Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consum de benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
djasu82
nu stiu la filet daca e la fel si revazut pini de alimentare a rezistentei de preincalzire a sondei si semnalul pe care il scoate.
Voi trage un ochi pe documentatie.
slash21
nu-mi spune nimeni unde se afla sonda lambda si o poza daca se poate?
ionijhonnie
vezi topic:

http://www.daciaclub.ro/Sonda-Lambda-t118270.html
motomete2004
am facut si eu consumu am lasato fara benzina am bagat 10 litri si am mers cu ea iar pana am ramas fara benzina si am facut 130 de km faceti si voi un calcul
tatabobu
De ce, nu stii cat iese?
Maskatu
Iese 7.69. Daca vrei sa arzi pompa de benzina si sa infunzi injectoarele, poti repeta metoda asta de determinare a consumului.
marianmn
am bagat OMV 100 13l la 6,08lei/l si am facut 125km biggrin.gif
Maskatu
Iese 10,4... smile.gif
marianmn
da stiu. am mers cativa zeci de km supraturat ... undeva pe la 3-4 mii cam asa!
tatabobu
Sa nu mai spui nimanui ca la 3-4 mii rpm mergi supraturat, ca rade de tine.
marianmn
sau mai mult nu mai stiu .. ideea k nu prea ma lasa inima sa ii dau mai mult. de obicei schimb vitezele la 2000
Maskatu
Avand in vedere ca la 2800 ai cuplul maxim, numai supratuare nu se poate numi un regim de 3-4mii ture. Daca schimbi la 2000 omori motorul, infunzi catalizatorul plus injectoarele, si ghici ce? Iti consuma mai mult.
ionijhonnie
tu nu asculti motorul, nu-i simti "muzica" ?

si daca ai merge "dupa ureche" cred ca ai schimba mult mai bine treptele de viteza.

Of tinerii din ziua de azi ... cu muzicile la maxim si se ghideaza doar dupa ace... si cate odata mai uita si cifrele... mde cu mandra langa el... smile.gif
marianmn
QUOTE(Maskatu @ 13 May 2011, 14:21)
Avand in vedere ca la 2800 ai cuplul maxim, numai supratuare nu se poate numi un regim de 3-4mii ture. Daca schimbi la 2000 omori motorul, infunzi catalizatorul plus injectoarele, si ghici ce? Iti consuma mai mult.
*



nu stiu de ce si de unde am ramas cu impresia ca normal se schimba la 2000-2500 rpm huh.gif
argon
pentru consum minim asa se si schimba, cu conditia sa mearga lin, nu sa subturezi la o sarcina nepotrivita. Mergi constant cu a cincea la 1500 rpm, sa vezi ca asa vei avea cel mai mic consum.
ionijhonnie
normal se schimba la 2500-2800rpm
nici eu nu am stiut de la inceput... am mai citit pe aici, mai ascultam si motoru' ...
faceam comparatii...
argon
Nu exista 'normal', se schimba cand simti ca trebuie sa schimbi, functie de fiecare situatie distincta intalnita in trafic, nu exista o turatie anume de schimb, ce sofer e ala ce sta cu ochii tot in turometru cand schimba, de duminica.
mafiozzo
consum calculat acum seara 5.5 mixt! in oras mers sportiv schimbat in 5000rpm in afara orasului pana in 120. deci se poate si in forja consum mic, problema era in iarna ca era frig, alcumva e, cum vine caldura scade si consumu
Maskatu
Zi-mi si mie cum ai scos tu "mixt" 5,5? Mixt inseamna media dintre consumul urban si extra-urban. Asta inseamna ca in oras ti-a luat 6-7 si in afara orasului 3-4. blink.gif
fuzzzy
Consum mic cu jantele alea pe 15? Mai verifica odata si vezi ca ai gresit calculul...
v-king
5.8% - consum extraurban 90%, singur cu bagaje multe.
Am folosit preponderent frana de motor si am schimbat vitezele in jur de 3000 - 3500 rpm.

Mentionez ca e cel mai mic consum pe care l-am scos pana acum, pana acum avand prostul obicei sa schimb pe la 2000 rpm ca "parea" cam turata. Am constatat deci, ca degeaba mergi cu 1500 rpm in speranta unui consum mic... te chinui si tu, chinui si motorul.
Hacker
Consum 6,2 % 99% mers extraurban. Viteza 130-140 si o portiune de 100 km cu 160. E un consum bun, dar totusi ar fi interesant sa aflu de sonda aia din catalizator.
djasu82
ce e cu sonda lambda sau oxigen cum se mai spune.... , cand e defecta sau nu lucreaza corect si e dereglari la injectie sonda e neagra , in rest ea trebuie sa fie curata precum eletrozii de la bujii cea ce indica ca functioneaza corect motorul.
Hacker
marfa, si cu ce cheie o desfac sa vad ce culoare are, si daca e neagra ce inseamna ca trebuie schimbata sau trebuie sa caut un defect ..
AndreiSN
Cu cheia fixa.
djasu82
parca 23 nu stiu sigur tongue.gif tata acum cativa ani buni a umblat la ea fiindca il pacalea bobina de inductie , sonda era ok bobina picase biggrin.gif singura piesa de rezistenta schimbata la motorul meu tongue.gif Bobina de inductie era din gama celor cu 12K pe secundare... tragea super bine dar s-a dus dupa 4 ani de cand am cumparat-o.
82ADR
A mea consuma in jur de 6 litri mixt.

12 Jul 2011, 20:57:
SN consuma putin.
Maskatu
Eu am medie de consum in 4.394 km, de 6,82%. Iar costul combustibilului este de 8,73 EUR/100km, si 159 g/km emisii CO2. blush.gif
Ampt
Consumul mixt declarat la aparitia SupeRNovei era de 6,75 litri / 100 km !
Maskatu, esti foarte, foarte aproape ! wink.gif
Maskatu
Pai afara nu mi-a scos niciodata peste 6%. Medie in afara este de 5,5 spre 5,7 iar in oras (desi imi este greu sa estimez, pentru ca in oras consumul difera de la ora la ora, de la zi la zi) ar fi sa zicem de 7 spre 8,5 iar iarna undeva intre 8 si 10. Oricum nu imi fac griji, atata vreme cat afara scot 5,7 consider ca motorul functioneaza foarte bine. Orasul este oras si nu ai ce sa ii faci.
fuzzzy
Dar tu nu sari de 130... daca sari de viteza asta incepe sa nu mai fie asa economica masinuta...
Maskatu
Eu merg mereu "la consum", iar viteza nu ma pasioneaza. O las pentru "experti". happy.gif
fuzzzy
tongue.gif
mafiozzo
QUOTE(Maskatu @ 14 May 2011, 07:59)
Zi-mi si mie cum ai scos tu "mixt" 5,5? Mixt inseamna media dintre consumul urban si extra-urban. Asta inseamna ca in oras ti-a luat 6-7 si in afara orasului 3-4.  blink.gif
*



fi linistit ca stiu prea bine ce inseamna consumu mixt, ziua fac orasu iar seara obisnuesc sa ies din cluj dau o fuga pana la munte la relaxare, acuma dupa un drum de braila si retur in total cam 1200 km i-am facut cu 50 l[ mai aveam la alimintarea din cluj cam 5 l] 25 am bagat aici 25 de acolo


QUOTE(fuzzzy @ 14 May 2011, 09:49)
Consum mic cu jantele alea pe 15? Mai verifica odata si vezi ca ai gresit calculul...
*



din pacate nu l-am gresit
Maskatu
Pentru 5,5 mixt, ar trebui sa ai 90...95% din km in afara orasului. Si chiar si asa ar fi tot cam greu. Cum naiba tu ai mixt 5,5 si eu eu am extra-urbanul 5,5? wacko.gif Masina nu consuma mai putin de 5,5-5,4 decat daca scoti tot interiorul, mergi cu maxim 5 litri in rezervor si faci si pipi inainte sa iesi cu ea. sleep.gif
mafiozzo
... ma repet, nu stiu de ce imi consuma asa putin, nu am de ce sa mint, cand in iarna ma plangeam ca de ce consuma mult. Aseara am facut iarasi un test, adica am bagat de 30 lei benzina cam 5 litri si umpic de benzina si am facut 83 km doar in oras ...nu stiu daca are sau nu vre-o importanta in roti am 2,8 atmosfere motorul e facut cam de 40.000km si nu obinuesc sa merg frumos cu ea, si faza cu pipi`u incearca la tine poate consuma la fel de putin si a ta dupa
fuzzzy
Ai remapare?
B_i_t_z_a
Dupa cum spune si Masky....Consuml in afara greu sare de 5,5...maxim 5,7 iar un consum mixt ,undeva la 6.6 sau 6,7 ...desi cred ca se poate si mai bine.Consumul in oras este influentat de prea multi factori ,dar este undeva la 8 la un mers normal.
mafiozzo
da, am si remapare


bitza, vezi ca ai un pm de la mine , astept un raspuns:)
djasu82
mafiotu pune tablou de logan ne expui dupa aceea consumul si te credem cu totii plus te laudam !
Eu in oras mai putin de 7,5 nu o scot cu sn -ul si ai dau in guse biggrin.gif , merg cam pe nesimtite cu 80 la ora pe unde apuc ... ca tot bucuresteanu dar sub 7,5 nu am scazut.
5% poti sa ai doar daca introduci intre sonda lambda si calculator o dioda sau un montaj eletronic pentru a reduce consumul ... dar nu vei mai avea demaraj rapid ... va urca un pic mai greu in ture plus se inclazeste mai mult catalizatorul si poate pica datorita reduceri de combustibil. Acest efect se manifesta ca si cum ai apasa usor pe acceleratie si urci mai greu in ture ...
quick
da de ce sa isi puna tablou de logan? de ce sa nu faca consumul cu metoda plin plin aia iti spune exact cata benzina ai consumat.... ca alimenteaza el 5 litri si merge pana vede din nou ca acul la ceas este in aceleal loc ca inainte aia ie o presupunere si la valori destea mici de benzina si km nici macar nu poti estima calumea....
djasu82
eu nici in pompe nu am incredere dar in fine , de ce tablou si poza ca sa-l creada toti.
La mine daca parcurg 4,8km dus intors servici papa 0,6-0,7L.
Maskatu
QUOTE(mafiozzo @ 13 Jul 2011, 09:25)
... ma repet, nu stiu de ce imi consuma asa putin, nu am de ce sa mint, cand in iarna ma plangeam ca de ce consuma mult. Aseara am facut iarasi un test, adica am bagat de 30 lei benzina cam 5 litri si umpic de benzina si am facut 83 km doar in oras ...nu stiu daca are sau nu vre-o importanta in roti am 2,8 atmosfere motorul e facut cam de 40.000km si nu obinuesc sa merg frumos cu ea, si faza cu pipi`u incearca la tine poate consuma la fel de putin si a ta dupa
*


Ce cauciucuri ai de bagi 2.8? Cum ai calculat consumul de zici ca ai facut 83 km cu 5 litri? Legat de partea cu "pipi" era o gluma subtila. wink.gif

QUOTE(djasu82 @ 13 Jul 2011, 16:38)
mafiotu pune tablou de logan ne expui dupa aceea consumul si te credem cu totii plus te laudam !
...
*


Cea mai buna metoda de verificare este plin la pompa dupa cel putin 100-200 km. Nu-i nevoie sa pui bord de logan. wacko.gif
danut1981
am si eu o nelamurire,am masina de cateva luni si nu am reusit sa ii fac consumul in afara,pana acum 2 saptamani cand am facut un drum pana in mangalia si inapoi,in masina am fost 5 persoane plus bagaje,si la consum a fost ceva de genu 7,8 la 100,acest consum il am si in bucuresti asa ca nu inteleg de ce consumul extraurban este relativ apropiat de cel urban
mafiozzo
eu cred ca nu va sunt dator cu nimic de imi cereti sa pun bord logan plinuri mai stiu eu ce, aici din cate stiu e un topic de " consum benzina " fiecare isi spune cat i consuma masina mie ala mi consumu, nu credeti e fix problema voastra:) probabil viitoru propietar isi va face cont si el aici va spune exact consumu meu si cel mai sigur si lui i veti baga replica " pune bord de logan "
Maskatu
A bun, deci tot ce ai spus tu de consum este bazat pe estimari ochiometrice. Si te mai si bati in piept ca ai dreptate. Tipic romanesc.
pulbur
PAREREA MEA , e ca mafiozzo,dupa cum vedem in poze are jante de 15...

buuun,unde vreau sa ajung?la eroarea de kilometraj radmasa.gif
mafiozzo
pe estimari litriometice wink.gif ps: acuma is cu jantele pe 13", nu ma bat cu pumnu in piept, tipic romanesc replica ta, chiar nu ma intereseaza ce crezi, eu stiu cat bag si cat drum fac, si mare diferenta cu cele pe 15" nu e la consum, sti cum se zice daca tie iti consuma mult trebue schimbata bucsa dintre volan si scaun
Maskatu
Esti cam impertinent. Ceea ce spui tu nu se bazeaza pe ceva concret, ci doar pe estimari ochiometrice relatate la cati km ai facut si la cum a cazut acul. Asta poate duce la erori mari. Plus de asta esti singurul, sau printre singurii care se lauda cu consumuri de sub5, in conditiile in care atat consuma (spre exemplu) dieselurile de 1,5 de la renault, motoare cu ceva mai mult pedigree, de alta generatie.

Eu nu am de ce sa imi fac griji. Masina consuma cat spune producatorul, poate un pic mai putin, ceea ce este mai mult decat imbucurator.

Ps se spune "piesa dintre volan si scaun" nu "bucsa".
mafiozzo
la voi la bucale asa se zice sa se prinda mai repede omu, la noi e bucsa

estimari ochiometice visezi, de s-ar fi intamplat odata da as fi spus eroare clar, dar de fiecare data de aceasi suma fac aceasi kilometri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.