Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curatarea/ spalarea masinii
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
StefanT
Da, deci un chestionar extrem de util bineinteles.
Eu votez EXTERIOR SI INTERIOR la spalatorie. Totusi, in afara de 2 spalatorii, nu sunt complet multumit de niciuna. Si astea, culmea ca una este in Braila si una in Bacau. Oricum Braila rullzzz, de departe record absolut in spalatorie auto.
In majoritatea cazurilor, ori sunt multumit de interior si o dau baietii in bara la exterior, ori iese de zici ca nici rodajul nu e facut si gasesc firimituri printre cotiera si scaune, etc.

Acuma poate sunt si eu mai fixist, dar nu imi plac cei care nu aspira bine scaunele, pe sub scaune, in spatiile inguste, in portbagaj, in buzunarele usilor, spatiile de depozitare unde se mai aduna mizerie, firimituri etc. La fel nu suport sa nu dea cu aer sub presiune dupa ce ii face exteriorul prin spatiile de la stopuri, oglinzi laterale, ca apoi sa se scurga picaturi de apa pe portiere.

Ma rog, ideea este ca eu daca as sta la casa, mi-as alege o spalatorie unde sa fac exteriorul foarte bine, iar interiorul l-as face eu cu un aspirator mare de casa. Asta a plecat de la faptul ca ieri am incercat un aspirator de masina, alimentat la 12V care ce-i drept, a aspirat cap-coada toata masina si portbagaj, pietricele, par de catel, firimituri etc. Numai ca m-am apucat la 13;15 si pe la 16:30 a fost gata blink.gif A fost prima si cred ultima data cand folosesc asa ceva, insa era chinezarie. Oare alea Black&Decker sunt cat de cat mai bune?

Astept pareri.
ciush
Pentru cine e util acest topic? eu cred ca esti omul lui Boc, vrei sa vezi cati ne curatam masinile acasa ca sa ne iei impozit biggrin.gif
Eu o aspir in fata casei ,ca baietii o aspira doar unde se vede mizerie, in rest nu ii intere.
argon
Interior acasa cu aspirator la priza, ca alea de 12v sunt niste glume toate, iar exterior tot acasa cu curatitor cu presiune si spuma Karcher.
Shush
Cand se murdareste prea tare o vand si cumpar alta.
iulian'71
Mai trebuiau puse ca variante:
- Vara interior si exterior acasa si iarna la spalatorie,
- Cand am chef la spalatorie.
- Cand ploua iau peria si o frec (pe asta am vazut-o zilele trcute la un vecin si acum mi-am amintit),
- La iarba verde langa rau, etc.
Eu sunt unul care care respecta prima varianta propusa de mine.
P.S. Pentru cei ce spala masina in fata portii, prietenii de la mediu ofera premii la bugetul consolidat al statului cu proces-verbal scris de mana incepand cu 500lei.
ydaniel
Acasa,in curte indiferent de anotimp:cu Karcker,sampon chimopar si aspirator Buran 1972.
bobo77
Spalat complet la spalatorie, nu prea des din lipsa de timp spre rusinea mea...
Ky_Cristian
Am votat interior (aspirator 220v) - exterior acasa. Niciodata nu o sa curete cei de la spalatorie ca lumea inauntru pentru ca nu le pasa. Si nu e o munca usoara, ce-i drept, sa cureti totul bine, insa eu o fac de placere, pt ca e masina mea. La exterior este cam egalitate intre spalatorie- acasa deoarece ei au solutiile profi, iar eu migala si pasiunea.
In concluzie, prefer sa am masina migalita de mine, curatata cu raspundere si placere.

PS: stau la casa.
kxz
dupa numarul de votanti cu aspirator la 220 de volti, ai zice ca prin romania nu exista blocuri.
tataiedaciotul
Ba exista blocuri.Dar exista prelungitoare,rude,prieteni care stau la casa,etc...
bogdanelkva
Si daca o spal si o aspir (masina icon_mrgreen.gif ) la servici,unde tre sa votez? tongue.gif
argon
QUOTE(kxz @ 17 May 2011, 07:52)
dupa numarul de votanti cu aspirator la 220 de volti, ai zice ca prin romania nu exista blocuri.
*



Eu stau la bloc, si aspir la 220V, care e legatura intre sula si prefectura?
tataiedaciotul
radmasa.gif Este a prefectului... radmasa.gif
BZN
De obicei o curat singur, in curte. Mai ales vara... e o placere, descult prin iarba uda. wub.gif
Legat de aspiratoarele la 12v, alea sunt destinate curatirii locale si de moment. Pentru astfel de situatii, isi fac treaba onorabil, mai ales daca nu e chiar ultimul jaf de aparat.
AleXuTzU_Tau
uita-ti aici un week calduros....
mikey_gtx
exteriorul la spalatorie pentru ca nu am conditii acasa.
interiorul il fac eu. am un aspirator pe 12V care aspira decent dar tot mi se pare mai repede sa strang mizeria intr-un colt si sa aspir doar coltul.
mai departe aspir scaunele si sterg praful. de mentionat ca dupa montarea filtrului de habitaclu nu mai gasesc praf de 2 degete in care poti sa-ti scrii numele.
anual, curat scaunele cu o solutie de gen biocarpet
gabylzr
Numai la spalatorie se face totul .
bobo77
De puturos ca ti o poti face si la curte la 2 Mai tongue.gif
drone
220 V interior si exteriorul tot in regie proprie. Dar o poti face cca 8 luni pe an. Iarna nu mai tine smile.gif
daniel93
Exterior odata pe saptamana, cu furtunul (in 2 zile e praful de 2 degete pe ea...)
Interior cam de 2 ori pe an... cu aspiratorul de casa
hash
Exterior la spalatorie. Mai mult iarna vede spalatoria. Vara daca o duc o data pe luna e mare lucru.
vicelord
Acasa in parcarea subterana a blocului cu galeata frumos. Daca e foarte jegoasa o duc la spalatorie dar de intretinere merge si acasa

regards
D-FENS
Interior acasa cu aspirator de 12V si exterior la spalatorie,asta am votat.
bobo77
E vreo sfaraiala cu aspiratorul ala de 12 v?
cristi_supernova
Am votat: Interior acasa cu aspirator de 220 si exterior acasa.
De cand m-am mutat la curte nu am mai dus masina la spalatorie.
bassethound
Totul acasa, in masura timpului disponibil. Niciodata la spalatorie nu va iesi la fel ca atunci cand o speli pe indelete, acasa...
maru
o spal de cate ori am ocazia cand merg la socrii pe la tara si niciodata la spalatorie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.