Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ARCURI, SAU AMORTIZOARE?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
culturism
AM O DACIE BREAK DIN 2000, SI AM O PROBLEMA DACA PUN MAI MULT DE 40KG IN PORBAGAJ SE LASA SI ATINGE ROATA. CE SA SCHIMB ARCURILE SAU AMORTIZOARE?
IN MERS NU FACE PROBLEME. SA PUN DISTANTIERE?
ghitza
Daca se lasa de spate sunty arcurile de vina,oto recomand sa pui arcuri de break
argon
De ce si-ar pune arcuri de berlina, intreb si eu dry.gif
culturism
[B]SA PUN ARCURI DE FATA?
STORMTROOPER
Ai 2 variante:
1. Iei magazinele de pise de Dacie din Buzau la rind si cauti arcuri spate de Break de Compa Sibiu, poate ai noroc si gasesti.
2. Te duci la un Remat/parc de dezmembrari si iti iei de acolo cele mai tepene arcuri de break pe care le gasesti.
Succes.
Andyno
cum ziceam...toata suspensia break-berlina este indentica.

si eu am break din 2000 original tot...si e varza precum berlina cu 4 insi in masina.

ghitza
La break arcurile spate sunt mai tari decat la berlina asta sa fie clar
mihai7575
QUOTE(culturism @ 28 May 2011, 21:02)
AM O DACIE BREAK DIN 2000, SI AM O PROBLEMA DACA PUN MAI MULT DE 40KG IN PORBAGAJ SE LASA SI ATINGE ROATA. CE SA SCHIMB ARCURILE SAU AMORTIZOARE?
IN MERS NU FACE PROBLEME. SA PUN DISTANTIERE?
*


poti monta si 2 inaltatoare la fiecare arc de cauciuc ,modelul mai mic,si neaparat si la telescoape 2 inaltatoare de fier,e cea mai ieftina solutie,eu personal am probat-o acum 4 ani si am fost multumit.
te salut. smile.gif
ghitza
Cum 2 inaltatoatre la fiecare arc/telescop? huh.gif ,asa se intelege si mi se pare deplasata de tot ideea,sa nu mai zicem ca nu mai iei ITP-ul cu asa ceva pe masina ,mai rentabil sunt atunci 2 arcuri de fata luate de pe la rematuri si taiata 1spira jumate
mihai7575
QUOTE(ghitza @ 29 May 2011, 10:50)
Cum 2 inaltatoatre la fiecare arc/telescop? huh.gif ,asa se intelege si mi se pare deplasata de tot ideea,sa nu mai zicem ca nu mai iei ITP-ul cu asa ceva pe masina ,mai rentabil sunt atunci 2 arcuri de fata luate de pe la rematuri si taiata 1spira jumate
*


am vrut a spun cite 1 inaltator de cauciuc la fiecare arc. smile.gif
arcurile de fata le tai o spira jumate si le pui pe spate doar cind le iei noi din magazin,nu cind le iei de la dezmembrari,nu crezi ca e corect asa? huh.gif
ghitza
De ce sa fie neaparat noi ca sa tai din ele?dute tu si cumpara un set de arcuri fata de AUTOSPEED sa zic o firma fantoma ca numa deasta mai gasesti si dute sa si ia un set de pe o dacie din 90 sa zic sa vezi care sunt mai tari
Costy2000
Mi-a adus cineva niste arcuri el zice sa sunt de break de spate dar eu zic ca sunt de berlina de spate mie imi place cu sta masina sa bine nici inalta nici joasa dar problema e ca unul este mai tare si unul mai moale si sat masina un pic inclinata dar nu ma deranjeaza mai imi trebuie amortizoare ca sunt praf l-am comprimat pana sus cu mana cand am bagat arcurile laugh.gif care amortizoare sunt bune dar mai ieftine ? smile.gif

Am atasat si poze la amortizoare mai am in inaltator ca sunt amortizoarele mai scurte
ghitza
In prima poza se vede ca sta bine masina de spate ,ca si afirma de amortizoare eu zic sa mergi pe Bilstein sau Monroe,desi nu sunt ieftine sunt bune ,acuma daca vreu ceva ieftin gasesti de Autospeed la aproape juma de pret fata de bilstein
bv-08-fgm
Juma de pret si un sfert din calitate si durata de viata.Asa ca nu stiu ce ai prefera sa dai cu 100 lei mai mult sau sa le schimbi 1 data de 2 ori pe an pe cele ieftine.
mihai7575
@ costy 2000....iti recomand telescoape de bilstein sibiu ,sunt foarte bune,personal numai de sibiu am pus pe daciile mele,si am fost tare multumit. smile.gif

31 May 2011, 15:48:
QUOTE(ghitza @ 29 May 2011, 11:29)
De ce sa fie neaparat noi ca sa tai din ele?dute tu si cumpara un set de arcuri fata de AUTOSPEED sa zic o firma fantoma ca numa deasta mai gasesti si dute sa si ia un set de pe o dacie din 90 sa zic sa vezi care sunt mai tari
*


clegule,eu m-am referit stict la arcurile noi de fata produse la sibiu,nu la cele de autosspeed, smile.gif
ghitza
pai zi asa smile.gif
mihai7575
QUOTE(ghitza @ 31 May 2011, 22:12)
pai zi asa smile.gif
*


Ma bucur ptr noi colegule ghita,ca am ajuns sa ne intelegem.
Te salut smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.