Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Polish..."masina" juniorului...rog sugestii
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
mandita
Daca sunt pe aici cativa cavaleri, asi dori cateva sugestii pentru "tuningul" caruciorului baietelului meu.
Stiu ca suna ciudat, dar asa cum unii baieti isi ingrijesc masina, si eu am un carucior deosebit, care merita reimprospatat.

Scheletul din aluminiu are cateva urme de uzura, zgarieturi. Asi vrea sa le neutralizez fara sa matuiesc suprafata mata a barelor.

Am fost la vreo 5 magazine auto sa cer o substanta polish pentru asa ceva, dar ori nu aveau, ori nu au inteles despre ce este vorba.

Ma gandeam sa iau niste discuri din pasla pentru flex, si sa ii dau lustru asa.

Oricum sunt cam in ceata. Daca cineva are vreo idee.

Eu nu doresc luciu oglinda ci doar sa repar zgarieturile. Cei care au un carucior la kinderi stiu ca barele alea sunt mate.

Multam in avans penru sugestii.
kum
QUOTE(mandita @ 7 Jun 2011, 01:03)
Daca sunt pe aici cativa cavaleri, asi dori cateva sugestii pentru "tuningul" caruciorului baietelului meu.
Stiu ca suna ciudat, dar asa cum unii baieti isi ingrijesc masina, si eu am un carucior deosebit, care merita reimprospatat.

Scheletul din aluminiu are cateva urme de uzura, zgarieturi. Asi vrea sa le neutralizez fara sa matuiesc suprafata mata a barelor.

Am fost la vreo 5 magazine auto sa cer o substanta polish pentru asa ceva, dar ori nu aveau, ori nu au inteles despre ce este vorba.

Ma gandeam sa iau niste discuri din pasla pentru flex, si sa ii dau lustru asa.

Oricum sunt cam in ceata. Daca cineva are vreo idee.

Eu nu doresc luciu oglinda ci doar sa repar zgarieturile. Cei care au un carucior la kinderi stiu ca barele alea sunt mate.

Multam in avans penru sugestii.
*


Bine ai venit printre noi!
smile.gif
Asta una la mana!
Doua la mana, vezi ca am inrosit cateva cuvinte in postul tau! Ca nu am inteles exact ce ai vrut sa scrii!
mandita
No, sunt fata, si cred ca de acceea nu ma exprim in termeni corecti.
Barele alea de aluminiu par sa aiba o vopsea cu o granulatie foarte fina.
Daca incerc intr-un loc sa frec energic pentru a neutraliza zgarietura, incepe sa se duca vopseaua respectiva, un gri metalizat. incerc sa atasez o poza cu sasiul. multumesc pentru raspuns.
Markos
QUOTE(mandita @ 7 Jun 2011, 01:16)
incerc sa atasez o poza cu sasiul.
*


asteptam cu interes sleep.gif
StefanT
Detaliaza totusi cam despre ce fel de sasiu e vorba, cum ai zis si tu, pune o poza daca poti, ca sa primesti sfaturi concrete.

Seara buna!
kum
smile.gif
Mi-am imaginat ca e ceva de genul ...
Ce cred eu (fara poze e mai greu) e ca acele bare de la carut sunt vopsite si lacuite! Daca s-a zgariat lacul, e OK! S-ar putea repara cu un polish auto (te poti duce tu sau il rogi pe sotul sa se duca pe la magazinele care vand vopsele auto si pot cumpara un 50g de polish)! Dar daca s-a zgariat si vopseaua, e mai dificil!

mandita
Este exact ca la al meu

user posted image
Aceleasi zgarieturi inestetice pe bare din aluminiu.

Cei de la magazinele auto tot ziceau de polish la culoare, sau polish de crom. Amu... nu am stiut ce sa le spun. biggrin.gif

7 Jun 2011, 00:41:
Da, pare logic, Kum. Cred ca s-a zgariat doar lacul. Acum ami ramane de aflat ce fel de polish trebuie sa cumpar.

Sotul nu e prea cooperant lol . Nu prea intelege de ce ma intereseaza asa de mult, ca important sa imi fac treaba cu el. da el...care isi inspecteaza in fiecare dimineata bibiul sa vada daca nu cumva a mai picat o frumza sau un fir de praf. smile.gif))

7 Jun 2011, 00:47:
si ca sa mai intaresc putin impresia pe care am facut-o de obsedata... am comandat strolometer, far cu baterie solara si suport ghidon telefon mobil.
Grea boala...
kum
QUOTE(mandita @ 7 Jun 2011, 01:29)

Sotul nu e prea cooperant lol . Nu prea intelege de ce ma intereseaza asa de mult, ca important sa imi fac treaba cu el. da el...care isi inspecteaza in fiecare dimineata bibiul sa vada daca nu cumva a mai picat o frumza sau un fir de praf. smile.gif))
...

Doar o idee: ia o cheie, mergi pe langa bibiul sotului, si da-i o tura de jur-imprejur cu cheia pe el! blush.gif Da' nu adanc! Doar la suprafata (adica numai lacul). Si cand s-o duce sa o poliseze, mergi si tu cu caruciorul! blush.gif
mandita
ahammmm, pai de ce nu ai spus mai devreme???? smile.gif))))))

pai daca nu ma costa vreo 2 milioane 1 m de polisat, ma duc direct la un service specializat.

Mersi mult de ajutor!
Marty
Aluminiul ala se reconditioneaza cu scotchbrite. Daca nu se duce cu scotchbrite direct, da cu un smirghel cu granulatie fina si pe urma cu scotchbrite.
bmwh548
Eu as matui toate barele si le-as revopsi+lacui, dar mie imi place sa "ma joc" asa. Mergi la un service care polisheaza, cred ca mai mult de 15-20 minute nu au nevoie pentru cateva zgarieturi din alea.
Alydor
QUOTE(mandita @ 7 Jun 2011, 01:29)
si ca sa mai intaresc putin impresia pe care am facut-o de obsedata... am comandat strolometer, far cu baterie solara si suport ghidon telefon mobil.
Grea boala...
*


blink.gif blush.gif blink.gif blush.gif
Chiar daca pare ciudat ce mama lu' proces verbal scris inseamana aia???
Sigur nu era stromeleag?


Suma respectelor, Alydor
corbex
Un divais care-ti da indicatii despre starea si dimensiunile stremeleacului, chiar cind acesta e parcat regulamentar.
Shush
QUOTE(Alydor @ 7 Jun 2011, 18:27)
blink.gif  blush.gif  blink.gif  blush.gif 
Chiar daca pare ciudat ce mama lu' proces verbal scris inseamana aia???
Sigur nu era stromeleag?
Suma respectelor, Alydor
*



Cred ca e o incercare esuata de a romaniza un cuvant compus din limba engleza "stroll" (plimbare) + "o" + "meter". Si banuiesc ca reprezinta un dispozitiv care masoara cati kmp se fac cu caruciorul.
Marty
Hmm...
corbex
Inseamna ca am si eu un strolometru d'asta. la bicicleta. Trebuie s-o polishez?

Mandico, sa fiu sccuzat! Ca oricarui barbat autentic, gindul imi fuge, in mod natural si geenetic, la postii. Astia care nu recunoaste, nu e barbati!
Alydor
Bine ca nu ii zice odometru sau kilometraj... Daca montam unu din asta pe caruciorul piticilor din dotare aveam mai multi kilometri decat am cu loganul....


Suma respectelor, Alydor
cosmin_2300
Care-i moderatorul ăla de n-are ce face și șterge postări? blink.gif
Și nici măcar nu eram prea off-topic! (mai ales că suntem la Cafenea)
Maskatu
Oricum in cateva luni bebele nu va mai incape in carut, asa ca ce atata bataie de cap?
Alydor
Apropo... cat are ghimizdrocul? Ai mei la doi ani si jumatate inca le mai place sa fie plimbati in carucior...


Suma respectelor, Alydor
YRX
Ala este aluminiu anodizat, nu are lac, vopsea etc pe el. Nu exista polish pentru asa ceva, iar orice abraziune va duce invariabil la distrugerea definitiva a suprafetei. Stratul ala mat este de fapt un oxid al aluminiului format printr-un procedeu electro-chimic.
Markos
Deci se poate închide. N-are rost sa nenorocesti carutul copilului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.