Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema mare la aprindere
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
andu911
care e pozitia pinionului de la delco, cand semnu de pe volanta e in dreptu semnului de pe carcasa ambreaj ? blink.gif


gattoman
Trebuie sa fie perpendicular pe axa motorului.
andu911
adica luleaua sa fie catre exteriorul masinii sau catre chiulasa ?
gattoman
Nu stiu cum vine luleaua dar stiu cadaca scoti delcoul cu totul ai in bloc in ax sau ceva de genu care se imbina cu axul delcoului .Acel ax are pe el doua crestaturi in care vin niste chestii de la axul delcoului.Acele crestaturi trebuie sa fie perpendiculare cu axa motorului.Stiu ca asa se verifica daca distributia este pusa la punct.
andu911
pai crescaturile alea nu sunt identice biggrin.gif una mai larga, alta mai ingusta...si exista o singura pozitie prin care intra axu de la delco in pinionu ala
diaconuliviu

Ai dreptate. Excentricitatea parca spre stinga. Mai sigur, cu cil 1 in COMPRESIE, se introduce pinionul asa incit delcoul sa se cupleze cu el cu luleaua spre aripa, nu spre motor.
wo_name
cand e la senm, luleau trebuie sa fie la cilindrul 1(unu)
mihai1677
Atentie daca volanta este la semn motorul poate fi in doua pozitii:
1 compresie cilindru 1
2 compresie cilindru 4
cand este in comp cil 1 atunci luleaua este spre aripa, iar atunci cand este in compresie cil 4 luleaua este spre motor.
mario1980
QUOTE(mihai1677 @ 23 Jun 2005, 10:14)
Atentie daca volanta este la semn motorul poate fi in doua pozitii:
1 compresie cilindru 1
2 compresie cilindru 4
cand este in comp cil 1 atunci luleaua este spre aripa, iar atunci cand este in compresie cil 4 luleaua este spre motor.
*


Partial corect! Luleaua poate fi in orice pozitie , desi in general asa este pozitia ei. Dar am vazut si pinioane de antrenare a delco-ului puse in asa maniera de veneau cu luleaua spre portiera din stinga atunci cind motorul era "la punct" smile.gif Si delco-ul in pozitie corespunzatoare.
tunderbird
Iata ce spune cartea...

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.