Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motor 102.00 sunet ciudat intre 2000-3000rpm
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Docsa
Bună ziua, am observat azi seara un fel de țăcânit la motor între turațiile de 2000-3000 la accelerare usoară (așa bătrânește pt. consum). Problema asta nu am observat păna acum ca în general ascult musică...
Deci zgomotul părea a fi ceva de genul ce fac barzele cu ciocu radmasa.gif ... n-am alta comparație.
Știu că s-a mai discutat, dar nu mi-se părea descrierea co-forumiștilor asemănătoare cu a mea.
ghitza
Poate vr-eun tachet ,verifica jocu
aditza579
Pot fi "n" cauze din care sa iti bata motorul, nu vreau sa te sperii si sa ti-le enumar pe cele mai sumbre. Incearca simplu sa verifici jocul la tacheti, sau poate fi vreo aparatoare rupta, ceva, care doar la anumite vibratii flambeaza.
Numai bine.
Kanutza_77
Ma gandesc la urmatoarele:
Joc la culbutori
Fulie slabita
Element de caroserie care vibreaza
Avans dereglat
Bolt sarit la piston
Docsa
Luna viitoare o duc la service să-mi fac frânele că-s deja cam slabe, și le cer la domnii mechanici să se uita și pe la motor.

Mulțumesc pt. răspunsuri.
Hacker
Cand ceri un sfat, noi ne gandim ca vrei sa o repari chiar tu, problema poate fi de la tacheti sau inclusiv avansul daca nu e reglat cum trebuie dupa anumita turatie sau pana intr-o anumita turatie bate.
tacheti ii verifici simplu, fara sa mai desfaci capacul. iei o surubelnita o pui pe capac in dreptul pistonului respectiv si bagi, pui degetul mare pe capatul surubelnitei si incheietura degetului in ureche, asculti daca de acolo e jocul, daca nu treci la urmatorul piston. Daca nu auzi de acolo bataia, tureaza motorul pe loc si vezi daca se aude bataia, daca nu se aude si se aude doar in sarcina arculetul de la vacum sau avansul este prea mare. Sunt foarte multe batai si chestii la o dacie, dar mai bine decat sa te duci in service si sa iti ia aia o gramada de bani, la o dacie, mai bine o faci tu ca nu e deloc complicata. Ah doamne ce dor imi e de ele.
Docsa
Azi m-am uitat sub capacul cubutori, si am tras de tija împingatoare cu mâna, și s-a mișcat foarte ușor... poate o fi de acolo... oricum sunetul asta nu se aude decât dacă sunt foarte atent ziua (fiind trafic). Deci dacă m-aș încumeta să-o reglez eu cam cum ar trebuii sa fie jocul? Și de unde il reglez... și cu ce scule? Nu prea am expreința cel mai big deal ce am făcut era să îmi pun aprindere electonică singur... și odată curătat carburator deci noah...
mihai7575
QUOTE(Docsa @ 7 Jun 2011, 13:15)
Azi m-am uitat sub capacul cubutori, si am tras de tija împingatoare cu mâna, și s-a mișcat foarte ușor... poate o fi de acolo... oricum sunetul asta nu se aude decât dacă sunt foarte atent ziua (fiind trafic). Deci dacă m-aș încumeta să-o reglez eu cam cum ar trebuii sa fie jocul? Și de unde il reglez... și cu ce scule? Nu prea am expreința cel mai big deal ce am făcut era să îmi pun aprindere electonică singur... și odată curătat carburator deci noah...
*


sfatul meu e sa mergi la un mecanic auto,sa-ti regleze culbutorii,sau tachetii,cum ,le mai spunem noi smile.gif
aditza579
QUOTE(Docsa @ 7 Jun 2011, 13:15)
Azi m-am uitat sub capacul cubutori, si am tras de tija împingatoare cu mâna, și s-a mișcat foarte ușor... poate o fi de acolo... oricum sunetul asta nu se aude decât dacă sunt foarte atent ziua (fiind trafic). Deci dacă m-aș încumeta să-o reglez eu cam cum ar trebuii sa fie jocul? Și de unde il reglez... și cu ce scule? Nu prea am expreința cel mai big deal ce am făcut era să îmi pun aprindere electonică singur... și odată curătat carburator deci noah...
*


Deci, desfaci capac culbutori, ai sa vezi ca fiecare culbutor in partea unde este ridicat de tija impingatoare, are in surub cu o piulita(ma rog, contrapiulita), iar jocul este acela dintre acest surub si capatul tijei impingatoare. Daca ai acasa lere(acele "fasii" de tabla de diferite grodimi poansonate pe ele)poti regla culbutorii singur, este usor. Desfaci umpic contrapiulita, rotesti surubul, bagi lera dedesupt(intre capatul surubului si tija), si apoi strangi surubul, pana loveste in lera, strangi si contrapiulita si apoi scoti lera. Jocul la culbutori este(in manualul de repartatii) de 0,15mm la admisie si 0,2mm la evacuare. Faci asa la toate supapele, apoi pui capacul la loc si dai o cheie. Dupa asta intri pe forum si ne zici si noua daca a disparut zgomotul sau daca mai este prezent.
Bafta
ghitza
0,15A si 0.20E smile.gif
D-Ice
QUOTE(aditza579 @ 7 Jun 2011, 16:57)
Deci, desfaci capac culbutori, ai sa vezi ca fiecare culbutor in partea unde este ridicat de tija impingatoare, are in surub cu o piulita(ma rog, contrapiulita), iar jocul este acela dintre acest surub si capatul tijei impingatoare. Daca ai acasa lere(acele "fasii" de tabla de diferite grodimi poansonate pe ele)poti regla culbutorii singur, este usor. Desfaci umpic contrapiulita, rotesti surubul, bagi lera dedesupt(intre capatul surubului si tija), si apoi strangi surubul, pana loveste in lera, strangi si contrapiulita si apoi scoti lera. Jocul la culbutori este(in manualul de repartatii) de 0,15mm la admisie si 0,2mm la evacuare. Faci asa la toate supapele, apoi pui capacul la loc si dai o cheie. Dupa asta intri pe forum si ne zici si noua daca a disparut zgomotul sau daca mai este prezent.
Bafta
*



Pasii sunt urmatorii, nu-i respecti, faci motorul varza:
1. Se pune cilindrul 1 la punctul mort superior (PMS). Asta o faci simplu, rotesti motorul la mana cu bujiile scoase pana cand semnul de pe volanta ajunge in fereastra. Apoi bagi lera intre coada supapei si culbutor si daca nu intra ferm, nu usor, cu joc strangi surubul si il asiguri cu contrapiulita. Este gresit sa strangi pe lera, o sa iasa jocul mai mic si ramane supapa deschisa, bagi lera prin sondaj, pana intra ferm, nu usor, nici fortat.
2. Dupa ce faci jocurile la cilindrul 1 treci la 3. Intai rotesti motorul la mana o jumatate de tura, si urmaresti supapele de la cilindrul respectiv sa fie ambele pe inchis. Atunci reglezi jocurile ca la punctul 1.
3. Aceiasi pasi la cilindrul 4.
4. Aceiasi pasi la cilindrul 2.
Eu gasesc PMS introducand tija comparatorului pe locasul bujiei la fiecare cilindru, e mai sigur dar necesita obisnuinta.
vladut88
QUOTE(aditza579 @ 7 Jun 2011, 15:57)
Deci, desfaci capac culbutori, ai sa vezi ca fiecare culbutor in partea unde este ridicat de tija impingatoare, are in surub cu o piulita(ma rog, contrapiulita), iar jocul este acela dintre acest surub si capatul tijei impingatoare. Daca ai acasa lere(acele "fasii" de tabla de diferite grodimi poansonate pe ele)poti regla culbutorii singur, este usor. Desfaci umpic contrapiulita, rotesti surubul, bagi lera dedesupt(intre capatul surubului si tija), si apoi strangi surubul, pana loveste in lera, strangi si contrapiulita si apoi scoti lera. Jocul la culbutori este(in manualul de repartatii) de 0,15mm la admisie si 0,2mm la evacuare. Faci asa la toate supapele, apoi pui capacul la loc si dai o cheie. Dupa asta intri pe forum si ne zici si noua daca a disparut zgomotul sau daca mai este prezent.
Bafta
*



Lera se baga intre varfu de la culbutor si coada supapei ,daca o bagi intre surubu de reglaj si tija impingatoare vei avea un joc de peste 1 cm
aditza579
Mii de scuze, ca am zic ca se baga acolo lera, cand era in partea cealalta, si ca am uitat sa mentionez, ca pistonul trebuie sa fie in PMI (adica inainte sau in momentul declansarii scanteii) cand ambele supape sunt inchese. Ordinea este cum s-a mai zis 1-3-4-2. Merci oricum ca nu ati dat cu parul cand am gresit. Bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.