Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mai vreti Logan?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Alecs_TGA
eu unu m-am cam saturat de Logan-asul meu pentru ca speram ca in sfarsit lucrurile romanesti sa nu se mai faca simtite in mod NEPLACUT!! acestea in parerea mea ar fi CAUCIUCURILE (montanele initiale), vopseaua ca mi se apre ca zgarie mult prea repede adica la spalare se fac zgarieturi fine si ar mai fi unele lucruri care nu imi vin in minte acum!!


[Completat de moderator ]
Va rog respectati dorinta initiatorului topicului, si votati NUMAI daca sunteti posesori de Logan. Altfel statistica nu va avea nici o relevanta

Va multumesc
marksman
Da, mai vreau. Dar unul bun, la care nu s-a facut economie de materiale pe unde nu trebuie, cu un motor cu 16 valve... sau diesel (tdci wink.gif )

Argumente: de ce nu am ales Solenza ?
- eram 5 in familie dintre care bunica-mea era cea mai solida (90-100 kg), deci trebuia o masina spatioasa
- vizibilitatea la SLZ este mai slaba decat la LGN (pararea mea si a tatei), stalpii laterali ai parbrizului la SLZ iti intra mult mai usor in orizontul vizual.
- portbagajul mai mare ca si volum la LGN
- ratele de leasing SLZ Scala ~= ratele de leasing LGN Laureate
- pareri ale celor care aveau SLZ si au facut drive test cu LGN si au zis ca SLZ+, LGN++ (bine, altii au zis ca SLZ+/LGN- sau SLZ++/LGN+, sau ca nu se merita diferenta de bani, ca tot Dacie e si una si alta)
- pararea buna a mamei in privinta aspectului masinii (deh, firma ei, banii ei smile.gif ) => vot in familie SLZ 1, LGN 3
- parerea buna a celor care si-au cumparat LGN inainte
- graba de a incheia anul fiscal smile.gif

De ce nu am ales altceva (masina straina second hand sau noua in leasing):
- second hand in leasing = hotie la drumul mare plus loterie (deh, second hand...)
- masina straina noua in leasing (sa fie si spatioasa si sa se incadreze in bugetul firmei, afectat de inca o rata, nu s-a gasit nimic)
- istorisirea unui prieten de familie al carui var si-a busit Octavia noua si sperietura la auzul preturilor pieselor de schimb la masinile cu pretentii

Argument forte contra LGN: consumul
Alecs_TGA
hmm ma refeream la ce exista in momentul asta pe piata nu ce as vrea!! smile.gif
si eu mi-as dori un logan care sa aiba motor de 2,5 l si se bata cu BMW-urile!! ce vis smile.gif)
NU UITATI SA ARGUMENTATI!
Liviu
Eu am votat NU .. nu (mai) vreau Logan .. nu am vrut niciodata ..

Am condus Logan 1.6L si e la furat comparat cu "vechea" DSN cu 160.000Km la bord. La furat in ceea ce priveste manevrabilitate/tinuta de drum/demaraj (nu vorbesc de confort).

Asa ca dupa ce am vandut DSN-ul am preferat fratele mult mai mare al lui Logan -> Megane smile.gif ... si inca ala break (care poate nu l-as fi ales daca exista Logan break).
simon
QUOTE(dadoshel @ 20 Jun 2005, 21:17)
eu trebuie sa ma abtin de la vot ca nu am logan dar taaare as mai vrea unul....pentru cine s-a socat sa vada ca am o batranica din '89 sad.gif
*



Te inteleg foarte bine, am dat batrinica din '89 si astept cu nerabdare Loganul 1.6. laugh.gif In legatura cu controversa de proportii cosmice daca merita Loganul si ce defecte are el eu cred ca ea este transata de vinzarile uriase (inclusiv in vest, a se vedea cit de repede le-au supt francezii, cereri de 2000 buc./luna fata de previziunile Renault de 800 buc./luna). Masina este un succes comercial deci este foarte buna. Pentru cine este buna? Pentru cei care nu pot cumpara altceva. Daca nu pot cumpara tot atita masina Skoda cit Logan de 8900 euro atunci Logan este masina perfecta pentru mine. In legatura cu disputa privind o masina veche vest la aceiasi bani iarasi este simplu: sint oameni nascuti sa le placa lucrurile vechi si oameni nascuti sa se simta bine doar in lucruri noi.
Ake
idem Liviu
maxiK
Am votat "Da" pentru ca la banii astia, dupa parerea mea, nu ai ce altceva sa cumperi (ceva care sa merite) wink.gif .
Diac
Noi am avut in familie o Dacia 1310 din 1984. Atunci aveam un an si practic am cresut in ea! Anul trecut am descoperit in sfarsit ce inseamna DSN wub.gif , iar acu' cateva luni am renuntat la batranica in programul rabla, si am optat pentru Logan.
Am votat DA, as mai vrea Logan, eventual mai puternic 1,6 16v si break (asta pentru ca foarte mult timp mi-am dorit break). smile.gif
Dupa 20 de ani de Dacia 1310, astea par limuzine, OZN-uri!!! laugh.gif
CosminM
Deocamdata am votat "da" pentru ca nu pot sa-mi iau altceva de banii de pe logan (second hand doar in anumite conditii ... care nu s-au indeplinit). Dar poate unul cu motor mai mare. Nu-mi convin nici mie multe lucruri la logan dar asta e...nu am bani de altceva(si mai sunt si alte necesitati mai importante decat masina).
Alecs_TGA
hmmm cine mi-a mutat topicul?? nu-l mai gaseam! smile.gif
charlton o buna achizitie Golful 4!!!
si eu spuneam la inceput la fel ca la banii astia nu am ce sa imi iau (bine ca nu am luat-o cu banii jos) dar lucrul facut la romani tot lucri romanesc se numeste!! bine ca masina nu are nici o vina! dar ......... sau unde o fi ca dupa 6 luni ma plictisesc de masina?? am mai intrebat niste ptrieteni care au masini!! fiat stilo, golf si au zis ca si eu vor se le vanda ca nu le mai place!! smile.gif (oare ne-am plictisit noi de ele??
dantes
Am votat NU... Desi nu sunt posesor, am fost cat pe aci sa fiu...si nu banii au fost problema in a nu deveni posesor de lgn...

Motive:
-puturoasa
-dulap
-consum
-finisaje
-zgomot
-tinuta de drum
-diverse scartaieli care nu mi-au placut la o masina de 8000 km, si luata in noiembrie anu' trecut...

Am avut pe mana un Ambition timp de aproape 2 luni (a cumnatului), dupa care am optat sa fac altceva cu banii...din rest am luat dsn-ul.

Cred ca motivele mele coincid aproape perfect cu cele ale lui Liviu...
Codrin
Mi-as mai lua inca o data Logan. Nu sunt amator de loterie cu sh-ul si la banii astia si dotari echivalente nu e altceva pe piata
madkat
am votat nu... chiar daca nu am am fost f. aproape... dar mi-am revenit...

argumente:

- nu imi place designul (nu zic mai mult sa nu enervez posesorii) dar la banii astia...
- motoarele depasite
- interiorul lipsit de orice fel de detalii ...
- consumul oleaca mare...
- franele subdimensionate (nici macar ventilate pe fata nu e admisibil la ditai masina)

in schimb un dci de 80cp poate mi-ar surade... tongue.gif - pana atunci SRN-ul isi face treaba mai mult decat onorabil (cu scartaieturile de rigoare da m-am obisnuit)
miki
Am votat NU! Pentru ca nu-mi place, in special la manevrabilitate, stabilitate, design...
Dar cind o aparea breack-ul si motor 16V ma mai gindesc!
Totusi judecind la rece si cf. posibilatilor mele financiare este SINGURA ptiune pt o noua masina. Daca o rata as putea duce CASCO pt una straineza, in nici un caz... 256.gif
Daca as puea sa cistig lupta cu zgomotele, chiar nu ma-si gindi sa scap de DSN... Dar asta e.. scapi de unu' apare altul... blink.gif
JohnyBe
Da, pentru ca nu am alta optiune la banii astia. Masina SH cade din prima. Da, mai bine LGN decat SLZ. Pot spune ca-mi place mai mult si cu asta basta. Am si LGN si SLZ in curte deci pot spune ca parerea mea nu este facuta pe baza celor auzite.

@Marius: pai eu cred ca este vorba de o evolutie in bine
Ake
Aici nu este Cafenea. Va rog incetati discutiile off-topic. Se vor sterge toate posturile care se abat de la subiect. Va multumesc
dantes
Pentru a motiva si mai mult votul negativ, fac precizarea ca loganul cumnatului sta la mine, si il mai iau la picior, mai mult il ia nevasta, pentru simplu motiv ca mie nu-mi place! PUNCT!
Nu am dat eu banii pe masina, dar e in familie (a mea), si o foloseste sotia! Asa ca sunt unul din posesori, dar indirecti...sotia e incantata, dar nu are cum sa voteze si ea, ptr. ca nu e pe forum, si oricum chiar daca ea zice da, suntem doi, iar la masini de regula am drept de veto ! 243.gif

PS: Precizez ca nu e off-topic, ci chiar un vot ptr. da, din partea sotiei, (nepus in poll) cu argumentul ca ei ii place, si o lamurire ptr. votul meu negativ....
simon
Sint printre cei care au votat pentru Logan desi nu am si nici nu am condus Logan.
Dar am platit si astept sa vina si am fost pasager in Logan. Pina cind nu voi avea bani pentru o masina mai buna nu imi voi schimba parerea despre ea indiferent ce probleme voi avea cu ea. Am avut Dacie Berlina ani de zile, ce poate fi mai rau decit a fost ea? Ce imi ofera Loganul imi place, daca voi patimi cu ea ramine de vazut. Cei care sint contra Loganului sa imi arate o alta masina NOUA de 8900 euro cu aceeasi echipare si poate ma razgindesc. Ura!
radian
Am votat da, pentru ca:

- la banii acestia nu prea ai multe alternative,

- imi fac treaba cu el foarte bine,

- la peste 25000 km parcursi nu am avut probleme deosebite cu el, sunt multumit pana acum cel putin de fiabilitatea lui.
daciafan
cool.gif am asteptat cu sufletul la gura aparitia acestei masini si nu m-a dezamagit insa am votat Nu in semn de protest ca cei ce o produc au uitat de promisiunea de 5000 de dolari sau euro sau ce-or mai fi; intr-un cuvant este scumpa sad.gif
RABADU
N-am multi km cu ea dar imi place.
Am votat in consecinta.
La pretul ei ceea ce ofera este ok din punctul meu de vedere.
madkat
@daciafan - ai dreptate... plus ca la cat de cheala e varianta de 5800 euroi puteau fara probleme sa o dea la 5000...
dizzy
Am votat Da.
Am avut Solenza si acum am Logan.
Nu am avut probeleme tehnice cu SLZ (doar apa pe la parbriz dar s-a rezolvat in garantie).
Plus Solenza: Mai fasneatza fiindca e mai mica, hayon in loc de capac de portbagaj
Minusuri SLZ: Comportament incarcata, rigiditate mai slaba, lipsa ABA si airgbag (era model 2003 fara airbag si ranforsari, dar cu AC)
Plus Logan: Mai rigida caroseria, nu scartzaie, mai silentioasa, mai confortabila, mai sigura ca are airbaguri si ABS, mai mare garda la sol.

Considerc a ambele masini sunt o oferta cinstita dpdv al pretului, dar daca iti permiti ar tb sa iei Logan, isi merita diferenta de pret.
Ghost
Am votat da caci face banii pe care ii dai. N-am avut probleme pana acum si sunt multumit de Logan. Cu bani putini, daca esti pasionat poti duce masina intr-o clasa superioara (cititi sectiunea imbunatatiri)
f_ionik
Am votat NU, pentru ca mi-a creat destule probleme (Vezi "Vot deficiente Logan" si "Zgomote si vibratii Logan" - fost "Zgomot anormal si vibratii motor").

Am masina din 24 septembrie 2004 si puteam sa o iau din 17 daca nu aveau probleme cu calculatorul (asa-zisul virus). N-as putea spune ca la acesti bani poti sa cumperi altceva, mai ales in ziua de astazi. Spun insa ca nu avem suficienti bani pentru a-i arunca pe ceva prost. unde se duc 8900 euro ar mai incapea ceva bani pentru un lucru de calitate (parerea mea). Cred ca se pierde mai putin asa.

Despre remedieri, nici vorba. Mai mult chiar, deficientele semnalate nu sunt nici macar recunoscute. Inca o data spun NU.

Comparatiile facute cu modelele anterioare, in special cu Dacia Berlina nici macar nu-si au rostul. E ca si cum ai compara o locomotiva cu aburi cu un TGV.

Sondajul arata 17% pentru NU. Si 10% daca ar fi, tot ar fi mult, raportat la numarul de autoturisme vandute. Faptul ca se vand nu inseamna ca sunt extraordinare, ci asa cum ati mai spus, se vand pentru ca nu exista ceva mai ieftin.
osirus
DA,pentru ca merita din plin banii dati,mai ales cind o fi mai larga gama de motorizari...........
ionut_val
Am votat da, pentru ca sint posesor de logan si chiar sint multumit de ea.
Alecs_TGA
si gama mai mare de motorizari o sa sara la pret!!! si nu mai e deloc ieftina!!!hmmm!! si piesele si TOATE sunt fffff scumpe ! sunt aproape de pretul renault!! ex; ora manopera dacia logan 390.000 si la renault 500.000!
Ionut_r2100
Eu am votat DA pt ca o sa imi mai iau unu diesel biggrin.gif (deh multi soferi in familie)
LogNick
Am votat Da pt. că sunt mulțumit de mașină, nu mi-a creat probleme până acum și oricum nu-mi permiteam o altă mașină NOUĂ care să-mi ofere ce oferă Loganul la acest nivel de preț.
B 45 GAO
AM VOTAT DA!Pana acum am alergato pe autostrazi,m-am tras cu toata lumea de la pietoni,biciclisti pana la ford-uri ,skode,etc(nu neaparat am iesi eu castigator dar barem s-a tinut) am facut pe 4x4 cu ea pe la munte am scapat de cateva accidente uratele cu ea si la sfarsitul zilei nu mi-a fost rusine sa ies cu ea in oras intr-un club sau intr-un restaurant si sa o parchez langa un vw sau audi!
Multa lume a fost scceptica sau poate chiar importiva la logan cum au fost si pentru supernova sau solenza si cand au iesit de pe piata nu mai stiau unde sa alerge sa-si cumpere una. smile.gif
RTZone
Am votat DA pentru ca am avut sh(fiat regata) si nu va spun ca eram abonat la piese de origine la aceleasi preturi ca brava(1998-1999).Este o placere sa gasesti piese(noi) peste tot si mai ales in Vitan.Yeah Logy,go go go!
ZaiR
excelent...eu am votat clar NU am avut 2 supernove care daca in fiecare saptama nu se strica ceva la ele ...cred ca nu se simteau bine...dupa ce a aparut loganul...am vrut 1 an de zile sa astept,sa vad ce face cum se comporta...si am ajuns la concluzia ca pret/fiabilitate hmmm...sunt prima parte pare mult ridicata...+ design si comportamentul la drum...sa fim seriosi...nu e cazul sa il comparam cu un Cielo(parerea mea) care este o masina cu un proiect de acum 11 ani iar pretul lor nu difera foarte mult
Apropo:cine vrea logan la AAAauto sunt nu numai pe modele ...sunt si pe culori asta spune multe despre o masina fabricata de numai 1 an....

PS:[am preferat sa compar loganul cu alta masina autohtona]


Vot anulat de moderator


Poll-ul se adreseaza posesorilor. Va rog putina atentie, si un dram de respect pentru initiatorii topicurilor. Multumesc!
hash
Am votat DA pentru ca mi-am luat-o dupa un an, cand s-au mai reparat din belele si probleme n-am avut cu ea inca. M-am saturat de fumurile si aerele si .. pe care si le dau mecanicii de la alde Skoda (n-aveti decat sa va ofticati) si prefer sa-mi iau versiune a de top de Dacie decat ce stiu eu ce altceva nou dar mai slabutz ca motor. Mi-as fi luat un motor mai 'nervos' daca ar fi existat. Nu vreau sa ies nicicum in evidenta cu cinestie ce masina fistichie dar scumpa la reparatii si la CASCO.
costeniuc
Am votat DA. Nu o am decat de o saptamana si am facut aproximativ 100 km cu ea dar cred ca isi merita banii.
Precizez ca am fost posesor de diverse SH (Ford, Citroen, Peugeot, Dacia) dar nu se merita (poate doar un SH care este inca in garantie)
1.6
Am votat NU pentru ca:
-scartie
-bate
-pacane
-zornaie
-vibreaza
-e zgomotoasa
-e periculoasa la franare si dracu stie la mai ce
-e puturoasa
-arata ca dracu dupa nici o luna...tinuta in garaj(din cauza vopselei sau lacului)
-e foarte foarte scumpa la ce-ti ofera
si toate astea la 7000 km
RUSINE!
ps:sa nu uitam de reteaua de service dacia
este parearea mea!
Slider
DA. Fata de batrinica mea berlina - acu' o fi deja fonta saracuta - sa merg 4000 km fara sa ma uit macar la motor...deh alta viata. Deocamdata - si sper sa ramina asa - nu am nici o problema la masina.
instructor
DA. Spatioasa. Frumoasa (mai putin capota portbagaj). Motorul merge f. bine si consumul e acceptabil. La 7880 euro am AC, comp. bord, servodirectie, 2 air-bag -uri, metalizata, radio cu 4 boxe, geamuri cu tenta, oglinzi ext. act. electric si alte mici prostioare utile+ motor 1,6. Am cautat alta masina care sa contina aprox . aceleasi dotari la aprox. acelasi pret , dar nu am gasit.
Ake
Nu este locul pentru discutii off-topic.
ATENTIE! in acest topic voteaza doar posesorii de Logan (cititi si voi titlul, ce naiba!)
Anonym
Mai vreu Logan pt că: iti faci treaba cu el,
la banii astia NU gasesti masina noua si E SINGURA MASINA IN CARE INCAP IN SPATE LA SOFER; DUPĂ CE AM STAT EU LA VOLAAN!!!!!!! biggrin.gif cool.gif
Anonym
DA pt ca:
la banii astia nu cumperi masina noua (si tare multa masina iti dau);
pina acum am rezolvat ai multe probleme decit am crezut (e drept ca parca au fost cam multe in ultima vreme, dar le-am rezolvat smile.gif ),
e singur amasina in care incap boiereste, iar la mine asta a fost o problema. Acum nu mai e! biggrin.gif
ovidiusoft
DA. Pentru ca in afara de reglatul franei (si al alarmei, dar asta nu tinea de Dacia) nu am avut nici o problema. N-am deschis niciodata capota la motor si nici n-am de gand pana nu se termina lichidul de spalat parbrizul. De banii astia nu aveam ce altceva sa-mi iau si consider ca raportul calitate-pret este mai mult decat cinstit. Daca Dacia o tine tot asa, peste 3-4-5 ani imi iau tot Logan, versiunea 2 smile.gif.

PS: Am rezolvat complet si problema oricaror zgomote si scartaieli. Am descoperit ca mp3player-ul dat la volum peste 15 acopera cam orice. La peste 20 nu mai conteaza nici macar daca sunt pe piatra cubica biggrin.gif
Kramer
Am votat "NU", desi sunt cam 50%, pentru ca 2 motive importante pentru care am optat pentru Logan s-au dovedit false:

- reteaua de service dezvoltata - de fapt e dezvoltata dar populata de incompetenti si hoti

- costuri de intretinere reduse - nu prea mai sunt reduse, comparativ cu alte marci, vezi Opel Astra Classic de exemplu
ICET

Am votat "DA",pentru ca sunt foarte multumit de ea.Pana acum nu am avut nici cea mai mica problema reclamata pe forum de alti colegi si fata de dsn sau slz,pot sa spun ca e mult peste(chestie de gusturi,fiind propietar de amandoua).Poate o gama mai larga de motorizari si optionale,ar face din golan o masina mult mai cautata de posibilii posesori,dar la pretul si dotarile actuale,nu gasesti alta masina la fel decat cu cel putin 1000 E mai scumpa si mai mica ca spatiu si dotari mai putine.
ps...un mare un vot in misul il acord serviciilor postvanzare si anume celor din service,care mai au mult pana sa ajunga acolo unde ar trebui mad.gif !
Jack Daniel's
Mai vreau , dar cel cu 107 cai . Sunt multumit de el .
AND
Eu as recomanda celor care vor sa-si ia logan dar au mai multi bani decat am avut eu cand am luat laureate-ul , sa colinde germania si sa-si aduca un sh bun , sau sa incerce pt altceva. Ma refer la cei care se gandesc la 1.5 dCi Laureate si chiar si cei care se gandesc la 1.6 Abition. Daca ai 9-10.000 euro , ia-ti nene ceva MULT superior , pentru ca poti!
juristul2000
Am votat da pt ca sunt un optimist
gabriel_TMF
Am votat DA pentru ca o am de sase luni si sunt foarte multumit de ea. Este spatioasa, se comporta bine la drum si chiar arata bine masina. Spun unii ca zornaie si scoate tot felul de zgomote, unde??? pe piatra cubica, pai pe acolo zdrangane si mertanu'. In alta ordine de idei eu am Laureate 1,4, A/C, geamuri electrice, servodirectie, computer de bord, s.a.m.d. Cumparati voi o straineza la banii astia.
P.S. Inainte am avut o SuperNova deci nu vin de pe cine stie ce harb sa zici ca m-a dat pe spate Loganul.
radioman
Cu siguranta ca Loganul e un mare pas inainte , dar cum in totdeauna e loc si de mai bine, cred ca urmatoarea masina va fi una care sa depaseasca caliatile Loganului...Asta daca nu se intampla in 3-4 ani cine stie ce minuni pe la Dacia sau prin Romania, si facem vreo masina cum au cehii, care ii bat pe multi cu calitatea produsului lor.Toate bune!
wink.gif


logany
Am votat da ,pentru ca raportul pret/calitate e optim,e o masina de familie spatioasa in interior,portbagaj,intretinere mai ieftina decat la cele din import,retea service in toata tara,piese de schimb pe toate drumurile.... Peste 4 ani , cand termin de achitat ratele la logan,imi iau alt logan nou,sau orice alt tip de automobil fabricat la noi ,daca imi va satisface pretentiile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.