Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Buburuza lui Razvan
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Prognosis
Ca in reclama cu amicul lasat sa aiba grija de Spiridon, am primit in gratii frumoasa jucarie KIA a prietenului meu Razvan, plecat cu treburi prin alte zari. Indicatiile amicul au fost foarte clare. Sa am grija de jucarie si sa aplic niste imbunatatiri. Partea principala era sa inlatur neajunsul cauzat de lipsa unei temporizari la iluminarea plafonierei atunci cand se inchide usa. Am gasit o schema pe net, cea prezentata in imaginea care urmeaza, dupa care un amic mi-a facut montajul initial. Toate bune si frumoase, montajul lucra perfect, numai ca, tranzistorul de putere 2N3055, se incingea ceva de speriat in numai 5 secunde de la ruperea contactului de la swich. Cum montajul urma sa fie locat undeva langa plafoniera, intre plafon si tabla acoperisului, intr-o zona plina de burete sau spuma de izolare, pericolul de incediu era evident. Fireste ca am testat si aplicarea unui radiator pe tranzistorul de putere, dar chiar si asa, nu prezenta garantie ca nu se va povoca un incendiu la care eu sa platesc minunatie de masinuta. Ca atare, mi-am pus mintea la contributie si mi-am imaginat o schimbare de modificare. Adica de fapt am refacut montajul, pe baza de relee. Practic am inlocuit 2N30055 cu un tranzistor ceva mai finut, un BD 137, care in loc sa tina becul, tine o bobina de releu miniaturala cer are un consum insignifiant si in consecinta nu incinge colectorul tranzistorului. Din contactele releului se alimenteaza becul plafonierei fara legatura cu tranzistorul. Deci pericolul a fost inlaturat. Adevarul este ca montajul initial facea o stingere temporizata si treptata, iar acum lumina se inchide brusc, dar nu cred ca asta sa fie o problema. Important este sa ai timp noaptea sa bagi cheia in contact....
Mai era o problema cu montajul initial, anuma faptul ca swichul din schem aactiona pe plus, pe cand in insatalatia jucariei KIA, swichul electromagnetic din portiere, lucreaza pe minus si in consecinta am modificat montajul adaptandul la situatie. Practic, swichul actioneaza un releu care comanda circuitul si circuitul actioneaza un al doilea minireleu care actioneaza plafoniera! Tot ceea ce am facut se adapteaza perfect la locul lui, fara modificari in cuplajul initial al plafonierei.
Nu ramane decat ca prietenul sa aprexcieze sau nu la intoarcere sa modificarile facute de mine Buburuzei, asa cum a botezat-o numitul in cauza. Sper sa fie multumit!
[attachmentid=1627727163] [attachmentid=1627727163]
l@u
asta-i jurnal de plafoniera !!! dupa ce ai scris o ora mai prezinti in clip inca o data textul....plictisitor!
argon
Daca tot te-ai apucat de montaje, era mult mai elegant daca o faceai sa se stinga si treptat, parerea mea, vezi daca poti implementa ulterior.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.