Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 29 Nov 2011, 00:22)
Nemtalaul din bord (asta imediat dupa ce am iesit din Craiova) imi tot bodoganea ceva de genul:"abstennd licht funktioniren nicht".
La prima oprire,m-am tot invartit in jurul masinii dar luminile de pozitie functionau toate!Fiind soare,nu am observat ca se arsese becul din stang de la nr de inmatriculare.
Maine il schimb si mai vedem!
*



Io sugerez sa-l lasi asa, ars... Mai are si doamna cu cine schimba o vorba pe drum 04.gif
marian-j
Va multumesc mult.mai baieti! imbratisare.gif grouphug.gif
Coane zanzie,e de rasu' dreaq cu bordul ala!
Acum se stinge avertizarea SERVICE dar imi ramane aprins becul de la abs! Dar nu tot timpul!Cand-cum!:blink:
Cand ramane becul aprins incepe neamtzul din bord sa mormaie ca frana ar fi ok dar sa ma duc urgent la service-ul reno.
Cu becul aprins am bagat-o azi pe standul de franare de la mine de la lucru.Franele sunt foarte bune!!
Cand am scos-o de pe stand s-a stins becul. wacko.gif
Cred ca are belele mai nasoale prin buleftronica...
Sper sa nu mi se aprinda dracului la RAR ca am pus-o!Martorul abs aprins este catalogat ca fiind defectiune major!!
Coane marksman,cand vreti voi! biggrin.gif
Si eu am gasit break-uri o droaie,in stare mult mai buna ca a mea si in variante cu niste echipari de invidiat:cu piele, cu trape,cu scaune incalzite,cu toate draciile.Dar in primul rand modelul respectiv nu-mi place si in al doilea rand,ce naiba sa fac cu ea?
Nevasta-mea nici nu s-ar vedea de la volan! laugh.gif
cj98czh
Marian ... te bagi sub masina ... si pe la mijlocul masinii, aproximativ sub scaunele din fata o sa vezi o mufa de culoare albastra (sunt firele care vin de la senzorii abs din spate), curata mufa aia bine, spray de contact la greu .. si eu zic ca rezolvi problema cu ABS-ul ... daca nu, musai tester sa vezi care din cei 4 senzori face figuri ...
Hack
Uelcăm tu dă clăb nea' Marian! grouphug.gif
argon
MAriane degeaba ai pus-o pe stand, ca franele ies bine, dar tie nu-ti merge ABS-ul, sau ai eroare la el, in fine. Exact asa am patit cu Espero, frane OK, pe stand OK, dar am constatat ca e mort ABS-ul la prima ninsoare.


QUOTE(marian-j @ 29 Nov 2011, 14:09)
!Martorul abs aprins este catalogat ca fiind defectiune major!
*



PAi sunt cam prosti aia de la RAR, nu crezi? In cazul asta ar trebui sa nu treaca nici o masina fara ABS, fiind defectiune majora.
cj98czh
Argoane ... care parte nu o intelegi .... daca masina are ABS de fabrica si nu functioneaza (vede nenea martorul aprins in bord) ti-o respinge pentru defect major la sistemul de franare ....
argon
Si ce crezi ca n'am inteles? Bine ca trece fara probleme daca nu are ABS din fabrica.
cj98czh
Pai din cate imi aduc eu aminte ... ABS-ul era un moft ... in opinia ta ... sau asta era cand nu stiai cu ce se mananca? biggrin.gif
argon
La doamne e o necesitate pokey_eye.gif
M.C.
Sa stapinesti sanatos Leguminoasa,coane Marian! icon_mrgreen.gif aplauze.gif
Testeaz-o bine,caci in curind se pare ca o sa am nevoie de parerile tale pertinente legate despre acest model de renou! rolleyes.gif
Chiar daca eu as prefera break-uri,mi se par mult mai secsi ! iubire.gif
Cit mai multi kmp fara probleme! sofer1.gif
4x4
Daca nu rezolvi cu abs-ul pana la rar, poti temporar sa scoti becul din bord.
argon
De ce a te chinui degeaba, pune niste banda neagra pe martor wink.gif
cj98czh
In bord este led, nu este bec ...
bella
QUOTE(argon @ 29 Nov 2011, 14:45)
Si ce crezi ca n'am inteles?  Bine ca trece fara probleme daca nu are ABS din fabrica.
*



Faptul ca are o defectiune la componenta ABS a sistemului de franare nu se traduce doar prin...nu mai merge ABS-ul dar 100%, in orice conditii, franarea are aceeasi eficienta ca in cazul in care acesta ar lipsi din fabrica.
E totusi o defectiune la sistemul de franare...
corbex
Cit poate rezista un led la flex?
argon
Daca iluminarea e asa antica adica cu becuri cu filament, din moment ce se arde..nu se stie, dar probabil martori-s cu led, ar fi culmea sa nu fie..
dan22y
Frumoasa frantzuzoaica ai luat coane Marian... multi kmp fara probleme. Apropo... s-au cam incetosat "lentilele de contact"... adica farurile... oricum toate la randul lor.... up.gif
marian-j
Salut,baieti!
Scuzat-mi absenta dar m-am agitat in ultimele zile mai rau ca un spray.
Dati-mi oleca de ragaz sa vad ce ati scris si raspund la toata lumea.
Va foarte multumesc pentru interesul aratat! smile.gif
O sa urmeze niste postari cat placinta.
Imi cer scuze anticipat!

30 Nov 2011, 22:39:
QUOTE(romeodr @ 28 Nov 2011, 21:31)
..vezi sa aiba abtibild-ul...sau cum vrei sa-i zici..pe stalpul dreapta lateral...cu datele masinii...ca altfel iti mai iau astia la RAR 1500 lei...identificare-omologare..eu am avut
..era un tip pe acolo si se cam dedea cu capul de pereti... blush.gif
*


Nene romeo,nu-s io priceputul-priceputilor dar te rog sa-mi dai crezare ca am oarice abilitati in a face identificarea unei masini. Doar nu iti imaginazi ca plecam la Craiova fara sa-mi fac tema de casa! wink.gif
Francoise(asa o "botezat-o" nevasta-mea pe "leguma"! happy.gif ) are stikerele intacte!
Iote:
[attachmentid=1627769032]
Omu' ala de spargea tencuiala de pe pereti,de care pomenesti matale,pe langa faptul ca n-avea "placutele" de constructor(ca erau lipsa sau ilizibile,tot aia!) ii mai lipsea din brief-ul mare si chestia asta.
[attachmentid=1627769033]

30 Nov 2011, 22:56:
QUOTE(argon @ 29 Nov 2011, 10:05)
Domnu' Marian, fara suparare, dar nu pot sa nu constat un aspect, pe topicul  membru Romeo toata lumea ii denigra masina, ca e rabla, nesigura etc, desi aparent e intr-o stare mai buna ca a ta, presupunand ca nu e el subiectiv si ii scapa unele aspecte. Dar pe topicul asta toata lumea te felicita pentru alegere.

Daca ma gandesc bine poate se trage de la faptul ca el e subiectiv si tu obiectiv  tongue.gif
*


Pai de unde sa stiu eu ce e in mintea fiecaruia,mai omule bun? huh.gif
Io n-am nimic cu colegul Romeo.Ca se mai ciondaneste 'mnealui cu unul si cu altu,nu-i treaba mea.Faza cu stikerele chiar e un sfat deosebit de bine venit pentru colegii ce au in plan sa-si cumpere masini neinmatriculate in RO!
Scopul meu este sa adun cat mai multe informatii privitor la droaga cu care tocmai o pricopsii pe madam.
Cat sunt de obiectiv/subiectiv,ramane sa vedem.
Pe zi ce trece,imi place tot mai mult fierotenia! rolleyes.gif
Markos
QUOTE(marian-j @ 28 Nov 2011, 21:32)
Sa nu-ti mai zic ca madam-j sare intr-un picior de bucurie in jurul ei
I-o place de numa-numa.
Si de fapt asta e si scopul final.
EI trebuie sa-i plca!
Restul sunt amanunte!
*


De acord cu tine. Mi-amintesc si acum cum am decartat aproape 15K iepuroi pe-un C4 coupe rosu, doar pentru chestiile pomenite de tine sad.gif
marian-j
QUOTE(cj98czh @ 29 Nov 2011, 10:16)
Eu ma gandesc ca se trage de la faptul ca Marian prezinta masina asa cum este .. cu bune si cu rele ...
*


Stai matale molcum,sa ajunga masina la madam! excl.gif
Sa va arat atunci consumuri instant!
Madam are talpa mica (nr.35) dar "grea".
O simt zilnic pe grumaz! radmasa.gif
Il convoc pe doctoru' sa ma initieze in deslusirea indicatiilor din bord si de n-o sa vedeti voi un consum mediu de 12% prin oras,mare minune! happy.gif
bogdyMND
Hehe...12% pe vremea asta e bun. Daca se merge pe distante scurte face lejer un 13-14. La mine, iarna, consum mimim e 11. Vara in jur de 10.
Nu e cea mai recomandata masina pentru oras tocmai din cauza consmului. In afara se schimba situatia.
marian-j
QUOTE(Tamango @ 29 Nov 2011, 10:20)
Nea' Mariane, baga repede jurnal de bord ca nu se mai vede pisoiu' albastru de atata frantuzisme wink.gif
*


Pisoiul a fost iara la service! sad.gif
Cred ca-l oftica faptul ca picat pe planul doi. sleep.gif
M-am trezit ca a inceput sa puta a motorina cand ii treceam pe langa bot.
Oi fi io "tractorist" dar chiar sa-mi puta si basca a motorina?Nu se face! rolleyes.gif
Salt capota si incep sa amusin.Cam prin dreptul injectoarelor mirosul era cel mai pregnant.
Ha,mi-am zis,vre-un furtun de retur...
Salt capacul de pe motor si ma uit la furtunuri!
Surpriza!Furtunurile uscate!!Asisjderea si injectoarele!
Cobor lanterna mai jos si vad ca partea din spate a pompei de injectie era umeda iar intr-o cavitate a blocului motor,aflata sub pompa,se acumulase o mica balta de motorina.
M-am " taiat" ca maioneza. wacko.gif
Primul gand:se duce pompa!
Cu moartea-n suflet,am taiat-o la nenea mecanicu.
Vine omu' cu o lampoaca d-aia imensa cu leduri,investigheaza problema si iese radios de sub capota:stai calm,mai disperatule,n-are pompa nimic!
Rasuflu! a scapat.gif
Intreb:si de ce cure nafta din ea?
Primesc raspunsul:pai s-au deteriorat garniturile capacului superior,cel ce adaposteste carterul in care se afla niste pistonase si partea electronica a pompei.
Iara ma lasa jeruntii!Panica,panica panica....
Si trebuie data pompa jos,il intreb?
Probabil ca ma albisem de tot,ca nenea ala se kk pe el de ras!
Nu tati,dam galeria de admisie jos(cred ca eram in pargul unui AVC!!!) ,cumperi un set de garnituri pt reparatia pompei,le inlocuim pe cele deteriorate si gata!Totodata inlocuim si setul de garnituri de la galeria de admisie precum si pe aia ce se afla in capatul galeriei ,unde este montata valva egr.
Pe scurt,curvele de la bmw dau 2 coduri interne pt acelasi tip de pompa,indentificarea exacta a pompei este imposibila cu pompa montata pe masina,deoarece bosajul cu datele pompei se se afla la aprox. un cm de carterul filtrului de ulei,etc.
Am cumparat garniturile galeriei si ambele seturi de reparatie.
Pret total,aprox.120 ron.Setul de reparatie nefolosit il returnez si scap cu aprox 90 ron pe piese.Manopera a fost 200ron cu factura,garantie,tot tacamul.
Amin!
Baietii au muncit vre-o 3 ore bune,apoi au spalat totul frumos,au suflat bine-bine cu aer comprimat si au dat si cu un spray pe scutul motor,sa spele si motorina ce apucase sa se infiltreze spre "fagurele" din masa spongioasa ce il acopera spre partea interioara.
Amu pot sta linistit.Pot sa-mi pun basca si shalopeta aia buna,si sa ma dau cu tractorasu' fara griji.Am sa miros a Dero,nu a motorina! biggrin.gif
P.S.
Am gatat rodajul! 04.gif
[attachmentid=1627769074]
Am vrut sa fac o poza la 150k dar m-am luat cu treaba si am uitat!Am uita pana si sa alimentez!! ohmy.gif
Asa jos nu cre' sa fi avut acul la motorina de cand am cumparat masina!

Markos
Imi place cum le povesteste nea Marian, se vede ca e old school wub.gif
kossak
Si mie imi place foarte mult respekt.gif
marian-j
QUOTE(Iulikk @ 29 Nov 2011, 11:25)
Mai conteaza si mentalitatea omului.
*


Io-s mai de moda veche,colega Iulikk.
Sunt,oarecum,"penalizat" de faptul ca mi-s nascut mai devreme. happy.gif

QUOTE(bucatzel @ 29 Nov 2011, 11:49)
Io sugerez sa-l lasi asa, ars... Mai are si doamna cu cine schimba o vorba pe drum 04.gif
*


Ce vorbesti! huh.gif
Pai aveam un ghimpe in irima cand il auzeam pe "Fritz" ca are ceva de carait!
Prefer mesajul: "Wilkomen am bord"! biggrin.gif
Colegul marksman s-a oferit(voluntar!!) sa-i monteze la "leguma" o HU d-aia jmekera cu AUX,cu usb si cu tot felul de "fineturi" care imi depasesc "aria de acoperire".
Stiu si prima piesa ce va dori madam sa o auda in masina! wink.gif
Asa ca in loc sa stea de vorba cu sintetizatorul vocal ,o sa ingane incetisor piesa ce i-a facut celebri pe cei de la Black! wink.gif



<span class='edit'>1 Dec 2011, 01:23:</span>
QUOTE(cj98czh @ 29 Nov 2011, 13:16)
Marian ... te bagi sub masina ... si pe la mijlocul masinii, aproximativ sub scaunele din fata o sa vezi o mufa de culoare albastra (sunt firele care vin de la senzorii abs din spate), curata mufa aia bine, spray de contact la greu .. si eu zic ca rezolvi problema cu ABS-ul ... daca nu, musai tester sa vezi care din cei 4 senzori face figuri ...
*


Coane,n-am mufa d-aia! sad.gif
Firele de la senzorii din spate au niste mufe fixate pe fundul caroseriei in niste cleme din plastic.Mufele sunt individuale si nu se unesc niciunde!!Intra intr-un soi de "pat de cablu" ce urmareste fidel traseul conductelor de frana.Deasupra casetei de directie intra intr-un pat de cablu mai larg,unde se intalnesc cu firele ce vin de la senzorii rotilor din fatza.De acolo pleaca in sus,spre baterie. Si cu asta mi s-o gatat stiinta!Intra intr-un tub gofrat,foarte gros si pluri-ramificat.

1 Dec 2011, 01:27:
QUOTE(Hack @ 29 Nov 2011, 13:22)
Uelcăm tu dă clăb nea' Marian! grouphug.gif
*


Senchiu,săr!
Respectfuli iors! biggrin.gif

1 Dec 2011, 02:09:
QUOTE(argon @ 29 Nov 2011, 13:29)
MAriane degeaba ai pus-o pe stand, ca franele ies bine, dar tie nu-ti merge ABS-ul, sau ai eroare la el, in fine. Exact asa am patit cu Espero, frane OK, pe stand OK, dar am constatat ca e mort ABS-ul la prima ninsoare.
PAi sunt cam prosti aia de la RAR, nu crezi?  In cazul asta ar trebui sa nu treaca nici o masina fara ABS, fiind defectiune majora.
*


Nene argon,stiu exact ce povestesti!
Sunt foarte rare(ca sa nu zic extrem de rare!) sistemele abs care reusesc sa functioneze aproape corect la viteze de aprox. 5,respectiv 2,5km/h.Cel mai prompt raspund semiremoricile TIR!
Alea au niste bijuterii de sisteme de franare.Elemente de franare supradimensionate,sisteme sofisticate de asigurare a asietei,functie de pozitia remorcii si a incarcaturii,unele isi coboara automat garda la sol functie de viteza,belea coane!
Pai si ce pretentii sa am io de la biata leguma?
Discurile de frana sunt uzate.Dar nu grav!In schimb,placutele mai au cam 4mm pana intra "fier pe fier".
Si ca sa-ti dau satisfactie:uite asa am trecut RAR-ul!
Franeaza leguma,chiar si cu ultimele puteri!,de n-ai aer!Se "pune" pe stand ca o lebada!
Si cand treci levierul franei de mana prin periile ce-l secondeaza,iti creste inima.Sare de cwur ca o capra!Ai lav dis car! wub.gif

1 Dec 2011, 02:17:
QUOTE(dan22y @ 30 Nov 2011, 19:26)
Frumoasa frantzuzoaica ai luat coane Marian... multi kmp fara probleme. Apropo... s-au cam incetosat "lentilele de contact"... adica farurile... oricum toate la randul lor.... up.gif
*


Multumesc!
Partea cu "dioptriile" s-a rezolvat deja.
Intre timp a primit si "papuci" de iarna!


1 Dec 2011, 02:21:
QUOTE(M.C. @ 29 Nov 2011, 15:17)
Sa stapinesti sanatos Leguminoasa,coane Marian! icon_mrgreen.gif aplauze.gif 
Testeaz-o bine,caci in curind se pare ca o sa am nevoie de parerile tale pertinente legate despre acest model de renou! rolleyes.gif
Chiar daca eu as prefera break-uri,mi se par mult mai secsi !  iubire.gif
Cit mai multi kmp fara probleme! sofer1.gif
*


Coane,promit sa nu ascund nimica!
Chiar daca ies cu izmenele patate. blush.gif
xjc0c0
QUOTE(marian-j @ 1 Dec 2011, 00:56)
Coane,n-am mufa d-aia! sad.gif
Firele de la senzorii din spate au niste mufe fixate pe fundul caroseriei in niste cleme din plastic.Mufele sunt individuale si nu se unesc niciunde!!Intra intr-un soi de "pat de cablu" ce urmareste fidel traseul conductelor de frana.Deasupra casetei de directie intra intr-un pat de cablu mai larg,unde se intalnesc cu firele ce vin de la senzorii rotilor din fatza.De acolo pleaca in sus,spre baterie. Si cu asta mi s-o gatat stiinta!Intra intr-un tub gofrat,foarte gros si pluri-ramificat.


Mufele de care zice colegul ar trebui sa existe. Am mai vazut un model in care cablu era format din 2 bucati.
Prima parte era formata din senzorul(traductorul) propiu-zis+ un cablaj de 6-7cm+ o mufa care facea legatura cu restul cablului (cel prins de carsorie)

Ce greutate are masina?
P.S.: Multi km fara probleme!
marian-j
Buuun,pana acum m-am laudat.
Este momentul sa intorc foaia.
Iaca si partile urate.
Imi pregateam frantuzoaica pt RAR.
O bag la "gaze".Ii bag sonda de gaze in "epasament",
Totul fain si frumos.E3,deh!Totul fain,minus continutul de O2 in totalul volumului de gaze.
Oxigenul afecteza (in mod ultimativ) si factorul lambda.
Pe scurt,aveam toba intermediara gaurita in jurul iesirii finale,adica acea iesire ce conduce spre toba finala.Am tulit-o la un preten care m-a oferit un soi de banda speciala ce etanseaza,pentru o perioada restransa,gaurile din tobe.Posibil sa ma injurati,dar tura asta am cam "furat startul"'! blush.gif
I-am pus la masina:gume de iarna, becuri H7 Vision Plus,polish la faruri,2 triunghiuri,stingator,etc
Spre marea mea multumire,martorul abs isi vede e ttreaba lui
Sta cuminte!
dan22y
QUOTE(marian-j @ 1 Dec 2011, 03:34)
Posibil sa ma injurati,dar tura asta am cam "furat startul"'! blush.gif
*


Bine ca nu ai "furat statul" tongue.gif ...
QUOTE(marian-j @ 1 Dec 2011, 03:34)
I-am pus la masina:gume de iarna, becuri H7 Vision Plus,polish la faruri,2 triunghiuri,stingator,etc
*


Pai hai s-o vedem in poze "fardata" si pregatita de iarna.
argon
Consum 12% in oras zici Mariane? Nu e cam mult, dat fiind motovul pentru care ai dat Fordul? Doctorul parca se lauda cu 7,8 urban prin Timisoara, cu 1.6 16v, dar alta masina.
Victorine
Nu vreau sa sugerez ca ar spune cineva neadevaruri, insa un consum urban de 7,8 l/100 km in Timisoara e greu de crezut din partea unui timisorean care are tot Logan 1,6 (insa doar 8V, mai putini CP). Eu fac zilnic in oras cam 25 km si dupa mai multe sute de km in regimul asta (ca sa fie relevant) am un consum de 9,8-10,4 in functie de anotimp si cat de tare ma dau la pedala. Si mentionez ca nu am de trecut Bega ca sa merg la lucru (timisorenii stiu ce ar insemna asta la orele de varf), locuiesc in partea de sud si fac des drumuri Timisoara-Chisoda-Giroc-Timisoara cand imi duc/iau copii la gradinita si bunici, practic zilnic, iar astea sunt drumuri foarte libere si aproape fara semafoare, deci trafic FOARTE lejer. Cum am aproape tot timpul doi copii in masina tind sa cred ca am alt stil de sofat decat doctorul, ale carui clipuri le-am vazut. Deci chiar imi vine greu de crezut ca in conditii mai putin lejere, cu un motor mai puternic si poate un sofat mai agresiv un Logan scoate 7,8 in Timisoara...
In conditiile astea, 12l/100km mi se pare realist pentru 1,6 16V pe Laguna, care precis e mai grea.

P.S. poate doctorul are 7,8 dupa ce a facut Deva-Timisoara cu 6,0 si a uitat sa reseteze CB wink.gif
argon
Eu asa tin minte ca zicea, dar s-a suparat , si-a sters topicu si s-a retras de pe forum mellow.gif
Victorine
Poate nu ai retinut tu chiar exact... Lasa ca ii spune el direct si prin viu grai lui marian-j cum sta cu consumul. Pana atunci poate ne mai arata niste poze proprietarul Lagunei, sa vedem cum arata bibilita, cu faruri curate...
cdadan
Nea Mariane, poze cu interiorul nu pui? Cum are volanul?
kum
coffee_spitsk.gif group_pointing.gif rofl1.gif
marian-j
Nu se lauda,coane.Asa consum are!M-am plimbat destul cu frijideru' de colo-colo incat sa vad si singur cat consuma.Doctorul e "nervos" doar pe afara.In oras e cuminte. Conduce calm si detasat ca un pensionar.
In schimb madam-j e mai agitata.Olteanca,deh! sleep.gif
Pai de ce crezi matale ca fu buna leguma de la Craiova si toate alea de le gasii io p-acilea,nu? 04.gif
In plus,leguminoasa e si mai grea ca frijideru'.
Si ca sa pun punct discutiei despre consum:este fix utimul aspect care ma preocupa in clipa de fata!
Dat fiind faptul ca la madam ii place,masinuta mere bine(si va mere si mai bine pe masura ce-i voi rezolva din probleme) chiar nu-mi pare rau de banii dati!
Pfoaaa,ca uitai sa ma laud:dracia aia de climatronic are preincalzire electrica!! wub.gif wub.gif
Ma miram io(pana m-o lamurit herr doktor) cum naiba de se dezgheata parbrizul aproape la fel de repede ca si luneta!
Pai fie si numai pt chestia asta si n-are decat sa consume cat un Aventador!
Fordul incepuse sa ma calce pe nervi din toate punctele de vedere si nici n-avea rafinamente d-astea frantuzite ca sa ma mai imbuneze! happy.gif
Bine ca s-a dus!
Culmea,noul proprietar e multumit de coaja!E un var de-al sotiei pe care l-a si nasit de altfel!Ne-a sunat mai ieri sa ne multumeasca inca o data( wacko.gif ) si sa ne spuna ca de Craciun,cand taie porcii la tara,isi ia muierea si pruncii si vin cu totii la Temesvar sa-i aduca pomana porcului la nasica si la nashicu(recte je,prin alianta cool.gif ).
Aferim,sa fie primit! 38.gif
Daca stau si ma judec oleaca,vreo 500 de euro ar fi costat numa rotile la Ford(l-am dat cu tot cu rotile de iarna!).Daca mai pun ambreiajul nou-nout,radiatorul nou schimbat la servo-directie si faptul ca l-am dat si cu mai bine de 50 de litri de motorina in rezervor(stii matale meteahna mea sa tin tancurile cat mai aproape de plin) restul masinii a fost bonus! sleep.gif

Colega dan22y,mai stau un pic si ma duc s-o spal.Ii toata plina de zoaiele de prin oras si de darele ramase pe bot de la polisharea farurilor.Apoi ii fac si niste poze,ca sa vedeti si voi ce "ochi" frumosi are! wub.gif

1 Dec 2011, 12:48:
QUOTE(Markos @ 30 Nov 2011, 23:03)
De acord cu tine. Mi-amintesc si acum cum am decartat aproape 15K iepuroi pe-un C4 coupe rosu, doar pentru chestiile pomenite de tine  sad.gif
*


Eeee,boierul tot boier!
Alte venituri,alte posibilitati! Ala da,cadou! biggrin.gif
argon
Fordul avea radiator la uleiul de la servodirectie? blink.gif
marian-j
Da,are.Ce ti se pare asa ciudat?
Si matzocu' are.
Uite-l pe cel schimbat:
[attachmentid=1627769250]
Iacata-l si pe cel al motanului:
[attachmentid=1627769251]
Si apropo de ce-ti spuneam mai devreme cu climatronicu' ala istet!! wub.gif
[attachmentid=1627769253] [attachmentid=1627769254]
Pozele sunt facute la cateva secunde una de alta(cat am ajuns din spate,pana in fata masinii).
Iti dai seama ce-l doare la bashcheti pe nenea de cezehas cu Webasto pe masina? wink.gif
argon
Ai dreptate, teava aia cu aripioare tot radiator se numeste, desi nu toate masinile au, aveam in gand alea mai mari, gen camioane.
marian-j
Acum inteleg de ce erai asa surprins.Matale te gandeai ca is mari.Nu-s,coane.Is doar niste tevusti amarate,subtiri cat degetu'.
Colega Victorine,abia astept sa-ti faci vreme sa ma pui la punct pe indelete.Cafeaua,berea,uischi,ce-o fi, este inclusa! biggrin.gif
Amu,un bob zabava sa-mi descarc pozele din telefon si sa v-o arat pe Francoise cea frumoasa! wub.gif
Pacat de faptul ca azi a fost urat si cetos pe la noi si pozele au iesit cam intunecate.
P.S.
Mai,acestia!Io am zis ca ma duc sa spal leguma dar nu s-o gasit niciunul sa-mi zica:bai nea scleroza,vezi ca azi e 1 Decembrie si e inchis peste tot,fi-ti-ar alțhaimăru' al dreaq! mad.gif
Asa ca am flescait-o si io cum am putut(cu galeata,ca apa e inchisa in curte sa nu inghete instalatia) apoi am scos-o oleaca la alergat sa se mai zvante,am facut niste cumparaturi si apoi am gasit un loc mai larg unde sa ma pot invarti in jurul ei.
Prin urmare a iesit o sedinta foto asa mai modesta,de criza. sleep.gif
Da' ii trag io o spalata tapana,cu ceara,cu aspirat cu tot tacamul si il chem pe doctor cu deselereu'. wink.gif
Descarc si revin.
argon
Las ca am (incercat sa) spalat eu leguma, da ce crezi ca s-ontamplat? M-am ales cu un strat de 1 deget de gheata pe ea si vreo 3 trante prin jurul ei pe patinuar, au fost vreo -6 grade la pranz la noi blush.gif
marian-j
Poze.


<span class='edit'>1 Dec 2011, 19:25:</span>
Ultima e "Laser,frate"! sleep.gif
Iulikk
De ce nu faci jurnal separat?
marian-j
Interior
Markos
Arata misto, îmi place ca are "bad boy look" din fabrica rolleyes.gif
marian-j
Ar fi inutil,Iulikk!
Numa' incarc forumul de pomana.
argon
Arata bine, volanul e reglabil pe adancime? Scaunele par foarte confortabile, acum nu se mai fac asa, ci prea ferme.
marian-j
Multam tare fain,coane Markos! biggrin.gif
Ciudat,mie nu-mi inspira aerul de bad boy.
Mai degraba mi se pare ca aduce cu o cucoana calma si zambareata,asa cum ii sta bine unei doamne ceva mai in varsta,ca mai un pic si face doispe ani. rolleyes.gif
Iulikk
E frumoasa 04.gif . Multi kmp!
argon
Ce tare, motorul se vede ca e de leguma, e identic cu al meu, mai putin cablul de acceleratie pe care nu il am. In schimb vad ca tu ai si rezervor de lichid servo, eu tot nu l-am gasit pana acum sad.gif
Markos
QUOTE(marian-j @ 1 Dec 2011, 19:43)
Ciudat,mie nu-mi inspira aerul de bad boy.
*


Io ziceam de faruri si de forma capotei. Bad boy! ph34r.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.