Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tremurat la plecare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
viperfox
salut tuturor,

am si eu o problema cu break-ul meu din `99 pe carburator: de ceva vreme, la plecarea de pe loc, trepideaza foarte tare. fenomenul esta acela care se intampla cand pleci de pe loc (bagi a 1`a si patinezi ambreiajul pana o ia din loc) si dai drumul prea repede la ambreiaj sau accelerezi prea putin. DOAR ca la mine se intampla oricat de incet ai pleca de pe loc.

are cineva idee de unde poate fi?

eu pana acum m`am gandit ca s`o fi dereglat avansul, dar am incercat sa ii dau mai putin sau mai mult avans si fenomenul persista.

ms anticipat pt sugestii
Kanutza_77
Simti ca merge prea turat in raport cu viteza?(adica iti patineaza ambreiajul?).Daca motorul este in regula este posibil sa ai probleme la placa de presiune sau vreun arc rupt la arcurile de amortizare de pe discul de ambreiaj.Astept sa mai confirme si altcineva
ghitza
ese din ambreiaj problema mai mult ca sigur,placa sau discu,pana nu desfaci nu stii exact
Alex4u
vre-un tampon de la motor...si trepideaza cand pleaca ...sau ambreiajul cum au spus colegii mai de sus..
maho
Nu cred sa fie arc rupt la discul de ambreiaj, nu s-ar fi lasat doar cu trepidatii, facea ca toti dracii cand intra (daca mai intra) in viteza. Am patit-o (arc rupt) mai demult, si sigur nu se lasa doar cu trepidatii...
catalinxx
de la avans nu e sigur.poate sa fie si din cutia de viteze, sa ai un rulment pe cale sa se sparga,sar dintii la pinioane.
Virusux
asa am patit eu .nu mai aveam ferodouri la discul de ambreiaj si calca direct pe fier.nu mai merge cu ea ca o sa strici placa de presiune si volanta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.