Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: aeroterma + stergatoarele
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mosquito86
Am crezut ca s-a ars siguranta,asa ca am schimbat-o cu una noua,dar tot nu functioneaza,nici aeroterma si nici stergatoarele.
Am schimbat siguranta a treia de sus in jos.
Daca nu e din cauza vreunei sigurante arse,care ar putea fi cauza?
maho
Din cate stiu, nu-s pe aceeasi siguranta, aeroterma e pe prima de sus.
stabil777
Vezi sa nu fi iesit firu de plus din riglete sau unde ai tu plusul , la fel verifica daca ai masa , iar cu sigurantele le-as da in cap la aia care le face, la un cap pot avea curent iar la celalalt nu,deci trebuie smirlgheruite un pic!

Parca doar stergatoarele isi iau plusul din reglete, aeroterma are un fir rosu cu o mufa care se baga in alta vezi daca ai curent acolo , iar firu negru e de masa vezi daca ai masa

Iei plusu din blocu de lumini si verifici cu masa ,firu negru ,tot la fel iei masa de pe caroserie ,de pe tumburusu de unde deschizi capota acela are masa pe el ,si cu plusul din mufa rotunda a aerotermei , asta daca ai ca la mine!
tyk_19
aceeasi problema am avut si eu
am desfacut si am verificat tot pe acolo sa vad daca am plus , am constatat intr-un final ca mi se topisera firele de la contact mai precis mufa care face legatura intre contact si instalatie si de aceea nu mai mergea aeroterma si stergatoarele pentru ca ele sunt legate pe contact pe prima treapta a lui
am schimbat iesirea din contact cu tot cu mufa si a mers fara probleme , asta a fost la mine , poti verifica si tu !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.