Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
dr_mKe
O sa-ti stearga postul ! radmasa.gif Unde ai pomenit tu asa ceva ? sleep.gif
Kruger
Mariane, exista cablajul si butoanele originale de incalzire in scaune de e36 ,si mai exista si rezistente aftermarket croite exact pentru e36. De ce nu vrei sa mergi pe o solutie din asta ?

Uite si ca idee

http://www.bmwe36blog.com/2006/12/21/insta...rs-for-bmw-e36/

Iti cumperi frumos de la demembrari si panoul de comanda cu butoanele...si iese treaba ca din fabrica

http://i48.tinypic.com/257ggw8.jpg
hitman1234
QUOTE(Markos @ 20 Jul 2011, 22:39)
Cauta argon niste discuri de frana sh ca noi, da-i PM.
*



Pai astea chiar se incadreaza, nush ce a avut cu ele de le-a schimbat.. huh.gif
cdadan
QUOTE(marian-j @ 20 Jul 2011, 23:32)
vizavi de ticneala mea cu Ate
*


Ticniti sunt aia care pun facaturi, turcisme si alte porcarii. wink.gif
marian-j
Colega sobolan,nu vreau sa-mi montez doar rezistentele de incalzire si iti explic si de ce:fostul proprietar al masinii si-a intretinut masina in conditii foarte bune dar a avut nefericita idee sa-si imbrace scaunele si bancheta in niste huse de tot rahatul care au zacut pe tapiseriile originale de cand a adus-o in tara si pana am cumparat-o eu.Cand am dat jos husele m-au apucat panadliile!Bancheta din spate arata foarte bine(nu a fost folosita apropae deloc) dar scaunele din fatza aratau ca naiba!Buretele din huse s-a macinat si s-a impreganat in stofa originala.Am incercat sa curat scaunele de "faina" dar nu am reusit!Am dat cu spuma de tapiserie,cu aspirator cu abur,cu peria si cu detergent de covoare,etc.Zadarnic!Am mai redus proportiile dezastrului dar scaunele arat ca naiba de urat!Ia te uita:
[attachmentid=1627738497] [attachmentid=1627738498]
Prin urmare am tot cautat pe cineva care sa-mi "reimbrace" scaunele intr-un soi de huse care sa cuprinda si incalzirea,sa arate si bine si care sa respecte cat mai fidel forma,cusaturile,textura materialului precum si culoarea orginala a scaunelor.Am gasit un tapiter ce are tipare pentru scaune ca ale mele,lucreaza cat se poate de ingrijit(am vazut cateva masini cu scaunele refacute de el si m-am convins ca asa ceva as vrea si eu) si m-am programat si eu la el.Pe data de 03.08.’11 ma poate primi.Pretul este de 500 ron.Mie mai imi ramane doar sa fixez butoanele pe consola si sa-mi trag alimentarea electrica aferenta.
Intre timp,tapiterul mi-a comandat(din Bucuresti) acareturile necesare incalzirii adica rezistentele,cablajul si butoanele:
[attachmentid=1627738502] [attachmentid=1627738504]
si mi le-a dat sa le studiez si sa-mi pregatesc cele necesare in vederea realizarii "grefei".
Herr Kruger,ti-am raspuns(partial) si dumitale in randurile de mai sus.
Iti multumesc pentru indrumari dar eu am celalalt model de bord ce s-a montat pe e36(adica acela mai butucanos) si am doua spatii libere(unul in stg. si unul in dr. manetei schimbatorului de viteze) in aceiasi rama in care se afla butoanele de actionare a geamurilor.
[attachmentid=1627738510]
Asa arata butoanele incalzirii:
[attachmentid=1627738511]
O sa fie un pic de migalit dar le voi pozitiona cat mai exact in spatiile libere ce le am la dispozitie.
Cand vor fi gata si scaunele voi face cateva poze si te asigur ca nu vei fi dezamagit! wink.gif

25 Jul 2011, 21:54:
Tapiterul despre care va vorbeam mai sus mi-a imbracat volanul in piele.
[attachmentid=1627738523]
Dupa parerea mea a facut o treaba excelenta!
A injectat volanul cu adeziv,l-a imbracat,l-a bibilit,l-a pus la loc,etc.
Mai mare dragul sa tin acum volanul in mana! wub.gif
Markos
arata super volanul.
BZN
Titlul asta se potrive unei... Lada. Russian blue. biggrin.gif Si-l halea pe sobolan. laugh.gif
nalodaniel
totul arata fantastic. bafta la bricolat butoane!
sobolan
QUOTE(Markos @ 20 Jul 2011, 23:39)
Cauta argon niste discuri de frana sh ca noi, da-i PM.
*



daca nu le-o fi vandut deja....
catalin_tm81mis
up.gif Pe langa toate investitiile astea ai mai facut din pisoi si vedeta TV. S-au gandit ratt-isti sa faca putina reclama la stabiliment dupa atatia ani de functionare iar vedeta principala e pisoiul inspectat de domnul Marian
Felicitari si spor la munca.
marian-j
Doctore,mi-am vopsit tamburii!Au iesit cam asa:[attachmentid=1627738542] [attachmentid=1627738543] [attachmentid=1627738545] [attachmentid=1627738547]
Daca vrei,mi-a mai ramas aprox. 1/2 din tubul de spray.
Aduc flexul,peria,niste smirghel,niste banda de hartie pt izolare si ii intr-o juma' de ceas ii vopsim si pe ai tai.
Am cautat vopsea gri care sa reziste la temperaturi mai ridicate dar nu am gasit.
Asta-i farba:
[attachmentid=1627738559]
Observi ca spray-ul nu are capac,nu?
L-am folosit la altceva! blush.gif
S-a gasit un dobitoc(baga-l-as in fundu' pi*dii ma-sii,usca-i-s-ar mainile!! death.gif ) care a vrut sa-mi fure capacul jantei dr. spate.
Atat de bou a fost respectivul incat nu l-a dus capul sa roteasca de piesa hexagonala(cea cu sigla) ce zavoreste capacul pe janta si a incercat sa-l smulga bagand doua surubenite sub hexagon.A reusit doar sa zgarie,urat de tot,capacul si sa se aleaga cu un hexagon din plastic si cu sigla din mijloc.Prin urmare mi-a rupt o ghiara a mecanismului de zavorare si io am ramas batand marunt din buze cu ditai gaura in mijlocul jantei dar cu capacul propriu-zis la locul lui.
Prin urmare am improvizat o "tziganeala" din capacul de spray si o sigla auto-adeziva ca sa nu mai vad gaura aia ca-mi vin belelele la cap!
Cam asa arata:
[attachmentid=1627738564]
Urmeaza sa ma interesez de unde gasesc un alt capac BBS 09.24.187/23 422.
FMM! mad.gif
Colega Hack,te intrebai de ce am schimbat si discurile
Pai dupa ce am bagat aproape 1000 ron in franele din spate nu era pacat sa ma mai zgarcesc la cei aprox.60 de euro cat au costat discurile? rolleyes.gif
Alex4u
super au iesit....si la ala cu capacul...sa aiba frigideru plin pana de sarbatori ..bagai'as sarma in nas
catalinSV
asa degeaba le-ai mai vopsit trebuie sa iti iei si niste jante ca lui argon sa se vada taburii,trebuie sa vada lumea smile.gif
marian-j
QUOTE(cdadan @ 22 Jul 2011, 17:02)
Ticniti sunt aia care pun facaturi, turcisme si alte porcarii.  wink.gif
*


Iti apreciez zisele! smile.gif
QUOTE(Markos @ 25 Jul 2011, 21:56)
arata super volanul.
*


Coane Markos,sa inteleg ca ti-ai mai coborat oleaca standardele? rolleyes.gif
Rar te-am vazut facand aprecieri laudative! biggrin.gif
QUOTE(BZN @ 25 Jul 2011, 21:56)
Titlul asta se potrive unei... Lada. Russian blue. biggrin.gif
*


Daca ai stii matale cat m-am "pisicit" io pana sa-mi aleg eu titlul topicului! rolleyes.gif
Din pacate "albastru de Bavaria" n-am auzit sa existe! happy.gif
QUOTE(nalodaniel @ 25 Jul 2011, 21:59)
totul arata fantastic. bafta la bricolat butoane!
*


Multam-fain!Sa fie!! smile.gif
QUOTE(catalin_tm81mis @ 25 Jul 2011, 22:24)
up.gif  Pe langa toate investitiile astea ai mai facut din pisoi si vedeta TV. S-au gandit ratt-isti sa faca putina reclama la stabiliment dupa atatia ani de functionare iar vedeta principala e pisoiul inspectat de domnul Marian
Felicitari si spor la munca.
*


Coane Cataline,am fost luat pe nepregtite!
M-am trezit cu televiziunea la poarta dar nu aveam nici o masina in lucru,asa ca mi-am bagat tuciu' pe flux! blush.gif
Alex draga,iti multumesc si dumitale pentru aprecieri si vreau sa-ti spun ca am in pod un ditai colacu' de sarma zincata de 2,5mm care cantareste aprox. 10 kile!Ar ajunge de un piercing! sleep.gif
dr_mKe
Daca maine nu-s prea tzapan, ca azi ma lua unu cu taxiu' cu usa, io pe bitzikla fiind, ma prezint la vopsit tamburi tongue.gif
Merced
I-ai rupt omului usa. mellow.gif
dr_mKe
Din pacate nu, doar indoita putin rolleyes.gif
Merced
Ah, e bine. Si nu i-ai umplut frigideru' de carne? Ca eu cand era s-o patesc alalteieri i-am bagat diverse in gura aluia, de nu mai zicea saracu' nimica. biggrin.gif
corbex
QUOTE(marian-j @ 25 Jul 2011, 22:44)
Doctore,mi-am vopsit tamburii!Au iesit cam asa
Daca vrei,mi-a mai ramas aprox. 1/2 din tubul de spray.
*


Daca vrei sa-i faci un serviciu doctorului, vopseste-i aparatul de pozat.
Kruger
Felicitari coane.

Deci, tamburii arata....P**da...... epilata.

Volanul ma face sa salivez ca un virgin cu poza Madonnei la 18 ani in mana.

Specimenul hidrocefal de a incercat sa-ti fure capacul merita legat la pom si uns cu sare intre fese si aduse caprele.

Ai ajuns si vedete TV sa inteleg smile.gif....cu motan cu tot.
dr_mKe
Maine vine la servis sa-mi plateasca daunele. M-or ajuns blestemele lui argon dry.gif
Daca mi-o futat si XT_ul de pe spate, o cam imbulinat-o. Daca nu apare bag reclamatia la Polis. Eu cred totusi c-o sa vina.

Asa ca maine, o sa fie cam roz treaba cu tamburii, mi-s curios si eu de nuanta pentru ca pozele sunt facute cu blitz si nu imi dau seama precis tongue.gif

De volan mi-s si mai curios, c-ar da bine pielea veritabila in loc de musama pe covrigul de la frijider wub.gif

@ Kruger: o mana musai sa fie libera ? icon_mrgreen.gif
Markos
QUOTE(marian-j @ 25 Jul 2011, 23:18)
Coane Markos,sa inteleg ca ti-ai mai coborat oleaca standardele? rolleyes.gif
Rar te-am vazut facand aprecieri laudative! biggrin.gif
*


Ma nene, cand vad ceva frumos, apoi e frumos, poa' sa zica Marcela orice... Da' io recunosc!
Alex4u
QUOTE(Kruger @ 25 Jul 2011, 22:26)




Specimenul hidrocefal de a incercat sa-ti fure capacul merita legat la pom si uns cu sare intre fese si aduse caprele.


*


poi caprele ling sarea nu?? huh.gif asta inseamna ca ... wacko.gif de unde le scoti? radmasa.gif
nalodaniel
nu vrei sa te linga o capra. are limba ca smirghelul.
defapt, era tortura in franta sa-ti inmoaie picioarele in sare si sa-ti lase talpele caprelor.
Alex4u
nu am stiut ..:-/
marian-j
QUOTE(catalinSV @ 25 Jul 2011, 23:05)
asa degeaba le-ai mai vopsit trebuie sa iti iei si niste jante ca lui argon sa se vada taburii,trebuie sa vada lumea smile.gif
*


In ciuda parerii generale,mie mi-e drag de argon! smile.gif
E drept ca nu prea ne potrivim noi la gusturi,da' asta nu se pune.
Mi-a inseninat multe seri cu topicul lui imens si de "nevinovatia" de care da(uneori) dovada!
Chiar am ras(usor jenat) cand voi il luati la "ranga" vizavi de servodirectia electrica!
Spre deosebire de colegul argon,eu am avut bafta sa-mi cumpar masina cu niste jante frumoase.
In consecinta,putin ma intereseaza ce vede lumea!
Bace corbex,iarta-mi indrazneala,imi permit sa-ti atrag atentia ca deseleru' lu' doctoru costa mai mult decat troaca mea. smile.gif

26 Jul 2011, 01:50:
QUOTE(dr_mKe @ 25 Jul 2011, 23:28)
Asa ca maine, o sa fie cam roz treaba cu tamburii, mi-s curios si eu de nuanta pentru ca pozele sunt facute cu blitz si nu imi dau seama precis  tongue.gif

De volan mi-s si mai curios, c-ar da bine pielea veritabila in loc de musama pe covrigul de la frijider  wub.gif
*


Da,sunt facute cu blitz-u' si-s oleaca "arse"! tongue.gif
Da' daca pui branca pe volan o sa fii placut surprins!
Ferm si exact la manuire dar "smooth" la atingere.Culoarea nu a fost cea mai potrivita alegere dar am preferat o piele mai groasa,mai mata si mai placuta la pipait in locul uneia mai lucioasa dar fara textura.Si te rog sa ma crezi ca am ales din cel putin cinci variante.
sobolan
ai pm...vrei alea ? sleep.gif
corbex
QUOTE(marian-j @ 26 Jul 2011, 00:53)
Bace corbex,iarta-mi indrazneala,imi permit sa-ti atrag atentia ca deseleru' lu' doctoru costa mai mult decat troaca mea. smile.gif
*


Credeam ca-i ies pozele frumoase fiindca are talent! rolleyes.gif
argon
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627738564
Ownership-ul de bemfeu bag seama ca nu trece fara repercursiuni biggrin.gif
mk2
QUOTE(marian-j @ 26 Jul 2011, 00:53)
Culoarea nu a fost cea mai potrivita alegere dar am preferat o piele mai groasa,mai mata si mai placuta la pipait in locul uneia mai lucioasa dar fara textura.Si te rog sa ma crezi ca am ales din cel putin cinci variante.
*


Sa inteleg ca textura ce se vede din poze este de la piele?
Initial am crezut ca este de la textura cauciucului de dedesubt, si chiar ma miram cum naiba a reusit sa o faca sa se vada asa de bine prin piele.
cosmin_2300
QUOTE(dr_mKe @ 25 Jul 2011, 23:28)
Maine vine la servis sa-mi plateasca daunele. M-or ajuns blestemele lui argon  dry.gif
Daca mi-o futat si XT_ul de pe spate, o cam imbulinat-o. Daca nu apare bag reclamatia la Polis. Eu cred totusi c-o sa vina.
*


Dar RCA-ul nu acoperă asemenea chestii? Sau doar dacă dădea peste tine (de ex. neacordare de prioritate)?


Mariane, fără supărare, dar scoate capacul ăla de acolo că arată ca naiba! sad.gif


L.E.: așa ceva cauți?!
marian-j
QUOTE(corbex @ 26 Jul 2011, 10:22)
Credeam ca-i ies pozele frumoase fiindca are talent!  rolleyes.gif
*


Crezi bine,bace! biggrin.gif
Coane argon,io-s mai incetuc de cap si nu m-am prins ce vrei sa zici! blink.gif
Lumineaza-ma.
Da,colega mk2,asa este texturata pielea cu care a fost imbracat volanul.
Am explicat oleaca mai la deal de ce am ales tipul resectiv de piele.
Cam asa ceva caut,coane Cosmine,dar ale mele au alte coduri la repere.
S-a oferit conu' sobolan sa-mi trimita niste capace care nu-i mai fac trebuinta! worship.gif
Daca se potrivesc,m-am scos! wink.gif
Si atunci arunc naibii si "dopul"! sleep.gif
sobolan
cam asa arata....Provin de la jantele BBS de bamveu 318is-ursuletz pe 4 prezoane,care le aveam pe symbol....
cred ca dau si de nr 4 daca am sa caut mai adanc laugh.gif
si sigle de bamveu daca doresti pot lua de aici noi cam cu 15-20 ron parca toate 4 daca la tine nu se gasesc....asa dadui eu pe nasoalele smile.gif astea de reno !
marian-j
Coane sobolan,cu alea nu am ce face. sad.gif
Capacele mele arata cu totul altfel:
argon
QUOTE(marian-j @ 26 Jul 2011, 14:34)
Coane argon,io-s mai incetuc de cap si nu m-am prins ce vrei sa zici!  blink.gif
Lumineaza-ma.
*



Era o aluzie fina. Pe romaneste, daca nu ai facut.... 'chestia' aia intentionat sa pui poza pe forum si ai demontat-o dupa (desi ma indoiesc ca nu e genul tau), demonteaza urgent magaria aia ce ai facut-0 la janta, esti ditai om serios doar blink.gif
Iulikk
marian-j: Asta cauti?

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...w-10286884.html
marian-j
Cam asa ceva dar alt model.
Alex4u
marian dar tu nu o tii in garaj?
sobolan
QUOTE(marian-j @ 26 Jul 2011, 21:49)
Coane sobolan,cu alea nu am ce face. sad.gif
Capacele mele arata cu totul altfel:
*



se potrivesc ...o sa se vada schimbarea dar asta este dry.gif ...daca le vrei imi dai pm si maine le pun !
marian-j
Iti multumesc coane soboan dar nu le trimite.
Nu Alex,o tin in curte.
Iulikk
Am gasit pe ebay ceva... dar costa 52 de dolari o bucata...
marian-j
Multam fain,coane Iulikk. smile.gif
Prefer sa caut loco.

Noah,iara o dat harnicia-n doctor! happy.gif
S-o apucat sa-si căneasca tamburii.Erau cam rujiniti.
[attachmentid=1627739066]
Nu prea seamana a stetoscop ce tine in mana dar observati ca isi pastreaza gestica protectoare.Un adevarat Esculap! biggrin.gif
[attachmentid=1627739074]
Faza intermediara intai,tamburi lustruiti:
[attachmentid=1627739075]
A doua faza intermediara,vopsitul propriu-zis:
[attachmentid=1627739076]
Rezultatul final:[attachmentid=1627739077]
Am "frecat" oleaca tamburii pe standul de franare,sa se usuce bine vopseaua,si gata.
Amu arata tamburii ca noi-noutzi! wink.gif
Alex4u
Coane marian nu vrei sa intri matale putin pe mess?
4x4
Nu imi vine sa cred, lumea a devenit de odata mai buna. In sfarsit vad pe cineva care isi vopseste tamburii cu negru in loc de rosu, galben, verde sau alte culori de pasti.

Te felicit! Restul cu tamburii vopsiti cu rosu incercati si voi sa urmati exemplul, negru sau gri inchis pot face minuni baeti.
bmwh548
Asta venind din partea unuia care voia sa-si vopseasca in portocaliu jantele de pe Papuc.
Markos
Arata bine doctoru', voinic si în putere.
dr_mKe
Portocaliu cu negru, ar da bine tongue.gif
dr_mKe
&feature=feedu
marian-j
Moamaaa,ce de fiare vechi!! wub.gif wub.gif
Alex4u
un e21 2.5 vanos ce m-as da cu el :X
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.