Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
Alydor
Salutare,
Ma gandeam sa imi schimb tractorul din dotare, si ma intereseaza o masina cu un consum mic,masina va fi folosita in majoritatea timpului pentru naveta, dar ocazional si pentru calatorii mai lungi, deci trebuie sa intre toti 4 membrii familiei plus bagajele aferente. Cu cat mai este mai mic consumul cu atat mai bine. Momentan tractorul din dotare consuma cam 4.5 la drum intins si cam 5-5.5 in oras. Am sanse sa gasesc ceva cu un consum de genul asta? Buget undeva la 14-15.000 de euro


Suma respectelor, Alydor
corbex
Mai mic de 4%? Exista. Panda. Dar trebuie sa ai familie de calibru mic.
Alydor
Familia inseamna eu, nevasta si cei doi puradei din dotare... ceea ce nu prea e calibru mic...
Nu exclud nici loganul din discutie doar ca ma cam ingrijoreaza putin tratamentul (inexistent) al tablei din caroserie


Suma respectelor, Alydor
corbex
Un Clio. Poate sta mai bine la tinichea decit loganul. Pare si ceva mai usor.
sorin1983
si ceva mai neincapator
Alydor
sincer mi se pare mai inghesuit in spate decat loganul. In logan in spate stau lejer la 1.75 cat am eu, la clio stau cam cu genunchii-n gura...


Suma respectelor, Alydor
Marty
Cauta ceva de la PSA, aia au consumuri nesimtit de mici. Dar nu stiu daca te inscrii in pret. Problemele sunt specifice masinilor frantuzesti.
Cocojambo
Noua/SH?
ady77
Renault Fluence?
Alydor
As prefera sa fie noua. Acum depinde si cu cat sare de cei 15.000 de euro. 1000-2000 in plus nu ar fi o problema. Daca am sanse sa gasesc si second dar nu la 300k de km....
Da, uneori mai stau in spate cand conduce nevasta... Piticilor nu le place sa stea singuri in spatele masinii...

Suma respectelor, Alydor
OAP
Alydor: poti sa fii un pic mai specific? Te intereseaza strict sa consume putin sau sa aiba intretinerea ieftina? Ai putea merge pe ceva de la vw sau Skoda cu motorizare TSI. Capacitatea cilindrica mica, motor puternic, asigurare mica, intretinere ok, masina incapatoare....
dizzy
Ford Focus break? Motoare PSA, masina buna, etc.
Opel Astra break? Opel Meriva?Motoare 1,3 diesel, Opel astra Classci 3 1,7cdti?
Skoda Roomster? Fabia break? Octavia? deh, celebrul TDI....


Argoane, nu mai critica fii constructiv!
Alydor
Stii cum e si cu sula-n fund si cu sufletul in rai. In primul rand ma intereseaza sa consume putin si sa fie incapatoare. Asta este primordial. Bineinteles ca nici nu vreau sa dau pe intretinere cat pe un Q7... Capacitate cilindrica undeva panala 1.6. Puterea motorului nu ma intereseaza in mod deosebit, nu ma pasioneaza masini cu 437 de CP, ca nu fac liniute. Un 70-80 CP ar fi minim. As prefera un sedan...

Suma respectelor, Alydor
dizzy
Sa stii ca Skoda Roomster, desi e cam neconventionala e o masina foarte practica. Daca o iei cu 1,4 benzina sau 1,6 tdi e si destul de economica.
Markos
Dastar dizal, clar.
Marty
QUOTE(OAP @ 30 May 2011, 12:17)
Ai putea merge pe ceva de la vw sau Skoda cu motorizare TSI.
*
Unu' cere var, asta-i recomanda tencuiala. Altu' cere motor diesel cu consum decent, asta-i recomanda benzina turbo. Si cica-i lumea rea cu el...

OAP
QUOTE(Alydor @ 30 May 2011, 12:26)
As prefera un sedan...



QUOTE(Markos @ 30 May 2011, 12:34)
Dastar dizal, clar.
*



Poate citesti si ce vrea initiatorul, duster-ul nu e sedan...ca nu te-as suspecta ca raspunzi doar asa sa raspunzi biggrin.gif
Marty
QUOTE(OAP @ 30 May 2011, 12:57)
Poate citesti si ce vrea initiatorul
*

popa.gif Ete cine vorbea...
OAP
QUOTE(Alydor @ 30 May 2011, 11:42)
Salutare,
Ma gandeam sa imi schimb tractorul din dotare, si ma intereseaza o masina cu un consum mic,masina va fi folosita in majoritatea timpului pentru naveta, dar ocazional si pentru calatorii mai lungi, deci trebuie sa intre toti 4 membrii familiei plus bagajele aferente. Cu cat mai este mai mic consumul cu atat mai bine. Momentan tractorul din dotare consuma cam 4.5 la drum intins si cam 5-5.5 in oras. Am sanse sa gasesc ceva cu un consum de genul asta? Buget undeva la 14-15.000 de euro
Suma respectelor, Alydor
*




QUOTE(Marty @ 30 May 2011, 12:57)
Unu' cere var, asta-i recomanda tencuiala. Altu' cere motor diesel cu consum decent, asta-i recomanda benzina turbo. Si cica-i lumea rea cu el...
*


Am marit un pic dorinta lu` Alydor si zau daca am vazut unde scrie de diesel....bine dorinta ta de a ma provoca e underground...cat despre varul lui Dragos, unde-i partea nasoala ca i-am recomandat tencuiala?...ti se pare ca l-am deranjat cu ceva? te roade ca mai scriu si altii la obirct altceva in fara glumelor infantile cu care poluezi tu topicurile...ti-am oferit de nenumarate ori posibiliatetea sa putem conversa civilizat si m-ai sutuit...acum iti spun eu ca potio sa te duci de-a berbelecu cu infantilismul tau nemedicamentat cu tot...basti, ca si rabdarea mea are o limita daca ceilalti iti accepta nesimtirea eu iti spun pas...
StefanT
Laguna III 1.5 dCI biggrin.gif
Marty
Sa-ti spun pe litere, poate intelegi: Pî Î Rî Țî! Cit papa o Jetta cu motor de 1.4 TSI la drum intins si-n oras? E benzina la acelasi pret cu motorina? Asta ca sa-ti demonstrez ca nici macar nu citesti ce vrea omu', da' sari cu gura ca Cici Balerina. Nu mai zic ca nu te duce capu' sa gindesti ca la o masina pentru naveta si drumuri lungi e recomandat un propulsor diesel!
Auzi hal de tupeu, cica-l provoc underground...
Civilizatu-le!

Alydoare, m-am uitat la P 407 si cam sare din schema cu banii. Ala de 1.6 HDi si 110 CP e 18500.
neumann
seat ibiza ST (break, wagon) diesel?

Orice masina moderna cu motor diesel consuma pe acolo, 5-5,5% in afara orasului.
b76bgaarh
in 15000 cu consum mic, nu cred ca gasesti decat fluence cu motor de 85 sau 110 cp.
Marty
QUOTE(DragosP @ 30 May 2011, 13:18)
În altă ordine de idei, ce mai aberează oapu'? ph34r.gif
*

Pai suma respectelor vrea masina de drum lung, cu consum mic si spavanache-i recomanda TSI-ul de la VAG. Ba, mai mult decit atit, culmea ipocriziei, isi permite sa-i si atraga atentia grecului ca "suma respectelor" vrea sedan si ca Prafsterul grecului e oftopic.
Saint666
Focus 1.6 TDCI ?
corbex
Solutia de bun simt, oricit ai ocoli-o, tot loganul ramine. Daca nu dai de un mina 2 la pret rezonabil.
Fiaturile ies din schema?
b76bgaarh
si linea avea o super hoferta
G I M
Un Fietel Doblo 1.3 multijet?
alexia_87
Alydor, nu ti-ar placea un opel astra micut si dragut? happy.gif
Marty
Terminati, ma, cu Fiaturile, ce naiba... Chiar daca-ti iei un Fiat si beneficiezi de garantie 5 ani sau 500 de mii de km., nu-i chiar placut sa stai toata ziua cu masina-n service.

30 May 2011, 14:17:
Alexia, parerea mea e ca ai mai mult loc in spate la Symbol decit in Corsa.
yoncv
Nu stiu cum e in Corsa, dar in Symbol nu am avut loc suficient nici macar eu, care nu sunt inalt sau gras. Bine, pentru 2 copii pina in 10-11 ani ar trebui sa fie suficient.
G I M
Marty nu te contrazic, poate esti trecut prin mai multe ca mine la capitolul asta, dar un var de-al meu a primit un doblo nou cand s-a angajat ( sa aduca usi la un magazin) si in 100 000 km cat a facut tara cu el nu i-a schimbat decat consumabilele, atat. Si a fost alergat bine, consumu era mai mult decat decent.
DragosP
Megane dizăl.
Loc e în el căcălău, eu la 1,90 și 110+ stau lejer în spatele șoferului, cu scaunul în poziția în care-l las eu.
bucatzel
Consum decent (*), daca o calci, are de unde, ii plina de pungi de aer, si nici nu-i departe tare de buget...

http://www.hondatrading.ro/modele/Civic-Sedan/model/57

(*) Mai mare decat tractoarele de generatie noua, dar oricum...
Marty
Motoarele pe benzina sunt diesel? nedumerire.gif
daniM
Toyota Auris 1.4D
Ford Fusion(nu e sedan dar gusturile se mai schimba...)

Motorina, pret CIP 10.320 EUR specificatii tehnice specificatii tehnice
Capacitate: 1399 cmc
Putere: 68 CP
Cutie viteze: manual (5 trepte)
Viteza maxima: 158 km/h
Consum mixt: 4.30 l/100 km
Consum urban: 5.10 l/100 km
Consum in afara orasului: 3.90 l/100 km
Dimensiuni: 4013 x 1950 x 1543
Numar usi:

1.6 TDCi
Motorina, pret CIP 11.940 EUR specificatii tehnice specificatii tehnice
Capacitate: 1660 cmc
Putere: 90 CP
Cutie viteze: manual (5 trepte)
Viteza maxima: 176 km/h
Consum mixt: 4.50 l/100 km
Consum urban: 5.50 l/100 km
Consum in afara orasului: 4.00 l/100 km
Dimensiuni: 4013 x 1950 x 1543
Numar usi: 5

Alydor
tocmai ma uitasem si eu pe pagina toyota si nissan... cred ca aleg ceva intre cele doua... ramane ca varianta de backup reno fluence/megane


Suma respectelor, Alydor
dragoselu
Ai aici informatii care ti-ar putea fi utile: http://www.consumatorul.com/benzina-e-scum...ni-din-romania/
bmwh548
QUOTE(corbex @ 30 May 2011, 13:49)
Daca nu dai de un mina 2 la pret rezonabil.
*



Io bag seama ca matale vrei sa vinzi Solnitza ca prea ii faci reclama nedumerire.gif

In banii aia tot pe un Megane sehas as merge si eu, eventual break. Fluence nou cred ca se incadreaza in pret, dar din ce mai citisem parca e sub Megane la finisaje si dotari.
bucatzel
QUOTE(Marty @ 30 May 2011, 14:48)
Motoarele pe benzina sunt diesel? nedumerire.gif
*



Nu. Dar Honda de mai sus, scotea pe benzina consumuri comparabile cu consumul extraurban pomenit de Alydor. Avand in vedere diferenta insignifianta de pret intre cei doi combustibili, am preferat sa-i recomand o masina in locul unui tractor tongue.gif .

Alydoare, avand in vedere ca esti posesor de urmasi. Sedan-sedan, dar uita-te bine cat de incapatoare este intrarea in portbagaj, ca desi s-ar putea ca volumul portbagajului sa fie mai mult decat satisfacator, sa nu reusesti sa incarci vreun bagaj mai ciudat ca dimensiuni.
emilb
Salut,

Eu am un Citroen Xsara Picasso, inainte am avut Dacia Solentza. Am o familie mare, cu mai multi copii. Eu am luat-o in 2009, 13000 euro, care inculd si scutul din otel ca optiune suplimentara. Culoare nemetalizata, motor diesel 92 cp, optiuni: de toate, mai putin senzori de mers inapoi. Adica: clima electronica, geamuri electrice fata, oglinzi electrice, volan reglabil, senzor de ploaie si de lumina, etc...Cam tot ce ai nevoie la o masina normala. Masina nu este dintr-o clasa de lux, dar este foarte practica si consuma destul de putin: in jur de 6 - 6.5 in Bucuresti, in functie de situatie si 5 - 5.5 afara, iar in functie de situatie. Afara am mers destul de putin (cam 20% din total) si destul de mult pe autostrada, deci 120-130-140, masina fiind de obicei si incarcata. Au fost si situatii cind am avut 4.5 in afara si 5.5 in oras (Bucuresti). Consumul este real, calculat de la un plin la altul. Eu tot timpul fac plinul si am istoria consumului scrisa. Consumul aratat de computer este mai mic, cam cu 0.5 l/100 km.
Acum are 51000 km. Costuri de intretinere: 5 mil cea mai ieftina revizie, 13 ce-a mai scumpa (ultima pe care am facut-o).
Masina este foarte comoda, foarte incapatoare, foarte practica. Eu cind am luat-o am fost la Citroen sa ma uit la altele, si mi-au recomandat-o cei de acolo, eu stiind-o la pret mult mai mare (reducere de aproape 6000 euro). Cind m-am urcat in ea nu am mai stat pe ginduri, nici drive test n-am mai facut. Am fost extrem de incintat de ea.
In spate are loc foarte mult, fara sa afecteze spatiul din fata. Este inalta si ca atare foarte spatioasa. Un adult in spate poate sa tina foarte usor un copil in brate. Sotia mea trece frecvent din fata in spate, la copii, printre scaunele din fata. Este mai ianalta si este foarte comoda la urcat/coborit, nu ai nici o problema cu persoane in virsta care se misca foarte greu. Mai mult, mie imi place foarte mult cind ma urc si cobor din ea, mai ales daca ma opresc de multe ori si trebuie sa fac asta des.
In spate se pot scoate scaunele individual, poti sa le scoti pe toate si sa cari obiecte mari. Intra foarte bine bicilete.
Eu am mers cu ea in concediu, 6 persoane (din care 3 copii), portbagaj plin de bagaje, poti sa-l incarci destul de mult pe inaltime, este foarte comod, si 3 biciclete pe hayon. In situatia asta, pe o ploaie torentiala mi-a consum 7. In rest nu am mai avut consum asa de mare decit in perioada iernii cu zapada cind am facut 2 ore din Berceni pina in Militari.
Am carat cu ea si 400 kg de gresie si faianta....mi-am dat seama acasa cind am calculat mai bine.
Partile negative ar fi ca sint reprezentati de ATS de la care poti avea destule surprize, eu am avut.
Eu sint foarte multumit de masina, in situatia mea cu familie mare chiar nu ma vad in alta masina.
Pentru mine a fost o alternativa excelenta la Logan.

cdadan
QUOTE(Alydor @ 30 May 2011, 14:58)
tocmai ma uitasem si eu pe pagina toyota si nissan
*


Tocmai m-am apucat sa-ti citesc topicul si din start am vrut sa zic Corolla 1.4 d4d. Are un prieten, e o masina decenta, spatioasa, cu portbagaj mare si consuma putin de tot. Motorasul are 90 de cai (nu te astepta la prestatii fulminante), este foarte silentios, are si indicator de schimbare optima a treptelor de viteza.
Fiind Toyota, nu mi-as face probleme in privinta fiabilitatii. Nu stiu daca va consuma mai putin decat Loganul tau, din simplul motiv ca doar unele masini din clasa mica reusesc treaba asta.
bion
Desi unii concetateni s-au simtit vexati si obligati sa-si afirme capacitatile de interventie virtuala io zic ca Lastun e o solutie cu pret minimal( cat o sacosa de marfa la Billa). ,consum 3,3 ,4 locuri caroserie de fibra. Pentru cei pasionati de surubarit aduce satisfactii maxime.Orice drum de la A la B reusit e un motiv de bucurie pentru intreaga familie.
klaus
Pentru cei care simt frustrarea ca au disparut discutii off topic sau sfaturi la bascalie, ii informez ca initiatorul cere o masina INCAPATOARE si care sa CONSUME PUTIN.
Daca se continua frustrarile, se pot da perioade de odihna, pentru relaxare, poate munca din ultimul timp a implicat ceva stres si e nevoie de eliminarea lui...
ady77
QUOTE(Alydor @ 30 May 2011, 11:42)
Momentan tractorul din dotare consuma cam 4.5 la drum intins si cam 5-5.5 in oras. Am sanse sa gasesc ceva cu un consum de genul asta?
*



Nu.
Ampt
Doar o parere ! Chiar merg cu masina asta si crede-ma ca sunt destul de multumit !

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=207589&st=0
AR-18-MOS
Opel Astra Classic III? Cu 1.7DTJ are consum mediu de 5.0%
Ampt
O alta masina frumoasa, dar care se va comercializa in a doua jumatate a anului 2011 ! Si ofera si un motor diesel destul de echilibrat, 1.7 VGT 136 Cp, 330 Nm !

http://www.informatiiauto.ro/kia-optima-si...is-sid6744.html
bucatzel
Pana stateam si ma cruceam la diverse sfaturi date pe aici.

Toyota Corolla aia pomenita mai sus, e o masina draguta, care mi s-o parut aranjata destul de practic in interior. Plus ca, din cate tin minte, japonezii au "prostul" obicei sa bage o carca de chestii in dotarea standard.
Alydor
dupa tot ce am citit aici parca tot spre un logan/duster m-as orienta... oricum nu ma duc maine sa o iau asa ca discutia ramane deschisa. Astept in continuare propuneri de bun simt si nu aberatii.



Suma respectelor, Alydor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.