Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema yala usa fata stanga!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Iantela
Salut! Am o dacie 1310 din 2000 pe injectie. aseara cred ca cineva mi-a fortat yala de la usa pentru ca azi dimineata cand am vrut sa plec cu masina, nu am reusit sa deschid usa pentru ca e sparta yala(cheia sa invarte in gol). Vreau si eu un sfat, cum pot sa deschid masina? prin ce metoda? celelalte usi se deschid doar din interior... iar in portbagaj am butelia de GPL, deci nu prea am sanse sa intru nici prin portbagaj. Ce sa fac? multumesc
ghitza
Pai daca zici ca celelalte usi se deschid numai din interior atunci e nasoa
la tare treaba ,geamurile sunt inchise pana sus ?ca daca nu erau pana sus mai putei cu o sarma sa deschizi din interior,daca sunt inchise va trebui sa spargi unu si si de la un remat cumperi altu,pe spate asa alege sa sparg(asta daca nu ai folie)ca se schimba mai usor.bafta si poate rezolvi fara sa spargi geamu
Iantela
stiu ca e nasol, geamurile sunt inchise pana sus... deci tu nu stii nici o solutie? biggrin.gif
ghitza
Pai sincer nu prea ai alta solutie,decat sa iti alegi un geam sad.gif
markko
Daca se invarte cheia in butuc e putin probabil sa-ti fortat cineva iala , mai degraba a cedat furca sin capatul butucului, cea care actioneaza mecanismul . Ai mai putea incerca sa gauresti butucul cu un spiral mare si apoi cu o daltita mica sa in cerci sa-l farami sa-l bagi inauntru , dupa care cu o surubelita actionezi manual deschiderea ialei si apoi fuga la un magazin de piese auto sa cumperi butuci noi, costa undeva la 25 de lei pt amandoua usile si se schimba relativ usor, bafta.
Iantela
pai asta vrea tata sa faca, sa sparga butucu ala si sa il schimbe maine. Cheia se invarte, acolo dar degeaba! multumesc pentru sfaturi
GL 01 NJL
O parere daca cumperi alte yale cumpara originale ca daca iei altele nu cele originale ai sa te zgarii pe ochi !
bundaionut
vezi ca se poate muta butelia de gaz si iti faci loc pe acolo
Iantela
am rezolvat problema. Am fortat butucu ala cu un cleste pana a iesit dupa care am tras piedica cu o surubelnita si am deschis usa! Am schimbat si butucu , 15 lei stanga-dreapta! Ai avut dreptate markko, se schimba foarte usor, incredibil de usor biggrin.gif. Va multumesc pentru sfaturi
ovy_geo93
QUOTE(markko @ 9 Jun 2011, 15:06)
Daca se invarte cheia in butuc e putin probabil sa-ti fortat cineva iala , mai degraba a cedat furca sin capatul butucului, cea care actioneaza mecanismul . Ai mai putea incerca sa gauresti butucul cu un spiral mare si apoi cu o daltita mica sa in cerci sa-l farami sa-l bagi inauntru , dupa care cu o surubelita actionezi manual deschiderea ialei si apoi fuga la un magazin de piese auto sa cumperi butuci noi, costa undeva la 25 de lei pt amandoua usile si se schimba relativ usor, bafta.
*


am si eu aceeasi problema,se invarte cheia in gol...cum pot schimba acea furca? si mai ales,se gaseste?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.