x kmph.
marian-j
Io o sa pun cifre.
[attachmentid=1628102528] [attachmentid=1628102529]

27 Mar 2019, 22:44:
Frantuzoaica.
[attachmentid=1628102535] [attachmentid=1628102536]

27 Mar 2019, 23:02:
Acestea sunt cifre reale.
Daca vre-un posesor de S R53 o sa-mi spuna ca scoate sub 15 in oras, am sa-i zambesc condescendent. sleep.gif
madhorsefuzzy
Cam aglomerata Timisoara comparativ cu Bucurestiul.

Pe drumurile mele si ale sotiei nu vad sub 20Km/h, undeva la 21-22Km/h. Dar si la colegii de forum din Buc. nu am vazut sub 18Km/h.
einstein1984
depinde de ore, eu am spre 20 dar in WE, daca merg la munca cu masina vad 14 si 12 km/h

cj98czh
18.1 km/h are Clio pe ultimii 550 km, rulat doar in CJ ... consum 9.6 ...
madhorsefuzzy
Eu vorbesc dupa mii de Km si luni de mers nu dupa 1 drum in care poate prinzi 10Km/h media.
wolfin
tongue.gif 16km/h 7.9l/hm


Ultima resetare acu 3 k

1.6 16v
cj98czh
QUOTE(madhorsefuzzy @ 28 Mar 2019, 08:35)
Eu vorbesc dupa mii de Km si luni .
*



eu iti mai spun ca strict urban, pe la orele si prin locurile pe unde circula gandacul viteza medie in CJ este intre 17 si 21 km/h .... repet pe ultimii 550 km, deci nu 50 ... are 18.1 ....
einstein1984
QUOTE(madhorsefuzzy @ 28 Mar 2019, 09:35)
Eu vorbesc dupa mii de Km si luni de mers nu dupa 1 drum in care poate prinzi 10Km/h media.
*


nu sunt tampit sa fac mii de km cu 10 la ora cand pot merge cu metroul si sa ajung mai repede.
in plus, dimineata ajung in 20 de minute ca e ora 7, la retur pot face si 1,5 sau 2 ore daca ploua.
gabize
Iartă că postez pe tarlaua matale un broblem ce nu ține de herghelia-ți proprie pă persoană fizică care este (copirait bai emsi), da' poate răspunsul ajută și altora:
QUOTE(gabize @ 27 Mar 2019, 21:18)
Dacă leguma mea, la ITP-ul de anul ăsta, va avea 11 ani, 11 luni și câteva zile de la prima înmatriculare, va beneficia de ITP pentru un an sau pentru doi? huh.gif
*



TNX!
bion
Poate beneficia de compactare tongue.gif
gabize
Și matale ești mai trecut, așa.... tongue.gif
Prin veață decât, să nu se preceapă aiurea!
bion
Bre, io ca tine am fost. Tu speri.. biggrin.gif biggrin.gif

<span class='edit'>28 Mar 2019, 16:05:</span>
Fa itp mai repede si gata.
gabize
up.gif
marian-j
QUOTE(gabize @ 28 Mar 2019, 14:07)
Iartă că postez pe tarlaua matale un broblem ce nu ține de herghelia-ți proprie pă persoană fizică care este (copirait bai emsi), da' poate răspunsul ajută și altora:
TNX!
*


Nu-i bai, Gabitzule! Daca crezi ca-ti pot fi de folos, posteaza fara grija. smile.gif
Raspunsul la intrebarea ta:vei primi itp un an.
Egal ca masina este facuta pe 01.01 sau 31.12. Se ia in considerare strict anul de fabricatie.
gabize
Săr'na!
marian-j
QUOTE(madhorsefuzzy @ 28 Mar 2019, 09:27)
Cam aglomerata Timisoara comparativ cu Bucurestiul.

Pe drumurile mele si ale sotiei nu vad sub 20Km/h, undeva la 21-22Km/h. Dar si la colegii de forum din Buc. nu am vazut sub 18Km/h.
*



Ma simt dator cu niscaiva precizari.
Sotia mea are locul de munca fix in buricul Timisoarei. Asadar, trafic la greu, dat fiind faptul ca pleaca de acasa in jur de 08:30. Din curtea de acasa pana in curtea locului de munca, parcurge cca 3,5 km. Mers in coloana, dar cu Mini poti specula, Daca unul se misca mai incet, dai din 3 in 2, semnalizezi scurt si l-ai salutat din mers. Dopul ala de masina se descurca admirabil la faze din astea. wub.gif
Io plec cca 10 minute mai tarziu.
La leguma am viteza medie mai mare din cauza ca io lucrez undeva spre periferia orasului si am la dispozitie un bulivar unde limita de e viteza este 70. Acolo recuperez. 70 pe semnul de circulatie. Ce arata acele de pe bord, este alta poveste. happy.gif


<span class='edit'>28 Mar 2019, 23:20:</span>
QUOTE(cj98czh @ 28 Mar 2019, 09:32)
18.1 km/h are Clio pe ultimii 550 km, rulat doar in CJ ... consum 9.6 ...
*


Consum foarte decent, recunosc.
Imi permit doar sa iti atrag atentia ca io vorbesc despre niste masini vechi, care vor mai multa benzina ca sa isi faca treaba.

<span class='edit'>28 Mar 2019, 23:52:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 28 Mar 2019, 09:43)
nu sunt tampit sa fac mii de km cu 10 la ora cand pot merge cu metroul si sa ajung mai repede.
  in plus, dimineata ajung in 20 de minute ca e ora 7, la retur pot face si 1,5 sau 2 ore daca ploua.
*


Timisoara nu poate beneficia de metrou. Poate o linie de submarine ar fi mai utila, dat find faptul ca orasul sta pe un soi de mlastina.
M-am gandit si io sa folosesc transportul in comun, mai ales ca il am si gratuit. Intrucat nu am metrou, va trebui sa ma duc la tramvai, De acasa pana la prima statie de tramvai, ar trebuie sa merg cca un km per pedes. Apoi sa schimb inca un tramvai care sa ma duca la munca, plus inca 500 de metri de mers pe jos. Si atunci la ce mama dracului mi-am luat leguma? Doar ca sa o am in curte? N-ai sa vezi!! Tigaia nu are scaune de Clio sau de Megan. Are scaune de Laguna. Are si lautari cu 6 discuri care suna incantator. De ce as vrea sa ma sui intr-un tramvai?
Ah, ca pierd timp stand in coloana? Da, sta in picioare ce spui matale.
Dar, cu tot respectul, prefer sa pierd vremea in cupeu decat sa iau tramvaiul.
Fair enough? rolleyes.gif
psychoo
Corect, dar ratezi experiente memorabile.
Eu nu stiam cum pute aurolacul pana nu am mers cu ratt.
Nici cum se manifesta o creatura care a respirat imputiciune dinaia.
Sa mentionez ca a fost ultima data cand m-am suit in ratt? smile.gif
marian-j
Pardon, am evoluat!
Nu mai suntem RATT. Amu ne numim STPT SA. Si nu se mai trage pe nari aburi de toluen si acetona! Acuma se folosesc "legale".
Nu, nu mai trebuie sa mentionezi. Am priceput. blush.gif
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 28 Mar 2019, 22:05)
Daca unul se misca mai incet, dai din 3 in 2, semnalizezi scurt si l-ai salutat din mers.
*



Dupa care te saluta el de pe loc, dupa care il saluti inapoi, saluturi care se desfasoara cu tot mai putine degete vizibile la mana biggrin.gif

Dar da, avand in vedere unde lucreaza si la ce ora merge la lucru, Vmed ala e absolut normal. Daca ar pleca 15 minute mai devreme sau 30 mai tarziu, ar zburda prin oras...
einstein1984
marian, mergi cu ce vrei, eu lui madhorse fuzzy ii rapsundeam care avea impresia ca traficul din bucuresti e liber fata de ala din timisoara. de vreo 4 ani am venit asa des la timi ca e al doilea oras din tara dupa bucuresti ca tip petrecut acolo, as aca stiu cum se circula in ambele. si nu osa fac mii de kilometri in trafic doar ca sa-i demonstrez lui asta mai ales cand am optiuni. Ca aleg sa castig timp cu transportul in comuna (metrou , tramvai cu linie separata) e alta problema
La Bucuresti e cel putin la fel de prost si poate mai rau, in Timisoara sunt distante mai mici si nu ai une sa faci 2 ore in trafic ca se termina orasul, la noi fac 2 ore din margine in centru. Eu am ales sa stau pe scuter ca sa ajung mai repde, si cand ploua.
marksman
QUOTE(einstein1984 @ 29 Mar 2019, 08:21)
[...] de vreo 4 ani am venit asa des la timi ca e al doilea oras din tara dupa bucuresti ca tip petrecut acolo, as aca stiu cum se circula in ambele[...]
*


Si n-ai dat si tu de stire ca sa facem un meeting daciaclub...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.