Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pierd ulei pe la cutia de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mircea2006x
Salut!De curand am vazut ca pierd ulei pe la cutia de viteze , ce trebuie sa schimb ?
In ultima vreme se schimba si vitezele cam greu , trebuie si cutia reparata/schimbata ?
bashtalu
daca pierzi pe la planetare trebuie sa schimbi simeringul de acolo, completezi cu ulei si o tii sub observatie daca mai curge

daca se pierde prin alta parte, o dai jos, o desfaci si o etansezi din nou, iei garnituri noi, un silicon bun, daca vrei cauti silicon de V.Reinz si ar trebuie sa se etanseze bine

nu este indicat sa mergi cu ea fara ulei, se deterioreaza piesele din ea si costa mai mult sa o refaci
GL 01 NJL
Poate merge greu ca nu prea mai are ulei , pierzi mult ulei ? Verifica nivelulu uleiului , si fa ce a spus colegul de mai sus !
deceneu32
Schimba-i simeringurile:cele de la planetare si cel de la cautator.Pune-i ulei nou.
Daca pierde in continuare,situatia este mai complicata.Cum spunea si colegul de mai sus,trebuie desfacuta si refacuta etansarea cu garnituri noi si gasket de calitate(Victor Reinz,Loctite etc.).
Ce model este:planetare lungi sau scurte?
Succes!! smile.gif
razvan1985
schimbate simeringurile,refacut jocul satelitilor si verificat daca nu cumva pinioanele planetare au uzura in locul unde calca simeringurile,in cazul in care ai cutie cu planetare scurte,si completat sau schimbat uleiul,iar cu intratul in viteze e posibil sa fie din cauza lipsei uleiului,bafta.
Adrian_Boy
Sa fac o recapitulare, o cutie de viteze poate pierde ulei pe la:

1. Planetare
2. Cautator
3. Imbinarea cutiei - lungime.
4. Capac

Remedii:

1. Simeringuri schimbate.
2. Bucsa bronz ???
3. Cumva o garnitura, sau doar silicon?
4. Aici parca exista o garnitura.

Zic bine?

Eu am o cutie cu 5 si parca curge tot mai mult, pe la planetare nu, dar sigur pe la cautator si parca pe la imbinarea ei, nici nu stiu, ca se prelinge sad.gif
bashtalu
hai sa gasim un meserias bun sa ni le etanseze ca si eu am probleme
mihai7575
QUOTE(bashtalu @ 23 May 2011, 16:03)
hai sa gasim un meserias bun sa ni le etanseze ca si eu am probleme
*


Un meserias bun gasiti la un service auto specializat in dacia.
bashtalu
off topic acum, ai vrut sa fii arogant sau cum?
ghitza
Dar acasa nu poti face lucru bun?ia ncearca sa vezi ce lucru bun iasa ,doar materiale bune sa ai,piese si mastic de la BISON
bashtalu
eu de exemplu stau la bloc, nu am spatiul necesar si nici uneltele
ghitza
asta e altceva
deceneu32
Da Ghita,n-avem ce cauta prin servisuri!Aia nu mai stiu mecanica.Gasesti numai tinerei,priceputi la calculatoare,softuri,diagrame etc.M-am confruntat cu ei! mad.gif
ghitza
Asa e ai dreptate si vai de cei ca cad pe mainile lor deasta e bine sa iti faci cu mana ta macar daca strici ai stricat tu si a doua oara sigur faci bine smile.gif
deceneu32
Ia sa pui un euromecanic de-asta sa-ti schimbe o platina.Sa vezi surprize... icon_mrgreen.gif
ghitza
laugh.gif tongue.gif
Danut 88
Nici nu stie ce-i aia. radmasa.gif
bogdan_90
Nici nu trebuie. Au disparut , si cine mai are masina cu "aprindere prin platina" oricum nu-si permite sa o duca la service si o repara el.
deceneu32
Adica vrei sa spui ca numai saracii mai circula cu masini cu platina? ohmy.gif
mihai7575
QUOTE(bashtalu @ 23 May 2011, 19:45)
off topic acum, ai vrut sa fii arogant sau cum?
*


N-am vrut sa fiu offtic cu tine,imi pare rau daca tu asa ai inteless,eu ti-am dat un sfat colegule,eu asa procedez ,daca am o problema cu cutia de viteze,merg la service dacia ,acolo am un mecanic auto de 20 ani ,care a prins si daciile noastre pe service,mare noroc am eu cu el,cind nu ma pricep eu ,merg la el.
te salut. smile.gif
maho
QUOTE
deceneu32     
post Today, 00:43
Post #19 
Adica vrei sa spui ca numai saracii mai circula cu masini cu platina? ohmy.gif

Si seicii, care au prea mult aur (si petrol).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.