Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
andrei22
sal.

Am si eu o problema la ambreaj,cu motorul rece merge impecabil nimic de reprosat ,plec cu a 5-a de pe loc ,m-a pus un prieten asa zis mai priceput,dar cind e cald afara si se incalzeste motorul patineaza in draci cei mari ,la 40km/h daca i-o dau pe a4-a si o calc se duce fara nici o problema in 3-4000 de ture de parca asi sta pe loc !
de la ce este ???[COLOR=red]
paulp
De la discul de AMBREIAJ!
Trebuie schimbat.
rtulea
Si pe viitor incearca sa pleci normal de pe loc, adica tr I, II ... Plecarea de pe loc intr-o treapta mare inseamna turarea motorului si patinarea discului prea mult. Spune-i adio discului actual si schimba-l.
Al Cap0nE
Daca spui ca dupa ce se incalzeste patineaza e f posibil ca pe langa uzura de rigoare sa ai si ulei pe disc. Oricum, singura solutie e schimbarea, dar verifica si semeringurile &stuff sa nu ai surpriza sa il schimbi si dupa cateva zile sa il ai iar plin de ulei.
axel
QUOTE(Al Cap0nE @ 21 Jun 2005, 22:46)
Daca spui ca dupa ce se incalzeste patineaza e f posibil ca pe langa uzura de rigoare sa ai si ulei pe disc. Oricum, singura solutie e schimbarea, dar verifica si semeringurile &stuff sa nu ai surpriza sa il schimbi si dupa cateva zile sa il ai iar plin de ulei.
*


bine zis.cam aceeasi problema o am si eu.la mine sa dus semeringul de la palier.dar la mine nu patineaza rau.inca biggrin.gif
torvalds
o probleama asemanatoare a avut si un unki de-al meu ... numai ca a fost mia tris= placa de presiune efectiv fisurata oricum a fost vreum milion jumate kitu de ambreiaj cat despre manopera = tata munca 3 zile smile.gif))
sper ca la tine sa fie numai discu
bafta spor la surubarit ca doar e dacie ce amma masii smile.gif
maxiK
schimba discul si ,daca tot platesti manopera, schimba si placa de presiune pentru ca o mare parte din manopera se ia pentru demontatul si montatul cutiei (n-are rost sa mai platesti inca odata cand se va strica si placa).
driverx
SAU utilizeaza functia Search. Deja se creaza 1-2 topicuri PER ZI cu aceasta problema. De acuma le rad fara explicatii, nici inainte nici dupa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.