Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia papuc
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
toti-fan
Am reusit sa-l rup,pe dreapta,cum il scot de acolo,s-a rupt undeva pe la jumatate,multumesc anticipat pentru orice informatie utila.
stabil777
Am gasit un pic de teorie aici , practic vezi tu! pina-ti raspunde cineva!.

http://www.trotusaeauto.blogspot.com/ derulezi in jos si ajungi la arborele planetar
toti-fan
Teorie ca teorie,da cum o scot de acolo fara sa desfac toata puntea dupe arcuri,ca numa ce am schimbat rulmentii din grup si reglat ca la carte,semeringuri,ulei profi,garnituri,silicoane si multa munca sad.gif
HUMMER H1
am patit si eu la cel vechi sa rupt planetara spate si a ramas un capat in grup ,eu lam 'scos'mai bine zis lam tras un pic cat sa mi permita sa scot grupul cu o bucata de magnet bagat intro teava de pexal altfel nu esea grupul ca ramanea prins in acel capat de panetara
dar tot trebue scos uleiu din grup si data roata jos eventual si butucul de la roata
dar grupul u se deregleaza in schimb e un pic de chinuiala
nikuniku
toti-fan scoti si planetara cealalta si bagi un fier de 6-8mm si impingi planetara rupta,lungimea fierului cat puntea nitel mai lung
stabil777
E clar, asta nu mai scrie in carti ,dar m-am convins, Niku are ceea ce se numeste, inspiratie.!
HUMMER H1
inspiratie este dar nu ser poate deoarece in grup nu permite trecerea acelei sarme dintro parte in cealalta din cauza satetlitilor si a bolturilor lor care trec prin dreptul planetarelor
Florinel 86`
Eu le scoteam in felul urmator:iei un aparat de sudura si o bucata de fier(6-8mm diam.),il pui ca si cum ai avea electrod si practic sudezi fierul de planetara rupta si pe urma extragi.Crede-ma ca este fara niciun fel de caterinca sau alt ceva.Iar daca cumva te bate gandul sa scoti cealalta planetara si sa impingi restul de planetara iti zic ca nu ai cum sa faci asa ceva deoarece axul de la sateliti nu-ti permite asa ceva.Spor...
stabil777
Ce a zis Niku cred ca merge cum e la mine ,eu am punte de 4x4, dar fara diferential deci e goala prin 'nauntru!

Da si asta e buna cu sudura! 182.gif
HUMMER H1
daca ai cardanul si planetarele pe spate cea mai buna ideie e cea oferita de Florinel86 la asta chiar nu am gandit dar e bun de stiut up.gif
toti-fan
Gata,l-am rezolvat,l-am scos afara,munca de chinez batrin,am scos diferentialul pentru inspectie,verificare pentru alte hibe,curatat,spalat,montat inapoi,planetare noi,semeringuri noi,ulei nou,sa vedem cit tine.In total 2 ore,ca se insera si se incalzea berea icon_mrgreen.gif
Florinel 86`
Cum l-ai scos pana la urma? biggrin.gif
toti-fan
Am scos semeringul apoi cu un cornier suptire.cam 10/10,l-am piscalit pina a iesit din grup si a cazut in punte,am scos grupul conic si asta e.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.