Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: timonerie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fullhouse
Va salut. Am o problema legata de timoneria cutiei de viteze, in sensul ca-mi vibreaza si intra in rezonanta maneta schimbatorului de viteze la turatii de peste 2500 rot/min.Pana la turatia aia are o usoara vibratie maneta, dar nu face zgomot. Dupa ce depasesc turatia incepe sa zdrangane ceva, maneta vibreaza vizibil, daca pun mana pe maneta acel sunet dispare. Sunetul e asemanator unor saibe metalice care se izbesc intre ele. M-am bagat sub masina, acel arc imi lipseste, maneta e legata de bieleta cu o sarma, deci trebuie sa ma ocup umpic de ele. Intrebarea ar fi daca gasesc acel arc in comert, ce denumire are? Sau pot sa-i pun orice arc, doar sa fie ceva acolo? De la el apare acel zgomot enervant?
mihai7575
QUOTE(fullhouse @ 1 Jun 2011, 08:41)
Va salut. Am o problema legata de timoneria cutiei de viteze, in sensul ca-mi vibreaza si intra in rezonanta maneta schimbatorului de viteze la turatii de peste 2500 rot/min.Pana la turatia aia are o usoara vibratie maneta, dar nu face zgomot. Dupa ce depasesc turatia incepe sa zdrangane ceva, maneta vibreaza vizibil, daca pun mana pe maneta acel sunet dispare. Sunetul e asemanator unor saibe metalice care se izbesc intre ele. M-am bagat sub masina, acel arc imi lipseste, maneta e legata de bieleta cu o sarma, deci trebuie sa ma ocup umpic de ele. Intrebarea ar fi daca gasesc acel arc in comert, ce denumire are? Sau pot sa-i pun orice arc, doar sa fie ceva acolo? De la el apare acel zgomot enervant?
*


Cere la magazinelle auto ,arc de bieleta CV,si bucsi de bronz ptr bieleta CV.,iar acolo unde ai sirma,ai nevoie de o siguranta de fier.
fullhouse
Mersi mult Mihai, mai am o intrebare, bucsa aia de bronz e una singura sau sunt mai multe? Si unde e pozitionata, sau pozitionate, dupa caz
bashtalu
mecanicul la care am fost eu a bagat 3 bucse din alea de bronz, pe una a taiat-o ca practic nu incap 3, deci cel putin 2
bac.
a mea e legat cu sarma de 10 ani si nu are nici o vibratie maneta. schimba-i bucsile si vezi daca mai persista vibratiile.
fullhouse
Deci sa inteleg ca bucsele alea intra in partea inferioara a manetei de comanda, nu? Acolo unde se asambleaza cu bieleta.
ghitza
Exact acolo sunt ,sin sunt 2 bucse de bronz,sau aplici metoda lui BOA in loc de bucsi tragi furtun pe tija ce intra in levier jos si nu mai moare sau sa craoe ca si bucsele,bafta

1 Jun 2011, 17:13:
Exact acolo sunt ,sin sunt 2 bucse de bronz,sau aplici metoda lui BOA in loc de bucsi tragi furtun pe tija ce intra in levier jos si nu mai moare sau sa craoe ca si bucsele,bafta
fullhouse
Si la mine e de mult sarma acolo,totusi as vrea sa-i pun o siguranta.am fost pe la magazine dar nimeni nu stia ce siguranta vine acolo.ma ajuta cineva cu o informatie,o poza,o dimensiune,sa-mi dau seama ce trebuie sa iau,mersi anticipat
mihai7575
QUOTE(fullhouse @ 1 Jun 2011, 13:39)
Deci sa inteleg ca bucsele alea intra in partea inferioara a manetei de comanda, nu? Acolo unde se asambleaza cu bieleta.
*


bucsele mici de bronz se monteaza pe bieleta CV,nu pe maneta de comanda. smile.gif
PH-06-BOA
Bucsile poti sa le pui degeaba, ca boltul poate fi uzat la capat si la baza de prindere in maneta, deci umflat pe mijloc. Cand pui bucsi noi, tot va juca datorita micsorarii diametrului boltului. Bronzul transmite zgomotul la maneta. De aceea eu am mai zis pe undeva pe forum, cea mai buna solutie e, sa puneti o bucate de furtun de plastic, din cele cu insertie de ata in el, care e si siliconic. Scoateti bucsile de bronz, locasul lor va ramane cilindric. Pentru ca boltul e deformat de uzura, aduceti bucata de furtun la diametrul exterior putin mai mare ca exteriorul fostelor bucsi, il bagati in locul lor, rectificati cu un burghiu interiorul care sa fie mai mic ca boltul, vaselina pe bolt, si il bagati presat, batut, rugat, injurat... Tine mai mult ca bucsile si e si mai silentios. In plus, jocul e total absent. Arcul nu e necesar chiar la nimic. Ba mai mult, strica. Tine maneta la una din limite, unde suporta socurile transmise de vibratia cutiei, si e ca un ciocan ce bate si in caroserie si in elementele cutiei. Puteti spune cati il mai au?
fullhouse
Mersi BOA pentru explicatii, ramane sa caut si eu o bucata de furtun, sper sa gasesc. Totusi, in legatura cu siguranta din capatul boltului, imi puteti spune de care tip e. Marturisesc ca n-am investigat inca, asa ca apelez la ajutorul vostru. E splint (cui spintecat) sau e siguranta cilindrica?
ghitza
e tip siguranta cilindrica ,ca si la platina din delcou dar mai mare ,dar majoritatea au sarma si eu la fel biggrin.gif
nikuniku
se numeste siguranta,,zegher,,dar ar mai fi o varianta ,gaurit axu si bagat un splint
george 07
@fullhouse Legat de timonerie intr-o alta postare am scris ca se poate modifica ansamblul in felul urmator: se taie boltul de la maneta de viteze si partea cu bucsile de bronz de la bieleta C.V. si pe maneta in aceasi pozitie ca boltul se sudeaza un surup de 10 iar pe bieleta C.V. ori se confectioneaza o bucse filetata ori se sudeaza patru piulite una de alta si se prinde (sudeaza) la fel cum era (pe aceasi pozitie) partea cu bucsile de bronz si in acest fel se elimina jocul (uzura) care se formeaza in articulatie , eu am facut modificarea din anii '97 si functioneaza si in prezent impecabil , indecsarea vitezelor facanduse ferm si in acest fel se elimina si jocul lateral (punctul mort) inutil si o sa scapi de vibratia care se transmite prin maneta de viteze.
GR 01 NVN
adaug si eu aici un lucru mai neobijnut,nu stiu daca este ceva normal sau nu....nu am umblat niciodata pe la cutie de viteze...scuzati claritatea filmului,e facut cu telefonul
PH-06-BOA
Demontezi piesa de aluminiu, pui o tabla de 1,5 pe care o sudezi de podea, pastrand gaurile sau locul lor, pentru a prinde inapoi butucul. Atata tot.
GR 01 NVN
PH-06-BOA am inteles in mare parte ce trebuie sa fac,dar este ceva grav ca face asa?pot avea probleme?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.