Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Acte Necesare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
B_i_t_z_a
Salut,am masina inmatriculata pe numele meu,doresc sa schimb numerele de acum(de pe masina),cu numere preferentiale ,pe care deja le am rezervate(in urma vanzarii altei masini).As dorii sa stiu de ce acte am nevoie si ce taxe trebuie platite.Multumesc
B_i_t_z_a
Moama moama cum le stie el,crezi ca nu am sunat?Nici macar nu iti raspund...urmatoru va rog,mersi oricum
george_scala_2004
daca aveai putina rabdare ai fai aflat. in schimb tu nu, batman, batman. ai sunat si nu ti-au raspuns. trimiteai un mai sau o scrisoare. sau te deplasai personal la ei la sediu...

OMAI nr. 1501 din 13.11.2006 privind procedura înmatriculării,
înregistrării, radierii și eliberarea autorizației provizorii de circulație sau
pentru probe a vehiculelor

http://www.legex.ro/Ordin-1501-13.11.2006-74944.aspx

art. 27. dupa care coroborezi informatiile cu cele de pe prima pagina...mistocarule... mad.gif
B_i_t_z_a
Nu sunt mistocar....masina mea e deja inmatriculata in Romania!!!Vreau doar sa ii schimb numarul de inmatriculare cu unul preferential....si vreau sa stiu de ce acte am nevoie....nu vreau sa citesc toate legiile privind inmatricularea.....si nu mai stiu ce chestii,daca ma puteti ajuta bine daca nu ...iarasi bine.Coada la inmatriculari e dementiala...si daca te bagi in fata ,iti poti imagina ce se intampla,degeaba le explici ca vrei sa intrebi ceva....Am sunat 40 de minute incontinuu,dupa care mi`au raspuns si au zis ca au foarte mult de lucru,si sa ma duc acolo pentru detalii...
george_scala_2004
bine, esti ocupat, nu ai timp...si vrei mura-n gura totul...daca pentru problemele tale nu ai timp cine vrei sa aiba ? vezi ca exista firme de intermediere - te scutesc de drumuri si asteptari contra cost, evident.

prin urmare:

taxe pentru numere preferentiale este undeva pe la 80 - 85 lei. la rind 40 - 45 lei.
certificatul de inmatriculare parca 37 lei. acte necesare:
cerere;
actul de identitate al proprietarului;
certificatul de inmatriculare al vehiuclului;
fisa detinatorului automobilului;
carte de identitate a vehiculului;
vechiul certificat de inmatriculare;
chitanta sau chitantele de plata a taxelor respectiv pentru numere si certificat.

http://www.drpciv.ro/info-portal/downloadF...o&lang=ro&id=40

QUOTE
Eliberarea unui nou certificat de înmatriculare
- ca urmare a modificării unor date înscrise în acesta -
(art.14 din Ordinul MAI nr.1501/2006)
DOCUMENTE NECESARE :
a) cererea solicitantului;
cool.gif cartea de identitate a vehiculului, cu modificările tehnice operate de Regia Autonomă “Registrul Auto Român” (original si copie) – daca modificările se referă la vehicul;
c) fișa de înmatriculare a vehiculului, vizată de organul fiscal competent al autorității administrației publice locale numai în cazul modificărilor ce se referă la schimbarea: domiciliului titularului, a reședinței cetățenilor străini, a sediului în cadrul aceluiași județ, schimbarea motorului cu un altul de capacitate cilindrică diferită;
d) vechiul certificat de înmatriculare - original;
e) dovada plății contravalorii certificatului de înmatriculare – 37 lei;
f) actul de identitate al solicitantului, în original și în copie.
Documentul original prevăzut lit. f) se restituie pe loc, după confruntarea copiei cu acesta. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu predarea noului certificat de înmatriculare a vehiculului.
În cazul solicitării atribuirii unui alt număr de înmatriculare, se vor depune în plus față de documentele sus-menționate, plăcuțele cu vechiul număr de înmatriculare, dovada de plată a contravalorii celor noi și, după caz, a tarifului legal de atribuire a unei combinații preferențiale a numărului de înmatriculare.
În cazul în care proprietarul vehiculului intenționează transferarea dreptului de proprietate a vehiculului și optează pentru păstrarea combinației numărului de înmatriculare, poate solicita atribuirea unui alt număr de înmatriculare cu depunerea documentelor sus-menționate, dacă cererea pentru păstrarea combinației și cererea privind transcrierea transmiterii dreptului de proprietate nu sunt depuse concomitent la serviciul public comunitar regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor competent să înmatriculeze vehiculul. Proprietarul ce solicită păstrarea combinației de număr de înmatriculare asigură și păstrarea fizică a plăcuțelor cu numărul de înmatriculare.
Documentele se eliberează pentru:
• persoane fizice (personal sau prin împuternicit prin procură notarială), în baza documentului de identitate;
• persoane juridice - delegație + act de identitate delegat.


http://www.drpciv.ro/info-portal/downloadF...o&lang=ro&id=41

http://www.drpciv.ro/info-portal/downloadF...fo&lang=ro&id=8

http://www.drpciv.ro/info-portal/downloadF...fo&lang=ro&id=7

succes ! wink.gif
B_i_t_z_a
Multumesc foarte mult...nu e vorba ca nu am timp...dar poimaine este ultima zi cand mai sunt valabile numerele.....ca asa stie romanu,sa lasa totu pe ultima zi!Multumesc foarte mult,daca cineva stie mai exact ,astept raspunsuri.Mersi !
StefanT
Mai exact de atat, cam la ce te astepti?
Shush
Pt 3-400 de euro vin eu maine la Bihor si ma ocup de toate !
B_i_t_z_a
Stefan ,ceva stampila de la primarie sau ceva de genu...ca asa le place sa te plimbe si sa te rasplimbe...Shush pe nasturi nu merge?
Shush
2 tone de nasturi e ok ?
corbex
Astia e scumpi, ti-o fac eu pe 6 kile de saibe. Daca nu esti grabit, Marty accepta 5.
P-A-C-O
QUOTE(B_i_t_z_a @ 6 Jun 2011, 17:22)
Salut,am masina inmatriculata pe numele meu,doresc sa schimb numerele de acum(de pe masina),cu numere preferentiale ,pe care deja le am rezervate(in urma vanzarii altei masini).

BH-81-TZA ? laugh.gif
Marty
QUOTE(Logan_Stepway @ 6 Jun 2011, 19:57)
BH-81-TZA ? laugh.gif
*


doh.gif up.gif
Markos
Niciodata n-am înteles de ce vor unii numere d-astea, preferentiale huh.gif

user posted image
corbex
Ala e numar de inmatriculare specific fetelor care pavoazeeaza centura aradului. Seamana cu cele de masina dar nu se pun pe maisini. Fetele in cauza le iau in mina. De aici confuzia.
B_i_t_z_a
Am vrut 81 tza....dar era luat acu 6 ani cand mi`am luat masina.
ady77
QUOTE(corbex @ 6 Jun 2011, 21:30)
Fetele in cauza le iau in mina.
*


In gura, nu in mana rolleyes.gif
Markos
corect, scrie clar, ce naiba tongue.gif
B_i_t_z_a
Am rezolvat....mersi de ajutor,eventual se poate modifica numele topicului in Acte Necesare...si mutat in alta parte ....sau se poate sterge!Mersi mult
george_scala_2004
cu placere...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.