Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefunken
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
razvy_zeus
Salutare,

Am gasit pe un site producatorul Telefunken ..... Marca imi pare cunoscuta ca si nume , a testat cineva aparatele ?

spy_oh_joy1389
Telefunken a patentat sistemul TV color PAL tongue.gif
Deci pot sa-ti spun ca e firma veche. De prin anii 50.
razvy_zeus
Ooooo , o firma cu vechime .... deci sa inteleg ca au ceva habar biggrin.gif
C a t a l i n
Dar ce, s-au terminat făcăturile Sony din Carrefour, de te-ai reorientat?
dizzy
Mp3-ul ala cu radio pare interesant.
adrian.paul
QUOTE(razvy_zeus @ 26 May 2011, 12:50)
Salutare,

Am gasit pe un site producatorul Telefunken    ..... Marca imi pare cunoscuta ca si nume , a testat cineva aparatele ?
*




Eu am avut un televizor color care inca functioneaza perfect dupa mai bine 15 de ani (l-am donat si inca este functional) fara nici o reparatie.
A2345
Intr-adevar este un producator cu ceva vechime, merita investit. Cu mentiunea ca nu stiu cum se procedeaza in caz ca trebuie sa schimbi piese sau ai nevoie de service pt vreuna. De investigat
corbex
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 26 May 2011, 14:30)
Telefunken a patentat sistemul TV color PAL tongue.gif
Deci pot sa-ti spun ca e firma veche. De prin anii 50.
*


E ceva mai veche. Radiourile de pe submarinele din primul razboi mondial si de pe tancurile din cel de-al doilea erau Telefunken. icon_mrgreen.gif
Lex Luthor
Telefunken este un companie germana producatoare de aparate de radio și de televiziune , fondata in Berlin in anul 1903, ca un joint-venture, de Siemens & Halske și Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft (Compania Generala de electricitate - AEG).

Restul povestii il puteti citi AICI
tatabobu
Si mai era si bancu' ala de pe vremea lu' Bion si Corbex:

-Toarasu' sef de sala, as dori a-i ofer sotiei mele tranafiru' de pe masa. Se poate?
- Sigur, dar costa 200 de lei.
-Da' de ce-i asa scump?
-E Telefunken.
argon
Din telefunken e doar marca pe chestiile alea, nu au nimic in comun cu televizoarele sau alte aparate de acum 10-15 ani facute prin Germania. Din aceleasi fabrici din china ies ca multe altele, doar brand-ul e diferit.
spy_oh_joy1389
QUOTE(corbex @ 19 Aug 2011, 12:13)
E ceva mai veche. Radiourile de pe submarinele din primul razboi mondial si de pe tancurile din cel de-al doilea erau Telefunken. icon_mrgreen.gif
*


Da, am vazut mai tarziu. Voiam sa zic cel mai tarziu de prin anii 50.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.