Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND]Opel INSIGNIA Sport sedan 1.6T 180CP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
RazvanOltu
Buna ziua,

Revin cu anuntul de vanzare al masinii mele.
Valoarea de vanzare este un pic sub pretul pietei pentru ca vreau sa o dau repede, astfel inchizand socotelile cu leasing-ul cat mai rapid.
Modalitatile de cumparare si detaliile financiare le gasiti in a doua parte a acestui mesaj.


Detalii masina

Masina am comandat-o la Opel Radacini. Sunt singurul posesor si am avut grija de ea asa cum am avut grija si masinile de dinaintea insigniei. Este impecabila.
Model: Insignia SPORT Sedan 4usi
Motor: 1.6Turbo 180cp
Cuplu maxim: 230Nm (266Nm in overboost) intre 2200-5600rpm
Rulaj: 30.300km

Vechime: 1an si 11luni (ridicata de la reprezentanta Opel Radcini 26.06.2009)
Garantie extinsa: +2ani GOLD si 1luna
Pretul de lista ca noua este de ~32.500Euro (echipare Sport + optionale 6.200Euro + garantie extinsa)
Eu am platit ceva mai putin ce-i drept deoarece am beneficiat de o reducere.

Ultima revizie facuta la Opel Radacini in luna aprilie 2011, placute frana schimbate!
De asemenea ofer si setul de anvelope de iarna suplimentar!


Echiparea de baza este cea Sport (la exterior/interior sunt finisajele specifice intalnite la aceasta echipare: la exterior se pot observa tevile duble de evacuare, bara spate sitilizata si jantele in 5 spite duble sport, la interior finisajul piano black) la care s-au adaugat optionale in valoare de peste 6000euro.

Dintre dotarile importante ar fi urmatoarele:
· farurile inteligente cu 9 moduri de iluminare adaptiva in functie de viteza, luminozitate, conditii atmosferice, masinile din sens opes, dinamica drumului si mai ales in functie de directie si miscarea volanului
· sistemul Flex-ride care controleaza in timp real taria, raspunsul amortizoarelor si este in permanenta comunicare cu sistemele de siguranta ale masinii
· scaunele cu piele perforata foarte placuta la atingere, sunt atat comode cat si cu o sustinere laterala buna, cu incalzire si ventilatie si care au primit de altfel mai multe permii ortopedice + volanul sport tot cu insertii de piele perforata
· sistemul de navigatie, ecranul color si sitemul audio premium Infinity (din nefericire opel nu a oferit si harta de navigatie pentru Romania , dar e posibil ca in anii urmatori sa o ofere)
· sistemele de siguranta activa si pasiva (ESP plus, directie parametrica, asistenta la franare si la plecare din panta, asistenta la acceleratie (traction control), franare adaptiva, abs, airbag-uri cu deschidere adaptiva, bare de torsiune in usi, etc.)


Dotarea de baza SPORT + optionale extra:
* (CJ2) Sistem electronic de climatizare pe doua zone cu sensor de umiditate - 250EURO
* (UAT) Alarma (st. cu XZBS/XZBT/XZBU) - 250EURO
* (DWH) Oglinzi exterioare pliabile electric,incalzite,electrocromatice (doar cu TSQ) - 150EURO
* (TAAV) Tapiterie din piele " Siena ", perforata neagra + Scaune Sport- 1,800EURO
* (XZAA) Pachet "Driver" (Edition/Sport) - 1,230EURO
* (XZAC) Pachet "Infinity Navi" (Sport/Cosmo) - 1,560EURO
* (AW7) Airbag-uri laterale (torace) pentru locurile spate- 200EURO
TOTAL optionale extra- 6,210EURO

Fisa tehnica:
* Culoare Alb Casablanca
* FlexRide (sistem de stabilitate adaptiv al amortizoarelor in timp real)
* Sasiu Sport coborat; (-15mm)
* Moduri de rulare: Sport, Tour si Normal
* ABS cu CBC; EBD; ESPPlus cu TC; Servodirectie;
* Frane asistate pe disc ventilate fata si spate;
* Servodirectie - Variable Effort Sport;
* Jante aliaj Sport 8J x 18", 5 spite duble, anvelope 245/45 R18 - Q02;
* Airbag-uri frontale, laterale pentru scaunele fata, perdea fata-spate;
* Airbag-uri laterale (torace) pentru locurile spate
* Tetiere fata active - 4 directii;
* Scaune Sport cu Tapiterie Premium din piele "Siena", perforata, neagra
* Volan Sport cu tapiterie Premium din piele combinata cu piele perforata;
* Scaune fata ergonomice, cu incalzire si ventilatie
* Scaun sofer reglabil pe 8 directii, reglaj electric inaltime si suport lombar 4 directii;
* Sistem electronic de climatizare pe doua zone cu sensor de umiditate
* Sensori parcare fata si spate
* Faruri Bi-Xenon Adaptive + Intelligent Beam 9 moduri de rulare adaptive
* Control automat al farurilor cu functie de detectare a tunelelor
* Comenzi pt. sistemul audio pe volan;
* Pilot automat adaptiv; Lumini de frana adaptive;
* DVD 800 Navi, Navigatie DVD, hdd 2GB, Ecran Color 7”, USB, Multi connectivity, Harti Europa
* Sistem audio Premium "Infinity" 8x45W , 9 difuzoare premium, 2 subwoofer in caroserie
* Portal telefon mobil cu Graphic/Color Info Display
* Sensor de ploaie
* Alarma cu senzori prezenta
* Oglinda retrovizoare electrocromatica
* Oglinzi exterioare electrocromatice, incalzite si pliabile electric
* Inchidere centralizata cu telecomanda radio;
* Geamuri electrice fata & spate;
* Pedale sport, antiderapante
* Coloana volan reglabila pe inaltime si in adancime
* Faruri de ceata fata - spate; Oglinzi electrice incalzite;
* Deschidere portbagaj electrica / din telecomanda;
* Activarea automata a semnalizatoarelor si descuierea automata a usilor in caz de
deschidere Airbag sau activare capsula pirotehnica la centurile de siguranta;
* Sistem de avertizare pt. centura necuplata pasager fata;
* Centuri pretensionate;Dezactivarea airbag-ului pasager fata;
* Sistem ISOFIX pentru prindere scaun copil la bancheta spate; Cotiera
* Pachet lumini interioare (Parasolare iluminate; Iluminare podea fata); Pachet fumatori;
* Buzunare in spatarele scaunelor fata; Compartimentare torpedou;
* Cotiera centrala spate cu acces portbagaj;
* Ornamente cromate in jurul geamurilor;
* Doua tevi de esapament, vizibile cu ornamente cromate
* Garantie Extinsa +2ani GOLD (total 4 ani) - 770EURO


Detalii despre masina in general si cateva animatii interesante cu modul de functionare a farurilor gastiti pe internet: AICI


===========================

Detalii financiare

Masina este in leasing la VBLeasing.
Sunt doua modalitati de cumparare: A)Preluare leasing sau B)achitare cash(novatie).

A) Pentru procedura de achitare integrala cash cei de la VB Leasing mi-au spus ca se face in felul urmator:
* Se intocmeste un contract de novatie intre leasing, cumparator si vanzator astfel incat sa se achite suma datorata si in acelasi timp masina sa devina proprietatea cumparatorului.
* Pentru contract trebuie prezentate cateva acte in mod special pentru firme. Nu stiu despre care acte este vorba dar pot cere lista completa (probabil actele uzuale).

Novatie Persoana Fizica: Se achita din partea cumparatorului capitalul ramas 17.049,8Euro + taxa de novatie. Taxa de novatie PF ste de 200Euro+TVA. Total = 17.297,8Euro (tva inclus)

Novatie Persoana Juridica: Se achita din partea cumparatorului capitalul ramas (+5%) + taxa de novatie. Taxa de novatie PJ este de 349Euro+TVA.

Eu am de platit o taxa logistica de 180lei si daca este cazul rata de casco in vigoare.


B)Informatii leasing cu preluare leasing:
* Cel care doreste preluarea leasing-ului trebuie sa prezinte un dosar de leasing pentru preluare. Dosarul urmeaza sa fie analizat si acceptat dupa care se semneaza contractul de preluare + plata taxei de preluare care este de 2-2.5% din capitalul ramas (aici rtebuie sa confirm cu cei de la VBLeasing).

La acest moment esalonarea in rate este urmatoarea: 37 rate x 409.85Euro(tva inclus) + valoare reziduala 5368.47Euro(tva inclus) (20,532.92Euro din care 17.049,8Euro capital si restul dobanda).
Rata de casco se plateste separat si este 145Euro lunar. Asigurarea este facuta la Allianz Tiriac, fara fransize si fara reintregire (valoarea cu care a fost asigurata cand am cumparat-o a fost de 31.650Euro).

Pretentile mele in cazul preluarii de leasing sunt in valoare de 500Euro negociabil, vreau sa o dau repede si de aceea nu stau sa trag de pret.



Multumesc,
Razvan Oltu
0723.643.113
razvanoltu@yahoo.com
Va rog sa-mi scrieti un email sau sa-mi dati un telefon daca aveti intrebari nelamuriri. Incerc sa fiu prezent si pe acest forum insa nu promit ca pot raspunde prompt.
RazvanOltu
up!
C a t a l i n
Transmisie manuală?

RazvanOltu
Ai dreptate, am uitat sa scriu despre acest aspect.
Transmisia este manuala in 6 trepte.

Pedalierul este OPC line sport din fabrica (opune ceva mai multa forta pentru un control mai bun).

Numai bine,
Razvan
C a t a l i n
Păcat. Dacă era automată poate te scăpam de ea.

RazvanOltu
up!
Sage
Salve,

Ca sa inteleg mai bine:

1. Plata cash (ma rog, probabil un imprumut la banca, dar asta e treaba mea)
17 297 catre firma de leasing + cat catre tine?

2. Predare leasing
formalitati + 500 euro catre tine?

Merci.
RazvanOltu
Salut.

1. Plata cash: Cam peste tot pe unde am pus anunt am scris 17650Euro, deci ar fi ramas la mine cam 350Euro. Ei bine am renuntat la a mai cere banii aceea pentru ca pana la urma pe mine ma intereseaza foarte mult sa o dau repede. Daca nu vroiam sa o dau repede probabil as fi pus pentru mine vre-o mie de euro de-o parte... dar asta ar fi inseamnat sa mai stau o vreme.

Deci tot ce ai de platit este suma de aprox 17300Euro.

2. Predare leasing
"formalitati + 500 euro catre tine?"
Si aici as lasa la pretentiile mele daca am un raspuns concret.

Acum aproximativ o saptamana am avut o tentativa de preluare de leasing in care domnul respectiv a trimis toate actele, i-a fost acceptat dosarul, dar in ultimul moment cand singurul lucru pe care mai trebuia sa-l facem era sa mergem sa semnam actele, s-a razgandit... ca a gasit nu stiu ce alta oferta, ca hais, ca cea... In fine. Se intampla si chetii din astea.
Ca sa evit pe viitor situatii din acestea penibile cer o anumita suma pentru preluare (evident in conditiile in care se accepta dosarul).


P.S. Daca tii cont si de faptul ca dau si setul de anvelope de iarna si faptul ca nu mai ai de facut revizie timp de un an si timp de vreo 2 ani nu schimbi placute de frana, atunci au putea spune ca nu mai ai cheltuieli in viitorul apropiat de aprox 800-1000euro.

Numai bine,
Razvan
RazvanOltu
up!
RazvanOltu
up!
RazvanOltu
Se poate inchide.
Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.