Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ulei ars
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fullhouse
Salutare tuturor. Intrebarea mea ar fi daca afecteaza cu ceva uleiul ars aplicat pe caroserie. Vreau sa o ung putin pe burtica si pe sub roti, acum ca vine primavara. Ma gandeam sa fac un amestec de ulei ars si vaselina si sa o aplic cu pensula. Ulei ars si vaselina am berechet, pot aduce de la servici, n-as mai da cheltui bani cu ele. Mersi anticipat
ghitza
poti linistit ,o sa ii placa
bucatzel
Ulei ars se punea, pentru ca n-avea lumea de unde sa ia altceva. Dar uleiul ars are pardalnicul defect de a fi deja putin acid. eu n-as da cu el.
argon
Uleiul ars e acid cu caroseria, si cancerigen cu oamenii, baga ulei nou.
Alex4u
a mea de 20 si ceva de ani face baie anual cu ulei ars...deja am aproape 1 galeata sa o ung iar peste tot si nu are nici pe masa...
Andyno
acid cu caroseria....oare de ce dupa 10 dacia mea e ca noua? pe sub ea si la pasaje?
ulei ars dat cu pensula la 1 chiar si 2 ani...cate un kg in praguri, usi etc.
Alex4u
exact asa fac si eu...o dau pe o parte si o imbaiez...=)) in praguri am T90 si in usi la fel
panter1
sub masina si contra aripi baga clar Vaselina, nici decum ulei ars sau ulei nou.. gandeste ca pe sub ea sa sare apa aruncata de la roti cu putere pe timp de ploaie iar uleiul va pleca rapid de acolo.. Iar ca sa faci o treaba si mai buna intai curato, sau spalo bine unde vei da cu vaselina ca sa prinda bine sa nu mai cada de acolo.. Cu timpul se va imbiba cu praf si trebuie sa faca priza bine cu tabla sa nu cada cand se va ingreia putin cu praf.. daca ea ramane lipita va ramane acolo mult timp si te va apara de rugina..

Uleiul este bun de pus in usi si de bagat in praguri tinut o perioada de timp iar gaurile acelea de scurgere din praguri sa fie astupate intai cu silicon sa stea acolo uleui o perioada.. Iei un demaraj, o frana.. trebuie sa se plimbe in prag.. iar tu nu il vei vedea.. insa el isi face treaba... iar dupa vro 2 saptamani timp in care ai mers cu masina poti destupa gaurile acoperite cu silicon si lasi sa cada uleiul de acolo caci la o ploaie va fi nevoie sa se scurga apa din praguri..

A mea dupa 10 ani e ca noua.. trebuie sa te chinui sa gasesti rugina si este tratata cum am scris mai sus smile.gif
Andyno
ce se vede in poze este ulei imbibat cu praf.....dupa ce s a imbibat cu praf am dat iar cu ulei cu pensula.

faza e ca nu se ia nici la spalatorie icon_mrgreen.gif ..in rest pe fata la aripi este uns bine si am carenaje.
1055
Am in fata blocului unde locuiesc o dacie care sta acolo de vreo 3-4 ani.In fiecare zi ma uit la ea si parca rugina uita sa o mai atace.L-am intrebat pe vecinul meu ce si cum a conservat-o in halul asta, ca desi sta in ploaie de atita timp inca rezista mult mai bine decit multe altele plimbate si curatate.
Mi-a zis ca in primul rind el nu lasa nicodata bateria conectata ( oricum bateria nu mai este pe masina de mult timp) cind masina era oprita.Chiar se gindea sa inlocuiasca minusul de pe caroserie cu for de minus separat astfel ca sa nui mai aiba curent prin caroserie si ca atare sa limiteze elecroeroziunea-si rugina care sa vina de sub vopsea.
Ultima oara cind a antifonat masina a incalzit ulei ars, vaselina si a adaugat in amestec ceva lumanari din ceara.Pentru aripile din fata si oalele din spate a folosit acelas amestec pomenit mai sus dar in care a adaugat rumegus foarte fin si ceva vatelina .
Acest amestec l-a "aruncat" cu bidineaua pe dedesuptul masinii.

Cit despre faza ca uleiul ars ar fi acid a dat urmatoarea explicatie....uleiul ars maninca rugina nu tabla, iar sarea de pe drumuri si acidul din ulei se pot neutraliza reciproc.
Apa de ploaie sau apa din baltile de pe asfalt poate fi mai acida sau bazica in functie de zona, oras, industria locala ...
Se spunea pe vremea lui Ceausescu sa nu iti cumperi masina din Ploiesti mai ales din Ploiesti nord din cartierul fabricii de detergenti.


Ma bate gindul ca imediat ce se vor oprii ploile sa folosesc si eu un astfel de amestec.
maho
Are imaginatie , vecinul tau...electroeroziune cu un pol (-) ?
Dar asta a fost cea mai tare: "uleiul ars maninca rugina nu tabla, iar sarea de pe drumuri si acidul din ulei se pot neutraliza reciproc." doh.gif
Da, s-a mentinut, ca n-a mers iarna cu ea. Si daca n-a mers deloc, nici ploaia n-a atins-o pe unde se da cu antifon si alte alea.
stabil777
Verificati-va anual sau la 2 ani caroseria sa nu prinda rugina ,altfel e vai si amar ,uite aici contraaripi la masina de 10 ani, apoi cel mai grija sa aveti de acele profile scurte perpendiculare pe lonjeroane unde se fixeaza cricul , acolo e musai ,neaparat sa puneti vaselina ,altfel cu timpul ele vor ceda iar impreuna cu ele si pragurile .

Este o mare idiotenie indiferenta .Dati cu orice numai sa nu rugineasca!.
Cit despre acel minus uite ce a facut baiatul asta si apoi nu i-a dat itp!

http://fieratanie.host56.com/
Tudor Badescu
Uleiul"ars" devine acid daca se merge cu el pana se face noroi,dar normal se schimba pana sa se acidifice.Uleiul aditivat nou are totusi mai bune proprietati anticorozive.
Pe de alta parte uleiul se scurge destul de repede si e bun ca atare in special in spatii inchise(de ex.praguri)unde nu vin jeturi de apa de la roti.De asemenea,in usi le manjeste rau pe dinafara.Eu folosesc de foarte multi ani urmatoarea reteta:vaselina dizolvata in benzina+putin ulei atat cat sa poata curge printr-un tub de perfuzie.Cu tubul de perfuzie sau seringa introduc solutia in incheieturile de table,in interiorul usilor,etc,de 2-3 ori la interval de cateva zile.Benzina ajuta la infiltrare apoi se evapora si ramane vaselina usor muiata de ulei.Totusi unde e cam multa rugina dau intai cu ulei.Unde stropeste roata,tot vaselina data la final asigura un strat durabil.
mihai7575
QUOTE(fullhouse @ 6 May 2011, 14:44)
Salutare tuturor. Intrebarea mea ar fi daca afecteaza cu ceva uleiul ars aplicat pe caroserie. Vreau sa o ung putin pe burtica si pe sub roti, acum ca vine primavara. Ma gandeam sa fac un amestec de ulei ars si vaselina si sa o aplic cu pensula. Ulei ars si vaselina am berechet, pot aduce de la servici, n-as mai da cheltui bani cu ele. Mersi anticipat
*


este o idee buna ,eu am aplicat-o la mine multi ani ,si am fost tare multumit,in schimb nu-i da cu vaselina ptr ca ea isi pierde proprietatile in citeva luni cind o dai pe tabla la exterior si se transfotrma,in noroi,parerea mea.
te salut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.