Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consum de benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
djasu82
pana si mie acuma imi indica 10L biggrin.gif dupa ce am avut probleme cu injectoarele dar nici de-al naiba nu resetez tabloul de bord sa vedem daca se inseala sau nu la pompa.
Dar 6L in oras poate doar se rulezi sub 1500 de ture sau mai stiu eu modificat la releul de injectie si pompa in asa fel sa taie mai mult alimentarea in frana de motor .
Si mai e o mica chichita reducerea turatiei de la 750 la 500 de ture si atunci din 0,8L /h cat se stationeaza la semafor se ajunge la 0,5poate chiar 0,4L.
Sincer sa fiu daca pe sn se punea 4 carburatoare si in rest aprinderea sa fie eletronica , pentru a nu mai zapaci tu avansul se putea modifica mai usor de oricine.
mafiozzo
intr-o vreme vroiam sa imi pun si eu cb, dar am renuntat pentru ca mi-am achizitionat o a doua masina personala iar ptr supernova nu prea mai am cine stie ce atractie, repet nu am absolut nimic modificat relantiu e tot acelasi ca la orice supernova ce are in plus care nu cred ca afecteaza consumu in minus, e remaparea si admisia toata sport nu doar filtru iar de vreo 40k km am refacut motorul, in rest doar uleiu [ nu cred ca conteaza ] castrol 10w40 care il schimb pe la 7.000 km si benzina doar din mol , ca mi am adus aminte eu tot timpul doar din mol am bagat, iar la intoarcerea din braila neavand de ales am alimentat din petrom, benzina din petrom e ff proasta pe langa cea din mol.. luati-o ca un tip "pont"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.