Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
bucatzel
Nu-i nea' Marian genul sa faca asa ceva. Pe aia o vazuse cat era inca in cautari.
corbex
S-o conduci sanatos la peco si service! Sa-ti traiasca nevasta!
Trebuia sa se refaca echilibrul, acum ca Cdadan a intors armele in favoarea germaniei.
Multi kmp fara probleme!
nalodaniel
de cand o venit nemtii pe forum, francezii au cam intrat in retragere....
romeodr
QUOTE(R19/16v @ 28 Nov 2011, 20:32)
A dat-o dreaq romica fara frica.
Nu mai poate sa spuna ca avionul lui consuma 3% si merge cu 250kmph, da' mai avea talpa, ca o sa ne zica dom' Marian adevarul.

Sau...o sa incerce nea romica sa ne spuna ca a lui zboara ca i-a facut tratament ceramic nedumerire.gif
*


..cand am spus eu ca masina consuma 3% mai..inteligentule..
..masoara-ti cuvintele si incearca sa fi rezonabil..
..si nu mai polua topicul omului cu ineptiile tale...ai un topic..foloseste-l.. wacko.gif
.. blush.gif ..
cdadan
QUOTE(corbex @ 28 Nov 2011, 20:09)
Trebuia sa se refaca echilibrul, acum ca Cdadan a intors armele in favoarea germaniei.
*


Nus' cum sa-ti zic, da' eu si cand aveam frantuzoaica, tot cu nemtii eram.

Nea Mariane, sa-ti traiasca doamna si sa foloseasca cu placere noul ei agregat. Adevaru-i ca Laguna asta, prima, e cea mai frumoasa. Tin minte prin faculta cum salivam dupa noua achizitie a unui prof scarbos, care-si luase fix Laguna 1 (de noua) dupa ce a prins un cotract de cateva luni in state. dry.gif
Hai cu niste poze.
marian-j
Iaca,am poze! biggrin.gif
cdadan
Deci urjent un polish la faruri.
marian-j
Cat va uitati voi la poze,citesc si io ce ati mai scris.


28 Nov 2011, 21:04:
Mdeah,farurile is urate rau!
Nimic nu vad cu ele.

corbex
Ochiul format...Noroc ca nu lucrezi la RAR/ARR icon_mrgreen.gif
Alex4u
QUOTE(marian-j @ 28 Nov 2011, 21:00)
Iaca,am poze! biggrin.gif
*


E una dintre cele mai frumoase culori pe laguna wub.gif
Raduchu
Si care o fo`pretul achizitiei? Btw, frumoasa si eu zic ca si cdadan ca e cea mai frumoasa laguna dar, dar nu mai frumoasa ca Laguna II Facelift blush.gif .
marian-j
Abyss green cica-i zice la culoare.
De Laguna doi nu am avusei bani! blush.gif
Si daca va interesaza parerea mea:cea mai frumoasa dintre Lagune e cea III Coupe! wink.gif
argon
Felicitari pentru alegerea culorii, si a mea e tot verde.

Cat costa cu totul, masina+taxa+RAR+ETC ?
Razvione
QUOTE(marian-j @ 28 Nov 2011, 21:00)
Iaca,am poze! biggrin.gif
*




E foarte frumoasa , in afara de faruri . biggrin.gif
romeodr
..pai daca anul este 99 taxa este 802 euro..pe aici...+ 100 RAR-ul...+..o revizie generala ..sa nu fie probleme la RAR.....
cdadan
QUOTE(marian-j @ 28 Nov 2011, 21:10)
Si daca va interesaza parerea mea:cea mai frumoasa dintre Lagune e cea III Coupe! wink.gif
*


Zici?

[attachmentid=1627768464]

asteapta nervos.gif
marian-j
Coane argoane,1600 fu droaga,cam vre-o 700(daca nu si mai mult din ce zice colegul Romeo) o sa fie taxa,400 ron RAR si nush cat o mai fi la inmatriculare.Cred ca ajung cam pe la 2500 cu numerele pe ea.Si dupa aia mai bag vre-o 5-600 in ea rapid! Daca nu si mai mult... blush.gif
Distributie,consumabile,cauciucuri,etc.
In plus are si niste defectiuni pe la electrica,sta becul SERVICE aprins,etc.
O sa va spun exact ce si cum.


<span class='edit'>28 Nov 2011, 21:26:</span>
Coane Dane,io-s lesinat ce poa' sa-mi placa Coupe-ul.
Am stat in ea in show-room si mi-a placut enorm!
romeodr
..vezi sa aiba abtibild-ul...sau cum vrei sa-i zici..pe stalpul dreapta lateral...cu datele masinii...ca altfel iti mai iau astia la RAR 1500 lei...identificare-omologare..eu am avut
..era un tip pe acolo si se cam dedea cu capul de pereti... blush.gif
marian-j
QUOTE(Razvione @ 28 Nov 2011, 21:17)
E foarte frumoasa , in afara de faruri .  biggrin.gif
*


Pai crezi ca la 1600 de euro mai pot emite pretentii?
Aias-s banii,asta-i marfa. blush.gif
Sunt constient ca n-am facut afacerea secolului dar,sincer,mie imi place masinuta!
Sa nu-ti mai zic ca madam-j sare intr-un picior de bucurie in jurul ei
I-o place de numa-numa.
Si de fapt asta e si scopul final.
EI trebuie sa-i plca!
Restul sunt amanunte!
romeodr
...ai facut o afacere...!!!..ai sa vezi in timp...sunt mult mai fiabile ca L2
..SUNT MAI SIMPLE..!! tongue.gif
kum
S-o stapanesti cu placere (mai bine zis s-o stapaneasca stapana tongue.gif ) si la cat mai multi kmp!
cj98czh
romeodr - lasa nu-i strica tu topicul omului, vezi de al tau cat o mai fi ... cred ca stie Marian mai bine ca si tine ce trebuie sa fie si ce nu ...


Mariane, multi km fara probleme !!!
ipiq
mishto rau leguma nea' mariane!!!!
nu vreau sa fac reclama dar avem un coforumist din arad care face polish la faruri. si mie mi-a facut si a iesit boboc. daca te intereseaza iti dau un nr de tel pe PM.
cand mai vii prin Arad da un semn, sa ne asezam la o bere sa cinstim leguma! wink.gif

Multi kmp fara probleme!
cosmin_2300
QUOTE(marian-j @ 28 Nov 2011, 21:32)
EI trebuie sa-i plca!
*


Aici ai dreptate, s-o stăpânească sănătoasă!

QUOTE(ipiq @ 28 Nov 2011, 21:44)
cand mai vii prin Arad da un semn, sa ne asezam la o bere sa cinstim leguma! wink.gif
*


Mai pe scurt, îl aștepți să-ți facă cinste radmasa.gif
ipiq
da tongue.gif
si daca n-o fi bere si o fi uischi, nici nu ma supar radmasa.gif
marian-j
QUOTE(R19/16v @ 28 Nov 2011, 19:32)
[...]... o sa ne zica dom' Marian adevarul.
*


[attachmentid=1627768469]
Cam pe acolo am reusit sa o aduc.
Mai avea oleaca pana sa ies cu piciorul prin faruri dar am lasat-o balta ca are cauciucurile praf si pulbere si imi trepida volanul de ziceam ca il scap naibii din mana.

QUOTE(bucatzel @ 28 Nov 2011, 19:33)
'mpare rau sa te dezamagesc, da' sa stii ca oricat de gales s-or uita una' la ailalta, tot n-o sa faca plozi.

Sa se bucure doamna de ea, si conform traditiei de p-acia, multi kmp.
*


Mai aia mi-ar trebui sa mai faca si plozi!! laugh.gif
Multumim de urarare!

QUOTE(AR-18-MOS @ 28 Nov 2011, 19:38)
Multi kmp fara probleme! 04.gif
Cum a fost la oltenia? unsure.gif
*


Multam si dumitale.
Fu fain la olteni! wink.gif
Vanzatorul e un om de toata isprava!
Mi-a spus cam toate defectiunile pe care si le-a amintit(mai are de vanzare inca 2 Lagune si nu le mai stia exect care si ce) inainte de a ne apuca sa "batem in cuie" targul

QUOTE(corbex @ 28 Nov 2011, 20:09)
S-o conduci sanatos la peco si service! Sa-ti traiasca nevasta!
Trebuia sa se refaca echilibrul, acum ca Cdadan a intors armele in favoarea germaniei.
Multi kmp fara probleme!
*


Multumim frumos,nenea corbex! biggrin.gif
Stai matale linistit ca nu se incearca rastunarea niciunui echilibru.
Ne mai laudam/injuram si noi troacele p-aci,mai barfim oleaca,socializam,ne simtem bine intrun cuvant! happy.gif

QUOTE(nalodaniel @ 28 Nov 2011, 20:16)
de cand o venit nemtii pe forum, francezii au cam intrat in retragere....
*


Sa intelg ca ma faci colaborationist? tongue.gif
Sa vezi ce maxim ma distreaza cand din bordul ala frantuzesc rasuna o voce metalica ce ma dadaceste sa-mi pun centura,sa-mi inchid bine usa,sa cobor complet frana de mana,etc.
"Bitte handsbremse loschen". happy.gif
Zici ca ii ascult pe aia de la Kraftwerk! wink.gif
zanzie
QUOTE(marian-j @ 28 Nov 2011, 22:59)
[attachmentid=1627768469]
Cam pe acolo am reusit sa o aduc.

Ii cam dai in goarna la cotetz. blush.gif Ce-i cu beculetul rosu aprins din bord?
R19/16v
QUOTE(romeodr @ 25 Nov 2011, 22:51)
si se juca la 160-170 km /h
*




Pai dom' Marian, se juca sau nu?
romeodr
...vezi mai se se juca.. radmasa.gif ..daca puneam eu poza cu viteza...
..si a mea avea cauciucuri ff bune de vara..si am testat-o pe AUTOSTRADA TRANSILVANIA... radmasa.gif

...CE MA BUCUR DE POZA ASTA..!! radmasa.gif radmasa.gif
R19/16v
Da' de ce te balbai?
romeodr
...HAI CA AI LUAT-O PE ASTA... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
cum le iei pe multe altele de fapt...dar nu iti dai seama... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif !!

... blush.gif ..
xcss
Nenea Marian, sa-ti traiasca achizitiunea si bun venit inapoi in club, chiar daca e pentru doamna din cate inteleg smile.gif

LE: Mai dati bre cu tamaie p-acilea...
cj98czh
QUOTE(R19/16v @ 28 Nov 2011, 22:13)
Da' de ce te balbai?
*




De beat ... cel mai probabil .... Mariane ... apuca-te de sters .. si nu-l lasa pe profesorul fugarici sa-ti strice topicul biggrin.gif
marian-j
Juca,da!
Volanul! blush.gif
Acuma sincer,daca as fi avut niste gume mai de Doamne-ajuta,cred ca as fi reusit sa o "imping" undeva in 6000 de ture si sa ating 200km.Pe ceas,evident!Reali ar fi fost cam 180 din cate am inteles eu.
Da' nu-i de mers cu viteza aia.
In plus,chedere sunt imbatrinite si suiera masina de zici ca te urmareste vreo tornada.Obositor si total neplacut la ureche.
Dar pe la 130km/h toarce ca o pisica.
Am zis pisica nu "pisicuta'! sleep.gif
Sa-ti zic si prima boacana! blush.gif
M-am oprit pt un pipi scurt si n-am oprit motorul.
Vin inapoi,imi pun centura,las frana de mana si ce fac?
Dau la cheie!
Vraangg!
'tu-ma in pricepere!!
M-am obisnuit cu troncanitul tractoarelor! blush.gif

<span class='edit'>28 Nov 2011, 23:00:</span>
QUOTE(kum @ 28 Nov 2011, 21:38)
S-o stapanesti cu placere (mai bine zis s-o stapaneasca stapana  tongue.gif ) si la cat mai multi kmp!
*



Multumesc,coane kum! biggrin.gif
Tardiv,imi permit sa te felicit si eu pt achizitia dumitale.Am vrut sa te urez la momentul oportun dar erai prea ocupat sa raspunzi la avalnsa de postari si m-am gandit ca n-are rost sa ma mai bag si eu in seama.
Cand ma pregateam sa plec spre Craiova,ma gandeam sa te invit si pe matale la negocieri.Tinand cont de statura si de incheieturile cu care il tot faci invidios pe colegul Sush,cred ca scoteam masina undeva sub 1000 de euro! laugh.gif
Din fericire,chiar n-a fost nevoie!
Cel ce mi-a vandut-o a fost cat se poate de onest!
Ne-am despartit amici si daca va fi sa ne mai intlanim vre-o data,o vom face cu placere.
L.E.
Iti multumeste si madam -j!
Dupa ce i-am arata niste poze cu matale cand negociai cu colegul Dan,a fost si ea de parere ca obtineai un pret mult mai bun decat mine,pe Laguna ce tocmai o luai! biggrin.gif

QUOTE(ipiq @ 28 Nov 2011, 21:55)
da tongue.gif
si daca n-o fi bere si o fi uischi, nici nu ma supar radmasa.gif
*



Nu stau io intr-o sticla de zeama de plosnite,dar nici matale n-o vezi! tongue.gif
Stai oleaca sa ma mai degajez din probleme si te contactez.
Farurile alea is nenorocite rau de tot.Daca nu voi fi multumit de polish,le dau dracu' si le schimb!
Ar fi culmea sa-i fwt io pe altii ca au faruririle terminate si madam sa circule cu "lumanarile" alea!Nu vezi nici la 10m in fata cu ele!
QUOTE(zanzie @ 28 Nov 2011, 22:04)
Ii cam dai in goarna la cotetz.  blush.gif  Ce-i cu beculetul rosu aprins din bord?
*


Eh,ii dau in goarna.Eram doar curios!
Prea curand n-o sa mai ajunga acul acela in dreptul cifrei respective.
Nu-i bec,coane!E o ferestruica in care scrie SERVICE.Habar n-am ce inseamna!Urmeza sa-mi contactez omologul din una dintre reprezentantele reno din Tm.
Mai sunt inca multe functii prin bordul ala pe cale nu le bunghesc.
Cel mai enervant e faptul ca-s arse niste becuri(sau leduri?) ce ilumineaza partea din dreapta al afisajului din panoul central de bord si cel de la clima.

QUOTE(xcss @ 28 Nov 2011, 22:16)
Nenea Marian, sa-ti traiasca achizitiunea si bun venit inapoi in club, chiar daca e pentru doamna din cate inteleg smile.gif

LE: Mai dati bre cu tamaie p-acilea...
*


Sunt onorat,coane xcss! Multumim:D
Io n-am parasit clubul,coane.
Am bajbait doar oleaca,pana mi-a venit inapoi mintea la cap si m-am scapat de Ford.


BTW!
Stie careva ce mama nevoii stie sa faca bumbu' ista? unsure.gif
[attachmentid=1627768504]
xcss
Zic unii pe un forum frantuzesc ca "Dis" vine de la "discret", adica in loc sa-ti trancane computeru' in cap face doar un bip (ma rog, ei nu zic un bip, da' tot un fel de sunet).
marian-j
Aham!
Voi studia.
Chit ca mie-mi place cand incepe "Fritz" ala din bord sa monologheze. smile.gif
Multam de deslusire!
cj98czh
Limba de "comunicare" a nevoilor masinii se poate schimba cu testerul ... daca nu-ti place in germana mai poti "avea" franceza sau engleza ..

Becurile de la afisajul CD-ului se schimba relativ usor ... in rest ... un tester si vezi cum sta ...
romeodr
..in carte scrie asa..Diskret-Schalter

Schalter 2 gedruckt
ist dieser Schalter eingedruckt, ertont ein Gong anstelle der gesprochenen Information
Zum Auslosen der Durchsage,den Wiederholschalter 1 drucken... blush.gif

...am toate cartile masinii dar in germana...
bogdyMND
In primul rand felicitari pentru achizitie.
Legat de faruri, am vazut muult mai distruse ca astea si la polish au iesit ca noi. Insa, din constructie nu lumineaza ele prea bine.
Legat de becurile arse, cele de la clima se schimba ceva mai greu deoarece trebuie demontat casetofonul si spatiul gol de sub.
Butonul DIS dezactiveaza sinteza vocala, iar REP repeta ultimul mesaj.
Legat de SERV, laguna tinde sa faca mare caz si daca se arde vreun bec, inclusiv cel de la numarul de pe haion (sau se misca din cauza socului). Merita aruncata o privire inainte de investigatii mai amanuntite.


marian-j
Prima miscare e sa-i pun niste gume de iarna si sa vad ce dreaq rezolv cu nenorocitele alea de faruri !!
Apoi ma infiintez la reprezentanta.Nici nu incape discutie.
Privitor la "vocea din off":in germana vorbeste,apai asa ramane!E precizata si in fisa tehnica detaliata a masinii!
A facut doctoru' pe dracu-n patru(sau oarice alte manevre oculte!) si prin intermediul unui alt coleg de forum,mi-a pus pe mail un pomelnic de vreo 10 pagini in care sunt prezentate toate cichitele masinii .
kum
QUOTE(marian-j @ 28 Nov 2011, 22:20)


Multumesc,coane kum! biggrin.gif
Tardiv,imi permit sa te felicit si eu pt achizitia dumitale.Am vrut sa te urez la momentul oportun dar erai prea ocupat sa raspunzi la avalnsa de postari si m-am gandit ca n-are rost sa ma mai bag si eu in seama.
Cand ma pregateam sa plec spre Craiova,ma gandeam sa te invit si pe matale la negocieri.Tinand cont de statura si de incheieturile cu care il tot faci invidios pe colegul Sush,cred ca scoteam masina undeva sub 1000 de euro! laugh.gif
Din fericire,chiar n-a fost nevoie!
Cel ce mi-a vandut-o a fost cat se poate de onest!
Ne-am despartit amici si daca va fi sa ne mai intlanim vre-o data,o vom face cu placere.
L.E.
Iti multumeste si madam -j!
Dupa ce i-am arata niste poze cu matale cand negociai cu colegul Dan,a fost si ea de parere ca obtineai un pret mult mai bun decat mine,pe Laguna ce tocmai o luai! biggrin.gif

*


radmasa.gif radmasa.gif
Multam de urari! Sarutari de mana doamnei! smile.gif
marian-j
QUOTE(romeodr @ 28 Nov 2011, 23:25)
...am toate cartile masinii dar in germana...
*


Pai am primit si eu un etui elagant,plin cu toate cartullile masinii.
Din pacate,nu ma pricep,mai de loc, la germana literara(hoch-deutsche).Cu atat mai putin la germana tehnica!
Colega bogdyMND,imi esti de mare ajutor!! smile.gif
In primul rand vreau sa-ti multumesc frumos pentru urare! biggrin.gif
Dupa ce am citit ce mi-ai zis,am fugit in curte si am aprins luminile masinii.
Nemtalaul din bord (asta imediat dupa ce am iesit din Craiova) imi tot bodoganea ceva de genul:"abstennd licht funktioniren nicht".
La prima oprire,m-am tot invartit in jurul masinii dar luminile de pozitie functionau toate!Fiind soare,nu am observat ca se arsese becul din stang de la nr de inmatriculare.
Maine il schimb si mai vedem!
Iti multumesc inca o data!
Mai fratilor,pai cu voi in spate,imi repar singur masina! wink.gif
AmunDei
QUOTE(marian-j @ 28 Nov 2011, 21:25)
Coane argoane,1600 fu droaga,cam vre-o 700(daca nu si mai mult din ce zice colegul Romeo) o sa fie taxa,400 ron RAR si nush cat o mai fi la inmatriculare.Cred ca ajung cam pe la 2500 cu numerele pe ea.Si dupa aia mai bag vre-o 5-600 in ea rapid! Daca nu si mai mult... blush.gif
Distributie,consumabile,cauciucuri,etc.
In plus are si niste defectiuni pe la electrica,sta becul SERVICE aprins,etc.
O sa va spun exact ce si cum.


Pai cu totalul asta mergeai in Deva la conu argon si iti gasea el masina mai tinerica si cu dotari in plus. Nu prea ai facut afacere ph34r.gif
zanzie
QUOTE(marian-j @ 28 Nov 2011, 23:20)
E o ferestruica in care scrie SERVICE.

Sper sa nu fie ceva grav.

Eu va urez s-o conduceti sanatosi si traditionalul multi kmp fara probleme! smile.gif
marksman
Mariane, sa stapaniti sanatosi si fara probleme agregatul! Laguna 1 mi-o amintesc din ceva revista (cred ca Autoturism), in care aveau mari elogii la adresa ei. Eu am vazut-o prima data in varianta break si mi-a placut hayonul cu deschiderea independenta a partii vitrate.

Cand ne programezi la o vizionare? smile.gif
argon
Domnu' Marian, fara suparare, dar nu pot sa nu constat un aspect, pe topicul membru Romeo toata lumea ii denigra masina, ca e rabla, nesigura etc, desi aparent e intr-o stare mai buna ca a ta, presupunand ca nu e el subiectiv si ii scapa unele aspecte. Dar pe topicul asta toata lumea te felicita pentru alegere.

Daca ma gandesc bine poate se trage de la faptul ca el e subiectiv si tu obiectiv tongue.gif
cj98czh
Eu ma gandesc ca se trage de la faptul ca Marian prezinta masina asa cum este .. cu bune si cu rele ... tu si cu Romeo fantasticul le prezentati ca pe S Klasse noi, noute ... ca sa nu mai vb. ca infloriti de mama focului consumul, ascundeti toate problemele aparute, etc, etc .... de aia ... parerea mea ...
Tamango
Nea' Mariane, baga repede jurnal de bord ca nu se mai vede pisoiu' albastru de atata frantuzisme wink.gif
Iulikk
QUOTE(argon @ 29 Nov 2011, 10:05)
Domnu' Marian [...]
*



Mai conteaza si mentalitatea omului.
N-ai vazut ce semnatura are ala? Cica... "avion cu motor" radmasa.gif
MuciX
Aratoasa achizitia 'nea Marian. Sa se bucure D-na Madam-j de ea sanatoasa si pret de multi km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.