Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum mare dacia 1310 l
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bostan22
Va salut dragi colegi!Pana acum ,,cocuta" nu a avut nici o problema de toamna trecuta de cand am investit in ea pt iarna.
Se pare ca s-a suparat pe mine si scoate un consum demn de un bmw.Eu nu banuiesc decat o pierdere de carburant pe undeva dar nu imi dau seama pe unde.Nu gasesc pete in garaj dar totusi simt un miros de benzina.
Un alt argument este faptul ca nu scoate fum,bujiile sunt foarte curate iar motorul merge foarte bine ralanti/forta.
Va rog sa ma ajutati sa depistez problema pt. ca nu stiu de unde sa caut...
Ca idee asa cu benzina de 80 lei fac 100 km si deja becul se aprinde pe la 90...Poate fi plutitorul defect?Sau conducte?
VA MULTUMESC! BOSTAN22
A uitasem consumul este extraurban nu am curaj sa intru in oras sa fac consumul in oras

ghitza
Sufla returu cu un compresor sa nu fie infundat si de aici consumu asta ,si se mai poate sa fie defect asi sonda lambda dar mai intai verifica circuitu de alimentare si sa nu ai scurgeri
argon
Care sonda lambda s-o verifice intai, cea dinainte sau de dupa catalizator?
bostan22
fratilor...ma scuzati ca va intrerup...sonda lambda?au si astea pe carburatie asa cv?
StefanT
Nu, a gresit colegu'
bostan22
Toti gresim.Dar vreau sa aflu cauza...ca eu daca vreau sa ma duc pana la prietena trebuie sa pun de 20 lei...7km...iar inainte cu regula de 3 simpla calculasem un consum de 3 lei pana la prietena:))
Acuma lasand offtopicul...ma gandesc si la sonda..poate arata eronat...voi ce spuneti?
argon
Noi zicem sa faci plinul, sa mergi, si sa faci plinul iar, e cel mai sigur calcul.
bostan22
Partea nasoala....e in felul urmator:Anul trecut cu sonda pe care o am acum am plecat la sovata ~500km dus intors...am facut plinul pana a curs pe jos datorita sondei care arata ca mai am~10 litri si au mai intrat inca 21+1 care l-am dat pe jos:))
deci...la uun calcul simplu aveam 27 litri in rezervor...
si inca ceva...la rezervor plin arata 3 sferturi
ramasesem masca in momentul in care am vazut ca au intrat 21 litri peste ce mai aveam...asa ca am scos pistolul in buza rezervorului si am mai pus 1 litru cred pana curgea pe jos:)))
StefanT
Parerea mea este ca iti pierde benzina. Picura pe undeva si se evapora, a.i. nu ai cum sa o vezi. Verifica tot ce inseamna furtun de benzina mai ales in zonele predispuse la imbatranire (caldura, expuse, etc)
bostan22
Asta observ si eu ca pierde...ca de ars e imposibil sa o arda atata timp cat motorul merge super bine...bujiile sunt caramizii iar fum nu scoate deloc...
Dar ma gandesc...totusi...nu prea le am cine stie ce cu mecanica....daca returul este infundat benzina nu mai ajunge in rezervor corect?si atunci unde se duce?
StefanT
Vezi ca era o metoda cu alimentarea motorului dintr-un bidon de 2L. Cauta pe forum ca s-a mai discutat.
Bafta!
crisbog_2007
Verifica furtunasele care leaga conductele de rezervor..eu aveam una fisurata si pateam la fel ca tine.
ghitza
Cred ca a verificat din luna mai pana azi nu crezi?

12 Nov 2011, 21:16:
Cred ca a verificat din luna mai pana azi nu crezi?
sutica
Eu am avut o dacie 1300 din 74 si imi consuma tot peste 10 , motorul mergea super bine , nu scotea fum , tragea , tot ce vrei , nu pierdea pe nicaieri benzina , nu nimic , am schimbat delcou , carburator , pompa de benzina , jiglere , tobe , multe piese si , intr-o zi am zis sa verific cat incarca , surpriza baga 18-19 v , atunci mam dus si am loat un releu nou , am pus alt alternator , si atunci minune , mia scazut consumu la sub 6 % Incearca vezi cat incarca ! smile.gif Posibil sa fie din aceasta cauza , daca nu vezi si tu , fai nivelu mai mic in carburator , cumpara un economizator , punei o aprindere gotronic , schimba delcou , buji , fise , ! Bafta !
ilie.claudiu90
postez aici pentru ca am o problema tot legata de consumul masinii,dimineata am plecat de la mine din oras la un prieten aflat intr-un sat la 6 kilometri distanta si stiam ca nu prea mai am benzina,asa ca am bagat un litru din rezerva de 1,5 litri care o aveam in portbagaj,am ajuns la el,cand sa plec am mers 10 metri si s-a oprit motorul,am dat la coada nu mai aveam benzina,am bagat si cei 500 de grame ramasi si am ajuns acasa,am dat la coada si a mai curs in jur de 100 de grame,vreau sa va intreb de ce asa mare diferenta de consum ?se poate ca uneori sa ramana ceva blocat,gen cui pontou?masina merge bine ,trage bine ,nu scoate fum....
am uitat sa precizez masina nu este cea din semnatura,ci una pe carburatie
roland
Poate pentru ca masina nu statea perfect dreapta. Oricum... chiar asa la limita...
Daca esti ingrijorat de consum, fa un plin, mergi 30 km si mai fa un plin, apoi calculul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.