Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfaturi achiziție Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
adrian_mirea
M-ar interesa să cumpăr o Dacia Solenza la mâna a doua și am nevoie de niște sfaturi.

Cam cât mai e o Solenza în stare bună acum? 2000 de euro? 2500? Mai mult, mai puțin?
Cam care ar fi un kilometraj corect? Ce anume ar trebui să am în vedere când văd o mașină? Mă refer la lucruri gen rugină, cum sună motorul, lovituri, reparații, re-vopsire... etc

Mai jos sunt niște rezultate pe care le-am găsit pe autovit, după ce am bifat câteva criterii, precum aer condiționat, primul proprietar, fără accident, carte service:

1) http://www.autovit.ro/dacia-solenza-C18838343.html
2) http://www.autovit.ro/dacia-solenza-C18819451.html
3) http://www.autovit.ro/dacia-solenza-C18971680.html

M-ar interesa orice fel de comentariu aveți legat de variantele astea, dar și alte oferte sau idei. Eu sunt dispus să dau un preț corect, dar să iau și o mașină în stare bună de funcționare și îngrijită, de la primul proprietar, care să fie un om serios, să nu fi mers cu ea fortată, fără accelerări, teribilisme, etc

Încă ceva, din start e exclusă orice altă variantă: Cielo, Matiz, mașină strâină din '83, etc. Sunt hotărât pe Solenza și nu aș vrea ca discuția s-o ia în altă direcție.
CIPTUNING
Prima este vanduta: http://www.daciaclub.ro/-VAND-Dacia-solenz...03-t212479.html

De ce nu cauti la Bursa dacia club? Ai aici parte de "istorie completa" a masinii, daca urmaresti postarile proprietarului.. biggrin.gif
A doua este vanduta de "bisnitari cu acte", dealerul dacia. Daca gasesti direct proprietarul o poti lua mai ieftin (depinde de contractul dintre ei), dar si dealerul iti poate da o eventuala garantie.

Vezi ca iti dau un mesaj privat cu tot ce trebuie verificat la cumparare.
vallyyy
Eu unul ca si posesor , nu-ti recomand solenza .Dar cum zici ca esti croit pe ea , verifica toata partea mecanica desigur ,ia in calcul imediat dupa achizitie schimbarea distributiei ,pompei de apa , altceva important de verificat sunt oalele ,majoritatea care scot solenzele la vanzare au oalele facute pentru vanzare , putin chit ,putin spray si sunt ca noi ,in 2 luni iese rugina din ele .Nu zic ca nu sunt masini bune ,dar atata timp cat oalele nu sunt cel putin la fel de fiabile ca ale daciei 1300 degeaba ,in rest sunt ok .Mai pe scurt, nu scapi de revizie la tabla .

QUOTE(adrian_mirea @ 20 May 2011, 01:16)


Eu sunt dispus să dau un preț corect, dar să iau și o mașină în stare bună de funcționare și îngrijită, de la primul proprietar, care să fie un om serios, să nu fi mers cu ea fortată, fără accelerări, teribilisme, etc


*



Masina e sh ,primul proprietar poate parea cel mai cinstit si onest om ,dar asta nu inseamna ca asa si e ,poate sa o omoare si stand pe loc , am un bun prieten ,are o manie dementa de a plafona motoarele ,masina sh e loterie si totusi au si ele 7 ani nu pot fi perfecte
adrian_mirea
Vali, nu ma astept la o masina in stare perfecta de functionare, insa incerc sa vad ce anume ar trebui sa urmaresc astfel incat masina sa fie intr-o stare cat mai buna.

Problema e ca nu prea am de unde sti cum a fost utilizata in acesti 6, 7, ani ( avand in vedere ca 2005 e ultimul an in care a fost fabricata Solenza ).

E posibil sa strici o masina in 20000 km daca o conduci aiurea si vrei sa vezi mereu "cat prinde" si "cum acceleraza" si nu ai grija sa-i faci reviziile la timp, si la fel e posibil ca dupa 100 000 km ea sa fie inca in stare foarte buna de functinoare... ce e mai greu este insa sa-ti dai seama care este starea reala a unei masini...

M-am uitat putin pe forum si acum sunt si mai confuz; am vazut exemple de masini busite RAU, care apoi erau reparate si vandute aratand "impecabil"...

Repet, ce as vrea eu e ceva gen: primul proprietar, care poate dovedi ca este primul proprietar, ca a facut toate reviziile, are tot ce trebuie gen carte de identititate, carte tehnica... facturi de service, orice lucru de genul asta.

M-am uitat si pe sectiunea de vanzari de pe sait insa nu prea am vazut mare lucru


aluibasarabeanu
In primul si in primul rand uitate la oalele spate.Decat sa te apuci sa le schimbi mai bine schimbi masina.Ia pe cineva cu tine care se pricepe la motoarele astea.Un motor dinasta cu km putini si uleiul schimbat la timp trebuie sa toarca ca o pisicuta si sa traga foarte bine, sa nu aiba fluctuatii ale turatiei la ralanti etc.Cred totusi ca nu iti va fi prea greu sa observi daca a fost busita tare, mai ales in fata iar daca a fost busita tare si nu ai observat inseamna ca a fost reparata bine biggrin.gif .Carte service si unul care nu ia dat 6000 de ture niciodata nu cred ca o gasesti iar o solenza condusa de un mos care nu o tureaza niciodata peste 3000 de ture este mai distrusa decat una cu care se face liniute (din punct de vedere al motorului)!Deci, daca oalele sunt bune, motorul ok si nu a fost lovita tare restu sunt numai lucruri ieftine ca pret si manopera si le poti face in timp.Si eu am fost la fel ca si tine chitit pe solenza, chiar m-am si certat cu multe persoane pe tema asta, iar la 2000, 2400 de euro nu prea mai ai ce sa iei, daca insa dispui de mai mult poate chiar 3000 de euro te sfatuiesc sa te reorientezi:VW polo break, seat cordoba, renault symbol etc, trebuie doar sa cauti!Mult succes!
andri1940
Vezi in primul rand sa nu fie ruginita, la oale e punctul cel mai sensibil.

Conteaza foarte mult culoarea la capitolul rugina, am observat ca alb si albastrul marin (in general astea nemetalizate) sunt foarte sensibile, mai ales la zgarieturi.

Apoi, la proba de drum, incearca viraje stanga dreapta in accelerare, nu trebuie sa bata planetarele- care sunt scumpe (nu mizeriile alea poloneze sau italiene, ci cele de origine). Alte troncaneli se pot rezolva cu schimb de bucsi, relativ ieftin.

Sa nu scoata fum pe evacuare, verifica starea tobelor si fi atent la ce zgomote scoate motorul- e normal doar tacanitul de culbutori la motoare mai rulate.

Verifica si sa nu fie suspensia obosita rau, garda la sol sa nu fie prea mica sau masina prea barca- adica amortizoare varza.

Verifica cum sunt tocite pneurile- daca la rotile din spate exista uzura mai mare pe interior sau exterior sunt toate sansele ca puntea sa fie stramba- caz foarte intalnit, chiar din fabrica, la unele logan.

Daca dupa proba de drum consideri ca merita cumparata, cel mai bine ar fi sa o duci undeva pe o rampa, cu proprietar cu tot si sa te uiti la ea pe dedesubt. Verifici asa: burdufuri ciupite, pete de ulei (motor si transmisie), rugina. Daca ai posibilitatea sa o sui pe elevator poti verifica jocul la roti si iti dai seama imediat daca e nevoie urgenta de schimbarea vreunui pivot, capat de bara sau rulment.

Reparatii oricum vei avea de facut. Plus ca indiferent de nr de km afisat pe bord ar trebui sa schimbi filtrele, distributia, pompa de apa, toate curelele, antigel, ulei, ulei cutie de viteze- ca sa stii o treaba.

Ar mai fi multe, dar mizez pe faptul ca si colegii iti vor mai da cateva sfaturi.

Spor la cautat!

vallyyy
QUOTE(adrian_mirea @ 20 May 2011, 23:28)
Vali, nu ma astept la o masina in stare perfecta de functionare, insa incerc sa vad ce anume ar trebui sa urmaresc astfel incat masina sa fie intr-o stare cat mai buna.

Problema e ca nu prea am de unde sti cum a fost utilizata in acesti 6, 7, ani ( avand in vedere ca 2005 e ultimul an in care a fost fabricata Solenza ).

E posibil sa strici o masina in 20000 km daca o conduci aiurea si vrei sa vezi mereu "cat prinde" si "cum acceleraza" si nu ai grija sa-i faci reviziile la timp, si la fel e posibil ca dupa 100 000 km ea sa fie inca in stare foarte buna de functinoare... ce e mai greu este insa sa-ti dai seama care este starea reala a unei masini...

M-am uitat putin pe forum si acum sunt si mai confuz; am vazut exemple de masini busite RAU, care apoi erau reparate si vandute aratand "impecabil"...

Repet, ce as vrea eu e ceva gen: primul proprietar, care poate dovedi ca este primul proprietar, ca a facut toate reviziile, are tot ce trebuie gen carte de identititate, carte tehnica... facturi de service, orice lucru de genul asta.

M-am uitat si pe sectiunea de vanzari de pe sait insa nu prea am vazut mare lucru
*



Eu iti zic concret, am cumparat o solenza europa cu aer de la samsar cu 75 de milioane ,prostia a fost ca nu i-am schimbat imediat distributia ,la o saptamana mi s-a rupt ( costuri 1000 lei: ulei ,antigel , schimbat distributie,pompa de apa , 2 supape la chiulasa , garnitura etc) ,apoi am trecut la partea directie ,costuri 200 lei toata bucsaraia ,200 de lei manopera ,65 de lei geometria .La momentul actual capitolul motor-cutie si directie sunt tun la mine , dar ce sa-ti zic ca a inceput sa prinda si pompa de benzina gunoaie ,acum trebuie sa o schimb sau sa o suflu,pe oale a inflorit ceva rugina , nu multa, dar e vizibila .Masina a fost cumparata pentru tataie in octombrie ,din cauza experientelor astea ,eu in noiembrie am zis PAS DACIEI ,ce-i drept aveam mult mai multi bani.Eu nu contest motorul si cutia ,dar tabla mi s-a parut jalnica.Cat despre primul proprietar ,am un var ,masina cumparata de noua in 2004 ,revizii la timp ,din 15 000 in 15 000 vede serviceul pentru revizie(adica iti zic cinstit ca tine la ea ), nu vrea sa se desparta de ea curand ,momentan sufera de putina rugina la oale si contraripa(o sa i le faca curand ) ,dar iti zic masina din pacate a fost lovita in fata in 2006 , a avut un ghinion cu o doamna care nu s-a asigurat cum trebuie ,ce este drept este faptul ca e facuta super bine , adica s-a schimbat totul ,de la primul pana la ultimul reper,deci acum iti zic varami-o chiar tine la masina asta dar el nu strica cu absolut nimic ca a fost lovita ,nu zic ca are ceva , dar vreau sa te conving caci solenza neatinsa nu vei gasi,carte service si km "se fac la comanda" de proprietar ,deci nu te increde .Ca o recomandare ia pe cineva cu tine care are solenza ,un detinator stie toate punctele slabe ale masinii ,de la primul greier pana la sunetul ultimei batai de roata.In rest ce pot sa-ti zic , sa-ti ajute Domnul sa gasesti una pe placul tau ,sa fie totul ok si sa ai parte de cati mai multi km alaturi de ea !
tataiedaciotul
Prietene gasesti solnite "neatinse", intretinute si rulate OK...Doar sa ai rabdare sa cauti...Crede-ma...
vallyyy
QUOTE(tataiedaciotul @ 21 May 2011, 07:21)
Prietene gasesti solnite "neatinse", intretinute si rulate OK...Doar sa ai rabdare sa cauti...Crede-ma...
*




Mai sunt si raritati ,in felul asta isi ia si el masina peste cel putin 6 luni ,presupun ca esti unul dintre cei cu raritatea asta ,cand te decizi sa o vinzi ?Putini sunt aia care le au ok si le vand ,daca masina e in regula ,romanul isi zice decat sa o dau pe 2000 de euro mai bine o tin pentru piata ,pana da rugina in ea si nu o dau si pe cealalta noua o tin de buna.Nu te contrazic sunt si exceptii de la caz ,dar nu am auzit exceptii ,cate am auzit cu probleme la tabla si atinse.De revizie la tabla poti spune ce vrei tu , la solenza trebuie sa stai cu uleiul in oale,cu vaseline sau cu mai stiu eu ce nebunii,revizie anuala la tablarie.E trist ca inginerii de la Dacia au fost atat de idioti incat au proiectat niste oale la care dacia 1300 le da clasa la orice ora .Am avut o 1300,2 ani, nici macar o data nu m-am uitat la oale sau nu am auzit sa le manance rugina intr-un timp atat de scurt cum le mananca la supernova/solenza si sunt vreo 35 de ani diferenta intre cele doua
adrian_mirea
În urma unei discuții cu fratele meu care a avut Nova, și în general e mai priceput la mașini (oricum mai mult decât mine care am foarte puțina experiență) nu prea mai sunt așa hotărât pe Solenza;

Ce mă îngrijorează foarte tare este rugina. Mi-a arătat chiar aici pe daciaclub, că e un subiect dedicat problemei ăsteia.. și cam toate Solenzele ruginesc undeva la oalele din spate, datorită unui defect de proiectare ( printr-o gaură de aerisire, amplasată prost fix unde împroașcă roata, intră apă/noroi și băltește -> rugină ).

Părerea lui era ceva gen că orice Solenza ruginește; și m-a cam convins ce-i drept... nu e normal ca o mașină de maxim 6 ani să aibe rugină.. poate nici măcar după 15 ani n-ar trebui să apară.

Acum am cam întors-o spre Matiz. Cam la același preț pot lua un Matiz ca nou, din 2008 chiar.

Eu unul prefer Dacia, asta aș vrea să iau, dar dacă o iau deja ruginită atunci când eu mă aștept să fie ca nouă... mai bine nu.

Din startul subiectului am zis că nu prea sunt deschis la alte variante, și asta pentru că îmi place Solenza... dar, traba asta cu rugina pe care atunci n-o știam mă cam îngrijorează...
george_scala_2004
logan laureat 1.6 mpi neaparat cu abs. restul dotarilor este in serie.

bafta,
vallyyy
QUOTE(adrian_mirea @ 22 May 2011, 16:45)
În urma unei discuții cu fratele meu care a avut Nova, și în general e mai priceput la mașini (oricum mai mult decât mine care am foarte puțina experiență) nu prea mai sunt așa hotărât pe Solenza;

Ce mă îngrijorează foarte tare este rugina. Mi-a arătat chiar aici pe daciaclub, că e un subiect dedicat problemei ăsteia.. și cam toate Solenzele ruginesc undeva la oalele din spate, datorită unui defect de proiectare ( printr-o gaură de aerisire, amplasată prost fix unde împroașcă roata, intră apă/noroi și băltește -> rugină ).

Părerea lui era ceva gen că orice Solenza ruginește; și m-a cam convins ce-i drept... nu e normal ca o mașină de maxim 6 ani să aibe rugină.. poate nici măcar după 15 ani n-ar trebui să apară.

Acum am cam întors-o spre Matiz. Cam la același preț pot lua un Matiz ca nou, din 2008 chiar.

Eu unul prefer Dacia, asta aș vrea să iau, dar dacă o iau deja ruginită atunci când eu mă aștept să fie ca nouă... mai bine nu.

Din startul subiectului am zis că nu prea sunt deschis la alte variante, și asta pentru că îmi place Solenza... dar, traba asta cu rugina pe care atunci n-o știam mă cam îngrijorează...
*



Deci ai ajuns la concluzia mea tongue.gif daca vrei Dacia , ia logan cum zice si colegul, nu zic ca sunt si astea excelente la tabla dar tot ce tine de lucrurile de baza ale masinii nu ruginesc precum la solenza .Am preferat sa nu ma apuc sa-ti fac recomandari pentru ca o dam in alte alea.
cristyjas
Salut,sunt fost posesor de solenza si in cei aproape 4 ani cat a stat la mine(am dat-o in aprilie anul asta),pot sa-ti spun ca probleme grave nu am avut,nu a fost lovita niciodata,iar restul (bucsi bara de torsiune cel mai des,3 pivoti )se rezolva foarte ieftin si dupa parerea mea trebuiau schimbate amortizoarele dar nu am mai apucat.Eu probleme cu rugina nu am avut(am bagat ulei in oalele spate),insa fiind albastru marin,vopsea nemetalizata era foarte sensibila si pretentioasa la mizerie si zgarieturi fine.Dupa parerea mea este o masina cu intretinere foarte ieftina in comparatie cu masinile mai noi,si dupa cum ai vazut si la colegii de forum,daca nu are probleme cu rugina la oalele spate si banii sunt limitati atat pentru achizitie cat si pentru intretinere merita sa o iei,dar orienteaza-te spre o vopsea metalizata si un minim de dotari (A.C. servodirectie),iar daca ai de unde sa mai pui ceva banuti uita-te si la altceva mai sus putin macar un logan,opel astra etc. Bafta!
adrian_mirea
Logan-ul nu mai are probleme cu rugina? Parcă am văzut chiar aici un subiect intitulat "Loganul și rugina".. o să mai arunc un ochi pe el.
vallyyy
Dacia a avut si are probleme cu rugina indiferent de care model vorbim .Loganul e cel mai ok ,cel putin fata de solenza ,nu-i ruginesc oalele in halul ala .
george_scala_2004
stau si ma minunez de cum pot unii producatori auto (citroen de exemplu - caroserie din tabla galvanizata) sa dea garantie de 6, 7, 10 sau 12 ani impotriva coroziunii iar dacia - renault dupa 2, 3 sau 4 ani apare rugina in toate zonele...
vallyyy
Majoritatea au tabla galvanizata (peugeot ,citroen ,opel , mercedes,bmw,audi etc ,nu stiu sigur, dar cred ca si masinile renault sunt galvanizate).Oricum mai are putin si se duce si loganul,sper ca urmatoarea sa nu mai fie cotet si sa nu mai aiba probleme cu tabla.
adrian_mirea
Nu vreau s-o întorc cu 180 de grade, dar totuși eu mă întreb, oare chiar așa o fi, numai daciile ruginesc în primii câțiva ani și toate celelalte tipuri de mașini nu?

Nu zic neapărat ca n-ar fi așa dar uneori parcă ne-am cam și obișnuit să criticam tot ce-i românesc, să avem așa un fel de românofobie, și asta nu-i bine deloc. Mă gândesc și eu, că tabla tot tablă e, indiferent unde-i făcută. Cu greu îmi vine să cred că un Audi sau BMW din '90 ar putea să aibe tabla mai bună decât o dacie din 2005... dar așa o fi...

Ca fapt divers, azi am văzut și un Matiz ruginit parcat în drumul de la serviciu spre casă, și am rămas nițel dezamăgit; dar poate totuși că era mai vechi, n-am de unde ști anul de fabricație.

Oricum ideea era că până la urmă, orice mașină o să ruginească...
vallyyy
Poti vedea rugina pe orice masina si galvanizata poate sa fie,in general unde sare vopseaua daca nu refaci se depunde o pelicula subtire de rugina ,dar parca nu actioneaza ca la tabla loganului. Matiz am vazut si eu fara praguri,nu are nici tabla matizului cine stie ce tratament.Poate ca noi romanii exageram cu critica asupra produselor romanesti ,dar mai e realitate (aspect de frigider ,calitate slaba ),bine sunt de parere ca atata dai , atata face.
argon
Culmea ca Matizurile alea toate coapte sunt din 99-2000, facute in coreea, nu in Romania.
vladut88
am vazut solenze praf manmcate de rugina ,etc la mine in oras sunt cel putin 10 ,dar din toatre care le stiu ,1 singura are probleme cu rugina ... eu la a mea nu am nici un puct de rugina ,mai ales la oale arata ca noi ,singuru loc unde am rugina (superficiala ) ii pe buza interioara a aripilor fata (mai ating cauciucurile ,tre sa schimb arcurile ,) si masina nu o menajez,e din octombrie 2003 ,la mine din 2006 ,e drept ca noaptea sta in garaj ,decat sa aduc un gunoi de la nemti si sa nu imi permit sa il intretin mai bine raman cu solnita ,care ii foarte ieftin de intretinut singurele piese care cad rapid is bucsile de la bara stabilizatoare (de la 5000 pana la 20000 km maxim ,depinde de starea drumurilor ) recomand cu caldura la toata lumea solenza
Ciponnescus
QUOTE(adrian_mirea @ 26 May 2011, 00:40)
Nu vreau s-o întorc cu 180 de grade, dar totuși eu mă întreb, oare chiar așa o fi, numai daciile ruginesc în primii câțiva ani și toate celelalte tipuri de mașini nu?

Nu zic neapărat ca n-ar fi așa dar uneori parcă ne-am cam și obișnuit să criticam tot ce-i românesc, să avem așa un fel de românofobie, și asta nu-i bine deloc. Mă gândesc și eu, că tabla tot tablă e, indiferent unde-i făcută. Cu greu îmi vine să cred că un Audi sau BMW din '90 ar putea să aibe tabla mai bună decât o dacie din 2005... dar așa o fi...

Ca fapt divers, azi am văzut și un Matiz ruginit parcat în drumul de la serviciu spre casă, și am rămas nițel dezamăgit; dar poate totuși că era mai vechi, n-am de unde ști anul de fabricație.

Oricum ideea era că până la urmă, orice mașină o să ruginească...
*




Da-mi voie sa te contrazic:

Am avut Matiz.......masina buna de oras/consum destul de mare (mai ales iarna a papat si 11%) pentru greutatea si motorul ei. Fiabila ca si articulatii, relativ scumpa ca si revizii (daca vrei de origine). Probleme cu rugina prin locurile unde a sarit vopseaua de la pietre dar nu de speriat. A stat la mine 70k km si nu am avut niciodata probleme tehnice cu ea.Extraordinar de obositoare la drumuri mai lungi de 200km.

Ai spus de BMW- niciodata nu o sa existe termen de comparatie intre tabla de pe o dacie, fie ea si logan si o masina nemteasca.....la e39 am avut pe aripa spate o bucata de vopsea sarita pe o suprafata de vreo 5cm si a trecut o iarna si nu a ruginit, si crede-ma ca se vedea tabla. ce-i drept masina nu era din 90 ci din 99, dar tot avea 12 ani. Dar daca vrei o astfel de masina trebuie sa te gandesti ca o sa te coste ceva mai mult intretinerea ei, chiar daca pretul de achizitie nu este prea mare.

Despre solenza din dotare iti spun doar atat: 40.000 km 100km zilnic> 5 schimburi de ulei, 2 randuri de placute de frana, un set de bujii, un set de cauciucuri, o bascula, un cap de bara, si 3 randuri de bucsi bascula (care oricum dupa 3...4 gropi mai tare luate sunt praf).per total cam 1200 lei asa groso-modo si ceva bere. Solenza este masina care te duce din punctul a in punctul b fara prea mari pretentii.
Si conceptia cu primul proprietar/ carte service este vis umed. cauta prin cunoscuti/prieteni. Nu ai idee cati primi-proprietari isi vand masinile ca fiind de vis si ele sunt alergate si omorate in ultimul hal.

Si mai sunt de idee ca indiferent ce masina o sa iti cumperi sa mai ai pusi deoparte ceva bani cat sa iti ajunga de o revizie completa mai ales daca are distributia pe curea.Indiferent de la cine o iei nu poti avea incredere.
Cum spunea si colegul de mai sus daca vrei slz mergi sa o vezi cu un posesor de slz.

Daca este sa iti iei straina sa nu te sperii de km multi, golful de il am acum are 180k km si se comporta mai ok decat orice solenza sau logan cu 50.....60k km.
abc
Cum alt topic nu am gasit,poate nu am cautat bine,scriu si eu aici.

Vreau sa vand o Dacia Solenza 1.4 Mpi,varianta Scala si vreau sa va intreb daca pretul de 8.000 de lei e justificat ?

Masina are anul de fabricatie 2003, in momentul asta are 104.000 km. O am din anul 2008 . Sunt al treilea propietar.

I-am schimbat caseta de directie + conducta de inalta presiune ( cu tot cu pipe bieleta )asta la 90.000 in martie anul trecut parca . Amortizoare spate schimbate anul asta prin martie/februarie.Discurile le-am "retusat" si masina merge excelent. Anvelope de iarna Debica Frigo pe jante de 13'', noi,cumparate anul trecut din Dedeman/Selgros. Anvelope Debica Passio 2 pe jante de aliaj 14'',noi. S-au reparat oale portbagaj anul asta.
Am schimbat si bascule ,pe cele vechi inca le am.
Ca probleme : capota este indoita la o balama ; hayonul trebuie schimbat; motorasul de la un geam are astm ; trebuie refecut freonul din instalatia AC-ului. + distributia si accesoriile trebuiesc schimbate la 110.000+ filtre+ schimbat ulei cutie viteze + curatat senzorul de turatie sau motorasul pas cu pas.


Distributia s-a facut la 88.000 de km cu piese de la Klaxcar ,fiind singurele piese ce nu sunt de origine. Caseta/conducta/discurile/amortizoare sunt de origine.

Se pot dovedi cu acte/bonuri fiscale provenienta pieselor.

Intreb,se justifica 8.000 de lei ? Tin cont de faptul ca masina a trecut de 100.000; ca sunt al treilea propietar. Inca nu sunt sigur daca a fost lovita in usa spate/dreapta ( e un spatiu intre usa si prag ). O sa pun poze cand voi posta un anunt pe aici.

Nu prea-mi convine ca o dau,dar asta e. Nu m-a dezamagit niciodata,mi-a pornit cu zapada de ~10 cm pe ea samd. De un an si ceva alimentez doar cu Efix,ultimele doua sau chiar trei schimburi de ulei ,ulei Elf 10w40 le-am facut la 8.000.Geamuri "negre" omologate RAR. ( nu stiu daca au vreo relevanta).
mecanicosu
[quote=Ciponnescus,2 Jun 2011, 13:09]
Da-mi voie sa te contrazic:

Am avut Matiz.......masina buna de oras/consum destul de mare (mai ales iarna a papat si 11%) pentru greutatea si motorul ei. Fiabila ca si articulatii, relativ scumpa ca si revizii (daca vrei de origine). Probleme cu rugina prin locurile unde a sarit vopseaua de la pietre dar nu de speriat. A stat la mine 70k km si nu am avut niciodata probleme tehnice cu ea.Extraordinar de obositoare la drumuri mai lungi de 200km.

Ai spus de BMW- niciodata nu o sa existe termen de comparatie intre tabla de pe o dacie, fie ea si logan si o masina nemteasca.....la e39 am avut pe aripa spate o bucata de vopsea sarita pe o suprafata de vreo 5cm si a trecut o iarna si nu a ruginit, si crede-ma ca se vedea tabla. ce-i drept masina nu era din 90 ci din 99, dar tot avea 12 ani. Dar daca vrei o astfel de masina trebuie sa te gandesti ca o sa te coste ceva mai mult intretinerea ei, chiar daca pretul de achizitie nu este prea mare.



Voi ati vorbit de BMW ca are tabla groasa e aici te contrazic, ati auzit de Chrysler Neon fabr 2000 Masina 100% americana bate toate BMW pana In 2000 la comfort ,,la tabla,la putere, are cutie sport,are un aspect mult mai placut decat BMW-urile. Motorul este de 2.0 16v dar are un consum mult mult mai mic decat BMW nu sare de 7% In oras si exterior 5,8 dar nu mers batraneste ,mers sport. Astept pareri
Iulikk
QUOTE(abc @ 17 Aug 2012, 22:37)
Vreau sa vand o Dacia Solenza 1.4 Mpi,varianta Scala si vreau sa va intreb daca pretul de 8.000 de lei e justificat ?
*



A mea e tot Scala, tot 2003, dar are 93 000 km si tata este unicul proprietar al masinii. Pentru 8000 de lei, prefer sa ii dau foc in fata blocului...
neacsugabrie
QUOTE(Iulikk @ 17 Aug 2012, 23:24)
A mea e tot Scala, tot 2003, dar are 93 000 km si tata este unicul proprietar al masinii. Pentru 8000 de lei, prefer sa ii dau foc in fata blocului...
*


Eu am dat acum un an si ceva 8900 pe o Scala,2003 verde cameleon.
Defecte ;urme de pietre si cateva zone mici cu lac exfoliat pe capota,o usoara lovitura in aripa spate stanga,retusata de fostul proprietar,un rulment spate galagios ,pivot stanga,bieleta directie dreapta cu usoare jocuri.
Puncte bune;distributie noua,discuri,placute,saboti schimbate de el.Masina functioneza perfect,aer,geamuri,servo fara pierderi(exceptand sonda care sta umeda).Acum dupa un an si mici inbunatatiri (capitonaj portbagaj,lumina torpedo,scrumiera,portbagaj,folie pee sub mocheta,izolatie,in usi,boxe fata spate+player sony,anvelope vara Sportiva,anvelope iarna,daca ar fi sa o vand ,sub 10.000 nu as accepta.
Din pacate piata face pretul...!
abc
Cu ,cati km ai luat-o ?
neacsugabrie
QUOTE(abc @ 18 Aug 2012, 09:59)
Cu ,cati km ai luat-o ?
*


98000.
acum nu stiu daca sunt reali,dar la cu arata nu a fost prea forjata.
Amortizoarele sunt ale ei,pivotii ,bieletele si planetara stanga erau originale,nu consuma ulei,la ITP noxele se incadrau la norma E3 desi ea este E2 (2003, de!).
Asta cu ITP a fost tare caci masina mea a fost blocata de sistem,pentru reverificare RAR.A venit un inginer de la RAR cu o Supernova,a verificat masina ,a zis ca-i Ok s`apoi a inceput sa se contrazica cu ala de la ITP de ce a trecut in formular euro 2 ca Solenza este euro 3,ca uite si noxele ies E3.S-a lamurit cand a vazut cartea si certificatul.
abc
Nu stiu, eu daca o dau in 8000 de lei pierd din start 4000. Am dat pe masina 12.000 in 2008.Cat am dat pe piese(cu manopera cu tot) 2000 caseta/1000 discuri+amortizoare/cauciucuri vara/iarna 1200 . Asta e .

Caut sa ma orientez spre un Focus 2 berlina. Nu stiu daca o sa mai aleg ceva frantuzesc.
Iulikk
Golf 3 cu numere de Bulgaria si gata tongue.gif .
abc
O sa iau postul tau ca pe o gluma. De ce as regresa? Prefer sa tin masina decat sa ma "intorc" in timp. Am nevoie de spatiu/confort. O fiabilitate mai buna.
donlucyan
Golf 3 cu numere de Bulgaria si gata
-antichitatile alea cred ca mai multe sunt pe Bulgaria inscrise dreku .
abc-ai dreptate nu are rost sa te introci la niste vechituri care rabla scrie pe ele.
marius c
cand iti iei solenza este bine de schimbat majoritatea pieselor importante gen kit ambreiaj ,amortizoare,discuri frana ,distributia, bucse,pivoti,etc, dar nu numai la solenza trebuie schimbate la orice masina sh fie ca este bmw sau altele , avantajul la solenza este ca te costa mai putin de facut toata treaba decat la cele straine, iar masini gen golf 3 sau alte modele din anii 90 nu cred ca se merita sa dai banii pe ele sunt vechi iar piese noi si de calitate gasesti foarte greu sau chiar deloc , nu cred ca este o solutie sa schimbi piesele defecte cu unele sh care sunt tot uzate ,fiecare este liber sa aleaga ce crede el ca i se potriveste
besche
Eu unul am scapat de problemele pe care le tot aveam cu Solnitza mea
Am vandut-o cu 1700 de euro,am intrebat in stanga si-n dreapta pe taximetristi si pe doi instructori auto, de o masina fiabila si cu bani putini si toti mi-au recomandat---la banii mei---sa cumpar un Cielo,ceea ce am si facut
Am gasit in Mangalia un Cielo pe GPL,l-am luat cu 6.200 de lei , i-am schimbat consumabilele si am cu el vreo 4.000 km facuti si merge perfect si am 4 geamuri electrice,AC,servodirectie,deschidere portbagaj si capac benzina din buton,alarma si inchidere din telecomanda,proiectoare ceata si...mult confort ! biggrin.gif
Iulikk
QUOTE(abc @ 18 Aug 2012, 19:20)
O sa iau postul tau ca pe o gluma.
*



Fii sigur ca era o gluma. laugh.gif
edy99
si cielo consuma cat un hummer, am avut un coleg de munca care baga benzina cu galeata zilnic
abc
Cielo consuma destul de mult,parerea mea. Dar,stiu ca au fost fabricate,prin 2003/2004 , drect cu GPL.

Ca tot am zis eu de poze :

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
Iulikk
N-auzi ca are gaz? biggrin.gif

Bre, abc, baga poze cu chestiile esentiale: praguri, oale, sub bancheta din spate, pe interiorul hayonului, sub cheder... ca asa... toate arata bine.
abc
Oalele au fost reparate,pragurile ,cel din poza a fost revopsit ca mi s-a exfoliat:| ,eu zic ca n-au nimic :-?? ,sub bancheta ce sa fie ? Hayonul trebuie schimbat,capota e indoita la o balama si in fata mi-a sarit o piatra si mi-a "ciupit-o" rugina. O sa fac niste poze in detaliu etc. Momentan inca oscilez.
Iulikk
QUOTE(abc @ 20 Aug 2012, 22:46)
sub bancheta ce sa fie
*



Rugina, doar n-o fi aur 04.gif .
marius c
masinuta arata bine ,iar cielo nu cred ca este un pas inainte fata de solenza iar la capitolul rugina cielo sta mai prost decat slz,plus ca consuma mai mult fata de solenza
marius80_eugen
QUOTE(besche @ 20 Aug 2012, 20:01)
Eu unul am scapat de problemele pe care le tot aveam cu Solnitza mea
Am vandut-o cu 1700 de euro,am intrebat in stanga si-n dreapta pe taximetristi si pe doi instructori auto, de o masina fiabila si cu bani putini si toti mi-au recomandat---la banii mei---sa cumpar un Cielo,ceea ce am si facut
Am gasit in Mangalia un Cielo pe GPL,l-am luat cu 6.200 de lei , i-am schimbat consumabilele si am cu el vreo 4.000 km facuti si merge perfect si am 4 geamuri electrice,AC,servodirectie,deschidere portbagaj si capac benzina din buton,alarma si inchidere din telecomanda,proiectoare ceata si...mult confort ! biggrin.gif
*


Ai dat din lac in put !
Consuma mult mai mult , e mult mai greoaie , cu franele sta MULT mai prost . CU GPL se rezolva o parte de consum , dar se face si mai greoaie si dupa 1-2 ani incep sa apara problemele de pornire .
Toti bisnitarii din targ incearca sa scape de Cielo , altfel ti-ar fi recomandat un Clio / Logan . Am trecut duminica si era o alee intreaga numai cu Matiz-uri si cioroi .
Faptul ca te bucuri ca ai luat o masina cu accesorii e alta treaba , puteai sa iei si o Scala intretinuta si sunt sigur ca ai fi spus ca e alta masina fata de a ta .
donlucyan
QUOTE(besche @ 20 Aug 2012, 20:01)
Eu unul am scapat de problemele pe care le tot aveam cu Solnitza mea
Am vandut-o cu 1700 de euro,am intrebat in stanga si-n dreapta pe taximetristi si pe doi instructori auto, de o masina fiabila si cu bani putini si toti mi-au recomandat---la banii mei---sa cumpar un Cielo,ceea ce am si facut
Am gasit in Mangalia un Cielo pe GPL,l-am luat cu 6.200 de lei , i-am schimbat consumabilele si am cu el vreo 4.000 km facuti si merge perfect si am 4 geamuri electrice,AC,servodirectie,deschidere portbagaj si capac benzina din buton,alarma si inchidere din telecomanda,proiectoare ceata si...mult confort ! biggrin.gif
*


-Daca u crezi ca ai facut afacere ca ai vandut solenza si ai luat un cielo este parerea ta.am mers cu cielo si nu e nimik de el ,auzi tu comfort la cielo ,nu ai sa vezi asa ceva niciodata.este foarte obositor la drum lung fata de solenza si are interiorul ala spartan foarte urat,fetele de usi sunt de o calitate foarte proasta deci nu le compari cu toate ca uni o sa zica ca tot dacie e solenza si ca cielo e masina straina degeaba.
-Am mers si cu cielo din 2005 care este si mai varza ca unul din 96-97 ,si rugineste foarte repede la aripile de spate.-
De consum nu mai zic ,ca papa ca un porc si din ce am auzit majoritatea papa si ulei si nai facut nimik.dar daca solenza ta era un cotet pe roti e ceva normal ca un cielo de 60 mil sa fie superior.
shade4free
Sa porti linistit cielo pe starzile romaniei
Nu este o masina rea
Un prieten si un unchi are,tot pe gaz amandoua
De masina unchiului nu stiu multe
De masina proetenului,am condus-o multi km
Nu exceleaza la confort
Consum pe gaz 10+ fara sa te dai la ea
Frana dezastru,ai sa vezi si cand mergi la itp,stiu aia de asta si trec cu vederea
Prietenul meu o are de 5 ani
In acesti 5 ani nu aschimbat mare lucru la ea radmasa.gif
Discuri
Tamburi
Arcuri fata
telescoape 4
bascule echipate
Motorul facut in totalitate,cu alezaj de bloc,,etc,,tot ce tine de reparatie capitala
Calorifer incalzire(o aventura sa ajungi la el)
pompa de benzina
o pompa undeva care facea ceva la ambreiaj(ma depaseste asta)
discul de ambreiaj cu aferentele de pe langa
Inca o data garnitura da chiuloasa arsa
Si cam atat stiu eu,,el o mai fi schimbat cate ceva
tot ce ti-am spus,,cam in 35 de mii de km
aaa,,si o distributie asa de control la luarea masinii,,si apoi alta la capitala biggrin.gif



Acum ce sa zic,,eu la solenzaa,distributie,si o data garnitura de chiuloasa,am si eu gaz pe ea,in rest apa paie si bataie
Asta in peste 80 de mii de km masina avand acum undeva la 162k
Eu zic pas la cielo
Nu am scris asta sa te descurajez,si nici nu am fabulat
PS cu timpul vei avea probleme la porniri,si cu motorasul pas cu pas,dar te vei obisnui
Iulikk
Da' pretinu asta al tau are cielo de nou? Sau au hamalit toti masina cum au hamalit-o mafiotii pe Simona Senzual si dupa a ajus la prieten?
shade4free
iulica
masina a fost cumparata de la un alt prieten comun
la cumparare,era impecabia,iti era mila sa te urci in ea,
Arata si mergea impecabil
Asa a fost cam un an,,apoi au inceput distractiile
Si nici talpa nu ii da cum dau eu in solenza tongue.gif
Iulikk
O fi fost din lotul refuzat pentru export tongue.gif
sorin1983
ce sa zic... cielo este un pas inainte fata de solenza... radmasa.gif
neacsugabrie
QUOTE(besche @ 20 Aug 2012, 20:01)
Eu unul am scapat de problemele pe care le tot aveam cu Solnitza mea

*


Nu ai spus din ce an e Cielo (sau n-am vazut eu)si care e confortul in plus?
Portbagaj la buton,proiectoare AC si servo?Astea le am si eu la solnita. Sau poate te referi la senzatiile traite la drumuri lungi de cei aflati pe bancheta din spate.
Cielo a fost o masina buna dar cu probleme mai multe decat depasita Solenza.
Permite-mi sa enumar si eu cateva:

-Delcou,daca este fabricat inainte de 2000 este imperios necesar sa ai dupa tine un capac de delco,un rotor si o bobina;
-Ax cu came;
-Pragurile alea sunt cel putin la fel de slabe ca la berlina.
Acum nu vreau sa te descurajez,fiecare face ce vrea.
Bafta si multi km.
besche
Stati linistiti,ca n-am luat masina orbeste,am fost cu ea la Raver Service,fosti dealeri Daewoo,pt o verificare si abia dupa aia am luat-o
Oricum,sunteti foarte rai,cativa dintre voi,daca cineva a luat o masina mai superioara,cu putin,invidia (sau complexe de tot felul ) isi face simtita imediat prezenta,asa e si acasa omul,deh...
Oricum,e singurul forum unde afirma cativa ca o Solenza ar fi mai buna decat un Cielo ! Interesant ! Sau poate cred unii ca sunt frizer sau cofetar de meserie si nu stiu ce sa cumpar cand e vorba de fiare
Solenza mea a fost in stare perfecta si la tabla si la mecanica,dar cateva luni am mers la serviciu cu un Cielo si am vazut cum se comporta,fapt care m-a determinat sa iau hotararea sa iau si eu .
La consum exterior a luat 7.5 gpl,mers cu 100-110
In C-ta,exclusiv in oras,a luat 13.5-14 gpl
Masina e din anul 2000
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.