Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum scap de furnici?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
Marty
E incredibil, de cite ori da un pic caldura, se umple casa de furnici. Ideea e ca nu-si fac simtita prezenta, da' sa te fereasca Dzeu. sa scapi o firimitura de piine pe jos ca isi dau adunarea la locu' ala citeva zeci daca nu chiar sute de bucati. Toata bucataria e data pe linga pereti cu un praf din comert. De cind am dat cu ala am observat cite 2-3 moarte pe alocuri, da' le doare-n cur de prafu' respectiv daca scapi firimitura pe jos. Cu ce dracu' sa mai dau sau ce sa mai fac?
vijelie
Nu scapi.
DannyY
Te muti...
tatabobu
Dai zburatoarea pe un furnicar. De-asta:
user posted image
Markos
Trebuie sa descoperi furnica-sefa. O elimini, si restul pleaca.
Shush
"Scapi" firimiturile la vecini biggrin.gif
Victoras2001
QUOTE(Markos @ 31 May 2011, 13:25)
Trebuie sa descoperi furnica-sefa. O elimini, si restul pleaca.
*


E in stare. radmasa.gif

Da sigur n-ai vrut sa intrebi cum scapi de purici?
Manuel
Pericol! Vezi sa nu scapi si vreun urs in bucatarie ca te-ai dat dracu'!
Victoras2001
Asta scapa de furnici cum a scapat Bula de cancer.
ciush
le ademenesti cu firimituri si pui pe ele motorina sau petrol, mor instanataneu
corbex
Ia-te dupa sirul indian si descopera sursa. Dai pe sursa, sau macar pe traseu, pe care ele il respecta cu scrupulozitate, ca merg tot legal, cu un fis-fis d'ala pentru insecte. La fel prin punctele de acces in bucatarie. Vezi ca trebuie sa aibe un cuibar prin zona.

@Victoras: cu puricii e mai simplu, sar toti cind treci prin poarta de la Ghencea. Ghencea be-he-he, nu Ghencea Militar.
Victoras2001
Ba, da tu ai furnici in apartament? Ca astea, de obicei, apar la casa.
La casa n-ai cum sa scapi de ele. Doar sa pui butelia pe aragaz si sa pleci la plimbare. Iar la bloc nu inteleg cum ai dat de furnici.
corbex
Eu am avut la etajul 4. Mi-am urmat propriile sfaturi icon_mrgreen.gif
Victoras2001
Si unde era cuibarul? laugh.gif
DragosP
Nu vrei să știi!
corbex
Intre doua placi, pe exterior. Peretele dinspre braila.
Victoras2001
Aha. Verule, pana nu incepe domn profesor cu sfaturile, da si tu foc la casa. Impusti doi iepuri.
corbex
Macar arde mileurile cu lampa de benzina!
Markos
Scrie la Federatie, sa le retrogradeze doua etaje. Zi-le c-au furat.
kog
eu le-am omorat cu toporu happy.gif
corbex
Tu esti in reclama aia cu "Dati-mi 62 de topoare, sa-mi ajunga primavara asta"? radmasa.gif
radian
Aprtamentul meu (locuiesc in el de vreo 15 ani si blocul este construit prin anii '50) a fost de doua ori invadat de furnici. Am aplicat metoda sugerata de Corbex, urmaresti sirul sa descoperi daca nu sursa, macar "intrarea" si presari sare. Nu le place sarea, si daca resusesti sa construiesti o bariera de sare te vor ocoli si vor cauta alte trasee. Nu-i nevoie de tone de sare, o "brazda" de 0,5 cm este arhisuficienta cu conditia sa nu aiba brese.

Nu-ti pierde timpul cu otravuri ca-i putin probabil sa descoperi cuibul.
bion
QUOTE(Marty @ 31 May 2011, 12:11)
E incredibil, de cite ori da un pic caldura, se umple casa de furnici. Ideea e ca nu-si fac simtita prezenta, da' sa te fereasca Dzeu. sa scapi o firimitura de piine pe jos ca isi dau adunarea la locu' ala citeva zeci daca nu chiar sute de bucati. Toata bucataria e data pe linga pereti cu un praf din comert. De cind am dat cu ala am observat cite 2-3 moarte pe alocuri, da' le doare-n cur de prafu' respectiv daca scapi firimitura pe jos. Cu ce dracu' sa mai dau sau ce sa mai fac?
*


O inundatie sau un incendiu. Cutremuru` nu ajuta.Cu banii de asigurare iti iei un cotet din asta modern din rigips vata de sticla si sindrila din sisturi unde orice e viu moare sigur si furnicile fiind dashtepte nu se ating de zona.
Ady la tine cred ca urma trecea Carpatii spre N-E si la Corbex in Trei Scaune biggrin.gif
La mine sunt de 1000 de ani biggrin.gif
Alex4u
cu asa ceva sigur rezolvi problema....devin crocante chiar..
&feature=related
bmwh548
Eu mi-as pune kosmodisku' si as defila prin fata lor. Pun pariu ca nu mai vezi picior de furnica pe acolo.
bion
Marty e un spirit vizioaar intreprinzator un adevarat pionier si se inspira din Mondo Cane si deschide un fast food cu furnici eco. radmasa.gif
Garantez ca printre coforumisti se vor gasi destui clienti biggrin.gif
corbex
Ati retinut, nu? Cind va furnica, va duceti la Marty!
bmwh548
Eu nu stiu ce faci matale cand te furnica, da' nu cred ca toti forumistii au inclinari din astea...elene.
corbex
E vorba de inclinatii formice. Numai ginduri perverse aveti. Fiti constrrucctivi, ce furnica noastra! tongue.gif
bmwh548
L-au rapit furnicile pe dom' plotoner Martinica fara frica de furnica sad.gif
Markos
E la film, se uita la The Ant War frustrat.gif

corbex
Ar trebui sa-l intrebam daca are nevoie de ajutor. Sa nu fie la-nghesuiala. Imi iau toporul si ma duc sa-l scap.
vis-a-vis
Ba baiete, nu mai manca ma paine... d-aia ai furnici.
Markos
pai si ce sa manance?
bmwh548
Ciafaaaaaaaaaaaaaaa........
Markos
aia-i scumpa sad.gif
bmwh548
.........de furnicaaaaaaaaaa.....
corbex
Ce-i mai mica si mai mica,
Decit ceafa de furnica?
bmwh548
Pai zi-ne matale ca ai vazut multe la viata ta tongue.gif
Markos
cotletul de furnica? huh.gif
ady77
Pixda de furnica?
corbex
Cu voi nu poti intinde o discutie intelectuala pe mai mult de trei posturi.
ady77
Sorry tongue.gif
FLP

corbex
Problema e ca Marty n-are un copac in care sa se refugieze. In plus, ca orice bucurestean crescut in piata Matache, prefera porcul la gratar furnicii crude.
V a L y O
QUOTE(Marty @ 31 May 2011, 13:11)
Cum scap de furnici?
*



La fel cum scapi de soareci, sobolani, gandaci...adica, nu scapi. tongue.gif
Marty
QUOTE(Markos @ 31 May 2011, 21:19)
E la film, se uita la The Ant War frustrat.gif
*

N-am timp de distractie, ma documentez!


QUOTE(corbex @ 31 May 2011, 21:59)
Ce-i mai mica si mai mica,
Decit ceafa de furnica?
*

Intrebarea nu ne sperie,
Ceafa de bacterie!
kog
QUOTE(V a L y O @ 31 May 2011, 21:23)
La fel cum scapi de soareci, sobolani, gandaci...adica, nu scapi. tongue.gif
*


sobolanii se impusca tongue.gif
Alydor
Si caii...


Suma respectelor, Alydor
Lde 2100
Verde de Paris mandru.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.