Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bord Dacia Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
buntom
salut, am cumparat recent o Solenza si intr-o noapte am observat ca becurile de la temperatura de apa si de la nivelul de benzina nu merg mad.gif .
cum pot sa scot bordul ca sa inlocuiesc becurile? sad.gif

va rog ajutati-ma si daca aratati si niste poze sunteti cei mai tari !
vitamina
Salut,
In primul rand trebuie sa dai carcasa aceea din plastic pe care sunt aeratoarele laterale jos.Daca deschizi portierele din fata si te uiti in dreptul oglinzii cand este usa inchisa o sa observi doua suruburi cu cap torx.Cand o ridici,sa fii atent la casetofon.
Apoi cred ca este necesar sa dai tabloul de bord jos,tragi mufele care intra in ceasuri si desfaci cele 4 suruburi cu care se prinde tabloul de bord(cred ca si la cel de solenza este la fel,eu am de logan).
Verifica bine firele,mufele si traseele de circuit.Nu stiu ce becuri are bordul de solenza la ceasuri dar cel de logan am observat ca are leduri de tip SMD!
Sa mai vina si colegii cu completari care cunosc mai bine aspectul!
bogdanelkva
Iaca,am dat jos de pe dulap ceasul meu prafuit si i-am facut o poza. biggrin.gif
Becul arata asa cum e ala mic pus pe mijlocul ceasului.
[attachmentid=1627725053]
buntom
sunteti sigur ca nu se pot scoate cesurile intr-un mod ... mai usor?Adica sa dai jumatate de bord jos mi se pare cam greu ohmy.gif , dar cred ca este singura optiune

bogdanelkva mersi pentru poza

alte idei mai aveti despre cum se poate scoate mai usor, poate cei care au pus bord de Logan stiu mai bine
tataiedaciotul
Crede si nu cerceta... radmasa.gif
buntom
QUOTE(tataiedaciotul @ 30 May 2011, 06:26)
Crede si nu cerceta... radmasa.gif
*



decat sa dau jumatate de bord jos mellow.gif , mai bine le las asa

sunteti siguri ca nu exista alta metoda huh.gif ?adica pe sub bord (sub volan) poate exista un orificiu rolleyes.gif
bogdanmardare
Daca ai maini subtiri, poti incerca sa bagi mana sub bord, sa rasucesti si sa scoti soclul becului respectiv. Pentru asta dai la maxim in spate scaunul soferului si te asezi pe podea cu fata in sus. Trebuie sa scoti becul cu soclu maro (greu, dar nu neaparat imposibil). Ca sa vezi cat-de-cat bine pe acolo, recomand sa demontezi cochiliile volanului (suruburi torx).
buntom
QUOTE(bogdanmardare @ 30 May 2011, 17:50)
Daca ai maini subtiri, poti incerca sa bagi mana sub bord, sa rasucesti si sa scoti soclul becului respectiv. Pentru asta dai la maxim in spate scaunul soferului si te asezi pe podea cu fata in sus. Trebuie sa scoti becul cu soclu maro (greu, dar nu neaparat imposibil). Ca sa vezi cat-de-cat bine pe acolo, recomand sa demontezi cochiliile volanului (suruburi torx).
*



o sa fie greu , dar asa cred ca voi proceda biggrin.gif
vladut88
se poate si fara sa dai jumate de bord jos ,dar trebe flex tongue.gif
ai nevoie de un torx de 20 ,ai un surub pe slateral stanga ,unu lateral dreapta ,3 suruburi la cochilia de la volan si dupa ce o scoti vei mai vedea 2 chiar sub ceasuri si bordu e dat jos ,apoi mai ai 4 suruburi la ceasuri si gata ,eu am reusit sa schimb un bec fara sa dau nimik jos pe sub bord ,dar jur ca nu o mai fac niciodata ,tot mam julit pe maini
buntom
QUOTE(vladut88 @ 31 May 2011, 19:59)
,dar trebe flex  tongue.gif

*



"flex" inseamna flexibilitate sau flex (polizor unghiular)? huh.gif
vladut88
polizor unghiular ,dar era o gluma
ca sa dai jos partea de deasupra ceasurilor dureaza maxim 20 minute si nici greu nu e ,tot ce ai nevoie e acel torx ,lar la cochilia de sub volan tre sa fie lung de vreo 10 cm altfel nu ajunge
Poky
Partea de sus e usor de scos, nu merita de te chinui pe sub bord. O demontezi, te uiti frumos si comod care-i ars, verifici si restul becurilor pentru ca sigur sunt altele inegrite si gata sa se arda.
Grija mare sa nu ratacesti un soclu ca nu se prea mai gasesc. Si inainte de a monta totul la loc faci o proba de lumini, se mai intampla uneori sa nu faca contact, chiar daca soclul pare prins bine.
In schimb la blocul de climatizare e distractia mare smile.gif Fara scoaterea sufelor nu merge scos de acolo, si becurile trebuie schimbate prin fanta din partea de jos...
sharkky
Cu putina indemanare, comanda de climatizare se poate scoate cu acele cabluri bagate.
misulicaa
stie cineva un link unde gasesc un bord de solenza ca nu imi merge ceasul la benzina?
Maskatu
Bursa/dezmembrari.
corbex
Am eu unul, fara turometru. De unde esti Misulicaa?
nelututulbure
buna seara sant nou pe aici si nu prea cunosc .am si eu o solenza si azi miam dat seama ca numi mai merge ceasul de la kilometraj ce pot sai fac merci mult pt sfaturii
marius80_eugen
trebuia sa scrii la probleme tehnice , nu aici .
Verifica senzorul de kilometraj de la cutie si apoi bordul .
nelututulbure
marius 80_eugen unde gasesc senzoru din cutie ca eu nu prea ma pricep poti sami arati o poza daca nucer rea mult excl.gif
djasu82
e in spate sub corpul clapeta in zona pe cutie , are doua cleme pe care le apuci cu mana si tragi in sus usor , dupa aceea scoti usor mufa din senzor.
nelututulbure
marius 80_eugen unde gasesc senzoru din cutie ca eu nu prea ma pricep poti sami arati o poza daca nucer prea mult excl.gif
bogdanelkva
Numarul 250.
[attachmentid=1627743723]
marius80_eugen
Da , vezi ca motorul este vazut din spate . Initial am avut impresia ca era motorul Renault de 16v , dar nu e . Deci senzorul este undeva sub baterie , spre stanga , in spatele motorului , cum te uiti la motor .
nelututulbure
multumesc ft. mult miati fost de ajutor am rezolvat era firul rosu rupt probabil cum am fost pe la tara pe drum accidentat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.