Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tremura ambreajul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dex
salutare. de curand am schimbat discul de ambreaj si rulmentul de presiune. banuti de placa nu am avut. problema e ca imi trepideaza cand plec de pe loc. adica daca incerc plecarea din rampa masina se zguduie destul de violent. care sa fie problema?
vallyyy
Cat de mare era uzura placii ? Oricum nu suspectez placa ,ci faptul ca e reglat prost ,uite aici topic sa te ajute sa-l mai reglezi http://www.daciaclub.ro/reglaj-cursa-ambreiaj-t28571.html
dex
abia daca se agata unghia
ATM
Daca placa este uzata rau (" albastrita", patinata), sau arcurile discului proaste din nascare, placa cupleaza cu sarituri pe disc, chiar daca furca in sine este bine reglata - acest cuplaj in trepte implicand trepidatiile acelea nenorocite. De obicei ele se amplifica atunci cand masina este calda. Daca nu exista bani pentru schimbari, poti incerca:
-fie o plecare de pe loc cu debreiere mult mai lenta a pedalei ambreiajului
-fie o plecare cu masina turata la vreo 1500 rpm
-fie o plecare "cu sprit" repetat pe acceleratie, si debreiere liniara.
Oricare din aceste variante iti va asigura o plecare mai lina, insa cu dezavantajul ca vei patina mai mult ambreiajul.
dex
ms frumos . cred ca la disc e problema. placa arata bine cand am demontat ansamblul. discul e de master. inainte sa-l schimb nu aveam aceasta problema
mihai7575
QUOTE(dex @ 16 May 2011, 21:33)
salutare. de curand am schimbat discul de ambreaj si rulmentul de presiune. banuti de placa nu am avut. problema e ca imi trepideaza cand plec de pe loc. adica daca incerc plecarea din rampa masina se zguduie destul de violent. care sa fie problema?
*


placa de presiune este de vina ,daca trepideaza asa de tare la plecarea de pe loc,trebiue schimbata urgent,ptr ca exista riscul sa te lase masina oricind in dum.
ATM
E, acuma nu se stie niciodata cum ii e norocul...poate sa ii pice la colt sau peste doi ani.
La Dacia veche, imi trepida in draci si a mers vreo 25.000 km asa, pana s-a casat de tot.
La Coltul actual a inceput de vreo 12.000 km acelasi simptom, mai atenuat ce-i drept, combinat pe deasupra cu clantaneli de la rulment...si merge...
E drept ca reparatia corecta implica schimbarea urgenta, dar omul a zis din prima ca finantele is o problema, asa ca poate sa mai traga de ea, cu precautie, pana pica (sau face rost de bani pentru placa).
panzerjager
am si eu o problema la plecarea de pe loc si nu numai, se aude ca si un harait/harsait cand mi-e masina incarcata si plec de pe loc sau cand urc o panta in a I-a sau a II-a. se aude undeva catre fuzeta....sa fie rulementul de pe fata? planetara sau ceva din cutie?
dex
chestia e ca inainte sa schimb discul de ambreaj nu facea asa. si discul asta nou care l-am cumparat se aude aude atunci cand cupleaza, adica sa aude un ticait la el cand prinde si incepe roata sa se invarta indiferent de treapta de viteza care o schimb. daca e putin mai turata dispare acel clantanit la cuplare. cand zic cuplare nu ma refer la debraiere, ci efectiv cand incepe discul sa se invarta cu placa
ghitza
Fratilor asta se potriveste la 1310? aici scrie ambreiaj tip Peugeot cum vina asta? http://www.bestautovest.ro/placa-presiune-...ot-disak48.html merge oare pa 1310 ca ar fi super parerea mea la pret/calitate

19 May 2011, 13:00:
da scuzele mele acuma am vazut ca e de 220 deci nu merge huh.gif wub.gif
panter1
despre Vibratii - am patit-o si eu.. insa fiindca discul nu era cel original si moale(culoare maro a fierodoului).. ci era altul cu fierodou negru cu niste insertii de metal pe ici pe colo, este foarte casant si s-a asezat abia dupa 20.000 km... Iar pana sa se aseze am avut aceias problema cu zguduiturile.. deci n-ai ce ii face decat sa astepti.. Acum am 35.000. cu el si vad ca e ok.. Ai grija cum pleci de pe loc sa ambalezi ceva mai mult si se vor simti mai putin.. sau daca nu iti convine iati unul de fabrica dar costa dublu biggrin.gif
dex
ok. ms mult. am obs ca trebuie turata la plecarea de pe loc. am de fugarit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.