Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare despre scartaieturi
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dorinromeo
ieri, fiind duminica deci zi obisnuita de lucru la masina, am schimbat pivotii de la roata dreapta fata. de fapt a fost mai usor sa iau o fuzeta de la dacia veche (pentru piese), sa-i schimb rulmentii si sa o pun sus, ocazie cu care am schimbat pivotii. n-am avut prese ca schimbam si bucsele de la bascule. azi toata ziua m-a frecat un scartait la viraje cu viteza redusa de mi-am rugat moartea sa vina mai repede. si cand trec peste gropi, face la fel. acasa, am ridicat-o pe cric si am constatat ca acel scartait de cauciucuri chinuite vine de la acea bara care se prinde un capat de un surub de la pivotul superior si merge la lonjeron in fata. treaba e ca nu am putut sa o desfac sau sa o strang pentru ca suruburile de reglaj sunt intepenite si ruginite. ce pot sa fac sa nu mai scartaie? daca o schimb cat trebuie stransa ca sa nu mai scartaie? se modifica ceva la directie daca o strang prea mult sau prea putin?
ghitza
pai alea sunt bucsele tirant,tu desfaci de la pivot si cele 2 piulite din fata nu din spate (daca umbli la cele din spate modifici unghiu la directie)desfaci pe cele din fata scoti afara din suportu de pe lonjeron si schimbi bucsele si gata cu scartaiaia
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.