Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fotografie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Alydor
Acu ceva timp am fost in Munchen. Ca tot omul am luat aparatul sub brat si am inceput sa pozez in stanga si dreapta. Il vad pe un Garcea ca se precipita spre mine si incepe sa ma intrebe ceva in germana. Eu pas, ca shprahe doice canci. Il iau in engleza. Ii confirm ca a intrat si el in cadru. Fara sa ma intrebe de buletin/pasaport si fara sa se prezinte cine e. Ii confirm pozitiv ca ihi, si ma intreaba daca poate sa o vada. Ii arat poza, la care Hans umfla cheptu' se uita cu coada ochiului la Hilda de langa el si imi explica ca daca vreau sa ii fac poza trebuie sa ii cer aprobare. Ii explic ca ma aflu intr-un loc PUBLIC, pe strada, deci nu intr-un loc privat, asa ca nu trebuie sa cer nimanui nici o aprobare. S-a cam atacat nenea dar nu prea a avut ce sa zica. A tintut sa precizeze ca dupa legile lor nu am voie sa fac poza lu' organu' in functie decat daca ii cer aprobare. Hilda statea si radea pe sub cascheta. I-am cerut politicos si cu zambetul pe buze sa imi spuna care este legea la care face referire si o sa ma conformez. S-a facut rosu-verde-alb-albastru-caramiziu. Hilda i-a soptit ceva in germana, habar nu am ce. I-am explicat ca pot sa ii fac poza de pe partea aialalta de trotuar si habar sa nu aiba ca i-am facut. Sau din masina. Sau din autobuz. Hans a mai bolborosit doar ca pe viitor daca vreau sa ii fac poze sa ii cer aprobare. I-am spus ca asa o sa fac, si l-am mai intrebat daca pot sa plec sa imi vad in continuare de pozele mele, sa nu il retin cu chestii inutile. Hilda, draguta mi-a confirmat si mi-a urat o zi frumoasa, i-am zis si ei la fel, l-am salutat si pe Hans si am luat-o la papuc.

Intrebarea este : exista undeva ceva legislatie care sa prevada unde si cui ai/nu ai voie sa faci poze? Ma refer la spatiul public. Mentionez ca eram intre Karlsplatz si Marienplatz, un fel de Republicii din Brasov. Nu era nici un semn de pozatul interzis...

Suma respectelor, Alydor
aphophis
se pare ca si nemtii au comunitarii lor. Nu cred ca exista o asemenea lege,inafara de locurile unde prin semne e afisat clar asa ceva (si ma gandesc ca astea apar doar in jurul bazelor militare)
Garett
Aceeasi poveste la Paris in Place de la Concorde. Poti sa fotografiezi linistit tot mai putin spre ambasada sua si jandarmii care pazesc.
Nu fac urat doar dau din mana a la ceasca.
Eu sincer i-am fotografiat pentru ca-mi aduceau aminte de Louis de Funes! tongue.gif
os
Chestiunea e reglata in Austria de Art. 78 din eLegea Drepturilor de Autor, iar in Germania de Art. 22, 23, 24 si 33 din Legea Drepturilor de Autor in Arta.

Ori n-a stiut politistul articolele, ori aplicabilitatea era discutabila, ori a lasat-o pur si simplu. Eu as paria pe cea din urma.
corbex
Daca filmez schimbarea gqrzii la Buckingham trebuie sa iau acordul individual al fiecaruia? La o parada militara cum se procedeqza? Dar la o manifestatie sindicala?
Markos
QUOTE(os @ 6 Jun 2011, 20:47)
in Germania de Art. 22, 23, 24 si 33 din Legea Drepturilor de Autor in Arta.
*


Păi ce, gaboru' ăla e Artă?
corbex
E artist, o nuanta insesizabila pentru un sud-est european.
Ake
Nu mai stiu unde ca era acu haaa..multi ani. Probabil Olanda ori Belgia, un localnic mi-a zis sa nu ma puna gaia sa fac poze cu copii (altii decat ai mei evident) ca am belit-o.
os
@corbex: astea si inca altele sunt reglementate (in situatiile indicate de tine in sensul implicat de tine, adica in aceste situatii nu-i necesara permisiunea fiecaruia) de articolele la care m-am referit.

@Ake - daca ma gandesc la Dutroux si la bancul ala celebru (de ce fac belgienii asa ciocolata buna? ca sa ademeneasca copiii) tre'sa fi fost Belgia wink.gif

In plus, legislatia corespunzatoare e cu certitudine in fiecare loc altfel.
zax
QUOTE(Alydor @ 6 Jun 2011, 18:51)
[...] eram intre Karlsplatz si Marienplatz [...]
*


adica fix in al mai vizitat loc din munchen, cu cea mai mare concentratie de turisti, fiecare grup avand cel putin un aparat foto. Daca toti i-ar cere voie lu' Garcea Hans sa faca poze ala n-ar face altceva toata ziua decat sa semneze aprobari...
Io as face un mic pariu ca aveai un DSLR cu un obiectiv mare. Daca ai o compacta nu se streseaza nimeni, cum scoti un dslr se poarta toti de parca ar fi cu raze x. E posibil si ca Hans al tau a facut ceva ce nu trebuia sa faca cam prin preajma timpului cand tu faceai poze spre el (s-a scarpinat in nas, in c..r, la ..oaie sau vreo alta treaba pe care organul nu trebuia sa o faca) si a vrut sa se asigure ca nu i-ai fotat pozitia indecenta.

Raspuns la intrebarea ta cred ca ti-au dat Hans si Hilda; daca exista vreo lege iti scriau o fituica si te scapau de ceva maruntis, fara sa se inflameze.
La noi incercau intr-un timp sa bage o lege cum ca trebuie sa ceri acordul oricui prinzi in poza (mai mult o incercare de pumn in gura presei) dar inca n-a iesit... la cum merg insa treburile pe glob s-ar putea s-avem curand niste legi in genul...

O discutie mai detaliata pe tema in cauza gasesti aici daca ai rabdare sa citesti
Alydor
Aveam 18-105 -ul montat... ca daca aveam 70-300 puteam sa ii fac poza din capatul alalalt de piata si nu stia ca a fost "model"
Deja am citit articolul ala... vroiam ceva concret. legea cutare articolul cutare....

Suma respectelor, Alydor
namidee
@zax: Din experienta mea (foarte putina ce-i drept) cu politistii nemti, mi se par extrem de calmi si catusi de putin grabiti la a da amenzi - se vede treaba ca n-au norme de amenzi sa-si demonstreze activitatea. Fara doar si poate exista o lege in sensul asta - eu habar n-am de asa ceva, dar omul cat traieste invata -, dar Hans fie nu stia care anume, fie nu era foarte sigur ca n-a fost abrogata, fie pur si simplu n-avea chef sa se complice. Daca chiar voia sa se ia de jupan' Alydor, putea f. simplu sa ceara prin statie date si informatii si probabil il putea usura de cativa euroi. Pe de alta parte, mai ales in zonele turistice, banuiesc politistii sunt (sau ar trebui sa fie) instruiti sa fie mai "low-profile", mai ales cu turistii, sa-si pastreze reclama buna.
bmwh548
QUOTE(Ake @ 6 Jun 2011, 21:03)
Nu mai stiu unde ca era acu haaa..multi ani. Probabil Olanda ori Belgia, un localnic mi-a zis sa nu ma puna gaia sa fac poze cu copii  (altii decat ai mei evident) ca am belit-o.
*



Si prin Anglia e ceva de genul asta.

Desi deviez putin de la subiectul initial pe mine ma scoate din sarite ca nu ai voie sa faci poze in magazin. Pai vreau sa scanez un cod de bare si sa vad pe net pareri ale cumparatorilor ca mi-e lene sa "tastez" denumirea produsului in browser si vine tanti Aglaia la mine ca n-am voie sa fac poze in magazin.
namidee
@bmw: pai tocmai pt. a nu putea sa scanezi, exista app-uri care pot sa-ti arate ofertele altora pe baza codului aluia de bare.
Shush
QUOTE(namidee @ 6 Jun 2011, 21:34)
Pe de alta parte, mai ales in zonele turistice, banuiesc politistii sunt (sau ar trebui sa fie) instruiti sa fie mai "low-profile", mai ales cu turistii, sa-si pastreze reclama buna.
*



Anul trecut in decembrie in Dortmund, am ajuns cu doua ore mai repede la gara si stateam pe o banca si vorbeam la telefon in romana. Din cand in cand mai faceam cate o dura de gara ca sa ma dezmortesc.
Nici nu vreau sa spun ce am simtit cand a venit politistul german si mi-a pus mp5-ul (sau ce arme au ei) la cap.
Mi-a cerut actul de identitate, m-a dat prin statie, m-a intrebat de unde sunt, unde merg, de ce merg, cat stau, a cerut sa vada biletele de tren si avion, rezervarile la hotel si chiar si cati bani am in portofel.
Ce sa spun ? Super low-profile, super reclama buna.

Zicea cineva mai sus de schimbatul garzilor in Londra. Acum cam 2 ani ma uitam si eu ca tot turistul cum se schimba aia, nici macar nu aveam aparatul foto scos din rucsac. Normal ca dintre toti oamenii care erau acolo politia a ales sa ii perchezitioneze pe aia doi care vorbeau in romana. Au scos tot ce aveam in rucsac, m-au rugat sa imi golesc buzunarele si apoi au recunoscut senin ca credeau ca avem arme sau alcool la noi ...

Acum cativa ani in Amsterdam am vizitat o fabrica de bijuterii. Era o sala mare cu tot felul de bijuterii pe care le puteai "proba". Nu era niciun paznic acolo. Cum a intrat grupul nostru s-a auzit ceva prin "statia" fabricutei si au intrat 4 paznici. Ghidul cu greu a vrut sa zica ce s-a auzit ... si anume "atentie intra un grup de romani".

Dupa incidentele astea eu "uit" limba romana imediat cum trec granita !
ady77
Pune si o poza cu "mecla", ca-s prea multe coincidente tongue.gif radmasa.gif radmasa.gif
Shush
Chiar am fata de copil inocent asa ca astfel de coincidente ies din calcul sad.gif
Markos
user posted image
Shush
radmasa.gif
Ai reusit sa ma inveselesti happy.gif

Revenind : la 50 de kg ale mele nu stiu ce pericol as fi putut prezenta dry.gif
ady77
Pericol de prabusire? rolleyes.gif
os
QUOTE(Alydor @ 6 Jun 2011, 21:07)
... vroiam ceva concret. legea cutare articolul cutare....

*


... cum ziceam:

Art. 22, 23, 24 und 33 din Legea Drepturilor de Autor in Arta [plastica si Fotografie], prescurtarea germana "§§ 22, 23, 24 und 33 KunstUrhG".

In cazul tau nu se aplica dar mai prezinta interes si Art. 201a Cod Penal (german), §201a StGB.

Mai e de luat in considerare si Art.8 din Conventia Europeana a Drepturilor Omului (dreptul la intimitate).

E destul de concret?

Desigur aici intra in conflict dreptul fiecaruia la propria imagine (autodeterminare informationala) cu libertatea artistica si cu prezenta intr-un spatiu public. Din aceste motive nu-i intotdeauna usor de delimitat ceea ce e permis.
Saint666
In Londra in zona Canary Wharf pe un prieten l-a pus un politist sa stearga pozele facute doar cu cladiri, si sa mai puna o persoana din grupa in cadru. Mentionez ca avea DSLR.
Cand am ajuns si eu p-acolo m-am dus la primul politist si l-am intrebat daca am voie sa fac poze, eu avand o mica sapuniera. Mi-a zis ca atata timp cat nu fac poze special la camerele CCTV nu e nicio problema.
Am facut poze si la metrou in statie si nu mi-a zis nimeni nimic, spre deosebire de la metroul lui rex...
Garett
Mai, acum la drept vorbind, politisti sau nu, au si oamenii aia drepturi, doar nu-s maimute!
Acum cativa ani am prins schimbarea garzii la Hradcany.
Niste rusoaice nu s-au lasat pana n-au facut poze cu unul din soldatii de la poarta, care statea statuie dar in mintea lui saracul probabil ca se gandea la 1968!
Diac
Intamplare de acu' 5 ani : Bulgaria, un orasel vai de el. Oprim sa schimbam bani la o banca. Peretele respectivei banci - o cladire ca vai de ea - era tapetat cu zeci de foi A4 cu poze de oameni care murisera de curand. Ma apuc sa fac o poza cu sapuniera din dotare. Ma mai joc un pic cu aparatu' foto si revin in masina. In cateva minute apare masina cu organele inflamate. Mergem la ei la sectie unde foarte oficiosi ma duc la sefu'. Io : english?, francais? ei leka noci. Ne uitam ca prostii unii la altii pana cand aud cuvantele magice "foto bancomat". ahaaaaaaa Le arat pozele, zic ca no bancomat ci ca perete anunturi si ca "if iu uant, ai dilit foto". Ei "no, no, no", "ok ok", "gud bai" smile.gif
neumann
eu am facut in Marienplatz poze special la niste politisti, care la randu lor faceau poze unui grup de turisti (cu aparatul turistilor..)
GBC
Acum circa 2-3 ani am vazut la metrou la Piata Unirii pe un afisaj cu leduri, postat se pare din partea Ministerului de Externe sau cum s-o mai numi astazi, cateva instructiuni pentru cei care merg in strainatate.

Pe langa niste reglementari (nu mai stiu despre ce tara era vorba) privind ce si unde sa faci sau sa nu faci in public cu o femeie, ceea ce chiar m-a mirat a fost o atentionare pe care mi-o amintesc exagerat de "ferma" legat de faptul ca in Franta nu ai voie sa fotografiezi o masina de politie chiar daca apare in planul al doilea. Nu mai stiu daca era vorba si de politist dar de masina imi amintesc sigur.

corbex
In concluzie, organul trebuie pozat doar in intimitate. Mi se pare logic.
jay333
Eram cu copilul in parcul Bordei. Scot aparatul (un amarat de D40 cu un manual de 135/2,8) sa-i fac juniorului niste poze. Vine inflamata una de la paza parcului sa ma "informeze" ca n-am voie sa fac poze. WTF? intreb eu. Unde scrie ca n-am voie ca nu e niciun poster cu informatia asta? Pai n-aveti voie cu aparate "d-astea". Nu zau? O fi fost al meu mai smecher, emitator de raze gama? I-am zis sa plimbe ursul ca n-am timp si chef de socializare cu ea.
In Roma am pozat orice, oriunde si oricand, inclusiv carabienierii (care calare, care pe jos sau in/cu masina). Nimeni nu a zis nimic. La fel si in Altamura, un orasel de pe langa Bari.
In schimb, la noi in minunatele manastiri sau alte hardughii d-astea, n-ai voie sa fotografiezi sau sa filmezi nici macar fara blitz. Care o fi logica, nu-mi dau seama. Ar trebui sa lase pozatul la liber (fara blitz, fireste) sa li se faca reclama gratuita si sa atraga mai multi turisti care sa le cumpere mataniile sfinte facute la zidul plangerii in China.
corbex
La manastiri nu te lasa sa faci nimic gratis. Plus ca poti lua sufletele sfintilor de pe pereti in poza, cum se temeau amerindienii. Popii-s tot un fel de amerindieni, mai dodecanezi.
zax
vad ca os zice ceva de niste legi prin germania... or fi, ca prea zice cu foc... eu p-afara n-am avut probleme, si pentru ca pozez evident mai rar si pentru ca o fac in zone turistice; la noi insa am avut parte de destul de multe interpelari din partea unor bipezi coborati mai de mult sau mai de curand din copac dar toti imbracati, la propriu sau la figurat, in cate-o uniforma. Din toate experientele am invatat ca cel mai simplu e sa ii explici maimutoiului cu duhul blandetii ca nu esti de la presa (asta e de fapt principalul motiv pentru care se inflameaza) si ca pozele sunt de interes personal (amintiri) iar daca e plauzibil, ca obiectivul la acre el se refera nici nu te interesa de fapt si a intrat intamplator in cadru in timp ce tu vroiai sa pozezi de fapt altceva.
Legat de lege o sa va povestesc doar una dintre intamplari, cu cel mai inalt grad de risc pentru mine, zic eu, cand m-am mancat in dos sa pozez o coloana oficiala.

Abia imi luasem nikonul si m-am dus in herastrau sa-i fac "rodajul". Dupa ce m-am jucat nitel prin parc am iesit la strada, pe bulevardul Aviatorilor la intersectia cu Mircea Eliade si zic sa incerc niste panning-uri (pentru cine nu stie asta-i panning si daca nu-l faci bine poza iese miscata si deci inutila). Cat ma chinuiam eu sa panninghez p-acolo si ma intrebam ce naiba cauta un cap de creta in intersectia aia, isi facu' aparitia coloana oficiala. Cum spuneam, ma manca-n dorsal sa incerc sa-i panninghez da' erau prea aproape, ma luasera prinsurprindere, intr-un cuvant mi-au iesit niste poze vai soarta lor... cat ma benoclam eu pe lcd-ul aparatului sa vad daca totusi am prins ceva mai acatarii si ma gandeam daca sa indraznesc sa traversez sau nu pana la garcea sa-l intreb daca mai vin si altii ca p-astia ii ratasem, de pe Eliade vine un logan albastru, face stanga pe Aviatorilor si opreste langa mine. Cat ma gandeam eu ca "uite-l si p-asta ce tupeu sa opreasca acolo cu garcea la do pasi" se da unu jos din logan si vine fix la mine, zice cum il cheama, ce grad are, ca-i de la SPP, ca m-a vazut ca am fotat coloana si ca daca am vreun act... eu crezand ca intreaba daca am vreun act gen legitimatie de presa sau altceva care sa-mi dea voie sa-i fotez pe oficiali, ii zic relaxat ca nu, ceea ce l-a lasat nitelus perplex... pana sa-si revina imi dau eu seama ce vroia, ii zic ca act de identitate am si ii dau buletinul... s-a dus la masina sa verifice dracu' stie ce, a vazut ca nu fac parte din Al Qaeda si s-a intors la mine... intre timp a mai aparut un gras rosu de furie oracaind la mine ca de ce am facut poze... si a urmat aproximativ urmatorul dialog:
SPP-istu gras: de ce ati facut poze?
Eu: n-am voie?
SPP-istu gras: de ce ati facut poze?
Eu: sunt pe domeniu public. N-am voie?
SPP-istu gras: de ce ati facut poze coloanei oficiale?
Eu: pentru ca am iesit la pozat si cum nu vad in fiecare zi o coloana oficiala. N-am voie?
SPP-istu gras: de ce ati facut poze?
Pe bune ca-mi venea sa-l intreb daca e sanatos cu capul... zic sa nu ma pun totusi cu tampitul, ma uit la celallat care fusese tot timpul calm si politicos, ii zic ca oricum pozele-s varza, daca vrea sa le sterg... nu zice nimic da' urla grasu' din dreapta mea: DA! -Bine, le sterg. Le-am sters, m-au pus sa derulez inainte si inapoi cateva poze ca sa se asigure ca nu mai sunt (tot timpul discutiei nici macar nu au intins mana spre mine sau spre aparat) si apoi s-a calmat si grasu'... au inceput sa ma intrebe ce model e aparatul, cat costa, daca e bun... vrajeala.

Ma rog, concluzia pentru cei ce n-au avut rabdare sa citeasca tot ce-am scris, dupa toata tarasenia, ii mai intreb odata: dom'le, am si eu o curiozitate, ca nu mi-ati raspuns: Nu aveam voie sa fac poza coloanei, e vreo lege care-mi interzice sa fac asta de pe domeniul public? ca peste tot pe unde scot aparatul apare cineva sa-mi spuna ca nu am voie si-as vrea si eu sa stiu exact ce si cum , sa nu mai am probleme. Raspunsul grasului: Nu, nu exista. Doar pe unde sunt obiective strategice si sunt semne cu fotografiatul interzis. Noi v-am legitimat pentru ca era normal sa stim cine si de ce acorda un interes deosebit coloanei oficiale.
skija
in Atena, acum 2 ani, ne plimbam prin fata parlamentului, faceam poze.. alea, alea.. ca turistii.. politie, scutieri, blindate, pompieri fara numar.. nu stiam ce e cu ei... Urma o demonstratie a Extremei Drepte (nazisti rasi in cap, punkisti, lanturi, nebunii)... Politistii stateau in formatie pe trotuarul din fata Parlamentului, iar trotuarul de vis-a-vis erau numai turisti. Noi printre ei... pac o poza la scutieri, pac o poza la baietii rasi... in momentul in care am indreptat camera spre ei, au sarit 2 flacai, unul s-a dus catre un nene si la controlat la dinti (cel putin asa am avut senzatia), iar celalalt venea spre mine (eu ceva mai departe).. am ascuns aparatul instantaneu si m-am tirat in spatele unor scutieri (era un grup de back-up probabil)...

Dar sa fac poze si sa-mi interzica cineva legal... nu am avut situatii de genul asta... aa, ba mai mult, la Concertul AC/DC de la Atena aveai voie sa intri cu ce camera + obiectiv voiai tu... erau in tribuna aparate profesionale... eu l-am lasat la hotel crezand ca si la ei e ca la noi... (lasi bateria sau aparatul la intrare...)
Brainie
Fotografiatul restricționat pe la obiectivele turistice ar putea avea 2 justificări: protecția obiectivului (turistic, nu al aparatului foto) sau una comercială: nu vă las să faceți poze, ca să cumpărați pliantele/vederile de la chioșcul meu.

Și acum despre fotografiatul pe stradă: se întâmpla în America (SUA mai precis), prin 2006, într-un mic orășel din sud (dar nu chiar sat, că avea aeroport), mai nimic turistic prin zonă (după standarde europene); era totuși în apropiere o curte organizată ca muzeu, prezentând sediul unei exploatații tradiționale de bumbac, mai puțin câmpurile de bumbac, care existau încă în afara orașului. Eu însumi cu treabă prin oraș, încercând pe cât posibil să fac pe turistul după-amiezele. Din mersul mașinii văzusem o stradă cu case drăguțe, acoperite de arbori înalți, totul umbrit, arăta bine. Așa că mi-am propus să parcurg strada cu piciorul (nu prea departe de hotel), și unde consideram necesar, poze. În drum către obiectiv aveam ferma de care am pomenit, de care am aflat din pliantele publicitare din hotel. Și intru pe strada fermei, și văd o casă frumoasă, 20 m de peluză tunsă regulamentar până în stradă. Pe marginea străzii fiind am scos aparatul și 2-3 poze la casă. Nu avea niciun gard. Nicio ființă vie la geam, pe peluză sau prin apropiere. În timp ce pozam trece o mașină pe stradă, dă 2 claxoane, eu nu le bag în seamă (m-am gândit că mă atenționează să nu sar în drum, trotuare neexistând în dotarea orașului). Închid camera, o las atârnând la gât și continui deplasarea către fermă. Zbang ! Numa’ că văd că mașina care claxonase oprește la 100 m (200 yard, ca să păstrăm culoarea locală) mai încolo, unde era un fel de mică parcare în afara carosabilului, și un cetățean urmaș al culegătorilor de bumbac coboară și vine întins la mine. Că de ce fac poze, că cine sunt, că aia e casa pastorului lui, că cheamă poliția etc etc. Nasoală treabă. Numai cu polițaii lor nu plănuisem să-mi petrec după-amiaza. Îi explic că mă plimbam, pozam case frumoase(culmea că erau chiar primele 3 poze, i-am arătat pe cameră), nimic, a sunat de pe mobil, probabil la poliție, n-am înțeles bine, mi-a zis că vine poliția în 10 min. M-am lămurit eu încet-încet că nu aveam voie să pozez că sunt proprietăți private și ar fi trebuit să cer acordul stăpânilor. Așa eram suspect că culeg informații vizuale pentru vreun jaf ceva. Și stăteam eu cuminte, mai conversam dezvinovățindu-mă, trec vreo 20 min, iar vorbește cioara la telefon. Deja mă gândeam că vine vreo gașcă de negri să ... habar n-aveam ce să ... da’ numa’ bine nu-mi era. După cam o juma’ de oră de la claxoane apare în sfârșit mașina de poliție, cu ofisărul (alb caucazian) în uniformă la volan. Îi explică negrul ce s-a-ntâmplat, eu spun placa mea, plus altele: prezentat pașaport, oferit lămuriri care e fărst și last neim, de unde sunt (Roumeinia - și dacă ziceam ”țara de nicăieri” tot aia ar fi fost), unde stau, cu ce treabă, la ce firmă, toate notate conștiincios în carnețel. Situația s-a relaxat pe parcurs, am mirosit eu că de fapt n-au de gând să mă ducă la secție sau ceva de genu’. Am spus că nu mai fac poze, am întrebat dacă-mi dă vreo amendă (am scăpat), am întrebat dacă măcar la muzeu (ferma) pot să pozez – același răspuns, să întreb proprietarul. OK, ne pregătim de despărțirea amiabilă, când vine cireașa de pe tort: negrul scoate o insignă de polițai (albul era colegul lui), dar nu a făcut absolut nimic decât să cheme poliția și să mă țină de vorbă fiindcă era în afara serviciului (mă rog, dacă încercam să fug sunt convins că mă placa rapid, poate și cătușe ???). Nici măcar n-a oprit mașina lângă mine, a căutat loc în afara drumului. În fine, s-a terminat cu bine, dar n-am mai făcut nicio poză, n-am mai avut niciun chef de nimic. Numai vreo două ore mai târziu mi-a venit ideea: trebuia să-l rog pe negru să facem o poză împreună, cu insigna la vedere. Eram deja viteaz nevoie mare.

Și ca o încheiere fericită, fotografii cu case arătoase din zonă am găsit la plecare, în aeroport, în pliantele agențiilor imobiliare.

Deci cam asta e cu fotografiatul în zone publice prin străinătate. Mare atenție !!!
Diac
Concluzia e ca dupa un episod din asta iti piere tot cheful, ba mai mult ti se strica toata ziua. Oricum la noi daca ai scos un DSLR, chit ca e un amarat de D40, imediat paznicii, bodyguarzii si gardienii fac ochii ca la melc...
cristian_
Pe mine ma distreza disperatii de paznici ai ambasadei SUA. Nu conteaza ca ai telefon , sapuniera etc , nu ai voie sa pozezi ambasada. Dar cei din alcaida au material cacalau la dispozitie
streetview
bion
Deci topicul si-a atins scopul. Doritorii au putut sa-si prezinte profilul de globetrotteri biggrin.gif
AR-18-MOS
QUOTE(Brainie @ 7 Jun 2011, 14:04)
când vine cireașa de pe tort: negrul scoate o insignă de polițai (albul era colegul lui), dar nu a făcut absolut nimic decât să cheme poliția și să mă țină de vorbă fiindcă era în afara serviciului
*


Credeam ca americanii sunt breji la capitolul legi pentru politisti, in sensul ca in Romania, politistul este obligat sa-si faca datoria si cand nu e in serviciu atunci cand situatia o cere(cum e in cazul tau), cu tot tacamul. (legitimare etc)
Alydor
Si pana la urma daca sunt in masina si ma apuc si pozez tot ce imi trece prin cap, ce face gogu? fuge dupa masina sa ma prinda? mai ales ca in spate am voie legal sa am folie omologata. Si de afara nu se vede in masina, din masina se vede afara. care e diferenta? ca poza tot pot sa o fac. Ca vede sau nu garcea asta e discutabil.


Suma respectelor, Alydor
kaspersky
QUOTE(jay333 @ 7 Jun 2011, 10:01)
In Roma am pozat orice, oriunde si oricand, inclusiv carabienierii (care calare, care pe jos sau in/cu masina). Nimeni nu a zis nimic. La fel si in Altamura, un orasel de pe langa Bari.
ai multi turisti care sa le cumpere mataniile sfinte facute la zidul plangerii in China.
*


hmm, ai facut poze, sa zicem, si-n capela sixtina sau pe la mormintul papilor? icon_mrgreen.gif
corbex
Ce sa caute? Nu e nici papa, nici mort.
Markos
Eu am vrut sa-l pozez pe Pictoras la Voineasa si nu mi-a dat acordul verbal.
ady77
Nu mai era coerent?
Markos
Mda.. sad.gif
corbex
Eu l-am pozat pe Merced, tot la Voineasa, si-a dat acordul ulterior, acu' sint in legalitate.
Chiar, ce-i cu Merced? A plecat in Andorra?
Markos
nts, în Seychelles.
Alydor
Se pare ca dupa capul unora oriunde ai vrea sa faci poze nu prea ai voie ca se oftica un X-ulescu.


Suma respectelor, Alydor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.